Η λειτουργία του αισθητήρα βροχής δεν ειναι ικανοίποιητική - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Η λειτουργία του αισθητήρα βροχής δεν ειναι ικανοίποιητική

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-11-17, 02:19   #1
Dimitris_S3va

Drives: E92 316i
Η λειτουργία του αισθητήρα βροχής δεν ειναι ικανοίποιητική

Καλησπέρα σε όλους. Ειχα ξαναγράψει εδω ορισμένες απορίες μου. Πριν λιγΟυς μήνες έγινα κάτοχος μιας μεταχειρισμένης πλην όμως προσεγμένης Ε92.
Οντας ιδιαιτερως ψειρασ, αυτές τις μέρες με τις βροχές διαπίστωσα οτι η λειτουργία του αισθητήρα βροχής δεν ειναι ικανοίποιητική. Θέλω να πω πως ναι μεν Δουλεύει αλλα η ευαισθησία του δεν ειναι επαρκής. Μιλάμε για καταρακτωδεις βροχές στην εθνική οδό με ταχύτητα άρα και μεγαλη ποσότητα και ένταση νερού στο τζαμί και οι γυαλοκαθαριστηρες λειτούργησαν μετά βίας στη μεσαία σκάλα και καθόλου στην υψηλή σκάλα. Την έβαζα χειροκίνητα.
Γνωρίζω επίσης πως στον δεξί μοχλό του τιμονιού υπάρχει ρύθμιση της ευαισθησίας απο το Ι ως το ΙΙ. Εγω το δοκίμασα παντού έχοντας στο νου πως το ΙΙ σημαίνει υψηλότερη ευαισθησία.

Μπορεί κάποιος να μου πει την εμπειρία του κ την ικανοποίηση του πάνω Σε αυτό το θέμα; όταν δουλεύει στο αμάξι σας με τον αισθητήρα, έχουν υψηλή ευαισθησία ή να το ψάξω;

Ευχαριστώ
Ο χρήστης Dimitris_S3va δεν είναι συνδεδεμένος  

17-11-17, 09:15   #2
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
mod: Δημιουργήθηκε καινούριο θέμα
17-11-17, 09:38   #3
gkourmoul1

Το avatar του χρήστη gkourmoul1

Drives: F25 X3 20d
Οταν εχει καταρρακτωδη βροχη το βαζεις χειροκινητα διοτι ειναι γρηγοροτερη η κινηση των υαλοκ/ρων, και δεν πρεπει να ρισκαρεις με την ορατοτητα σου.
Το αυτοματο ειναι αριστο οταν ψιχαλιζει λιγο ή εντονα. Ειναι αριστο στις περιπτωσεις που η πρωτη χειροκινητη σκαλα ειναι απλα πολυ γρηγορη για τη μικρη ποσοτητα νερου στο τζαμι.

Επισης, εχω παρατηρησει οτι η ευαισθησια του σενσορα αλλαζει αρδειν οταν νυχτωσει, γενικοτερα στα οχηματα. Στο δικο μου δεν το εχω ψαξει ακομα διοτι το εχω λιγο καιρο.
Ο χρήστης gkourmoul1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 11:39   #4
Dimitris_S3va

Φίλε μου μάλλον δεν με κατάλαβες. Σε μένα δεν λειτουργούσε καν γρήγορα και δεν έχει ικανοποιητική ευαισθησία. Εγω το ρωτάω δημοσκοπικά να δω αν όλοι όσοι έχουν αισθητήρα είναι ευχαριστημένοι. Επιπλέον στην ευρύτερη κατοχή μου (οικογένεια) υπάρχουν κι αλλά αυτοκίνητα άλλων εταιριών που έχουν αισθητήρες βροχής και έχω συγκρίνει τη λειτουργία τους.
Απλά φοβάμαι ή θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί να υπάρχει κάποιο ενδιάμεσο πρόβλημα στη λειτουργία, εκτός δηλαδή του να είναι πλήρως χαλασμένος ο αισθητήρας πχ να μην κανει καλή επαφή ή κάτι τέτοιο.
Κ ξανά αναφέρω δεν ήταν στην κατοχή μου εξαρχής το αμάξι.

Σε σας δηλαδή όταν βρέχει πολύ και το έχετε στο αυτόματο, πιάνει με
Ευκολία την (3η) πολύ γρήγορη σκάλα ή ακόμα και την μεσαία με την συνεχή λειτουργία; Σε μένα για να λειτουργήσει στην συνεχόμενη- μεσαία σκάλα πρέπει να ρίξεις κουβάδες.
Ο χρήστης Dimitris_S3va δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 15:02   #5
petralani13

Drives: F20 116d ED
Σήμερα στην καταρρακτώδη βροχή στα δυτικά μπλεγμένος ( και καβατζωμενος για να μην πνίγω) , ο αισθητήρας δούλευε άψογα. Τέρμα γρήγορα στα πολυ ζόρια, χαλαρά στις ψιχάλες. Η αλλαγή ταχύτητας ( απο αργό σε γρήγορο και τούμπα) ήταν ακαριαία και πολυ βολική.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 15:45   #6
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
δεν μας ειπες αν ειναι απο την αρχη αυτο η κατι το οποιο εγινε με τον καιρο
απο θεμα κωδικοποιησης δεν εχει τπτ χρησιμο που να σου κανει. Υποθεσεις μονο, οπως: αισθητηρας καπουτ η και πιανει υγρασια. μοτερ γυαλοκαθαριστηρων κλπ κλπ
17-11-17, 15:49   #7
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Έχει να κάνει πάρα πολύ με το πόσο καθαρό είναι το τζάμι. Εμένα όταν μου κάνει περίεργα, 9/10 δουλεύει πιο γρήγορα απ' όσο θα το 'θελα, και είναι πάντα γιατί το τζάμι είναι βρώμικο, ή γιατί οι υαλοκαθαριστήρες δεν καθαρίζουν σωστά το σημείο του αισθητήρα.
17-11-17, 16:09   #8
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
χρησιμευει τελικα σε κατι αυτο το εξτρα μιας και ειναι κατι που μπορεις να το κανεις και χειροκινητα και πολυ γρηγορα και ευκολα?
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 16:28   #9
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Η δικια μου Ε34 εχει αυτοματη λειτουργια μονο στην πρωτη και δευτερη σκαλα. Και οταν γραφω αυτοματη εννοω να μειωνει την ταχυτητα των γυαλοκαθαριστηρων οταν πεφτει η ταχυτητα κατω απο τα 15 kmh...
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 16:32   #10
pezos

Περιοχή: Βέροια

Το δικό μου πάντως δεν έχει μόνο 2 σκάλες ευαισθησίας, νομίζω έχει 4. Έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο προφανώς.
Ο χρήστης pezos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές