Πόση δύναμη έχει χάσει μια BMW 325i του 1988 μετά από 448.000 χιλιόμετρα; - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 3 » Πόση δύναμη έχει χάσει μια BMW 325i του 1988 μετά από 448.000 χιλιόμετρα;

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-05-18, 10:14   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Πόση δύναμη έχει χάσει μια BMW 325i του 1988 μετά από 448.000 χιλιόμετρα;

Πόση δύναμη έχει χάσει μια BMW 325i του 1988 μετά από 448.000 χιλιόμετρα;

Όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο -και όχι μόνο- ξέρεις ότι θα υπάρξουν φθορές σε βάθος χρόνου. Όσο καλό κι αν είναι ένα όχημα σε αυτό, είναι αδύνατο να αποδίδει την ίδια δύναμη μετά από 448.000 χιλιόμετρα και 30 χρόνια στους δρόμους. Η BMW 325i (E30) του 1988 που έχουμε εδώ θα μας δείξει πόση δύναμη φτάνει στους τροχούς μετά από αυτή τη φθορά.

Ο ιδιοκτήτης της την αγόρασε για $1.600, χωρίς να πειράξει τον κινητήρα, ο οποίος καινούριος απέδιδε 168 ίππους στον στρόφαλο. Η 325i ανεβαίνει στο δυναμόμετρο και η οθόνη δείχνει πως η μέση μέγιστη ιπποδύναμη είναι πάνω από 126 ίπποι, ενώ η μέση ιπποδύναμη είναι κοντά στους 100 ίππους. Αν σκεφτούμε ότι έχει σχεδόν μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα στο οδόμετρο, νομίζω πως τα νούμερα είναι αρκετά εντυπωσιακά.

πηγή: autoblog.gr

13-05-18, 20:33   #2
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Μη μου λές τέτοια τώρα και αρχίζω να ψάχνω τα πάντα όλα, ήδη σκεφτομαι ανανεώσεις κτλ, αλλα κινητήρα δεν έχω στα υπόψιν μου για τώρα ...
Οκ, προφανώς το δικό μου δεν είναι 30 ετών και έχει 120 χιλιάδες χλμ, αλλά αλήθεια τι μπορώ να κάνω ωστε να διατηρώ τον κινητήρα στη καλύτερη δυνατή κατάσταση; Περαν φυσικα των προγραμματισμένων σερβις, που κάνω καθε περίπου 10 χιλιάδες χλμ, και μερικές φορές κάνω και κάτι παραπάνω απο αυτά που αναφέρονται ;

Πάντως το εν λογω αυτοκίνητο στο βίντεο είναι πραγματικά σε καλή κατάσταση. Για τον κινητήρα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν γνωρίζω τι έχει γίνει στις 450 χιλιάδες χιλιόμετρα, συντηρήσεις, βλάβες κτλ, και δεν έχω δεί κι άλλα για να συγκρίνω.

Bookmarks

Tags
325i, E30, Horsepower

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές