Επίδραση των ελαστικών στην πίστα και τους χρόνους - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Τεχνικές οδήγησης » Επίδραση των ελαστικών στην πίστα και τους χρόνους

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-01-11, 17:46   #11
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 1:09 είναι ένα καλό νούμερο για Μ5 με 500 άλογα και 2 τόνους αμάξι (250 άλογα στον τόνο δηλαδή). Είναι φυσιολογικό.

Απλά ο άνθρωπος βελτίωσε τα περάσματά του και έπεσε ο χρόνος, λογικό.

Αυτή είναι η άποψή μου και την τεκμηριώνω, θες να το λάβεις υπόψη σου... καλώς. Δεν θες...καλώς πάλι.
Φιλε μου εισαι τοσο λαθος στα στοιχεια που νομιζεις οτι εχεις και επιμενεις γιαυτο και μαλιστα λες οτι το τεκμηριωσες!!! ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ???...
Μιλαμε για εναν ανθρωπο με εμπειρια σε πιστες, αρκετες βολτες στο Nring και ενα ΜΑΜΑ Ε34 (oups=patata!)... Μιλαμε για αμαξι-καραβι στα 1750 κιλα και 340ps με στησιμο και τεχνολογια 18ετιας και καμια 150Κ χιλιομετρα στην πλατη του μαμα παντα και εκανε την διαφορα την ιδια μερα ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΛΑΣΤΙΧΑ!!!

Οχι, δεν βελτιωσε το περασμα του, αλλαξε λαστιχα γιατι εκανε δοκιμες... με 2 ζευγαρια ζαντες ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ και ο μεσος ορος ολων των γυρων του ηταν μια διαφορα μεγαλυτερη των 4sec απο τον χειροτερο μεχρι τον καλυτερο αντιστοιχα στα 2 σετ ελαστικων...

Το λαστιχο κανει την διαφορα... δεν ξερω πως να τεκμηριωσω την αποψη μου, μια φορα εμενα το χρονομετρο μου φτανει... Εσενα μπορει να χρειαζεται ενα Μ σημα ή μια σταμπα ρε παιδι μου για να δεις βελτιωση... Οπως μπορει κανεις τεκμηριωνει τελοσπαντων...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-01-11, 18:07   #12
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Το λάστιχο κάνει τη διαφορά, αλλά όχι 6 δευτερόλεπτα.

Σε ΠΟΛΥ πιο απόλυτες συνθήκες από τις παραπάνω που λες έριξα 1.5 μόνο δευτερόλεπτο γυρίζοντας σε πιο μαλακή και φρέσκια γόμα από τα παλιά μου ελαστικά στο καρτόδρομο...κι εσυ μου λες ότι πέφτουν έτσι τα 6 δευτερόλεπτα.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-01-11, 18:13   #13
Nikos320si

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και τη βελτιώση του χρόνου απλώς και μόνο ελαστικών την ανέφερα εγώ... να επανέλθω....

Ναι στα 10 χρόνια βελτιώθηκαν πολύ τα λάστιχα... πάρα πολύ....
Ναι στα 10 χρόνια βελτιώθηκαν επίσης πολύ τα φρένα!!!!!
Ναι το αυτοκίνητο στήθηκε είναι καλό αλλά... δεν είναι συγκρίσιμο με τους χρόνους προ 10ετίας που αντιπαραθέτεται.

Μόνος σου ρε Νίκο γράφεις ότι επίσκεψη με την επίσκεψη αλλάζουν τόσο οι συνθήκες όσο και ο οδηγός ....

Ακόμα και αυτός ο Suurma πως τον λένε κάτι θα βελτιώθηκε μετά από επιπλέον 10 χρόνια επισκέψεων στο ring !!!!!

Αν βάλεις ότι το 1Μ coupe έχει 340 άλογα και 45 Nm ροπής και ότι ζυγίζει 1495 κιλά ενώ το Μ3 Ε46 έχει επίσης 343 άλογα αλλά με 35.5 Nm ροπής και ζυγίζει και κατιτίς παραπάνω ... 1545 κιλά... μιλάμε για ένα γρηγορότερο έστω αυτοκίνητο.
Αν βάλεις ότι το 1Μ coupe φοράει 245/35/R19 και 265/35/R19 αρκετά νεότερης τόσο σχεδίασης όσο και τεχνολογίας γόμας...
Αν βάλεις τα καλύτερα πλέον φρένα που φοράνε τα Μ
Βλέπεις ότι δεν είναι επίτευγμα η σύγκριση χρόνων με διαφορά 10ετίας!!!!

Τέσπα... συμφωνώ ότι είναι ένα καλό αυτοκίνητο. Διαφωνώ με τον τρόπο προσέγγισης ... αφού είναι Μ και έχει τέτοιο χρόνο στο Ring.... άρα είναι καλό !
Δε διαφωνώ ότι όλα βελτιώθηκαν.

Στο πόσο βελτιώθηκαν διαφωνώ και το νούμερο είναι πολύ μικρότερο του ενός δευτερολέπτου.
04-01-11, 18:14   #14
vagmag

Status:

Drives: E39 M5
επίσης ο Ρερλ έχει πει ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχει καθαρό χρόνο με την Πόρσε μιας και όλο και κάτι θα συμβεί και θα χαλάσει ο γύρος...

Με αυτά και με αυτά θέλω να καταλήξω ότι ο χρόνος στο ring δεν είναι καθοριστικός παράγοντας... και για εμένα ούτε καν ενδεικτικός...
Ο χρήστης vagmag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-01-11, 20:15   #15
Papajim

Παράθεση:
Σε ΠΟΛΥ πιο απόλυτες συνθήκες από τις παραπάνω που λες έριξα 1.5 μόνο δευτερόλεπτο γυρίζοντας σε πιο μαλακή και φρέσκια γόμα από τα παλιά μου ελαστικά στο καρτόδρομο...κι εσυ μου λες ότι πέφτουν έτσι τα 6 δευτερόλεπτα.
Εχεις μπερδεψει την φουτσα με τη βουρτσα Νικο...
04-01-11, 22:44   #16
Nikos320si

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις μπερδεψει την φουτσα με τη βουρτσα Νικο...
Σου μιλάω με επιχειρήματα κι εσύ με το παραπάνω.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
04-01-11, 23:18   #17
Papajim

Αν θεωρεις το να πηδας απο Ε60 με κουλο, σε cart γιατι δεν σου βγηκε η πρωτη επιχειρηματολογια, μετα να μιλας για δυνατοτητες οδηγου που βελτιωνονται ενω ηταν την ιδια μερα που επισης δεν σου βγηκε και μετα για ελαστικα καρτ, την αλλη για καρτοπιστες δεν ειναι κουβεντα... ειναι "εχεις μπερδεψει την φουτσα με την βουρτσα"...
Τα συμπερασματα εχουν βγει, μην ανησυχεις!
Βαλε μια σειρα, ενα ενα τα θεματα, ενα ενα τα αυτοκινητα και τα γεγονοτα και μετα μιλαμε... αλλιως, κερδισες! Τα εχεις τοσο μπερδεμενα που δεν θα ψαξω να σου εξηγησω τα ανεξηγητα αφου ελισσεσαι στην κουβεντα σαν χελι για να μην αποδεχτεις κατι τελειως αυτονοητο...
04-01-11, 23:26   #18
Nikos320si

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θεωρεις το να πηδας απο Ε60 με κουλο, σε cart γιατι δεν σου βγηκε η πρωτη επιχειρηματολογια, μετα να μιλας για δυνατοτητες οδηγου που βελτιωνονται ενω ηταν την ιδια μερα που επισης δεν σου βγηκε και μετα για ελαστικα καρτ, την αλλη για καρτοπιστες δεν ειναι κουβεντα... ειναι "εχεις μπερδεψει την φουτσα με την βουρτσα"...
Τα συμπερασματα εχουν βγει, μην ανησυχεις!
Βαλε μια σειρα, ενα ενα τα θεματα, ενα ενα τα αυτοκινητα και τα γεγονοτα και μετα μιλαμε... αλλιως, κερδισες! Τα εχεις τοσο μπερδεμενα που δεν θα ψαξω να σου εξηγησω τα ανεξηγητα αφου ελισσεσαι στην κουβεντα σαν χελι για να μην αποδεχτεις κατι τελειως αυτονοητο...
Η GT 3.2 γυρίζει στο 1:11 κι εσύ λες ότι το 1:15 είναι νορμάλ ΓΙΑ Μ5 και έβαλε τα λάστιχα και απογειώθηκε στο 1:09.

ΟΚ...ό,τι πεις εσύ
05-01-11, 05:44   #19
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Guys get a room!

Μας καυλώσατε βραδιάτικα

Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι στο κάτω κάτω αν θα πέσει 10, 15, 25 ή και 100000000000 με το οτιδήποτε.

Όποιος κι από τους 2 να έχει δίκιο, το 'χετε κάνει show το πράγμα.
Εγώ προσωπικά ελπίζω να μην το κλείσει κανένας, κι αύριο από το supermarket θα πάρω popcorn και θα το ξαναδιαβάσω όλο (μαζί με το thread για το 0.5Μ (γιατί 1Μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ!)

Καλημέρα σας!
05-01-11, 10:19   #20
Papajim

Παράθεση:
Η GT 3.2 γυρίζει στο 1:11 κι εσύ λες ότι το 1:15 είναι νορμάλ ΓΙΑ Μ5 και έβαλε τα λάστιχα και απογειώθηκε στο 1:09.

ΟΚ...ό,τι πεις εσύ
Αν αυτο καταλαβες, ειμαστε ΟΚ. Ο καθε ανθρωπος εχει καποια οδηγικη αντιληψη οποτε πλεον βλεπω οτι δικαιολογημενα και εχεις καποιες αποψεις που και να ηθελα δεν μπορω να σε "προχωρησω"...
Απάντηση στο θέμα

Tags
πιστα, επιδοσεις, ελαστικα, ελαστικα πιστας, ελαστικα επιδοσεων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές