Εκτελωνισμός Αυτοκινήτου από χώρες ΕΕ - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Εκτελωνισμός Αυτοκινήτου από χώρες ΕΕ

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-03-07, 00:06   #41
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Δεν γινεται να ειμαι τοσο τυχερος...

Ποτε ανακοινωσε το "περι επιστροφης" η ΕΕ ?? Αν ειναι πριν την αγορα του αμαξιου μου εχω μια πιθανοτητα...αν ειναι πιο μετα..βραστα
21-03-07, 00:09   #42
Nick1150
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Nick1150

Status:
Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Πάνο κανείς μας δεν πρόκειται να πάρει πίσω τίποτα. Αυτά δεν γίνονται στην Ελλάδα.

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2016 116d Urban (F20), για καθημερινή μου χρήση
2016 216d Active Tourer (F45), για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-07, 00:15   #43
Panoz

Status:

ναι..το ταμειον ειναι μειον...
21-03-07, 00:53   #44
GAS/29

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RTnick
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
χμμμ...δηλαδη? Οταν λεει οτι θα επιστραφουν τα τελη,θα επιστραφουν και τα δικα μου?
ναι κανονικά έτσι πρέπει αλλά είναι δυνατόν ?

το άλλο με τον τοτό το ξέρετε?στην ελλάδα ζούμε κύριοι,
Ο χρήστης GAS/29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-07, 01:32   #45
Panoz

Status:

Οσο ζω ...ελπιζω
21-03-07, 01:38   #46
GAS/29

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Οσο ζω ...ελπιζω
απ'ότι βλέπω με τον τοτό το ξέρεις,με την μικρή μαρία όμως το ξέρεις?
21-03-07, 13:42   #47
QUARANTOS

Περιοχή: ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ...

Κυριοι καλημερα σας....νεος στη παρεα κατα τυχη οταν εψαχνα στο κυβερνοχωρο για αυτοκινητα BMW και ανακαλυψα τη σελιδα σας και κολλησα...και μαλλον με βλεπω να περναω αρκετο καιρο εδω

αφου διαβασα αρκετα θεματα,δεν τα προλαβα ολα,ειδα οτι ασχολειστε και με εισαγωγες απο γερμανια κατι που με ενδιαφερει αρκετα μιας και εχω μπει στη διαδικασια και χρειαζομαι την βοηθεια σας...

ειμαι φοιτητης στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην ιταλια..εχω δει οτι οι τιμες τοσο εδω οσο και στη γερμανια δεν εχουν καμια σχεση με τις ελληνικες...μιλαω παντα για μεταχειρισμενα μιας και εκει ειναι το ολο ζουμι...και επειδη τωρα το πασχα που θα κατεβω ελλαδα θα γινουν διαβουλευσεις με την κεντρικη εξουσια χρειαζομαι ορισμενα στοιχεια ετσι ωστε να ειμαι πειστικος και να καταφερω να αποκτησω και εγω ενα τετοιο μωρο....

η ολη ιστορια ειναι οτι θελω να την εκτελωνισω γιατι εδω παιζει τρελη ασφαλεια και τα χρηματα ετησιως για μενα ειναι παρα πολλα...ασε που μετα απο δυο/τρια χρονια θα εχω πληρωσει σιγουρα τα χρηματα του εκετελωνισμου...

ενδιαφερομαι για μια 318 η 320{μεταξυς μας την 320 θελω με τα 170 αλλα μπορω να συμβιβαστω..ερε τι λεω } μεχρι και 80000/90.000 χιλιομετρα μοντελο απο 2001 και πανω...κοιταξα για τιμες σε γερμανια και ειδα οτι μπορω να την βρω μεχρι και 13000 /15000 σε αρκετα καλη κατασταση..μαζι με φπα...
δεν θα ηθελα τη συγκεκριμενη στιγμη να δωσω παραπανω...

στο σημειο αυτο θελω να σας πω οτι ενας πολυ καλος φιλος του πατερα μου κανει εισαγωγες απο γερμανια και αυτος του κολλησε το μικροβιο...να ναι καλα ο ανθρωπος...

και εδω ειναι που θελω τη βοηθεια σας ετσι ωστε να ειμαι καταλληλα ενημερωμενος οταν θα αρχισουν οι διαβουλευσεις και τα παζαρια....

να σας πω αυτα που ξερω και διορθωστε με οπου εχω λαθος και συμπληρωστε με εκει που ειμαι ελλειπης...

ας παρουμε την 320 στη τιμη των 14000 € μοντελο αρχες του 2002... σαν εισαγωγεας αυτος απ οσο γνωριζω αγοραζει το συγκεκριμενο αυτοκινητο απο τη γερμανια χωρις φπα μιας και εχει ηδη πληρωθει στη αρχικη του αγορα απο τον 1ο κατοχο του..
συνεπως εξω το 19% αρα θα το αγορασει χονδρικα παντα μιλαμε ετσι περιπου στα 11350...
ερωτηση 1 εδω παιζει κανα παζαρι να κανει αυτος και εγω να μην το ξερω..?

παμε παρακατω..ερωτηση 2 ο εκτελωνισμος θα γινει επι αυτης της αξιας η επι της αρχικης των 14000 η επι καποιας αλλης που δεν γνωριζω?

ερωτηση 3 με τα εξοδα του απο ποιο ποσο ξεκιναει να εχει κερδος...αν μπορει καποιος εισαγωγεας να μου πει θα του ημουν πολυ ευγνομων...

ερωτηση 4 φπα εγω θα πληρωσω η ειναι μεσα στα χρηματα ταξινομησης..?

εχω και αλλες ερωτησεις αλλα παμε σιγα σιγα να μην σας τρελανω απο την αρχη...

σας ευχαριστω για το χρονο σας...

ΥΣ...αυτο που θα ηθελα ,δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο αλλα δεν ειναι κακο να κανεις ονειρα,ειναι να πληρωσω συνολικα περιπου μεχρι 18000 αντε 19000..πιστευετε οτι γινεται η πεταω στα συννεφα και δεν ξερω τι λεω??/
Ο χρήστης QUARANTOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-07, 01:46   #48
GAS/29

πρώτα απ'όλα καλώς όρισες στο φόρουμ.

σου απαντάω με τη σειρα που ρωτάς
1)το παζάρι που θα κάνει αυτός δεν μπορεί να το ξέρει κανένας
2)το κάθε αυτοκίνητο έχει καθορισμένη αξία η οποία ορίζετε από την υπηρεσία αξιών στην ελλάδα,άσχετα απο το τιμολόγιο που δεν παιζει κανέναν ρόλο,γιατί εσύ από εκεί μπορεί να κόψεις τιμολογιο 5000 ευρω πχ.
3)το κέρδος του και αυτό δεν μπορεί κανένας να το γνωρίζει,αλλά να υπολογίσεις οτι οι μαντράδες θα βγάλουν τουλάχιστον 3000 ευρώ και λίγα λέω.
4)φυσικά το φπα αν δεν το πληρώσεις εκεί θα το πληρώσεις εδώ 19%.δεν το γλυτώνεις.
αυτά,δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά αν θέλεις πιο πολλές λεπτομέριες σου έχω αφήσει με πμ το τηλέφωνό μου να τα πούμε πιο καλά!
23-03-07, 01:23   #49
QUARANTOS

Περιοχή: ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ...

ΤΩΡΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΙΕΣ....

ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΙΔΕΑ...

ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΙΟΜΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ....ΚΟΥΚΛΑ..

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ....
Ο χρήστης QUARANTOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-07, 14:17   #50
MEXX

Περιοχή: peristeri , BMW 316i , Honda TransAlp

EGW DEN EIMAI EKTELWNISTHS ALLA PRIN 20 MHNES POY EFERA TO DIKO MOY APO GERMANIA DEN PLHRWSA FPA. TO PHRA MESA APO ANTIPROSWPEIA BMW KAI MOY EIPAN OTI TO FPA EIXE PLHRW8EI APO TON PRWTO AGORASTH OPOTE DEN SREIAZOTAN NA KSANAPLHRWSW. H DIKH MOY PROTASH EINAI NA PSAKSEIS STO SITE BMW.DE KAI NA BREIS ENA AMAKSI POY NA EINAI BMW PREMIUM SELECTION (EXOYN KAI ENA XRONO PANEYRVPAIKH EGGYHSH). 8A TO PLHRWSEIS LIGO PARAPANW ALLA 8A EISAI SIGOYROS OTI PAIRNEIS KALO AMAKSI.
Ο χρήστης MEXX δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ταξινομηση, τελη, εκτελωνισμος, φοροι, φορος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές