Πρώτη προσπάθεια γυαλίσματος - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-11-17, 20:58   #11
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
mod: δημιουργήθηκε καινούριο θέμα.
15-11-17, 19:47   #12
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Πρώτη προσπάθεια γυαλίσματος

Καταρχάς τι αλοιφαδόρο χρησιμοποιείς φίλε μου (όχι μάρκα, αλλά τυπο)
Τα περι ταχύτητας 2 και μην την ξεπεράσεις απλα είναι αστεία αυτά που γράφονται.
Η διαδικασία έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδω μέσα αλλά φαίνεται ότι μάλλον δεν την έχετε διαβάσει και εφαρμόζετε δικές σας τεχνικές....
Μετά το πλύσιμο και στέγνωμα του αυτοκινήτου ξεκινάτε τη διαδικασία του πυλού....
Αφού τελειώσετε την διαδικασία αυτη Και καλύψετε με χαρτοταινία όλα τα πλαστικά και λαστιχένια μέρη του αυτοκινήτου ξεκινάτε την επαναφορά του χρώματος.
Ανάλογα της κατάστασης του αυτοκινήτου Μπορεί να χρειάζεται ένα χέρι δύο χέρια ή τρία χέρια αλοιφή.
Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς παρά μόνο αυτός που το κάνει και το βλέπει ή ο επαγγελματίας.
Για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορεί να γίνει κοστολόγηση μιας δουλειάς μόνο με τα λόγια και περιγράφοντας την κατάσταση του αυτοκινήτου μέσω του internet παρά μόνο γίνεται η κοστολόγησή οπτικά.
Προσοχή τώρα οι επιφάνειες που θα γυαλίζονται είναι κομματι/κομματι όσο περίπου μια χαρτοπετσέτα ανοιγμένη.
Αναλόγως του τι αλοιφαδορο χρησιμοποιούμε υπάρχει διαφορετική μέθοδος του πως γυαλίζουμε ένα αυτοκίνητο.
Εννοείται ότι η διαδικασία αυτή γίνεται πάντα σε κλειστό χώρο και όχι σε πυλωτη ή απλά σκεπαστό χώρο.
Στην επιφάνεια που χρησιμοποιούμε τον αλοιφαδόρο τσεκάρουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα με το χέρι μας τη λαμαρίνα κατά πόσον είναι ζέστη όχι.
Ξεκινάμε με τη σκάλα τέσσερα και αν δούμε ότι δεν φεύγουν οι αράχνες ? γρατζουνιές μπορούμε να φτάσουμε μέχρι το έξι.
Η ίδια διαδικασία γίνεται τόσο με Χοντρή όσο με μεσαία όσο φυσικά και ψηλή αλοιφή.
Μετά το τελείωμα των δύο ή τριών χεριών, Ξεπλένουμε πάλι το αυτοκίνητο και το σκουπίζουμε προκειμένου να φύγουνε όλα τα λάδια από τις αλοιφές.
Τέλος κερώνουμε το αυτοκίνητο πάντα με το χέρι μία ή δύο φορές.

Υ.Γ: Χρησιμοποιήστε προβολέα HQD με τριποδο προκειμένου να είστε σίγουροι για την δουλειά σας.

Υ.Γ2: Εαν καποιοι απο εσάς δεν μπορείτε να το κάνετε ολο αυτό ή απουσίαζουν καποια απομτα στοιχεία που ανέφερα, δώστε το σε επαγγελματία ή μην το κάνετε καθόλου, χειρότερο αποτέλεσμα θα έχετε και μετά θα αναγκαστείτε να το δώσετε σε επαγγελματία
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-11-17, 22:51   #13
gkourmoul1

Το avatar του χρήστη gkourmoul1

Drives: F25 X3 20d
Πολυ λεπτομερη περιγραφη και μπραβο. Συμφωνω στα πιο πολλα που εγραψες, ειδικα στο σημειο οπου λες για 2ο χερι οταν χρειαστει.

Εκει που σε βρισκω υπερβολικο ειναι στο Υ.Γ2. Κανεις δεν γενννιεται επαγγελματιας. Και σιγουρα ειναι πολλα αυτα που μπορει να κανει ενας αρχαριος/ασχετος (βαζω και εμενα μεσα) για να περιποιηθει το χρωμα του αυτοκινητου, βελτιωνοντας την κατασταση, χωρις να κανει ζημια. Γιαυτο εδωσα και το νουμερο 2, διοτι το θεωρω πιο ασφαλες απο το 4+ χωρις να γνωριζουμε ακομη τον τυπο του αλοιφαδορου.
Ο χρήστης gkourmoul1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-17, 08:46   #14
GiannhsBMW

Drives: E92 330i
Stef η περιγραφη σου ειναι απολυτα λεπτομερη και καλη. Να παραθεσω οτι ειχα περαση με χαρτοταινια ολες της επιφανειες που αναφερεις μιας και γνωριζα. Το μονο που δεν εκανα ηταν ο πυλος. Ο αλοιφαδορος που εχω ειναι περιστροφικος αποτι καταλαβα. Οπως ειπα δεν ειμαι επαγγελματιας και ο λογος που πηρα τα ινια ειναι επειδη ακουσα μερικα κοστολογια και αποφασισα να το κανω/μαθω μονος μου ωστε να αποκτησω καο την αναλογη εμπηρεια σιγουρα ειναι παρακινδυνευμενο αλλα κανεις δεν γεννηθηκε επαγγελματιας. Μεχρι στιγμης οπως ειπα ειχα ενα καλο αποτελεσμα και αυτη τι φορα πιστευω θα το τελειοποιησω παντα με προσοχη ωστε να μην κανω ζημια. Ευχαριστω παντως για της συμβουλες σου!!
Ο χρήστης GiannhsBMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-17, 10:12   #15
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Ο stef! έχει δίκιο σε όλα όσα αναφέρει. Αν θές να δεις το αποτέλεσμα του γυαλίσματος που έκανες, βγάλτο μια μέρα στον ήλιο και δες αν σου άφησε ολογράμματα ο αλοιφαδώρος. Άλλοι τα αναφέρουν ως 'ανταύγειες' ή 'αλοιφαδωριές'. Έχω δει απίστευτες αστοχίες σε γυαλίσματα ακόμα και από επαγγελματίες - φανοποιούς! Παίρνουν απλά έναν αλοιφαδώρο και πλαλώνουν το αυτοκίνητο...και το χρώμα να 'αχνίζει' από το κάψιμο του βερνικιού! Γνώμη μου είναι πως για να κάνεις τέτοια εργασία σίγουρα χρειάζεται μεγάλη εμπειρία ή καθοδήγηση από κάποιον detailer. Ισώς αν κάποιος ασχολειται συστηματικά να έβαζε στο πλάνο του να παρακολουθήσει κάποιο σεμηνάριο detailing. Συνήθως αυτές οι έργασίες από detailer, απαιτούν 2 με 3 μέρες.
Ο χρήστης spy_la είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-17, 16:50   #16
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
το καλυτερο ειναι να κανεις σε κομματι αγορασμενο απο μαντρα και να κανετε εκει τα πρωτα λαθη και οχι πανω στο αμαξι σας.
16-11-17, 16:57   #17
GiannhsBMW

Δεν εχει αφηση τιποτα απο αυτα μιας και το κοιταξα σε καθε μερια με προβολεα. Αντιθετως εγω δεν πηρα εναν αλοιφαδορο και να το φτασω στα ορια. Το εκανα σε χαμηλες στροφες και μικρη διαρκεια και η αλοιφη ηταν ψιλη για αυτο κιολας δεν πηρα και τα αποτελεσματα που θελω. Παντα οτι κανουμε το κανουμε με προσοχη. Μιας και αναφερθηκε το καμμενο βερνικη να σημειωσω οτι στην πορτα του οδηγου ειχα ενα σημειο θαμπωματος σαν καμμενο βερνικη που δεν εβγενε με πλυσιμο η γυαλιστικο με το χερι με τιποτα το οποιο και οι 2 επαγγελματιες που το πηγα το θεωρησαν ως καμμενο βερνικη και οτι δυσκολα αυτο θα φτιαξει εκτως αν το βαψουμε μου ειπαν. Εγω το περασα αυτο το σημειο με τον αλοιφαδορο και απλα εξαφανιστηκε και δεν χρειαστηκε καν πολυ ζορι. Δεν θελω να πω οτι αμφισβητω τους επαγγελματιες αλλα προσπαθω να πω οτι οποιος και αν κανει αυτην την δουλεια πρεπει να προσεχει αλλιως στον καθενα θα μπορουσε να μην βγει σωστο αποτελεσμα οπως σωστα γραφεις.
16-11-17, 21:49   #18
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Εαν δεν γνωρίζετε, ρωτήστε εναν επαγγελματία. Κακό δεν κάνει (αρκεί φυσικά να ξέρει 100%)
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 14:08   #19
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς τι αλοιφαδόρο χρησιμοποιείς φίλε μου (όχι μάρκα, αλλά τυπο)
Τα περι ταχύτητας 2 και μην την ξεπεράσεις απλα είναι αστεία αυτά που γράφονται.
Η διαδικασία έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδω μέσα αλλά φαίνεται ότι μάλλον δεν την έχετε διαβάσει και εφαρμόζετε δικές σας τεχνικές....
Μετά το πλύσιμο και στέγνωμα του αυτοκινήτου ξεκινάτε τη διαδικασία του πυλού....
Αφού τελειώσετε την διαδικασία αυτη Και καλύψετε με χαρτοταινία όλα τα πλαστικά και λαστιχένια μέρη του αυτοκινήτου ξεκινάτε την επαναφορά του χρώματος.
Ανάλογα της κατάστασης του αυτοκινήτου Μπορεί να χρειάζεται ένα χέρι δύο χέρια ή τρία χέρια αλοιφή.
Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς παρά μόνο αυτός που το κάνει και το βλέπει ή ο επαγγελματίας.
Για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορεί να γίνει κοστολόγηση μιας δουλειάς μόνο με τα λόγια και περιγράφοντας την κατάσταση του αυτοκινήτου μέσω του internet παρά μόνο γίνεται η κοστολόγησή οπτικά.
Προσοχή τώρα οι επιφάνειες που θα γυαλίζονται είναι κομματι/κομματι όσο περίπου μια χαρτοπετσέτα ανοιγμένη.
Αναλόγως του τι αλοιφαδορο χρησιμοποιούμε υπάρχει διαφορετική μέθοδος του πως γυαλίζουμε ένα αυτοκίνητο.
Εννοείται ότι η διαδικασία αυτή γίνεται πάντα σε κλειστό χώρο και όχι σε πυλωτη ή απλά σκεπαστό χώρο.
Στην επιφάνεια που χρησιμοποιούμε τον αλοιφαδόρο τσεκάρουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα με το χέρι μας τη λαμαρίνα κατά πόσον είναι ζέστη όχι.
Ξεκινάμε με τη σκάλα τέσσερα και αν δούμε ότι δεν φεύγουν οι αράχνες ? γρατζουνιές μπορούμε να φτάσουμε μέχρι το έξι.
Η ίδια διαδικασία γίνεται τόσο με Χοντρή όσο με μεσαία όσο φυσικά και ψηλή αλοιφή.
Μετά το τελείωμα των δύο ή τριών χεριών, Ξεπλένουμε πάλι το αυτοκίνητο και το σκουπίζουμε προκειμένου να φύγουνε όλα τα λάδια από τις αλοιφές.
Τέλος κερώνουμε το αυτοκίνητο πάντα με το χέρι μία ή δύο φορές.

Υ.Γ: Χρησιμοποιήστε προβολέα HQD με τριποδο προκειμένου να είστε σίγουροι για την δουλειά σας.

Υ.Γ2: Εαν καποιοι απο εσάς δεν μπορείτε να το κάνετε ολο αυτό ή απουσίαζουν καποια απομτα στοιχεία που ανέφερα, δώστε το σε επαγγελματία ή μην το κάνετε καθόλου, χειρότερο αποτέλεσμα θα έχετε και μετά θα αναγκαστείτε να το δώσετε σε επαγγελματία
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δεν γνωρίζετε, ρωτήστε εναν επαγγελματία. Κακό δεν κάνει (αρκεί φυσικά να ξέρει 100%)
Θα Συμφωνησω απολλυτα με ολα οσα γραφει ο Στεφανος τα οποια ειναι και σωστα 100% απλα να συμπληρωσω οτι μια πληρης επαναφορα χρωματος δεν γινεται μονο με ενα μηχανημα αλοιφαδορο αλλα απαιτητε συνδυασμος μηχανηματων γι αυτο και ολες οι μεγαλες εταιρειες κατασκευης τετοιων μηχανηματων κατασκευαζουν διαφορετικους τυπους αλοιφαδορων.
Παντα πρεπει να γνωριζουμε οτι παραμονευει ο κινδυνος αν δεν γνωριζουμε αριστα την διαδικασια να κανουμε ζημια στο βερνικι μας παρα να το φτιαξουμε.
Υπαρχουν διαφορετικοι τυποι αλοιφων οπως και pads που χρησιμοποιουμε σε καθε σταδιο που χρειαζεται για να ολοκληρωθει μια τετοιου ειδους επαναφορα και αν μη τι αλλο θα πρεπει να ειμαστε παρα πολυ καλοι γνωστες τις ολης διαδικασιας γιατι πολλες φορες αν δεν γνωριζουμε καλα την διαδικασια μπορει να εχουμε μη αναστρεψιμα αποτελεσματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να κανουμε μια ολικη επαναφορα του χρωματος ΜΟΝΟ με εναν αλοιφαδορο και αν μη τι αλλο να ειναι και αυτος περιστροφικος,και στο τελος οι επιφανειες μας να μην εχουν εστω και μικρα ολογραμματα,ποσο μαλλον και αν καποιος το κανει ερασιτεχνικα και δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις.
Επισης υπαρχουν τυποι αλοιφων που μπορει κατα την διαδικασια να μας δειχνουν οτι αφαιρουν γραμμες αλλα στην ουσια τις καλυπτουν δινοντας μια "προσωρινα" καλη επιφανεια που ομως μετα με τα πλυσιματα ξαναεμφανιζεται το προβλημα.
Επισης να σημειωσω οτι ολα αυτα τα βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδικτυο ειναι απο επαγγελματιες Detailers οι οποιοι εχουν μεγαλη πειρα οποτε και αυτο κανει να φαινεται ευκολη η ολη διαδικασια για καποιον που δεν γνωριζει.
Μια Ολικη επαναφορα σε ενα οχημα για να εχουμε το δυνατον καλυτερο τελικο αποτελεσμα χρειαζεται μερες,ωρες,υλικα και γνωσεις για να πραγματοποιηθει και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Επισης παντοτε μετραμε με μετρητη παχους το παχος του βερνικιου μας ωστε να γνωριζουμε κατα ποσο μπορουμε να επεμβουμε και να διορθωσουμε την καθε επιφανεια μας.
Ρολο επισης παιζει αν μια επιφανεια ειναι ξαναβαμμενη ή οχι,τι βερνικι εχει κ.π.α.
Επισης αν σε καποιο σημειο το βερνικι ειναι "καμμενο" η αλοιφη θα το γυαλισει αλλα ΔΕΝ θα το διορθωσει μονιμα,θελει αλλη διαδικασια για να επανερθει,αν οντως φτιαχνεται και δεν θελει τελικα βαφη.
Δεν υπαρχει στανταρ αριθμος στροφων που δουλευουμε τα μηχανηματα μιας και αυτο το βλεπουμε δουλευωντας την καθε επιφανεια μας αλλα και αυτο θελει να εχεις την αναλογη πειρα για να το κανεις.
Ολα αυτα δεν τα λεω ουτε τα γραφω για να πεισω καποιον να παει οπωσδηποτε σε επαγγεματια,ο καθενας αποφασιζει μονος του πως θα περιποιηθει το οχημα του,απλα τα αναφερω για να τα μαθουν καποιοι που ισως δεν τα γνωριζουν και οταν ακουνε καποια κοστολογια τους ακουγονται ακριβα.
Ακομα και στο τελικο κοστος παιζουν πολλα ρολο,οπως για παραδειγμα η εκαστοτε κατασταση του οχηματος,τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν κ.π.α.
Αλλο κοστος θα μας δωσει ενας επαγγελματιας βλεπωντας το οχημα μας και ξερωντας τι θα αντιμετωπισει για να το επαναφερει και αλλο κοστος θα μας δωσει οταν θα εχει να διορθωσει μετα ενα οχημα και απο τυχων κακοτεχνιες αλλων.
Η αποψη η δικη μου,αλλα πιστευω και των περισσοτερων επαγγελματιων του χωρου μας,ειναι οτι πας την πρωτη φορα που εχεις το προβλημα στον επαγγελματια της επιλογης σου στο επιδιορθωνει και κατοπιν με καποιες συμβουλες που θα σου δωσει διατηρης το αποτελεσμα για οσο το δυνατον μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.
Αυτα απο εμενα και Συγγνωμη αν κουρασα με τα λεγομενα μου!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 17:09   #20
GiannhsBMW

Καθε αποψη ειναι δεκτη και σαφως δεν παροτρυνετε κανενας να κανει μονος του την δουλεια.. Εγω π.χ δεν ηθελα να δωσω το Χ ποσο που μου ζηταγαν οι επαγγελματιες και αποφασισα να μαθω μονος μου ωστε να μπω και εγω στον κυκλο του detailing και να φροντιζω μονος μου το οχημα μου. Προσφατα αγορασα διαφορα pads για τον αλοιφαδορο και αλοιφη χοντρη της meguiars και γενικα ολα τα προιοντα που αγορασα ηταν της Meguiars και θα το δουλεψω με αυτα. Το σημαντικο οπως αναφερεις ειναι η δουλεια αν γινετε απο ερασιτεχνες οπως π.χ ειμαι εγω να γινετε με οσο προσοχη γινετε ωστε να μην προκληθει περρισοτερη ζημια. Το σημειο που ειχε "Καμμενο βερνικη" στην πορτα μου εξαφανιστηκε και παραμενει εξαφανισμενο 2 βδομαδες τωρα αυτο βεβαια μεχρι αποδειξεως του εναντιων. Ευχαριστω παντως για την συμβουλη σου και ελπιζω ο καθε ενας που θελει να αναλαμβανει μονος του την περιποιηση της μπεμπας του να το κανει με προσοχη ωστε να μην κανει χειροτερα τα πραγματα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές