Αλλαγή ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς σε E90 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Αλλαγή ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς σε E90

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-11-17, 11:45   #1
proximo

Drives: E90 316i
Αλλαγή ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς σε E90

Καλημέρα σε όλους.

Πρώτη φορά ποστάρω. Η ερωτησή μου έχει να κάνει με ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά σε E90. Συγκεκριμένα, έχει χαλάσει η ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά της πόρτας του συνοδηγού (η διάγνωση έγινε σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW της επαρχίας).

Ο ηλεκτρολόγος στον οποίο πήγα για την επισκευή, μου είπε πως για αλλαγή της ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς απαιτείται ρύθμιση μέσω του διαγνωστικού της BMW για να λειτουργήσει σωστά, και πως πρέπει να πάω μόνο σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW για την επισκευή. Ψάχνοντας το θέμα σε διάφορα φόρουμ, λένε πως αυτό δεν ισχύει, αρκεί βέβαια να είναι το σωστό ανταλλακτικό (το οποίο έχω ήδη).

Γνωρίζει κανείς αν όντως απαιτείται ρύθμιση μέσω του διαγνωστικού της BMW για αλλαγή της ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης proximo δεν είναι συνδεδεμένος  

06-11-17, 20:21   #2
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Μπορείς να περάσεις από το welcome section για να χαιρετήσεις και πιο επίσημα όλα τα μέλη και να γνωριστείς καλύτερα.

Στο e87 που την άλλαξα μόνος μου δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση από διαγνωστικό. Μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό που υπάρχει έτοιμος και αφορά την σειρά 1 αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές διαφορές από την σειρά 3.

Μπορείς να δεις όλη την διαδικασία της αλλαγής βήμα προς βήμα στο παρακάτω θέμα: Πρόβλημα με ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά (116i e87 LCI 5doors)
07-11-17, 09:17   #3
gpav

Drives: Ε87 116i
proximo καποια ανταλλακτικα χρειαζονται οντως προγραμματισμο (π.χ. ακομα και η μπαταρία), νομιζω οτι δεν ειναι ενα απο αυτα, αλλα ακομα και σε αυτη την περίπτωση του το πας αφου το φτιαξεις και δινεις την ταριφα που εχουν 15-20€ τα εξειδικευμενα για την καταχωρηση
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-11-17, 10:35   #4
proximo

Drives: E90 316i
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ο χρήστης proximo δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές