Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54! - Page 12 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54!

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-06-12, 03:38   #111
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Τα φρένα μου έχουν φτάσει στο τέλος της ζωής τους και χρειάζονται αλλαγή αρκετά σύντομα. Οι δίσκοι έχουν κάνει πατούρα και σώζονται με τορνίρισμα ενώ τα τακάκια είναι ανύπαρκτα και τα υγρά έχουν βράσει απο αρκετά φρεναρίσματα και πίστα.

Σκεφτόμουν για το big brake kit απο την performance. Αλλά γράφεται οτι δεν κάνει για 335. Για 135 πώς κάνει δηλαδή που το έχει απο την μάνα του επάνω?

Για πολλά έξοδα δεν είμαι αυτό τον καιρό όπως και όλοι μας. Και μια αλλαγή τακάκια, υγρά και σωληνάκια ή δίσκων θα στοίχιζε τα μισά λεφτά και παραπάνω απο τα performance. αλλο οτι είναι 10 mm μικρότερα απο τα μαμά δεν με προβλιματίζει.

Για πείτε μου την γνώμη σας και εσείς
27-06-12, 04:16   #112
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Δεδομένου ότι με καινούριες δαγκάνες θα δεις αλλαγή στην δύναμη σε πολύ περιορισμένη χρήση του αυτοκινήτου (φρενάρισμα στην Αττική Οδό από τα 200++ στα 120 πχ), γιατί σε όλες τις άλλες συνθήκες το ABS πλέον μπαίνει και μόνο τα λάστιχα κάνουν διαφορά θα σου πρότεινα:
  • τακάκια της προκοπής - κάτι σε κεραμικό low dust αν το πρόβλημά σου είναι οι μαυρίλες (akebono κλπ) ή τίποτα με αντοχή σε θερμοκρασίες αν έχεις ορέξεις και τα βράζεις
  • ένα υγρό της προκοπής για ν' αντέχει θερμοκρασίες

δίσκους προτείνω αντί να πας στην αντιπροσωπία και να σε ρημάξουν, να τους πάρεις περίπου 40% off από την Brembo κατευθείαν. 2x φορές το έκανα, μία με μεταφορικά από Αμερική για τετράδα δίσκους για το 7άρι (τελωνείο 0 - USPS for the win) που μου ήρθε περίπου μισά λεφτά απ' ότι ζητούσε η αντιπροσωπεία για τ' ανταλλακτικά, και άλλη μία για το Α3 ενός ξαδέρφου μου που τα φέραμε από Αγγλία και γλίτωσε κανένα 35% αν θυμάμαι καλά σε σχέση με αυτά που του ζήταγαν εδώ - μόνο για μπροστά πλάκες.

Επίσης, αν έχεις 2 alen και 2 κλειδιά (που μάλλον έχεις) κι έναν γρύλο (που σίγουρα έχεις) άλλαξε τα μόνος σου. Είναι 10' η κάθε πλευρά με κολλημένες βίδες και κοπανήματα. Αν δεν έχεις σκουριές και χαζεμάρες, είναι βία μισή ώρα υπόθεση και οι 4 πλάκες/τακάκια...

protip: στον τροχό φάε ελάχιστα τα τακάκια στις άκρες τους (ένα μικρό chamfer δλδ) γιατί καινούρια τακάκια+καινούριες δαγκάνες είναι σπαζ@@ καμιά φορά και δεν χωράνε τέλεια.

protip #2: την πρώτη φορά που θα πατήσεις φρένο μετά την τοποθέτηση, το πόδι σου θα φτάσει πάτωμα. Μην μασάς, πρέπει τα πιστόνια να πάνε στην θέση τους
27-06-12, 15:07   #113
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Δεν θα παω σε καμια λυση πιασαρικη τελικα...
Κατελιξα στα ferodo DS2500, τακακια πολυδοκιμασμενα σε πολλα αυτοκινητα και κυριως bmw με αισθηση μαμα και αντοχη για αρκετα track day... Ferodo fds1628 ειναι ο κωδικος και εχουν παρει και εγκριση απο τη μαμα bmw οτι ειναι μεσα στις προδιαγραφες...
Τα μαμα τα τερματισα και μετα τον γαμο παω για αλλαγη... Πιστευω να μου φερει τη νυφη στην εκκλησια σωα!!!

ΥΓ. Τελευταιο ποστ ως single... Τα λεμε απο βδομαδα!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-06-12, 15:28   #114
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω να μου φερει τη νυφη στην εκκλησια σωα!!!

ΥΓ. Τελευταιο ποστ ως single... Τα λεμε απο βδομαδα!
Αν παντρευτείς σε εκκλησία που βρίσκεται πάνω σε στρογγυλή πλατεία και ψάχνεις transporter, διατίθεμαι...

Είμαι σίγουρος η νύφη και οι καλεσμένοι θα απολαύσουν τους τρεις κύκλους γύρω από την εκκλησία

Υ.Γ: Με το καλό μαν!
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-06-12, 18:44   #115
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Don και Παπατζίμ προτείνουν αλλαγή με καλά τακάκια, φτιάξιμο στους δίσκους και καλύτερα υγρά. Αν το κάνω μόνος μου που ξέρω γλιτώνουμε και απο εκεί.

Πέρα απο αυτό τι συμπεριφορά έχουν? Δεν με πειράζει η μαυρίλα, το πλένω αρκετά συχνά, με ενδιαφέρει να μην σφυρίζουν όταν είναι κρύα και να αποκρίνονται σωστά όταν είναι σχετικά κρύα.

Απο λάστιχα δεν έχω κανένα παράπονο.

απο την άλλη δεν πήρα απάντηση για τα performance εκτός απο τον Don. Λογικό να μη ξέρετε αν δεν το έχετε δοκιμάσει. 2 φορές που τα βρήκα δύσκολα ήταν σε φρενάρισμα απο πολλά χιλιόμετρα και όχι σε κανονικούς ρυθμούς πόλης/εθνικής.

Νίκο απο που μπορούμε να προμηθευτούμε τα Ferodo? Απο σωληνάκια και υγρά τι έκανες?

2 μπουκαλάκια RBF600 είναι στο υπόγειο αλλά δεν βλέπω να τα βάζω. 5.1 θέλει να βάλω?

Την διαδικασία αλλαγής ξέρω να την κάνω αλλά δεν ξέρω για την εξαέρωση των υγρών και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία. Έχω ακούσει οτι θέλει μηχάνημα που υπάρχει σε συνεργείο και δεν γίνεται με συμβατικό τρόπο. Ισχύει αυτό ή είναι μπούρδες?
28-06-12, 20:50   #116
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Την διαδικασία αλλαγής ξέρω να την κάνω αλλά δεν ξέρω για την εξαέρωση των υγρών και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία. Έχω ακούσει οτι θέλει μηχάνημα που υπάρχει σε συνεργείο και δεν γίνεται με συμβατικό τρόπο. Ισχύει αυτό ή είναι μπούρδες?
Αν θες να αδειάσεις εντελώς το κύκλωμα, τότε χρειάζεται ειδικό μηχάνημα που χειρίζεται την μονάδα...
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-06-12, 21:05   #117
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
RBF 600 = αλλαγη καθε χρονο, γιατι ειναι πολυ υδροφιλα. Αν και σε απλη καθημερινη χρηση δεν ξερω ποσο θα καταλαβεις την πτωση της αποδοσης τους. Καλυτερα 5.1 παντως ή ΑΤΕ μπλε κι ας ειναι DOT4.

Το μηχανημα χρειαζεται για να ανοιξουν οι βαλβιδες της μοναδας ABS και να αλλαχτει και το υγρο που ειναι μεσα σε αυτη. Αλλιως θα εχεις και λιγο απο το παλιο υγρο μεσα στο κυκλωμα. Δε χαθηκε κι ο κοσμος.

DS 2500, και γμω τα τακακια. Βαλε κι ενα σετ δισκους BREMBO ή ΑΤΕ χαρακτους, με ημιτονοειδη χαραξη. Τρυπητους ΜΗ βαλεις. Οι καλοι ειναι πανακριβοι κι εχουν βουητο συνηθως. Οι φτηνοι ειναι τρυπημενοι μετα τη χυτευση, σε CNC, με οτι αυτο συνεπαγεται = ρωγμες. Οι καλοι βγαινουν τρυπητοι απο το χυτηριο.
29-06-12, 03:04   #118
MANGO

Drives: N/A N/A
εγω παντως που ειχα βαλει μπροστα τα performance που φοραει το 135(και οχι τα κιτρινα διατρητα ) στο Ζ4 ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος. μου εβγαζαν παραπανω δυνατα φρεναρισματα σε σχεση με τα μαμα
και ας ειχαν και μικροτερους σε διαμετρο δισκους .

Βεβαια ποτε δεν ειχα παει σε πιστα και δεν ξερω τι ψαρια θα επιαναν εκει.
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-12, 08:40   #119
rallakias

Το avatar του χρήστη rallakias

Περιοχή: Πειραιας

Drives: E90 335i
Πρόσφατα άλλαξα τακάκια (κιτρινα ebc μπροστά και μαμα πίσω) μαζι με τορνιρισμα των μπροστινων δίσκων λόγω πατουρας.Εδωσα ενα 550αρι και το ''φχαριστήθικα''.
Πάντως με τα ebc δεν εχω καταλαβει διαφορα .Ισως απλά να εχουν μεγαλυτερη αντοχή σε σχεση με τα εργοστασιακά.

Σε κάθε περιπτωση εφοσον εχεις τα μεσα και πιανουν και τα χέρια σου ,απέφυγε τα συνεργεια.Αγορασε τα ανταλλακτικα μέσω ebay και θα γλυτώσεις απίστευτα χρήματα.
Οι δισκοι μπροστα κανονικά εχουν γύρω στα 350€ ενω στο ebay εχουν κανα 150αρι .
01-07-12, 21:48   #120
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Πήρα τιμή για τα performance και μου έφυγε το κεφάλι. 1700 τα εμπρός, μαζί με τα πίσω πάμε στα 2700 χωρίς εργασία. Μετά θέλουμε υγρά και ίσως και σωληνάκια. Οπότε πάμε στα 3200 και ξεφεύγουμε πολύ απο το κόστος. Επίσης σε συνεργείο της Καλλιθέας που ρώτησα χρειάζεται και πατέντα για να μπούν. Μπροστά τορνίρισμα στο μουαγιέ και πίσω άλλα άκρα, μουαγιέ και ρουλεμάν. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπώ σε τέτοια διαδικασία ούτε στις πιο τρελές μου σκέψεις.

Μόλις μαζευτεί το budget θα παραγγείλω τακάκια απο το νέτ και ίσως και δίσκους γιατί οι τιμές Ελλάδα περνούν το διπλάσιο απο αυτές στο νέτ. Και αν έχει όρεξη να βοηθήσει κάποιος θα κάνω την αλλαγή στο σπίτι μου. Με αυτά το κόστος ελπίζω οτι θα μείνει κάτω απο 500-600 ευρώ

Bookmarks

Tags
alcon, ap racing, bmw, brake, brembo, d2 racing, πολυπιστονα, κιτ, galfer, movit, nex, performance, stoptech, tarox, willwood, φρενα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές