Συντηρηση Μπαταριας ΒΜW & review CTEK XS 4003 - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-01-13, 14:51   #61
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
800 ευρουλακια ολα κι ολα, τζαμπα πραμα.
Εντελως συμπτωματικα το ειδα σε συνεργειο πριν καμια εβδομαδα, οπου και ελεγχθηκε η μπαταρια του ΙΒΙΖΑ της νυφης μου.
Νικο μου δεν ειναι εργαλειο για ερασιτεχνες αλλα το πλεον αξιοπιστο που χρησιμοποιω και εγω στη δουλεια μου.
Κοβεις κι ανα χαρτακι απο την εκτυπωση και το φυλας για επανελεγχο και αρχειο στα save, (αλλα και για να μην στη ''λενε'')...you know what i mean !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-01-13, 16:53   #62
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Πηρα φετος αυτον απο τα lidl, τον χρησιμοποιω εδω και ενα 3μηνο με εκπληκτικα αποτελεσματα. Το αυτοκινητο στον 5ο χρονο ζωης του και παρολο που κανει καμια 7-10 μερες να παρει μπροστα, μολις πατησω το start ειναι τσακμακι.
Τη συνιστω για τα λεφτα της ανεπιφυλακτα!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-01-13, 17:12   #63
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο μου δεν ειναι εργαλειο για ερασιτεχνες αλλα το πλεον αξιοπιστο που χρησιμοποιω και εγω στη δουλεια μου.
Κοβεις κι ανα χαρτακι απο την εκτυπωση και το φυλας για επανελεγχο και αρχειο στα save, (αλλα και για να μην στη ''λενε'')...you know what i mean !
Εννοειται οτι δεν ειναι ερασιτεχνικο εργαλειο, αλλα καθαρα επαγγελματικο.

Οσο για τον φορτιστη - συντηρητη του Lidl, τον εχω κι εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, με εξαιρεση το κουμπι ON/OFF που εχει ψιλοχαλασει, αλλα με λιγα πατηματα παραπανω, ξεκιναει.
28-01-13, 18:25   #64
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον φορτιστη - συντηρητη του Lidl, τον εχω κι εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, με εξαιρεση το κουμπι ON/OFF που εχει ψιλοχαλασει, αλλα με λιγα πατηματα παραπανω, ξεκιναει.
Τον αγόρασα και εγώ, ανάβει το standby και τον σύνδεσα με μια μικρή 6v πεθαμένη μπαταρία και δεν κάνει κάτι. Ούτε αλλάζει με το κουμπί...

Εσένα αν πατάς το κουμπί ενώ είναι στην πρίζα και χωρίς να έχεις συνδέσει κάποια μπαταρία, αλλάζει το menu(6v, 9v κτλπ) ;
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-01-13, 18:28   #65
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Εμενα ειναι λιγο πιο παλιος και δεν εχει επιλογη 6V.

Γενικα ομως, αν δεν υπαρχει μπαταρια συνδεδεμενη, δεν κανει το παραμικρο.
29-01-13, 15:50   #66
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
εδω εισαι:http://www.lidl-service.com/static/1...7617_EN_EL.PDF

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-02-13, 00:06   #67
black_i

Το avatar του χρήστη black_i

Status:
Περιοχή: Paris

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει μηχάνημα (το έχει ο θείος μου) που μετράει την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας σε Ah. Δηλαδή ενώ η μπαταρία σου είναι π.χ. 70Ah, το μηχάνημα αυτό του δείχνει πόσο είναι η πραγματική της χωρητικότητα (π.χ. 57Ah) οπότε και ξέρεις πόση φθορά έχει υποστεί. Για παράδειγμα όταν είχα μετρήσει την μπαταρία της Ζ4 (μετά από 5 χρόνια) ήταν στο 83%...εξαιρετική επίδοση.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, πού μπορώ να το βρω; Σε οποιοδήποτε συνεργείο; Σε κάποια αντιπροσωπεία; Πού μπορώ να ελέγξω την κατάσταση της μπαταρίας της μικρής μου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν κατάλαβα τι θα εννοείς με το...
...
Με το "να το πάρω απόφαση και να την φέρω εδώ";
Δεν απέφυγα να απαντήσω, απλά με ενδιέφεραν περισσότερο οι απαντήσεις σας που δεν συνειδητοποίησα ότι υπήρχε και κάποια ερώτηση. Excusez-moi.
Το "εδώ" λοιπόν είναι εκτός Ελλάδος. Κρίση γαρ. Είναι ήδη ο δεύτερος χειμώνας που περνάω "στα ξένα".
Γι'αυτό και πλέον ανησυχώ σοβαρά για την κατάσταση της μπαταρίας (τουλάχιστον) της μικρής μου. Όσο συχνά και να έρχομαι, ε, δεν κινείται τόσο πολύ όπως πριν.
Ο χρήστης black_i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-02-13, 21:53   #68
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Status:
Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
BMW μπαταριες ειναι ποιοτικες και κρατανε χρονια. Το τεστ ειναι απλο και γρηγορο, συνηθως δεν χρεωνουν. Εαν υποψιαζεσαι προβλημα τσεκαρισε σε μηχανικο η ηλεκτρολογο.
Απλα να ξερεις οτι ο χειροτερος εχθρος της μπαταριας ειναι το κρυο, ειδικα οταν εχει τα χρονακια της.
2015 Audi A3 TDI
2015 Nissan Rogue SV
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-02-13, 22:07   #69
black_i

Το avatar του χρήστη black_i

Status:
Περιοχή: Paris

Drives: E87 116i
Πράγματι, την ποιότητα την διαπίστωσα (για άλλη μια φορά φυσικά ).
Ακόμη δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα η μπαταρία, ευτυχώς. Απλά, θα ήθελα να κάνω ό,τι μπορώ ώστε να το προλάβω ή έστω, να καθυστερήσω όσο γίνεται την εμφάνισή του, μέχρι να δω τι θα την κάνω την μικρή. (Ξέρω πως το να παίρνει μπροστά μια φορά στο τόσο βοηθάει μεν, αλλά δεν αρκεί).
Για την ώρα, ευτυχώς είναι καλά προστατευμένη και από κρύο και από ζέστη κι απ'όλα, μιας και είναι σε κλειστό και καλά αεριζόμενο γκαράζ.

Θα ξαναδώ λοιπόν προσεκτικά όλες τις δικές σας απαντήσεις κι εμπειρίες σ'αυτό εδώ το θέμα και θα δω τι θα κάνω...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Ο χρήστης black_i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-02-13, 02:57   #70
Fairytale

Το avatar του χρήστη Fairytale

Status:

Drives: E36 ACS S3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο black_i Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, πού μπορώ να το βρω; Σε οποιοδήποτε συνεργείο; Σε κάποια αντιπροσωπεία; Πού μπορώ να ελέγξω την κατάσταση της μπαταρίας της μικρής μου;

.............

Με το "να το πάρω απόφαση και να την φέρω εδώ";
Δεν απέφυγα να απαντήσω, απλά με ενδιέφεραν περισσότερο οι απαντήσεις σας που δεν συνειδητοποίησα ότι υπήρχε και κάποια ερώτηση. Excusez-moi.
Το "εδώ" λοιπόν είναι εκτός Ελλάδος. Κρίση γαρ. Είναι ήδη ο δεύτερος χειμώνας που περνάω "στα ξένα".
Γι'αυτό και πλέον ανησυχώ σοβαρά για την κατάσταση της μπαταρίας (τουλάχιστον) της μικρής μου. Όσο συχνά και να έρχομαι, ε, δεν κινείται τόσο πολύ όπως πριν.
Αν το πρόβλημα είναι απλά το να μάθεις την κατάσταση, αυτή είναι μία σχετικά φθηνή λύση για πολλές μετρήσεις. ΚΛΙΚ (σελ. 12 από 24 και κάτω δεξιά εκεί που αναφέρει και δείχνει τον "ελεγκτή μπαταρίας αυτοκινήτου και δυναμό".
Ελπίζω να μπορείς να ανοίξεις τη σελίδα που βλέπω εγώ γιατί αφού είσαι σε άλλη χώρα μπορεί να δεις κατάλογο της εταιρείας στη χώρα του internet provider σου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο black_i Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ακόμη δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα η μπαταρία, ευτυχώς. Απλά, θα ήθελα να κάνω ό,τι μπορώ ώστε να το προλάβω ή έστω, να καθυστερήσω όσο γίνεται την εμφάνισή του, μέχρι να δω τι θα την κάνω την μικρή. (Ξέρω πως το να παίρνει μπροστά μια φορά στο τόσο βοηθάει μεν, αλλά δεν αρκεί).
Για την ώρα, ευτυχώς είναι καλά προστατευμένη και από κρύο και από ζέστη κι απ'όλα, μιας και είναι σε κλειστό και καλά αεριζόμενο γκαράζ...
Η λύση του να παίρνει μπροστά μία στο τόσο, ΔΕΝ βοηθάει. Τη στιγμή της εκκίνησης η μπαταρία δέχεται πολύ μεγάλο φορτίο που ουσιαστικά δεν θα έπρεπε να το δέχεται αποφορτισμένη ή μισοφορτισμένη (γιατί όταν το δέχεται έχουμε φθορά έως ζημιά). Άρα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να μην ξελιγώνεται στο μεταξύ των εκκινήσεων χρονικά διαστήματα. Δηλ. πρέπει ή
1. όποιος ασχολείται με το αυτοκίνητο "εδώ" να το κυκλοφορεί μερικές ΩΡΕΣ (ώστε να αναπληρώνει η μπαταρία την αποφόρτιση που της προκαλεί η εκκίνηση και η ακινησία του αυτοκινήτου).
2. να τοποθετηθεί κάποιος συντηρητής μπαταρίας που να κάνει αυτή τη δουλειά χωρίς το αυτοκίνητο να κυκλοφορεί. Απαραίτητη προυπόθεση είναι το να υπάρχει κάποια παροχή ρεύματος για να υποστηρίξει τη διαδικασία.
Απάντηση στο θέμα

Tags
CTEK, CTEK chargers, CTEK συντηρητες, μπαταρια κλειστου τυπου, ρευμα, ρευμα μπαταριας, συντηρηση μπαταριας, συντηρητες μπαταριας, φορτιση, φορτιση μπαταριας

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές