ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΕΟ - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-01-13, 17:25   #11
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Περασα στο ΙΚΤΕΟ Ηνιοχος στη Μεταμορφωση, στον παραδρομο της εθνικης οδου ειναι στο ρευμα προς Αθηνα. Εκει ειχα περασει και προπερσι. 44 ευρω πληρωσα και μαλιστα με εκπτωση απ οτι μου ειπαν εκει, οτι οσοι υπηρετουν σε σωματα ασφαλειας και Ε.Δ. εχουν 20% εκπτωση. Για την καρτα ναι, μου ειπαν οτι το χαρτι συτο ειναι και καρτα καυσαεριων με ισχυ χρονου, δεν ανεφεραν κατι για εξτρα χρεωσεις κλπ.

Για μετρηση αμορτισερ εχεις να μου υποδειξεις καποιο καλο συνεργειο; Συνηθως για ευθυγραμμισεις-ζυγοσταθμισεις παω στο Rabbit στη Θηβων, δεν εχω προσεξει ομως αν εχει αμορτισερομετρο ουτε τους εχω ρωτησει. Και οταν λες να τα ζεστανω καλα τα λαδια τους, εννοεις να κανω πρωτα μια καλη διαδρομη με στροφες, ανηφορες, κατηφορες κλπ ωστε να 'δουλεψουν' οι αναρτησεις και μετα να παω για μετρηση?..
08-01-13, 17:46   #12
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Πρωτον 44 e + 20%(λογω μειωσης σωματων ασφαλειας, για σενα κι οχι για οποιονδηποτε υπαλληλο 'η επιχειρηματια) =44+8,8= 52,8.
Αρα εχω δικιο εναντι των Δημ. Κτεο οπου υπαρχει αναρτηση και παραβολο για 40 e.

Και τωρα η ερωτηση ''ταξιμι'' :
Γιατι να μην πληρωνουμε και στα Ιδιωτικα το εννιαιο τιμολογιο των 40e
ή
Να πληρωνουμε 53 e και στα δημοσια ετσι τα παραπανω εσοδα να αναβαθμισουν τις μοναδες δημ. Κτεο.

Επισημανσεις κανω και δεν μου καιγεται καρφι τι θα γινει με τους δημοσιους , απλα οταν τα κλεισουν θα τους πληρωνουμε ολοι εμεις παλι γιατι θα τους εχουν στην λεγομενη εφεδρεια μεχρι να βγουν στην συνταξη μιας και δεν μπορουν να τους απολυσουν . Για αποροφηση ουτε λογος να γινεται γιατι δεν υπαρχουν αναλογοι τομεις.

Τωρα παμε στα αμορτισερ, ενα ανεβα κατεβα να κανεις σε οποιονδηποτε Ελληνικο δρομο εχεις δημιουργησει την πιεση στα λαδια των αμορτισερ-ειναι ολοι γεματοι λακουβες- δεν χρειαζονται ανηφορες κατηφορες κ.λ.π.
Για καταστημα που λες μπορεις να ζητησεις εναν ελεγχο απο οποιονδηποτε ''αμορτισερά'' ή ακομα και στον Σπανο που εχει καινουργιο μηχανημα, νομιζω οτι ειναι δωρεαν ολα αυτα σε ολους.
Στην γειτονια σου ειναι και ο Οικονομου (λαστιχα).
Το σημαντικο ειναι οταν ανεβεις στο μηχανημα να ερχεσαι απο το δρομο κι οχι απο μια ωρα στο ''περιμενε ''.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-01-13, 20:12   #13
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον 44 e + 20%(λογω μειωσης σωματων ασφαλειας, για σενα κι οχι για οποιονδηποτε υπαλληλο 'η επιχειρηματια) =44+8,8= 52,8.
Αρα εχω δικιο εναντι των Δημ. Κτεο οπου υπαρχει αναρτηση και παραβολο για 40 e.

Και τωρα η ερωτηση ''ταξιμι'' :
Γιατι να μην πληρωνουμε και στα Ιδιωτικα το εννιαιο τιμολογιο των 40e
ή
Να πληρωνουμε 53 e και στα δημοσια ετσι τα παραπανω εσοδα να αναβαθμισουν τις μοναδες δημ. Κτεο.

Επισημανσεις κανω και δεν μου καιγεται καρφι τι θα γινει με τους δημοσιους , απλα οταν τα κλεισουν θα τους πληρωνουμε ολοι εμεις παλι γιατι θα τους εχουν στην λεγομενη εφεδρεια μεχρι να βγουν στην συνταξη μιας και δεν μπορουν να τους απολυσουν . Για αποροφηση ουτε λογος να γινεται γιατι δεν υπαρχουν αναλογοι τομεις.

Τωρα παμε στα αμορτισερ, ενα ανεβα κατεβα να κανεις σε οποιονδηποτε Ελληνικο δρομο εχεις δημιουργησει την πιεση στα λαδια των αμορτισερ-ειναι ολοι γεματοι λακουβες- δεν χρειαζονται ανηφορες κατηφορες κ.λ.π.
Για καταστημα που λες μπορεις να ζητησεις εναν ελεγχο απο οποιονδηποτε ''αμορτισερά'' ή ακομα και στον Σπανο που εχει καινουργιο μηχανημα, νομιζω οτι ειναι δωρεαν ολα αυτα σε ολους.
Στην γειτονια σου ειναι και ο Οικονομου (λαστιχα).
Το σημαντικο ειναι οταν ανεβεις στο μηχανημα να ερχεσαι απο το δρομο κι οχι απο μια ωρα στο ''περιμενε ''.
Οκ, τα εχω ηδη στα υποψη μου για τα αμορτισερ να τα μετρησω να δω τι θα μου πουν κι εκτος ΚΤΕΟ.

Οσο για τις χρεωσεις συμφωνω μαζι σου να ειναι ολα μια τιμη κι εγω δε βρισκω λογο να μην ειναι. Για μενα το ιδιο κανει ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο απο θεμα ελεγχων, ουτως ή αλλως δεν ειναι τα ιδια?.. Απλα παω σε οποιο με βολευει απο θεμα ημερομηνιας, ωρας, ραντεβου κι αν βρισκομαι κοντα εκεινη τη μερα.
Κατι ακουσα οτι θα κλεισουν τελειως τα δημοσια ΚΤΕΟ, ισχυει?..
08-01-13, 21:21   #14
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, τα εχω ηδη στα υποψη μου για τα αμορτισερ να τα μετρησω να δω τι θα μου πουν κι εκτος ΚΤΕΟ.

Οσο για τις χρεωσεις συμφωνω μαζι σου να ειναι ολα μια τιμη κι εγω δε βρισκω λογο να μην ειναι. Για μενα το ιδιο κανει ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο απο θεμα ελεγχων, ουτως ή αλλως δεν ειναι τα ιδια?.. Απλα παω σε οποιο με βολευει απο θεμα ημερομηνιας, ωρας, ραντεβου κι αν βρισκομαι κοντα εκεινη τη μερα.
Κατι ακουσα οτι θα κλεισουν τελειως τα δημοσια ΚΤΕΟ, ισχυει?..
Ισχυει λογω χρηματοδοτησης...απο αυτα που γραφω πιο πανω !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-01-13, 22:10   #15
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχυει λογω χρηματοδοτησης...απο αυτα που γραφω πιο πανω !
Το λεγανε κι εκει στο ΙΚΤΕΟ που περιμενα αλλοι που περιμεναν μαζι μου, γενικα ακουγεται πολυ εντονα τελευταια.

Ξερουμε οριζοντα ποτε περιπου λενε οτι θα κλεισουν? Ετσι πληροφοριακα...
13-12-13, 22:10   #16
giannis 79

Το avatar του χρήστη giannis 79

Drives: Ε87 116i
πηγα να περασω κτεο και μου ηπαν οτι επειδη το αγορασα απο αθηνα,θα πρεπει να κλεισει 5ετια για να μου το περασουν,και να παρω τηλ μετα απο ιανουαριο να τους ρωτησω.εγω εκλεισα 4ετια το Νοεμβριο.....τελικα τι γινετε?σε ιδιωτικο κτεο στην κηφισιας απεναντι απο τον οτε
13-12-13, 23:37   #17
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis 79 Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγα να περασω κτεο και μου ηπαν οτι επειδη το αγορασα απο αθηνα,θα πρεπει να κλεισει 5ετια για να μου το περασουν,και να παρω τηλ μετα απο ιανουαριο να τους ρωτησω.εγω εκλεισα 4ετια το Νοεμβριο.....τελικα τι γινετε?σε ιδιωτικο κτεο στην κηφισιας απεναντι απο τον οτε
. Ο πρώτος έλεγχος για τα καινούργια Ε.Ι.Χ. και Φορτηγά με μικτό βάρος μέχρι 3,5 τόνους, διενεργείται σε τέσσερα (4) χρόνια (με περιθώριο ± 1 εβδομάδα) μετά την έκδοση της πρώτης άδειας κυκλοφορίας,*με εξαίρεση το Νομό Αττικής όπου γίνεται σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης που ανακοινώνεται από την Δ/νση Οδικής Ασφάλειας και Περιβάλλοντος του Υ.Μ.Ε.

Το πρόγραμμα πρόσκλησης για τεχνικό έλεγχο από ΚΤΕΟ των οχημάτων του Ν. Αττικής (ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΩΣ ΕΔΡΑ ΔΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Ή ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) και το οποίο αφορά το έτος 2013 έχει ως εξής:Α. Καλούνται για τεχνικό έλεγχο το έτος 2013, οι παρακάτω κατηγορίες οχημάτων :1. Τα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης ( Ε.Ι.Χ. ) οχήματα και τα Φορτηγά ιδιωτικής χρήσης ( Φ.Ι.Χ. ) οχήματα με μικτό βάρος μέχρι και 3,5 τόνους, με έδρα το Ν. Αττικής που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά σαν καινούργια κατά το έτος 2009.

http://www.mykosmos.gr/loc_mk/kteo.asp

Sent from my GT-P3110 using Tapatalk 4

----------

http://www.yme.gr/?tid=787

pdf.2013: καινούρια οχήματα με άδεια κυκλοφορίας 2009
pdf.2014: καινούρια οχήματα με άδεια κυκλοφορίας 2010

Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-12-13, 02:24   #18
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ωραίος Γιώργο..
14-12-13, 20:56   #19
giannis 79

Το avatar του χρήστη giannis 79

Drives: Ε87 116i
δλδη?τελικα δεν περναω?
14-12-13, 21:18   #20
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis 79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδη?τελικα δεν περναω?
Εγώ από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι μέχρι 31.12.13 πρέπει να περάσουν από έλεγχο όσα κυκλοφόρησαν το 2009.
Και από το 2014 ξεκινάει ο έλεγχος των 2010.

...δηλαδή οτι πρέπει να περάσεις.
Μήπως να ρωτήσεις και κάποιο άλλο ΚΤΕΟ?

Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές