BMW και υπερτοφοδότηση - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » BMW και υπερτοφοδότηση

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είστε υπερ ή κατα των turbo σε οχήματα BMW?
Ναι. Η χρήση συμπιεστών είναι η ιδανική λύση για τα βαρια οχηματα της BMW 32 64,00%
Οχι. "BMW" και "turbo" είναι ιστορικά μη συμβατές έννοιες 3 6,00%
Δεν με απασχολει ,αρκει να κινειται με αξιοπρεπια και να μην σερνεται 15 30,00%
Ψήφισαν: 50. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-02-12, 13:43   #31
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Και που να δεις τι ερχεται.Στην ford λενε απο τον 1000cc θα βγαλουν 180 αλογα.
25-02-12, 00:19   #32
Fairytale

Το avatar του χρήστη Fairytale

Status:

Drives: E36 ACS S3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mpriza Εμφάνιση μηνυμάτων
...
απλα επειδη εχω μια εμπειρια απο γρηγορες turbates σκοτωστρες (τυχερος ιδιοκτητης ενος ford sierra cosworth 4x4)
...
Το ford sierra cosworth 4x4 γιατί το χαρακτηρίζεις τουρμπάτη σκοτώστρα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mpriza Εμφάνιση μηνυμάτων
...
οποτε για να χτυπησει την AUDI η BMW (που πλεον ειναι ο βασικος ανταγωνιστης ας μην γελιομαστε) βγαζει το κενουριο Μ5 τουρμπατο με (αν δεν κανω λαθος) 560 αλογα..ΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ AYDI?ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΙΑ ΤΗΣ ΒΜW?που πιστευετε θα ληξει αυτος ο φαυλος κυκλος??
...
Ο λόγος που η AUDI RS έφτασε να θεωρείται ΒΑΣΙΚΟΣ ανταγωνιστής της BMW ///M είναι γιατί η BMW αποφάσισε να εξελίξει την γκάμα των ///M στα πρότυπα των AUDI RS δηλ. τουρπάτα και σε λίγο και 4WD.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι λάθος κίνηση. Και ότι στην πορεία θα πληρώσει το τίμημα αυτής της στρατηγικής.
Συμφωνώ στο ότι έχει ανοίξει φαύλος κύκλος.
25-02-12, 00:32   #33
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο λόγος που η AUDI RS έφτασε να θεωρείται ΒΑΣΙΚΟΣ ανταγωνιστής της BMW ///M είναι γιατί η BMW αποφάσισε να εξελίξει την γκάμα των ///M στα πρότυπα των AUDI RS δηλ. τουρπάτα και σε λίγο και 4WD.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι λάθος κίνηση. Και ότι στην πορεία θα πληρώσει το τίμημα αυτής της στρατηγικής.
Συμφωνώ στο ότι έχει ανοίξει φαύλος κύκλος.
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-02-12, 15:19   #34
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Απλά όταν γίνει το παραπάνω, αυτοί που διαθέτουν χρήματα για καινούριο Μ3 και Μ5 απλά θα αλλάξουν μάρκα. Μετά, πέρα απο την πολυτέλεια και το βάρος του ονόματος, δεν βρίσκω τον λόγο να μην πάει κάποιος σε Panamera η GTR
25-02-12, 17:45   #35
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
αυτα ειναι supe,τα αλλα cars ειναι απλα οδοντοκρεμες
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg images.jpg (15,1 KB, 12 εμφανίσεις)
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-03-12, 12:16   #36
Mpriza

Drives: E85 Z4M
fairytale λεω οτι το cosworth ειναι σκοτωστρα γιατι δεν ειχε τεχνολογια οπως η σημερινη ουτε στην τετρακινιση ουτε στο turbo (lag)..
αν και το δικο μου ειχε μονο 350 αλογα (λεω μονο γιατι υπηρχαν και κτηνη με 700+αλογα) ηταν ενα αγριμι..πεταγε ****υς σαν πισωκουνα (αλλα δεν μαζευοταν σαν πισωκουνα και εχανες χρονια απτην ζωη σου παλευοντας με το τιμονι)..γενικα ηταν πολυ απολυτο σαν αυτοκινητο,σημερινα αμαξια με τα ιδια ή και παραπανω αλογα μπορουν να οδηγηθουν απτον καθενα/καθεμια..
επισεις αν δεις κανενα graph ροπης/ιπποδυναμης τετοιων αυτοκινητων θα καταλαβεις τι εννοω,μετα τις 3000rpm χανοταν η μπαλα..απο εκει που ειχες ας πουμε 170αλογα,ξαφνικα εχεις 350αλογα..αυτη η αποτομη αλλαγη τα εκανε σκοτωστρες..μου ειχε ανοιξει (απο μλκια μου) το τουρμπο σε στροφη μια φορα και νομιζω εβγαλα ασπρες τριχες στα μαλια μου ατην τρομαρα μου..
αυτα τα αυτοκινιτα ειδικου τυπου ηταν σχολεια για πολλους πορωμενους αλλα ηταν σκοτωστρες..ευτυχως περασαν ανεπιστρεπτι οι εποχες τους.
και πανω σαυτο που ειπες,συμφωνω,επεσε η BMW στην παγιδα της audi και θα το βρει μπροστα της γιατι οπως και να το κανουμε audi=turbo/quattro
Ο χρήστης Mpriza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-03-12, 23:18   #37
Fairytale

Status:

Ναι... περίμενα κάτι τέτοιο σαν απάντηση.
Λοιπόν, άκου την δική μου προσέγγιση ως περιστασιακός οδηγός ενός τέτοιου αυτοκινήτου (ήταν μετατροπή -πράσινο καπάκι, νομίζω δηλ. την τελευταία χρονικά έκδοση του- και ήταν απείραχτο στα εργοστασιακά άλογα, κάπου στα 220HP αν θυμάμαι καλά).

Το αυτοκίνητο αν και πάρα πολύ γρήγορο για την εποχή του ήταν σχετικά ουδέτερο αλλά και απόλυτα χειρίσιμο. Απόλυτα !!!
Αλλά εσύ έχεις στο μυαλό σου βελτιωμένο αυτοκίνητο, οπότε εκεί η συνταγή μπορεί και να χαλάει με +50% απόδοση.
Σε εργοστασιακή μορφή το αυτοκίνητο ήταν πάρα πολύ καλό.
Γιαυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες περί τουρμποσκοτώστρας.

Σε 20 χρόνια από τώρα ας πούμε που στα αυτοκίνητα η μόνη εμπλοκή του οδηγού θα είναι το να ξεστομίσει τον προορισμό και όλα τα υπόλοιπα θα τα αναλαμβάνει το αυτοκίνητα (μαζί με την οδήγηση εννοείται) τα βελτιωμένα 335 (στα 450HP +50% απόδοση) του σήμερα θα θεωρούνται ΤΟΤΕ σκοτώστρες.
Θα αναρωτιέται ο κόσμος (θα μας έχει κατσικωθει για τα καλά το VAG και η εμετική politically correct "φιλοσοφία" του)
-τα αυτοκίνητα επιτρέπεται να πετάνε κώλους;
-να μην είναι απολύτως ελεγχόμενη η κίνηση τους;
-δεν μεγαλώνει η κατανάλωση έτσι;
-οι ρύποι;
-ο θόρυβος;
-αμ η επικινδυνότητα;
κλπ κλπ κλπ

Το εργοστασιακό 335 των 306HP (ονομαστικών πάντα, στην πράξη η απόδοση μάλλον είναι λίγο μεγαλύτερη) όμως είναι από τα πλέον ασφαλή σπορ αυτοκίνητα του σήμερα με γραμμική απόδοση.
Ελπίζω να κατάλαβες τη σύγκριση.

...με την οποία έσωσα και το παραλίγον offtopic.
02-03-12, 02:48   #38
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Turboσκοτώστρα θα θεωρούσα ένα Punto GT ή ένα Saxo nitro/turbo. Και το Sierra μπορεί να θεωρηθεί σκοτώστρα απο κάποια πλευρά. Μπήκα πριν κανένα χρόνο σε ένα των 330 ίππων και πραγματικά όταν πετάει κ@λο κάνεις τον σταυρό σου. Καμία σχέση με ένα Μ ή με ένα 335.
05-03-12, 17:24   #39
Fairytale

Status:

Ξαναγράφω ότι δεν μιλάω για βελτιωμένο αυτοκίνητο, αλλά για εργοστασιακό. Στο βελτιωμένο δεν μπορείς να βγάλεις άκρη εύκολα αφού η παράμετρος βελτίωση δεν είναι πάντα και παντού η ίδια αλλά και κανονικά δεν επεμβαίνεις μόνο στο μοτέρ και εξακολουθείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις κράτήματος από το αυτοκίνητο (ειδικά σε παλαιότερες εποχές).

Πάντως είναι γεγονός ότι τα σπορ αυτοκίνητα του παρελθόντος για να οδηγηθούν γρήγορα ήθελαν ικανότητες (αφού δεν υπήρχαν ηλεκτρονικά, υπήρχαν μόνο χέρια).

Δηλ. τύπους σαν τον nikos bob που οδηγούσαν τις πισωκίνητες 2002 Turbo με τα 170HP (σε εργοστασιακή μορφή -στην οποία δεν έμενε πρακτικά κανένα χάρις τον γέρο-Σπανό) και με λειτουργία τουρμπίνας τύπου ΟΝ-OFF και στα οδοστρώματα ΓΥΑΛΙ της εποχής θα πρέπει να τους θεωρείτε W. Röhrl.

Δεν είναι ακριβώς έτσι παιδιά, ΤΑ ΠΑΝΤΑ μαθαίνονται και συνηθίζονται (αναγκαστικά αναπτύσσεις δεξιότητες).
Κρίμα που δεν ζήσατε αυτή την εποχή, πιστεύω πως θα σας άρεσε.
06-03-12, 11:10   #40
Mpriza

Drives: E85 Z4M
fairytale συμφωνω και στα δυο post σου (και εσωσες και το offtopic χαχαχα)..απλα εκεινα τα χρονια εδεινες αβερτα αλογα στο μοτερ οπως ειπε και ο stratos 335i (punto me 330hp κτλ) με ορατες συνεπειες στα κρατηματα (ολοι μας ξερουμε οτι τα punto πηγαιναν μονο ευθεια)..σιγουρα το sierra πχ των 220αλογων θα ηταν επος αλλα οταν ανεβαιναν τα αλογα και τα κρατηματα εμεναν ιδια η απλα βελτιονονταν δυσαναλογα, τα πραγματα ηταν λιγο οριακα..ο πατερας μου ας πουμε ειχε φυγει με αυτο το αμαξι σε στροφη σβουρες με 150-170 χλμ και ειναι καλο τιμονι (βασικα ηταν,τωρα εχει ενα Αtos)..πριν απτο sierra ειχε alfa romeo 75 Αmerica 3λιτρη οποτε ειχε εμπειρια αλλα το turbo σε συνδιασμο με τετρακινιση παλιας τεχνολογιας του την εφεραν και ευτυχως ηθελε μονο συνεργειο/φανοποιιο το αμαξι (για αρκετο καιρο ομως..)..
κριμα που δεν ζησαμε τετοιες εποχες αλλα νομιζω οι πιο νεοι δεν μπορουμε καν να φανταστουμε πως ηταν..και σιγουρα ηταν επικυνδινα..εχω ακουσει μονο ιστοριες απο πατερα φιλου για 2002turbο και ηταν hardcore..
απλα για να μην βγουμε 100% offtopic θελω να δωσω ενα παραδειγμα γιατι ειμαι αντιθετος με bmw και τουρμπο (μιας και για bmw μιλαμε).ειδα το βελτιομενο Μ5 hamann στο φορουμ που εχει μια παρουσιαση..και απλα θα πω το εξης: δεν εχουν περασει παρα λιγοι μηνες απτην παρουσιαση της κενουριας Μ5 και ο οικος hamann εβγαλε βελτιοτικο πακετο με +160αλογα και 220Nm ροπης...δηλαδη σαν εβαλαν ενα golf gt extra πανω στο Μ5...το παρακανουμε και ξεφευγουμε νομιζω παιδες
καλημερα και καλη βδομαδα!
Ο χρήστης Mpriza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές