Καταπολεμηση τριγμων - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-05-11, 23:55   #1
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Καταπολεμηση τριγμων

Ανοιγω νεο θεμα καθως δε βρηκα κατι αλλο παλιοτερο τοσο σχετικο.

Τελευταια εχω αρκετους τριγμους στο εσωτερικο του αυτοκινητου και ειπα να κανω κατι γι αυτο για να τους μειωσω. Τους ειχα εντοπισει κυριως απ τα τζαμια, τις πισω κωλωνες, (ισως) την εταζερα, την πορτα του πορτ μπαγκαζ και λιγο τα πλαστικα του ταμπλω (αεραγωγοι, εμπρος κολωνες κλπ).

Αφου επλυνα πολυ καλα το αυτοκινητο και καθαρισα ολα τα λαστιχα και τις τσιμουχες πολυ καλα μονο με βρεγμενο πανι, τα περασα ολα με σπρευ τεφλον (PTFE Spray). Δε ψεκασα 'χυμα' αλλα εριχνα λιγο σ ενα πανακι και μετα περασα με προσοχη ολα τα λαστιχα και τις τσιμουχες. Δεν εβαζα υπερβολικη ποσοτητα, κι αν μου επεφτε λιγο παραπανω το σκουπιζα με στεγνο πανι ή χαρτι.
Το καλο με αυτο το υλικο ειναι οτι δεν αφηνει ελαιωδη καταλοιπα και γενικα λιπαροτητα και δε γυαλιζει τα λαστιχα οπως πχ βαζελινη ή σιλικονη. Ειναι σα να μην εχει περαστει μετα την εφαρμογη του!

Αυτο ηταν το 1ο μερος απ τη προσπαθεια μου κατα των τριγμων. Το 2ο ηταν το εξης:

Προμηθευτηκα απο τμημα ανταλλακτικων αντιπροσωπειας BMW ενα ειδικο υλικο για τζαμια που δινει η BMW και λεγεται 'Aquapel'. Κατεβασα λιγο τα τζαμια και τα καθαρισα πολυ καλα με χαρτι και καθαριστικο τζαμιων, επισης καθαρισα και τις τσιμουχες, τα λαστιχα και τα πλαστκα στις πορτες εκει οπου εφαπτεται με το τζαμι οταν αυτα ειναι κλειστα. Περασα μια λεπτη λωριδα απο αυτο το υλικο στο πανω μερος του τζαμιου, το αφησα κανα δυο λεπτα και μετα το καθαρισα καλα με στεγνο χαρτι. Στην αρχη θολωνει λιγο το τζαμι αλλα με επιμονο τριψιμο μετα απο λιγο εξαφανιζεται.

Μια βολτα που εκανα μετα εδειξε οτι μεγαλο ποσοστο των τριγμων εξαφανιστηκαν αλλα οχι ομως και ολοι. Ισως καποιοι να προερχονται απο καπου που να μη φαινεται και θέλουν αλλου ειδους 'γιατρειά'. Οπως και να χει αξιζε τον κοπο παντως.

Επειδη ισως εχω ηδη δημιουργησει καποιες αποριες θα γραψω και δυο πραγματα γι αυτο το aquapel. Ουσιαστικα ειναι υγρο γυαλιστικο τζαμιων. Δινεται σε συσκευασια που περιεχει ενα σωληναριο με σφουγγαρακι μαζι για την εφαρμογη του και ενα καθαριστικο πανακι για τα τζαμια. Μπορει να εφαρμοστει σε ολες τις γυαλινες επιφανειες ωστε να απωθει το νερο (της βροχης πχ). Ομως βοηθαει και στο να τριζουν λιγοτερο τα τζαμια. Εγω περασα, οπως εγραψα πριν μικρες λωριδες απ αυτο το υλικο εκει που τα τζαμια ακουμπανε στις 'φωλιες' τους στο πανω μερος των πλαισιων των παραθυρων και περασα ολο το μπροστα και πισω παρ μπριζ καθως υλικο υπαρχει αρκετο για να περαστουν ολα τα τζαμια εξωτερικα. Τα παρ μπριζ τα περασα οχι για τριγμους, δεν εχουν σχεση, απλα για να κανω τα τζαμια τους να μη κρατανε τοσο πολυ νερο. Για τα παρ μπριζ πρεπει βασει οδηγιων να καθαριστουν καλα και μετα να περαστουν και με το ειδικο πανι που εχει μεσα η συσκευασια. Αυτο οταν κανεις το τζαμι, αυτο θολωνει αμεσως με μια ασπρη αχνη, δεν ειναι τιποτα, με στεγνο χαρτι μετα και τριψιμο φευγει αμεσως. Ειναι κατι σα προετοιμασια του γυαλιου για την εφαρμογη του υγρου. Η εφαρμογη του υγρου εγινε οπως τα πλαινα τζαμια, ομως ολη η επιφανεια. Περνιεται και μετα απο λιγο στεγνωνεται καλα με χαρτι. Να σημειωθει οτι αφου ανοιχτει το σωληναριο με το υγρο θα πρεπει να περαστει μεσα σε 15'.

Αυτα τα ολιγα, σορυ αν σας κουρασα, για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ρωτηστε με ελευθερα!
15-05-11, 15:53   #2
Yiorgos

Το avatar του χρήστη Yiorgos

Drives: N/A N/A
Μπράβο Γιάννη, ελπίζω το αποτέλεσμα να σε διακιώνει. Αυτό το πράγμα με τους τριγμούς δεν παλεύεται, σε όσα αυτοκίνητα παρουσιάζονται. Πολύ ενοχλητικοί.

Πάντως έχε υπόψιν σου ότι οι τριγμοί μεταφέρονται λόγο λαμαρίνας, μπορεί δηλ να μην προέρχεται απο το αρχικό σημείο που εντοπίζεις, αλλά απο άσχετα σημεία.
Ο χρήστης Yiorgos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-11, 18:30   #3
MAN E90

Status:

Drives: F20 116i
Φιλε καλησπερα! Και εγω ειχα το ιδιο θεματακι με τις τσιμουχες και τα παραθυρα. Ειχα κανει τα παντα και δεν σταματαγαν οι τριγμοι.. και οταν πηρα το προιον carbaflow λεγεται που μου χε πει καποιος απο δω απο το φορουμ τα περασα ολα κ σταματησαν τα παντα... παρ΄το και εσυ ειναι θαυματουργο!
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-11, 19:04   #4
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAN E90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλησπερα! Και εγω ειχα το ιδιο θεματακι με τις τσιμουχες και τα παραθυρα. Ειχα κανει τα παντα και δεν σταματαγαν οι τριγμοι.. και οταν πηρα το προιον carbaflow λεγεται που μου χε πει καποιος απο δω απο το φορουμ τα περασα ολα κ σταματησαν τα παντα... παρ΄το και εσυ ειναι θαυματουργο!
Εχεις μηπως αλλες πληροφοριες γι αυτο; Απο που το πηρες τι ειναι ακριβως κλπ;
Αν και νομιζω οτι πρεπει να ειναι απο καπου κατω απ τα πισω καθισματα ή απο μεσα απ την πορτα του πορτ μπαγκαζ ή μεσα απο καποια επενδυση του ουρανου πισω ή μεσα απ τις πισω κολωνες πρεπει να προερχεται ο θορυβος.
Ενα ανεπαισθητο αλλα εκνευριστικο τριξιμο ειναι σαν 'τσικ τσικ' και πολλες φορες ακουγεται και σε πορεια με καλη ασφαλτο.
15-05-11, 20:20   #5
MAN E90

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις μηπως αλλες πληροφοριες γι αυτο; Απο που το πηρες τι ειναι ακριβως κλπ;
Αν και νομιζω οτι πρεπει να ειναι απο καπου κατω απ τα πισω καθισματα ή απο μεσα απ την πορτα του πορτ μπαγκαζ ή μεσα απο καποια επενδυση του ουρανου πισω ή μεσα απ τις πισω κολωνες πρεπει να προερχεται ο θορυβος.
Ενα ανεπαισθητο αλλα εκνευριστικο τριξιμο ειναι σαν 'τσικ τσικ' και πολλες φορες ακουγεται και σε πορεια με καλη ασφαλτο.
Ναι, ο κωδικος του προιοντος ειναι 83230309627 και ειναι σαν λαδακι λιπαντικο για τσιμουχες. Εγω το ειχα παρει απο το σπανο και το φερνουν κατοπι παραγγελιας με κοστος 50Ε. Το ειχα χρησιμοποιησει πριν μηνες και απο τοτε δεν εχουν ξαναακουστει τριγμοι κ θορυβος.
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-11, 23:36   #6
tolis_st

Περιοχή: Agios Dimitrios

Drives: E92 320i
Έχει και στο πράκτικερ αυτό
http://www.1z-usa.com/einszett_gummi_pflege.html
που είναι πιο φτηνό και κάνει την ίδια δουλειά. Υπάρχει και σε σπρέι.
Ο χρήστης tolis_st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-11, 23:39   #7
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Εγω θα σου συνιστούσα να δεις τα:
Silicone Remover PN:83199407906
Gummi Pflege PN:8214940715 (αλοιφή) ή
Gummi Pflege PN:83120301480 (spray)
Το silicone remover για να καθαρίσεις πρώτα ότι υπολείμματα σιλικόνης ή άλλης ουσίας έχουν μείνει πάνω στις επιφάνειες και μετά εφαρμόζεις το gummi pflege.
Το δεύτερο μάλιστα που είναι σε μορφή spray είναι τέλειο..
Φτάνει και στα πιο δυσπρόσιτα σημεία (πχ πίσω απο την επένδυση της πόρτας εκεί που ακουμπάει στην λαμαρίνα... και γενικά όπου δεν φτάνει δάχτυλο) και κάνει τρομερή δουλειά…
Το ευχαριστήθηκα απόλυτα σε αντίθεση με το carbaflo PN:83230309627 που,
1) είναι για εφαρμογή στα λάστιχα περιμετρικά
2) δεν φτάνει σε δύσκολα σημεία και
3) είναι και ΠΕΝΗΝΤΑ φορές..!!! πιο ακριβό…

Το σετάκι αφαιρετικού σιλικόνης και του Gummi Pflege κοστίζει περίπου στο δεκάρικο αν θυμάμαι καλά.
14-12-15, 21:28   #8
userM

Περιοχή: Athens

επειδή έχω μερικές φορές μικροτριγμους από το ντουλαπάκι του συνοδηγού κυρίως, υπάρχει κάποιο νεώτερο προιον από αυτά που αναφέρονται παραπάνω.
διάβασα κάποια μεταγενέστερα σχόλια που δεν καταπολέμησαν τους τριγμούς
ευχαριστώ
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-12-15, 00:04   #9
giannis

Status:

Τα ντουλαπακια καμμια φορά θέλουν ρύθμιση ή σφιξιμο στην κλειδαρια τους. Μου χε τυχει κι εμενα παρομοιο. Επισης να εξασφαλισεις οτι δεν ειναι καποιο υλικο απο μεσα στο ντουλαπακι που εχεις βαλει και δε δημιουργει αυτο τριγμους.
15-12-15, 11:36   #10
userM

Περιοχή: Athens

Προσπαθώ να βρω κάποιο σχεδιαγραμμα πως να το ρυθμίσω και τι εργαλεία θα χρειαστώ αλλά ακόμα δεν τα έχω καταφέρει... Προς το παρόν το έχω εντελώς άδειο και πράγματι το 70% των τριξιματων προέρχεται από το ντουλάπι.

Μάλιστα το εξωτερικο κούμπωμα τρίζει αρκετά σε σαμαράκια κλπ και δεν νομίζω να ρυθμίζεται-σφίγει με κάποιο τρόπο. Πάντως εκτός από το ντουλαπάκι και ορισμενα πλαστικά έχουν λίγο τρίξιμο, (σαν να έχουν "ξεραθεί") για αυτό ψάχνω παράλληλα και για κάποιο αντίστοιχο προιον.

Μετά από έρυνα βρήκα και μάλλον θα αγοράσω αυτο μιας και έχει καλά σχόλια και είναι ηπιο με τα πλαστικα μήπως και τα βοηθήσει. (εκτός και αν κάποιος φίλος προτείνει κάτι καλύτερο. Σκέφτομαι για το ντουλάπι να το πάω στην αντιπροσωπεία (αλήθεια μπορεί να ελεχθεί-ρυθμιστεί εντός εγγύησης?) αλλά πιστεύω ότι περισσοτερο θα θέλουν να με ξεφορτωθούν παρα να ασχοληθουν...

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας τα τριξίματα είναι ελάχιστα οι περισσότεροι μπορεί και να μην τα άκουγαν, αλλά εμένα με ενοχλούν.. Ειδικα το τελευταίο διάστημα που έχω κόψει την μουσική μου χαλάνε την ησυχία μου..
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
θόρυβοι, τριγμοι, τριγμοί

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές