ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Τεχνικές οδήγησης » ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-06-13, 02:27   #21
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Παρολα αυτα θα ηθελα να επισημανω κ την αλλη μερια οπως μαμαδες ή μπαμπαδες που εχουν ενα παιδι το οποιο δεν το προσεχουν , το αφηνουν να τρεχει οπου νανε ακομα κ σε σημεια που υπαρχει κινδυνος αλλα κ το χειροτερο που βλεπω κ μου ανεβαινει η πιεση κ πολλες φορες μαλιστα τους κανω κ παρατηρηση ...ειναι, περπατημα στο δρομο κ το παιδι απο το χερι κ απο την εξω μερια του δρομου κ δεν μιλαω για καροτσια ή πεζους οπου αναγκαστικα δεν εχουν απο που αλλου να πανε μια που τα πεζοδρομια ειναι πιασμενα με καρεκλες μηχανακια κ αυτοκινητα, αλλα για αυτους/ες που απλα πηγαινουν μονο απο το δρομο ασχετα αν το πεζοδρομια ειναι αδειο, ειναι πολυ συνηθες φαινομενο αυτο στην επαρχια, οπως κ οτι περνανε τον δρομο απο οπου βρουνε κ οχι απο την διαβαση κ ας ειναι στα 2 μετρα διπλα τους!!!! Κ το κακο ειναι οτι ετσι μαθαινουν να λειτουργουν κ τα παιδια τους....ο οδηγος για να ειναι καλος πρεπει να μαθει την αγωγη απο μικρος κ πρωτα πως να συμπεριφερεται σαν πεζος κ μετα σαν οδηγος.... αλλα τι να πεις...
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-06-13, 12:49   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Alex, έως τη στιγμή που θα αφήσει κάποιος το παιδί του να βγει έξω και να παίξει μόνο του έχει σαφώς την ευθύνη της εποπτείας του όταν το συνοδεύει στον "έξω" κόσμο.
Τι γίνεται όμως με ένα παιδί 8, 9 χρονών ή ακόμα και μεγαλύτερο? Δεν είναι δυνατόν να το έχεις από το χέρι σ' αυτή την ηλικία, ούτε φυσικά να είσαι στο κατόπι του. Πρέπει να μεγαλώσει και να αντιληφθεί κάποια πράγματα ΚΑΙ από μόνο του. Οκ, 8 χρονών δε το αφήνεις να περάσει έναν κεντρικό δρόμο μόνο του αλλά δεν θα το έχεις να κάθεται και να παίζει στην είσοδο της πολυκατοικίας ή του σπιτιού χωρίς ένα βήμα παραπέρα. Εγώ θεωρώ πως ο σωστός οδηγός πρέπει να έχει τα μάτια του 5634 κι όχι "14", να έχει νορμάλ ταχύτητες μέσα σε κατοικιμένες περιοχές και το μυαλό του σ' αυτό που οδηγάει, όχι στο ρημάδι το κινητό ή στο γκομενάκι του απέναντη πεζοδρομίου.
Κι αυτά επί 1000 όταν πρόκειται για εξοχικές περιοχές όπου το παιδί από το πουθενά είναι Νόμος κι όχι εξαίρεση.
Και μια προσωπική μου εμπειρία που δεν θα την ξεχάσω ποτέ, όσο μπορώ να έχω μνήμη: μόλης είχα πάρει το δίπλωμα οδήγησης και ήμουν με τους γονείς μου σε παραθεριστικό χωριό στη Χαλκιδική. Πήρα το Ford Granada 2.8 του πατέρα μου για μια βόλτα στο χωρίο και σε κάποια στιγμή βρέθηκα προ του κεντρικού δρόμου του χωριού με συστάδες ψηλών φυτών και από τις 2 μεριές. Κοντοστάθηκα για να δω την κίνηση πριν βγω σ' αυτόν. Δεν ξέρω τι με κράτησε εκεί κι έμεινα λίγα sec παραπάνω, με άδειους δρόμους από παντού. Λίγο πριν να πατήσω το γκάζι ένα μικρό παιδί πέρασε μπροστά από τη μούρη του τεράστιου Granada από τα δεξιά προς τα αριστερά!!! Ήταν τόσο "μεγάλο" ώστε να βολτάρει μονάχο του αλλά και τόσο μικρό που δεν ξεπερνούσε σε ύψος το καπό του αυτοκινήτου....
Ο δρόμος από όπου θα έβγαινα ήταν τόσο στενός όσο ενάμιση αυτοκίνητο (το Granada τον έπιανε όλον) και τα φυτά μου έκρυβαν τη θέα στα δεξιά. ΑΝ είχα ξεκινήσει κανονικά θα το είχα πάρει κάτω από το αυτοκίνητο και 1000% θα το είχα σκοτώσει. Στα 18 μου... Δεν ξέρω τι με σταμάτησε εκείνα τα λίγα δευτερόλεπτα αλλά πάντα οδηγώ με εκέινη τη σκέψη. Στον ανοιχτό δρόμο θα πάω και με 230 αλλά μέσα σε πόλη/χωριό/wherever υπάρχουν άνθρωποι πεζή είμαι κότα συνειδητά.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-06-13, 14:13   #23
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Γιαννη δεν αντιλεγω σε όλα αυτα αλλα ακόμα κ με 5 να πηγαίνεις εαν ειναι να γίνει η ζημιά και πεταχτεί στα ξαφνικά θα γίνει η ζημιά απλα έχεις πιο πολλές πιθανότητες να το σωσεις..
όσο ποιο σιγά πηγαίνεις κ όσο πιο προσεκτικός είσαι τόσο το καλύτερο αλλα υπάρχουν κ οι άλλες περιπτώσεις που το 8-9-10 χρόνων παιδί δεν έμαθε απο το σπίτι του ποτε απο που να περναει τον δρόμο (όχι για τις γειτονιές) κ τι να προσέχει κ αυτο έχει σαν συνέπεια κάποια στιγμη να γίνει κ κακός οδηγός .. Όλα ξεκινάνε απο την μικρη ηλικία το εύκολο ειναι να μάθεις κάτι λάθος το δύσκολο ειναι να κανεις πάντα το σωστο ... Κ όσο πιο μικρό μάθει το παιδί τόσο το καλύτερο κ για αυτόν... Δεν λέω να παίξουν δεμένα στην είσοδο της πολυκατοικίας προς θεού.. Αλλα αν βγουν στον δρόμο ξέρουν ότι πρέπει να περάσουν απο διάβαση;; Σπάνιες περιπτώσεις.. Κ έρχεσαι εσυ που είσαι προσεκτικός μεχρι αηδίας κ σου πετάγεται απο το πουθενα ενω προσεχείς πας σιγά κτλ ένα παιδι κ το χτυπάς φταις; Εγω λόγο της δουλειάς μου εχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις

Τα μικρά δεν τα αφήνεις εντελώς μόνα τους κ αυτα που έχουν συνείδηση κ πλέον καταλαβαίνουν πρέπει να έχουν παιδεία κ εκπαίδευση απο τους γονείς.. Αυτο λέω!!
Τι παιδί ειναι παιδί θα κάνει το λάθος όσο κ να το έχεις εκπαιδεύσει αλλα τουλάχιστον να το έχεις κάνει αυτο γιατι υπάρχουν γονείς που ούτε αυτο δεν κάνουν τα παρατάνε κ μετα ζητάνε τα ρέστα!!! Τα εχω δει σου λέω κ ειναι πολλα τέτοια περιστατικά!!!

Απο την άλλη αυτός που τρέχει ειναι αυτο που είπες για σκότωμα.. Ιδίως τα μηχανάκια!!!

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-06-13, 17:08   #24
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα πηγαινουν μονο απο το δρομο ασχετα αν το πεζοδρομια ειναι αδειο, ειναι πολυ συνηθες φαινομενο αυτο στην επαρχια

Ποια επαρχια? Στην Αθηνα να δεις τι γινεται. Σε εναν δρομο 100 μετρων, απο τους 15, οι 14 περπατανε στον δρομο. Οχι στην ακρη... Στην μεση. Εχει δεν εχει πεζοδρομιο....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-06-13, 20:34   #25
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Προσοχή στα σταματημένα λεωφορεία όταν πάτε να προσπεράσετε. Αρκετός κόσμος περνάει μπροστά απο τε λεωφορεία νομίζοντας οτι αυτά έχουν κάψει την κίνηση

Tags
τεχνικές οδήγησης

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές