Σφυρίζει κάτι από τη μηχανή και τρέμει η μηχανή [Ε92 325i] - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Σφυρίζει κάτι από τη μηχανή και τρέμει η μηχανή [Ε92 325i]

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-05-18, 21:49   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιάννη ΜΗΝ αλλάξεις και τα τρία εξαρτήματα, δεν επιρεάζει το ένα τα άλλα δύο όποιο κι αν είναι αυτό. Δεν είναι πχ σα τις δισκόπλακες που αν μπουν νέες τότε τα παλιά τακάκια πάνε περίπατο ασχέτως κατάστασης.
Παρεμπειπτόντως, και ο τεντωτήρας έχει τροχαλία με ρουλεμάν όπως και η "σκέτη" τροχαλία που έχεις στη λίστα. Μια από τις δύο είναι αυτή που έχει το πρόβλημα.

To 2 είναι ο τεντωτήρας με την φιξαρισμένη τροχαλία του, το 4 η τροχαλία.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-18, 22:11   #12
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Έτσι, μία απο τις 2 τροχαλίες είναι το πρόβλημα, απλά σκέφτηκα Γιάννη απο το να παίξω κορώνα γράμματα ποιά απο τις δύο είναι και ύστερα να πληρώνω ξανά εργατικά, να αλλάξω και τις δυο...νομίζω έτσι όπως το αναφέρω και το σκέφτομαι δεν έχω επιλογή. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να μου είπαν οτι και οι δύο τροχαλίες είναι στα όρια, είναι το ίδιο, για αυτό και δεν μπορούν να ξέρουν 100% ποια απο τις δύο είναι, απλά πιστευουν οτι ειναι περισσότερο η σκέτη τροχαλία. Το έξτρα που δεν χρειάζεται είναι ο ιμάντας, που απ'οτι μου είπαν είναι σε καλή κατάσταση, απλά εφοσον θα αλλάξω και τις δυο τροχαλίες, να μην αλλάξω και τον ιμάντα; Θα το κρατήσω το αυτοκίνητο για χρόνια, οπότε σκέφτηκα ίσως να αλλαχτεί όλο το σετ. Ουσιαστικά το εξτρα ειναι τα 50€ για τον ιμάντα, στα αλλα δυο δεν εχω επιλογή, γιατι αν αλλάξω την ''χ' τροχαλία και δεν ηταν αυτη το πρόβλημα, ξανα μανα εκει, ξανα μανα εργατικα έξοδα, οχι; Ετσι το κατάλαβα.
15-05-18, 22:19   #13
sv2gww

Status:

It's up to you. Στο δικό μου που το έχω πάνω από 10 χρόνια και 140Κ χλμ δεν έχω αλλάξει ποτέ μου κανένα τους.. Πάει πολύς καιρός που είχα κάποιο θέμα με την κυλινδροκεφαλή και με την άνεση χώρου και χρόνου είχα ανοίξει τις τσιμούχες τους κι έβαλα μέσα λίγο καλό και φρέσκο γράσσο. Φέτος το καλοκαίρι θα τα αλλάξω προληπτικά.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

15-05-18, 22:33   #14
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Οκ για τιμές κλπ.
Σύντομα θα μεταφερθούν σε καινούργιο θέμα.
15-05-18, 22:34   #15
Dakota Bimmer

Αυτά είναι τα καλά όταν γνωρίζεις, αμάξι και κινητήρας έχουν την απαραίτητη και σωστή συντήρηση και φροντίδα, μακάρι να γνώριζα και εγώ να τα κάνω, αλλά δεν έχω ίδεα που 'παν τα τέσσερα στον κινητήρα...
Απο 'κει και πέρα το καταδύναμην, αν μπορούμε και έχουμε την οικονομική δυνατότητα κάνουμε αλλαγές προληπτικά, άλλα σχέδια είχα για αυτά τα εξοδα που προέκυψαν τώρα, αλλά έτσι όπως έγινε, αφού έγινε, θα δώσω και 50-100 ευρώ παραπάνω ωστέ να αλλαχτεί ολόκληρο το σετ, να είναι καινούργιο εξ' ολοκλήρου το σετ.

Αλλά έβλεπα το σετ στην επισυναπτώμενη φωτογραφία και στην προσφορά απο το συνεργείο δεν έχω τα νούμερα 4 & 6, προστατευτικό κάλυμμα. Γιατί άραγε; Είναι μέσα ουτως η άλλως και απλά δεν αναφέρεται;

ΥΓ : Γιάννη μόλις έιδα οτι είναι και στη δική σου φωτογραφία ως νούμερα 5 & 6...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Στιγμιότυπο 2018-05-15, 10.31.54 μμ.jpg (41,1 KB, 7 εμφανίσεις)
15-05-18, 22:52   #16
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
αποτι θυμαμαι απο φιλο μου πριν κατι χρονια κατεβηκαν για το πακετο οι τιμες κανα 100αρι η' κανω λαθος?καπου εκει το θυμαμαι να ειναι στα 400 ευρω.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-18, 23:42   #17
sv2gww

Status:

Τα καλύμματα προστατεύουν τα ρουλεμάν από νερό και σκόνη και μπαίνουν ξανά τα υπάρχοντα. Αν κάποιο λείπει καλό είναι να αγοραστεί.

25-05-18, 16:43   #18
Dakota Bimmer

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το service, αλλάχτηκε ολόκληρο το σετ όπως φαίνεται σε φωτογραφία παραπάνω και στη φωτογραφία του Γιάννη, και τέλος καλό όλα καλά. Δεν σφυρίζει τίποτα, δεν ακούγεται κιχ...
25-05-18, 17:41   #19
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
κοστος τελικα?
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-18, 18:59   #20
Dakota Bimmer

Όσο είναι και στην προσφορά Μιχάλη, περι τα 290+ ευρώπουλα...Οκ, ναι δεν είμαι και πανευτυχής με το έξοδο, αλλά τουλάχιστον διορφώθηκε το πρόβλημα και μπορώ να σκέφτομαι οτι έγινε και αλλαγή/συντήρηση/ανανέωση ενός σετ.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές