Ζάντες: Άνεση ή Εμφάνιση - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Ζάντες: Άνεση ή Εμφάνιση

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι προτεραιότητα έχουν οι ζάντες για εσάς?
Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος?? Οσο μεγαλος τροχος τοσο πιο ομορφο αμαξι. 11 32,35%
Δεν θυσιάζω την άνεση για κανέναν λόγο. Μετρια διασταση χωρις μπελαδες 12 35,29%
Και οι "μαμα" καλές είναι...γιατί να αλλάξω? 11 32,35%
Ψήφισαν: 34. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-06-11, 18:05   #1
Administrator
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Administrator

Drives: N/A N/A
Ζάντες: Άνεση ή Εμφάνιση

Λενε πως οι Ιταλιδες κοιτανε τους αντρες πρωτα στα παπουτσια. Έτσι λοιπον και με το αυτοκίνητο...oι ζάντες είναι τα παπουτσια του και πολλές φορές πολύ ακριβά.

Τι γίνεται όμως οταν τα "παπούτσια" ειναι στενά ή σκληρά και σε ωθουν σε περιορισμούς?????

Πως αντιλαμβάνεστε το αξεσουάρ "ζαντες" πανω στο αυτοκινητό σας?

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑΜΕ Η ΨΗΦΟΣ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΧΟΛΙΟ
Ο χρήστης Administrator δεν είναι συνδεδεμένος  
19-06-11, 22:12   #2
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Για την Ελλάδα χωρίς δεύτερη σκέψη..μέτριες διαστάσεις. Συνήθως έχουν ένα ακόμα extra σε σχέση με τις μεγαλύτερων διαστάσεων ζάντες. Έχουν μικρότερο βάρος..
20-06-11, 01:53   #3
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Κι όμως οι 18άρες μου είναι πιο ελαφριές από τις παλιές 16άρες μου.

Επίσης έχουν μπόλικο τοίχωμα τα λάστιχα, και από άνεση δεν έχασα τίποτα.

Νομίζω αν κάποιος προσέξει λίγο τα νούμερά του και μείνει μακρυά από τα runflat, πρόβλημα με την άνεση δεν θα έχει, ακόμα και με 19άρες ζάντες.

Τα προβλήματα έχω παρατηρήσει ότι ξεκινάνε όταν τα λάστιχα μοιάζουν ζωγραφισμένα με πενάκι γύρω από την ζάντα. Μηδέν απόσβεση = έπεσε η πέτρα από το νεφρό!
20-06-11, 13:07   #4
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Ψήφισα το Νο. 3 αν και δεν με αντιπροσωπεύει απόλυτα (ήταν η πιο κοντική επιλογή που βρήκα). Γιατί και η ''μαμά'' ζάντες βγαίνουν σε αρκετές διαστάσεις.

Η γνώμη μου είναι σχετική με το αυτοκίνητο. Για παράδειγμα στην Ζ4 μου αρέσουν οι μεγαλύτερες ζάντες (μέχρι 18'' για την δικιά μου) και θυσιάζω λίγο άνεση γιατί το αυτοκίνητο έχει σπορ χαρακτήρα. Σε μια 5αρα δεν θα έβαζα 19αρες, γιατί το αυτοκίνητο έχει άλλο χαρακτήρα.

Επίσης, σε SUV θα έμενα σε όσο πιο μιχρή διάσταση μπορούσα, ώστε να έχει και κάποιες δυνατότητες εκτός δρόμου. Τέλος, σε ένα αυτοκίνητο με 150 ίππους, δεν θα έβαζα τεράστια λάστιχα, γιατί οι απώλειες είναι μεγάλες. Μην ξεχνάμε ότι φαρδύτερο ελαστικό, πέραα από αυξημένη τριβή σημαίνει και χειρότερη αεροδυναμική.
20-06-11, 13:23   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Σε όλα εξαιρούνται οι κλασσικές Alpina, που στις 20" είναι τόσο κλασσικές που μπαίνουν από το πιο πρόστυχο σουλούπι (βλ το φαλλικό 8άρι) έως τέρμα κλασσικό (βλ. Ε38).

Και ναι. Για Alpina μπρος τα κάλη τι είναι ο πόνος, οι ευθυγραμμίσεις και τα σινεμπλόκ!
20-06-11, 14:28   #6
litsos69

Το avatar του χρήστη litsos69

Status:
Περιοχή: chania crete

Drives: E92 M3
Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος?? Οσο μεγαλος τροχος τοσο πιο ομορφο αμαξι.
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-06-11, 14:37   #7
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψήφισα το Νο. 3 αν και δεν με αντιπροσωπεύει απόλυτα (ήταν η πιο κοντική επιλογή που βρήκα). Γιατί και η ''μαμά'' ζάντες βγαίνουν σε αρκετές διαστάσεις.
"Μαμα" (πχ στην Ε92) δεν θεωρουνται οι 19αρες M-pack οι οποιες ειναι extra και τις παραγγελνεις απο την αγορα.

"Μαμα" θεωρουνται οι ζαντες που εχουν ολα τα οχήματα στον βασικό τους εξοπλισμο. Δηλαδη 16αρες & 17αρες ή μικροτερες για τον ασσο.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις μιλαμε για τασια και οχι ζαντες.
20-06-11, 14:57   #8
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
εγω ειμαι κατι στι ενδιαμεσο δηλ. ουτε θα βαλω τις 19' 20' αλλα δεν εβαλα ουτε τις 17' οποτε τοποθετησα κατι ενδιαμεσο που κ ωραια εξωτερικη εμφανιση εχουν αλλα κ δεν χαλαω την ανεση τοσο πολυ οσο οι 19' ή 20' αλλα σαφως δεν εχω κ την ανεση των 17' οποτε μαλλον ψηφιζω το Νο 2..εχοντας 18αρες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex747 : 20-06-11 στις 15:53
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-06-11, 15:49   #9
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Θεωρω μεγα σφαλμα της Bmw που κυκλοφορει τα αυτοκινητα με τοσο αθλια εργοστασιακη στανταρ ζαντα. Εχει τρομερα σχεδια σαν εξτρα και το μονο που δειχνει ειναι οτι θελει να μας τα παιρνει απο οπου μπορει.
Δυστυχως επεσα και εγω στη λουμπα να δωσω κοροιδιστικα λεφτα, οταν θα μπορουσα να βαλω καποιο αλλο αξεσουαρ...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-06-11, 16:48   #10
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Θεωρω πως με το σωστο ελαστικο (μη-RTF) και αναρτηση (οχι σκληροπυρινικη πιστας) δεν υπαρχει προβλημα ακομη και με 20αρα και εφοσον το επιτρεπει ο κατασκευαστης.

Το ανωτερω το εχω δει στην πραξη σε Ε92 οπου με 20αρα ζαντα και σωστη αναρτηση ηταν ΠΟΛΥ πιο ανετο απο τις δικες μου μαμα 17ρες με RTF.

Oποτε , γιατι να χαλασουμε το look???

Tags
αξεσουάρ, ζαντες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές