σχετικα με βαλβολινη κιβωτιου - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-01-11, 14:49   #1
postman

Το avatar του χρήστη postman

Drives: E46 320d
σχετικα με βαλβολινη κιβωτιου

παιδια γεια χαρα σε ολους.
μου εχει γεννηθει η εξης απορια σαν κατοχος 320 diesel ε46 2004
εχω 93000χλμ και δεν εχω αλλαξει ποτε βαλβολινη κιβωτιου.
η bmw λεει οτι τα χιλιομετρα ειναι λιγα και δε χρειαζεται ακομη , παιδια εδω μεσα υποστηριζουν οτι πρεπει να αλλαζεται , ποια ειναι η γνωμη σας.?
παραλληλα μπορει καποιο παιδι που εχει το ιδιο μοντελο να μου πει που ειναι η ταπα εξοδου βαλβολινης? , ποσα κιλα παιρνει? και τι μου προτεινεται να βαλω? ευχαριστω θερμα ολους
22-01-11, 17:07   #2
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
H BMW λέει ότι η βαλβολίνη είναι sealed for life, δλδ. δεν την αλλάζεις ποτέ. Πρακτικά, καλό είναι να αλλάζει στα 100.00χλμ, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.
22-01-11, 18:20   #3
postman

Το avatar του χρήστη postman

Drives: E46 320d
ευχαριστω πολυ φιλε μου
22-01-11, 20:36   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πράγματι δεν είναι υποχρεωτικό αλλά αν τύχει και δεις τι χρώμα και τι οσμή έχει ήδη η βαλβολίνη του σασμάν σου σε σχέση με τη νέα τότε θα συνταχθείς με την άποψη των περισσοτέρων. Δηλ αλλαγή.
Η τάπα είναι στο κάτω μέρος του σασμάν, ξεβιδώνεις με 17άρι κλειδί και ακριβώς ίδια είναι κι αυτή για το γέμισμα, η οποία είναι στο πλάι, από τη μεριά της εξάτμησης. Παίρνει λιγο παραπάνω από ενάμιση κιλό (αφήνεις να ξεχειλίσει από εκεί που θα γεμίσεις) και καλόν είναι να πάρεις 2 κιλά ίδιου τύπου από την αντιπροσωπεία ή από κάποια καλή μάρκα αλλά τύπου MTF (manual trans fluid, ΟΧΙ ATF όπως ήταν σε προηγούμενα μοντέλα!!!).
Αυτά.
Γιάννης-sv2gww.

Ξέχασα να γράψω πως αν θες να βάλεις μόνος σου τις βαλβολίνες πρέπει να αγοράσεις μια "σύριγγα" του μισού λίτρου. Μοιάζει με γρασσαδόρο αλλά στην ουσία είναι ...σύριγγα. Έχει εύκαμπτο σωλήνα εμπρός που μπαίνει στην τρύπα γεμίσματος και ξεβιδώνει από την ίδια μεριά για να την γεμίζεις με λάδι. Θα την βρεις σε όποιο μαγαζί έχει εργαλεία για συνεργεία οχημάτων ή DIY. Δεν κοστίζει παραπάνω από 15 Ευρώ και θα σου φανεί χρήσιμη ΚΑΙ για το διαφορικό. Την ζητάς ώς "σύριγγα λαδιών-βαλβολίνης".
http://www.airblock.gr/lipansi/sylle...oy-560-gr.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-01-11, 21:44   #5
sv2gww

Status:

Πάντως, για να είμαστε απολύτως ακριβείς, ρίξε μια ματιά για την αυτοκόλλητη ετικέτα που υπάρχει στο σαμάν. Αναλόγως του χρώματος υπάρχει και ο αντίστοιχος τύπος λαδιού. Θεωριτηκά έχεις πράσινο χρώμα...
Γιάννης-sv2gww.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ScreenShot007.jpg (60,5 KB, 58 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

09-03-11, 22:10   #6
yansta

Status:
Περιοχή: Bucharest/Ioannina

Drives: Ε90 320D
Γεια σας παιδια! Ειμαι κ εγω κατοχος diesel, e90! Εχω φτασει στα 125000 χλμ! Από οτι διαβασα ειναι σημαντικο να αλλαχθουν οι βαλβολινες! Τι τυπο πρεπει να βαλω σε αυτοματο σασμαν?
Ο χρήστης yansta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-03-11, 23:17   #7
sv2gww

Status:

Για το αυτόματο σασμάν (ZF GA6HP19Z ???) καλό είναι να πας σε συνεργείο ή αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιών. Κι αυτό γιατί το σωστό είναι να αλλαχθεί και το φίλτρο των λαδιών του το οποίο είναι μέσα στο κάρτερ, δηλ αλλάζει όλο το κάρτερ!! Θες πάνω-κάτω περί το 300άρι μόνο για κάρτερ και φλάντζα....
Επίσης η ποσότητα των λαδιών είναι μεγάλη, πάνω από 5,5 - 6 κιλά τα οποία θέλουν επανέλεγχο μετά από λίγα λεπτά οδήγησης με το σασμάν ζεστό. Άρα, δυο φορές στη ράμπα... Λάδια που εγώ θα διάλεγα για αυτό το σασμάν είναι τα Shell M-1375.4.
Γιάννης-sv2gww.

11-03-11, 20:07   #8
yansta

Status:

Ναι αυτο ειναι το σασμαν που εχω! Επομενως δεν ειναι μεγαλος πονοκεφαλος τι λαδια πρεπει να βαλω! Βαζω τα Shell M-1375.4 και τελος! Σωστά? Και η τιμη του λιτρου ποσο ειναι ? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης πιο πολυ
Ευχαριστω πολυ sv2gww για την αμεση απαντηση!
11-03-11, 20:12   #9
yansta

Status:

Ναι ακριβως αυτο ειναι το σασμαν που εχω! Και επομενως δεν ειναι κ τοσο δυσκολο τι λαδια να διαλεξω εφοσον βαλω αυτα που ειπες sv2gww, σωστα? Ποσο εχει το λιτρο γι αυτα? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης! Αλλα γιατι χρειαζεται ο επανελεγχος? για τυχον συμπληρωση ?
Ευχαριστω πολυ συνονοματε!
11-03-11, 20:37   #10
sv2gww

Status:

Το λάδι αυτό κόστιζε περί τα 10 Ευρώ/λίτρο πριν 2 χρόνια περίπου. Λίγο δύσκολο να έχει αυξηθεί η τιμή του αφού τα συνθετικά λάδια που αγοράζω κάποιες φορές έχουν ακόμα την ίδια τιμή εδώ και πάάάάρα πολύ καιρό. Κατά πόσο λοιπόν να έχει αλλάξει η τιμή ενός όχι και τόσο εμπορικού τύπου.
Τέλος, ναι!, για συμπλήρωση κάνουμε τον επανέλεγχο. Το αυτόματο σασμάν δεν είναι ένας κλειστός χώρος με μερικά γρανάζια και δύο άξονες. Το κονβέρτερ πέρνει μόνο του το λιγότερο 3 λίτρα λαδιού και δεν γεμίζει εύκολα. Πρέπει λοιπόν να δουλέψουν όλα τα μέρη του για λίγα λεπτά και μετά συμπληρώνουμε. Δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ χρειαστεί λίγο λάδι ακόμα.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Tags
βαλβολινη, βαλβολινες, BMW 3 series, e36, κιβωτιο, κιβωτιου

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές