Στην Ιαπωνία όλα δουλεύουνε ανάποδα - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-05-14, 13:55   #1
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Στην Ιαπωνία όλα δουλεύουνε ανάποδα

Άλλαξα λάδια στον κινέζο το ΣΚ που μας πέρασε. Συνειδητοποίησα ότι τα τελευταία είχανε 18χιλιάδες χιλιόμετρα, και είναι μάλλον το μεγαλύτερο διάστημα που 'χω αφήσει ποτέ αυτοκίνητο χωρίς αλλαγή. Όταν είδα πως βγήκανε τα λάδια, εννοείται δεν το ξανακάνω. 10-12 και πολλά τους είναι - σιγά το κόστος στην τελική...

Τα λάδια είναι ίδια νούμερα με πριν (5-30) και Castol Edge FST (8Ε το λίτρο με δωρεάν μεταφοριά από ελβετικό σάιτ - κομπλέ).
Πήρα ένα 5λιτρο κι ένα 1λιτρο, γιατί θέλει 5 και ψιλά, και θα μου μείνει και για τα ελάχιστα καψίματα - έκαψε περίπου .5 λίτρο σε όλη την προηγούμενη διάρκεια.

Πήρα κι ένα φίλτρο ΚΝ από Αγγλία που ήρθε αστραπή (15Ε) και ήμανε έτοιμος.

Αλλάζω λάδια κομπλέ (γαμώ την Ιαπωνία μου με τα ζυγά κλειδιά τους - ποιος βάζει 14άρι καρυδάκι?), κοιτάω για διαρροές, και βάζω μπροστά.

Γενικά δεν έχει κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο, αλλά το ρελαντί δεν είναι κρέμα όπως ήτανε. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα με το μοτέρ να δονείται σοβαρά σαν να 'χει αφλογιστίες ή κάποιο σοβαρό θέμα), αλλά δουλεύει πιο rough. Προφανώς τάπα λαδιού σφιγμένη, μαρκούτσι στην θέση του, και γενικά όλα κοπμπλέ, οπότε δεν έχει κανέναν λόγο. Και ούτε άλλαξα νούμερο στα λάδια για να πεις ότι η διαφορετική συνεκτικότητα το προκάλεσε.

Ξαναλέω, το αυτοκίνητο είναι μια χαρά και δουλεύει τζάμι, απλά για κάποιον λόγο περίμενα αν μη τι άλλο μετά την αλλαγή να δουλεύει ακόμα πιο smooth.

Αντ' αυτού έγινε λίγο πιο τραχύ. Βέβαια ψυρίζω την μαϊμού τώρα κι εγώ, αλλά είναι από τα πιο καλοζυγισμένα μοτέρ, και πραγματικά δουλεύει κρέμα, και τώρα με παραξενεύει η φάση. Και στην επιτάχυνση στον δρόμο ακούγεται επίσης λίγο πιο τραχύ.

Έχω CEL αναμένο, αλλά αυτό είναι ο μπροστά αριστερός λ, που άναψε πριν κανα 2μηνο και μέχρι να βρω έναν φτηνό (γιατί σιγά μην δώσω το 300άρι στην αντιπροσωπεία) δεν το αλλάζω. Κοίταξα για καινούριους κωδικούς, αλλά όλα κομπλέ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκάλεσε?

13-05-14, 16:24   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Δε με λες βρε Johnny... τον δείκτη λαδιού τον ξανάβαλες στη θέση του? Μήπως άθελά σου ξεκούμπωσες κάποιο σωληνάκι υποπίεσης?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-14, 16:27   #3
Don Molina

Status:

Όλα στην θέση τους κανονικά και σφιγμένα. Κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή Γιάννη, και πλάκωσα να ψάχνω μία-μία τις συνδέσεις.

Αν ήταν στο κούφιο θα έλεγα ότι κάτι παίζει με τον MAF, αλλά δεν έπεσε λάδι πουθενά, οι φίσες στις θέσεις τους, και όλα σωστά. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση που έπεσε με την αλλαγή λαδιού.
13-05-14, 16:44   #4
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Όταν έφυγα απο τα Edge και πήγα στα μοτούλ έστρωσε όλο το θέμα. Με αποκάλεσαν παράξενο και οτι δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο και αδύνατον να το καταλάβεις. Οπότε πιθανόν να ευθύνεται το λάδι
13-05-14, 16:50   #5
Don Molina

Status:

θα βγάλω αγγελία στο car.gr:

ΠΩΛΟΥΝΤΕ

5 λίτρα ΛΑΔΙΑ 5w30

ΚΑΣΤΡΟΛ ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ

στο κουτί τους!!1
ελαφρώς μεταχιροισμαίνα, μόνο 500χλμ!!!!!!

Ευχερία!

Τιμή 145€ (ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΔΙΝΩ ΛΕΜΕ!)
13-05-14, 16:59   #6
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
χαχαχαχαχα ναι κάνε το χαχαχαχα
14-05-14, 11:05   #7
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Και εμένα το μυαλό μου παει στη μάρκα λαδιού, θυμάσαι τη φορουσες την προηγούμενη φορά; Με τόσα χλμ που άντεξαν χωρίς να σου κάψει ποσότητες, εγώ δε θα δοκιμαζα άλλη μάρκα. Αν πάντως φορουσες την ίδια μάρκα και όντως δεν ξεκούμπωςες κάτι άλλο, τότε μιλάμε για τραγική σύμπτωση και ότι προέρχεται από αλλού το θέμα.
Σε παρόμοια περίπτωση μια φορά μου έβαλαν αντί για το longlife BMW 0-40 μια άλλη μάρκα ίδιου δείκτη και εκτός ότι ακουγόταν διάφορετικο, μέσα σε 3000χλμ ήθελε συμπλήρωμα 1 λίτρο.και σε αλλες 3000χλμ, άλλο ένα λίτρο, μέχρι που τη δεύτερη φορά μετά απο 6000χλμ ξαναεβαλα longlife BMW και έστρωσαν όλα!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-12-14, 12:14   #8
Don Molina

Status:

Τα Castrol έχουνε κάνει 10-11 χιλιάδες χιλιόμετρα, και στο γενικότερο πακετάκι χριστουγέννων για το αυτοκίνητο παρήγγειλα και λάδια.

Αυτήν την φορά πήγα σε Mobil 1 SUPER 3000 X1 FORMULA FE, πάλι 5-30 όπως και πριν. Νομίζω είναι η αντίστοιχη σειρά του Edge FST.

6 λίτρα 53 φράγκα (~44€)

Το Castrol γενικά τζάμι, και το ανεπαίσθητο τρέμουλο γίνεται σπάνια. Κάποιες φορές θα κάθομαι στο ρελαντί και από το πουθενά σαν να δουλεύει κάποιο actuator κι αρχίζει ένα τρέμουλο στο αμάξι. Επίσης από πέρσι τον Απρίλιο έχει κάψει περί το 300-400ml σύμφωνα με την βέργα. Για 210 χιλιάδες χιλιόμετρα νομίζω είναι άριστη συμπεριφορά.

Επίσης παρήγγειλα κιτάκι για τεστ από Blackstone για να δω τι γίνεται, και θα ξαναστείλω και τα Mobil 1 στην επόμενη αλλαγή στα ίδια χιλιόμετρα για να κάνω μια σύγκριση ανάμεσα στις μάρκες.

Λογικά θα έχουνε και δείγμα από φρέσκο Edge FST (νομίζω πωλείται στην Αμερική), και θα μπορούν να μου πουν και 2 πράγματα παραπάνω.
19-12-14, 16:33   #9
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Να σου πω οτι μολις σημερα εχω προσεξα στο δικο μου το ακριβως αντιθετο! Τελευταια ειχε γινει αρκετα τραχυς ο ηχος του μοτερ, εχω αλλαξει προσφατα λαδια και αντι για BMW LL04 που του βαζα, αυτη τη φορα του εβαλα Αραλ, ιδιο ιξωδες 0-40. Και εχω την εντυπωση οτι το μοτερ εχει γινει ελαχιστα πιο 'απαλο' σαν χρειά ηχου. Τωρα θα μου πεις κι εγω, μπορει να ναι η φαντασια μου, αλλα ετσι το αισθανομαι!

Οσο για τα ζυγα κλειδια που λες, αστα, κλαμα, πλεον βαζουν και οι Γερμανοι σε εξαγωγιμα προιοντα τους που πωλουνται και σε Ευρωπη αλλα και σε Ασια, Ν.Κορεα για την ακριβεια. Και καλα τα καρυδακια, εχεις κανα δυο σειρες με οτι πιο χαζα νουμερα θες. Μη μπλεξεις με αλεν, εκει να δεις συχτίρισμα που τρωνε και οι Γερμανοι για τις...Κινεζιες τους!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές