BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Εκτελωνισμός Αυτοκινήτου από χώρες ΕΕ

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-09-07, 12:06   #51
darkice1313

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: ΑΡΙΔΑΙΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apla
O πατέρας μου είναι 35 χρόνια εκτελωνιστής στη θεσσαλονίκη. Κ γώ απλά ακολουθώ
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΤΙ. ΩΡΑΙΑ.

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΛΙΓΟ ΑΚΥΡΑ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΕΠΑΝΟΡΘΟΣΩ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ SITE.
ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ SITE ΣΑΣ, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ BMW, ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ (ΚΑΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ) .

ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ.

ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ BMW 318i (ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΡΤΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 80%. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ Ε.Τ.Τ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ Ε.Τ.Τ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. Η FORD Π.Χ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ Ε.Τ.Τ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 3.500 ΕΥΡΩ. ΤΟ GROUP VAG ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 7.000 ΕΥΡΩ. H ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΤΟΥ ΑΜΒΟΥΡΓΟΥ 6.200 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ. Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ BMW ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ Ε.Τ.Τ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΗΝ 318 ΜΟΥ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ Π@@@@ΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Υ.Γ ΜΕΤΑ ΤΑ 2000 Κ.ΕΚ ΤΟ Ε.Τ.Τ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΩ. Ε, ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΔΕΡΦΙΑ.

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΣΑΣ "ΜΠΕΜΠΩΝ".
Ο χρήστης darkice1313 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-09-07, 19:10   #52
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Drives: E92 335i
Panoz's Garage
O RTNick ειναι ο ανθρωπος σου...
20-09-07, 00:38   #53
darkice1313

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
O RTNick ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Π.Μ.

Υ.Γ ΕΠΙΣΗΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ 318 ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ 320 ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ "ΑΡΙΘΜΙΕΣ" ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΨΕΚΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η 318 ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 2000 Κ. ΕΚ. ΑΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΜΑΜΑ ΒΜW ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.
20-09-07, 09:34   #54
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
sv2gww's Garage
Darkice υπέβαλε σε παρακαλώ την ερώτησή σου-ΥΓ στα τεχνικά θέματα γιατί μέσα απ' αυτήν την θεματική ενώτητα (Εκτελωνισμός...) δεν θα τύχεις της προσοχής που ζητάς.
Γιάννης-sv2gww.

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-09-07, 13:13   #55
darkice1313

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Darkice υπέβαλε σε παρακαλώ την ερώτησή σου-ΥΓ στα τεχνικά θέματα γιατί μέσα απ' αυτήν την θεματική ενώτητα (Εκτελωνισμός...) δεν θα τύχεις της προσοχής που ζητάς.
Γιάννης-sv2gww.
DONE!
25-09-07, 19:04   #56
Nick1150
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Nick1150

Status:
Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Nick1150's Garage
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darkice1313
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
O RTNick ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Π.Μ.

Υ.Γ ΕΠΙΣΗΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ 318 ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ 320 ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ "ΑΡΙΘΜΙΕΣ" ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΨΕΚΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η 318 ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 2000 Κ. ΕΚ. ΑΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΜΑΜΑ ΒΜW ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.
Καλησπέρα φίλε darkice

Μόλις τώρα είδα τα πμ μου

Δυστυχώς λόγω φόρτου δεν επισκέπτομαι συχνά την ιστοσελίδα αυτή πια.

Στο θέμα μας τώρα.... Κατ'αρχάς το Ειδικό Τέλος Ταξινόμησης μετά τα 2000cc δεν είναι 50% αλλά το 33,3%. Με άλλα λόγια για περιπτώσεις αναπηρίας μέχρι τα 2000cc δεν πληρώνεις ETT, ενώ μετά τα 2000cc πληρώνεις μόνο το 1/3 του ΕΤΤ που αντιστοιχεί στο αυτοκίνητο που εισάγεις.

Επίσης από ότι ξέρω το ΕΤΤ δεν είναι ίδιο σε κάθε εργοστάσιο παραγωγής αλλά διαφέρει ανά μοντέλο και εξοπλισμό αυτού.

Τώρα σχετικά με την εισαγωγή καινούριου, θα σου πω με πρόχειρους υπολογισμούς, αν και δεν είμαι γνώστης, ότι θα σου στοιχίσει λίγο παραπάνω από την παραγγελία από επίσημο έμπορο στην Ελλάδα. Νομίζω ότι αν σε ενδιαφέρει για φθηνότερο καινούριο αυτό γίνεται μόνο μέσω της γνωστής οδού. Αν όμως σε ενδιαφέρει το ταξίδι, τότε πάω πάσο. Βέβαια αν φέρεις από Γερμανία ο ίδιος το αυτοκίνητο σου (υπολόγισε περίπου 3000 χλμ), θα θεωρηθεί καινούριο και θα δασμόφορολογηθείς σαν καινούριο, κάτι που είναι ακριβότερο. Σε συμφέρει να το φέρεις με 5000 χλμ και να θεωρηθεί μεταχειρισμένο, και να χρεωθείς λιγότερο.

Αυτά και στην διάθεση σου

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2011 118i (F20) Sport, για καθημερινή μου χρήση
2011 118i (F20) Urban, για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες σύντομα.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-09-07, 19:05   #57
Nick1150
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Nick1150

Status:
Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Nick1150's Garage
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darkice1313
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz

Καλησπέρα φίλε darkice

Στο θέμα μας τώρα.... Κατ'αρχάς το Ειδικό Τέλος Ταξινόμησης μετά τα 2000cc δεν είναι 50% αλλά το 33,3%. Με άλλα λόγια για περιπτώσεις αναπηρίας μέχρι τα 2000cc δεν πληρώνεις ETT, ενώ μετά τα 2000cc πληρώνεις μόνο το 1/3 του ΕΤΤ που αντιστοιχεί στο αυτοκίνητο που εισάγεις.

Επίσης από ότι ξέρω το ΕΤΤ δεν είναι ίδιο σε κάθε εργοστάσιο παραγωγής αλλά διαφέρει ανά μοντέλο και εξοπλισμό αυτού.

Τώρα σχετικά με την εισαγωγή καινούριου, θα σου πω με πρόχειρους υπολογισμούς, αν και δεν είμαι γνώστης, ότι θα σου στοιχίσει λίγο παραπάνω από την παραγγελία από επίσημο έμπορο στην Ελλάδα. Νομίζω ότι αν σε ενδιαφέρει για φθηνότερο καινούριο αυτό γίνεται μόνο μέσω της γνωστής οδού. Αν όμως σε ενδιαφέρει το ταξίδι, τότε πάω πάσο. Βέβαια αν φέρεις από Γερμανία ο ίδιος το αυτοκίνητο σου (υπολόγισε περίπου 3000 χλμ), θα θεωρηθεί καινούριο και θα δασμόφορολογηθείς σαν καινούριο, κάτι που είναι ακριβότερο. Σε συμφέρει να το φέρεις με 5000 χλμ και να θεωρηθεί μεταχειρισμένο, και να χρεωθείς λιγότερο.

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2011 118i (F20) Sport, για καθημερινή μου χρήση
2011 118i (F20) Urban, για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες σύντομα.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-09-07, 11:38   #58
darkice1313

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RTnick
Καλησπέρα φίλε darkice

EYΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΤΟ ΟΤΙ ΑΡΓΗΣΕ ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΕΧΩ ΜΠΟΛΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ "ΕΓΚΛΗΜΑ".

ΤΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 33% ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΖΟΡΙ, ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ BMW. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ Η BMW ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 318i ΕΙΤΕ Η 320si. ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SPANOS A.E ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ BMW320si ΣΕ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑ............. Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ Ο ΣΠΑΝΟΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΩΣ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ. ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΩΣΩ 43.000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 30.000, ΝΑΙ. ΓΙΑ 43.000 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΩΡΑΣ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ
06-10-07, 09:15   #59
watcher1

Drives: rc 1200
watcher1's Garage
δηλαδη αποτι καταλαβαινω για μια 7 του 98 που θα αγοραστει 9000 θα παει χοντρα χοντρα αλλα 10000 (για αναπηρικο) το τελωνειο και θα μπορει να πωληθει μονο μετα 10 χρονια

προβληματισμος?
Ο χρήστης watcher1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-08, 21:31   #60
nocarder

Το avatar του χρήστη nocarder

nocarder's Garage
Γειά χαρά σας κι από μένα, με την ευκαιρία των αλλαγών που έγιναν στον εκτελωνισμό των μεταχειρισμένων, πάρτε ένα excel που υπολογίζει πόσα θα πληρώσετε στο τελωνείο...

Φιλικά
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls telwneio_euro_120.xls (39,5 KB, 85 εμφανίσεις)
MB B-150 Autotronic
Ο χρήστης nocarder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ταξινομηση, τελη, εκτελωνισμος, φοροι, φορος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές