Μπλοκε διαφορικο 335ι - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Μπλοκε διαφορικο 335ι

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-03-08, 10:42   #21
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Αυτό που παθαίνει το 335 είναι ότι μπαίνει θριαμβευτικά με τις πάντες στη στροφή, αλλά μόλις περάσουν τα πρώτα 2 δευτερόλεπτα περίπου, φρενάρει τον έξω τροχό και σε ισιώνει.
12-03-08, 18:25   #22
DIM335i

Το avatar του χρήστη DIM335i

Περιοχή: Χαλκίδα

Drives: E92 335i
Καμια σχεση αυτο που λες Prophet. Αυτο που λες ειναι η περιγραφη λειτουργειας του DSC.
12-03-08, 18:30   #23
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

εστι περιπου δουλευει και το EDL αλλα σε αφηνει να ολισθενεις λιγο περισσοτερο.
13-03-08, 20:04   #24
DIM335i

Δεν σε ισιωνει το EDL απλα ριχνει τις στροφες του τροχου που χαζοσπινιαρει επιδρωντας στα φρενα.
19-05-08, 18:02   #25
Maxmara

Περιοχή: The Balkans and beyond...

Πάντως το LSD του "δικού μου" 350Ζ ήταν κομμένο-ραμμένο για τους Ελληνικούς δρόμους. Πραγματικά "έγραφες" στις στροφές χωρίς να χαζεύουν τα ηλεκτρονικά...
19-05-08, 19:48   #26
DIM335i

Σε γνωστο περιοδικο (δεν αναφερω το ονομα για ευνοητου λογους) διαβαστε την αποθεωση του EDL στην 135ιACS1, δειτε και το σχετικο DVD με το drift και μετα μου λεει ποιος θελει να βαλει μπλοκε.
19-05-08, 20:01   #27
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIM335i
Σε γνωστο περιοδικο (δεν αναφερω το ονομα για ευνοητου λογους) διαβαστε την αποθεωση του EDL στην 135ιACS1, δειτε και το σχετικο DVD με το drift και μετα μου λεει ποιος θελει να βαλει μπλοκε.
...για την αποθεωση των πισω φρενων εγραφε ομως? Θελεις καινουρια τακακια καθε εβδομαδα.

Το κοστος των τακακιων ,η αυξημενη φθορα των δισκοφρενων + η φθορα του διαφορικου ετσι κι αλλιως απο το "ξεκατινιασμα" ειναι ισο με το κοστος ενως πραγματικου μπλοκε διαφορικου.

Το EDL ειναι για οδηγους σαν εμενα ,που οδηγουν φλωρικα και δυσκολα θα πιεσουν το αμαξι τους, αλλα οταν το κανουν θελουν να εχει πλακα. Αν εισαι μαχητης των δρομων (βλεπε Φωτικι) το EDL ΑΠΛΑ δεν κανει.
23-10-08, 23:48   #28
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παιδες καλησπερα. Εδω και καιρο ψηνομαι για διαφορικο lsd στην 335 μου. Με μια ψιλοερευνα στα φορουμ ειδα οτι τα τυπου torsen ειναι τα καλυτερα για το συγκεκριμενο αμαξι επειδη δεν μπερδευουν τα ηλεκτρονικα και εχουν μηδαμηνο κοστος συντηρησης. Ενα μικρο προβλημα ειναι οτι τα ετοιμα διαφορικα που κυκλοφορουν π.χ. quaιfe πρεπει να στειλεις το παλιο διαφορικο για να στο τοποθετησουν οι ιδιοι.
Πριν μια βδομαδα γνωρισα εναν βελτιωτη που ειδικευεται σε αγωνιστικα κιβωτια και διαφορικα. Τα φτιαχνει μονος του με πολυ δυνατα κραμματα μεταλλων και μου εγγυηθηκε οτι το διαφορικο τυπου torsen που θα μου κατασκευασει θα αντεξει για μια ζωη. (Ο τυπος κανει διαφορικα για dragster με ιπποδυναμεις πανω απο 1000hp). Βεβαια πρεπει να ανοιξει το διαφορικο της bmw μου για να παρει μετρα και να μου πει τι πρεπει να γινει.
Και τωρα οι ερωτησεις:

1) Υπαρχει περιπτωση να μπερδευονται τα ηλεκτρονικα και να ειναι πιο επικινδυνο το αμαξι σε καποιον απροοπτο κινδυνο; (Η 335 μου ειναι παραγωγης 10/2007. Εχει ηλεκτρονικο μπλοκε που επιδρα στα φρενα ή οχι και αν ναι μηπως τελικα θα υπαρξει προβλημα

2) Τι ποσοστο εμπλοκης θα πρεπει να εχει το διαφορικο ωστε να εχει τα καλυτερα κρατηματα (Η Μ3 Ε46 τι ποσοστο εμπλοκης εχει

3) Το αμαξι ειναι γυρω στα 360hp και στα 500+ Nm ροπη, θα αντεξει το μπλοκε διαφορικο τοση δυναμη;

4) Μηπως να περιμενω για καποια επωνυμη λυση απο το να απευθυνθω στον εν λογο βελτιωτη;

5) Εχει φορεσει καποιος απο εσας lsd;
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-10-08, 00:01   #29
Panoz

Status:

Τα παντα εξαρτωνται απο το κοστος. Αν σε χρεωσει τα ιδια χρηματα με μια ετοιμη λυση για το 335(Hartge-Quaife), τοτε παρε ενα ετοιμο 335 specific.

Αν η διαφορα ειναι μεγαλη ,τοτε σκεψου σοβαρα τι θα κανεις. Να εχεις υποψη σου οτι το διαφορικο του μοντελου σου ειναι "welded" το οποιο σημαινει οτι ειναι πιο δυσκολη η ολη διαδικασια.

Κατα τ'άλλα δεν εχω ιδεα απο μπλοκε ....θα προτεινα να ρωτησεις τον Μ3EST ο οποιος εχει βαλει το Hartge
24-10-08, 12:47   #30
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Φυσικά να προσθέσω ότι εάν υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να βάλει ο τύπος κάτι λίιιιγο στραβά, μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα, έτσι; Καλά τα dragster, αλλά εσύ θες διαφορικό για στροφές.

Bookmarks

Tags
μπλοκε, μεταδοση, lsd, σασμαν, σπινιαρισμα, διαφορικο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές