Κιβώτιο ταχυτήτων: Auto Vs Manual - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Κιβώτιο ταχυτήτων: Auto Vs Manual

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι κιβώτιο θα είχε το επόμενο σας BMW?
Διπλου συμπλέκτη (DCT/DKG) 13 32,50%
Χειροκίνητο 19 47,50%
Ημιαυτόματο (τύπου SMG) 2 5,00%
Κλασσικό αυτόματο (μετατροπέας ροπής) 6 15,00%
Ψήφισαν: 40. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-06-11, 18:50   #11
tommy316ci

Το avatar του χρήστη tommy316ci

Περιοχή: Άρτα

Drives: E46 316ci
Ποτε δεν μου αρεσαν τα αυτοματα οποτε επελεξα χειροκινητο. Πιστευω πως ενα χειρικινητο αμαξι ειναι πολυ πιο ενδιαφερον απο ενα αυτοματο. Χωρις παρεξηγηση και με την ελαχιστη εμπειρια μου στα αυτοματα θα τα χαρακτηριζα καπως ξενερωτα.
Ο χρήστης tommy316ci δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-06-11, 19:15   #12
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος έχει οδηγήσει διπλοσύμπλεκτο και ξέρει τι του γίνεται, δεν ξαναγυρνάει στο χειροκίνητο.
Έχεις οδηγήσει διπλοσύμπλεκτο και στην ερώτηση που σου είχα κάνει: "Πες μου Πάνο με το χέρι στην καρδιά αν ξαναγόραζες νέο 35άρι θα επέλεγες το χειροκίνητο ή το διπλοσύμπλεκτο?" η απάντησή σου ήταν: "Χειροκίνητο όσο και αν με ενθουσίασε το διπλοσύμπλεκτο"...

Το "ξέρει τι του γίνεται" που αναφέρεις είναι λίγο σχετικό και καλό είναι να μην γενικεύουμε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ πως το μέλλον είναι το διπλοσύμπλεκτο...
Έτσι είναι. Θέλουμε δεν θέλουμε όντως εκεί βαίνουν τα πράγματα...
27-06-11, 20:00   #13
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ετσι οπως και με την αιωνια διαμαχη μεταξυ καλου-κακου, ξανθιες η' μελαχρινες, batman η' superman, turbo η' non turbo..... ετσι και εδω δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το αλλο.
Καπου θα υπερτερει το ενα και καπου θα μειονεκτει.

Για καθημερινη χρηση θα ηθελα να εχω ενα κλασικο αυτοματο με μετατροπεα ροπης. Οσο και ασυνηθιστο αν ακουγεται αυτο. Δεν χρειαζεται να βιαζεις ενα τοσο καλο κιβωτιο σαν το SMG και το DGK μεσα στην πολη. Αυτα τα κιβωτια θελουν πιστα (κλειστη ακομα καλυτερα....) για να αναδειξουν τις αρετες τους και να δειξουν τους χρονους τους. Σε μια αναβαση ορεινου δρομου ομως και ακομα χειροτερα σε μια καταβαση θα ηθελα και θα θελω παντα ενα ΚΑΛΟ χειροκινητο. Το ΚΑΛΟ το τονιζω, γιατι αν ειναι να σκαλωνει δεν εχει νοημα ετσι.....?

Και οντως οσο ανεβαινουν ροπη και αλογα τα χειροκινητα κιβωτια θα εκλειψουν. Το κιβωτιο ειναι το μονο με το οποιο μπορει να ελεχθει ηλεκτρονικα ενας οδηγος απο το εργοστασιο κατασκευης. Αποτομα και ασυγχρονιστα ανεβασματα-κατεβασματα (και δη σε βελτιωμενα) ειναι η Νο1 αιτια αστοχιας του κιβωτιου.
Ειδη το 95% των ferrari που βγαινουν απο το εργοστασιο ειναι με το F1 κιβωτιο. Αν και εκει δεν θα ελεγα οτι εχει να κανει με την ευχαριστηση του οδηγου αλλα της μοδας-ψορας. Δυστηχως.....
Η VW για παραδειγμα εξελιξε και προωθει τα DSG μετα την αποτυχια των ευθραστων χειροκινητων κιβωτιων της απο το 1983 εως και σημερα.....
Ο Ferdinand Porsche θα στριφογυριζει στον ταφο του με τα καμωματα τους....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-06-11, 20:38   #14
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Εχοντας οδηγήσει χειροκίνητο και DCT, επιλέγω DCT με κλειστά μάτια.Το χειροκίνητο μου λείπει στο 1% του χρόνου που χρησιμοποιώ το αυτ/το, π.χ. σε μια ανάβαση που θέλεις να έχεις 100% συμμετοχή στα δρώμενα , κατά τα άλλα είναι φοβερά κουραστικό το χειροκίνητο.Στα 20+ χρόνια που οδηγώ πολλές φορές με κούραζε αυτή η διαδικασία της αλλαγής ταχύτητας και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που επέλεξα το DCT στη M3.
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-06-11, 20:40   #15
Παναγιώτης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E83 X3
δεν έχω δοκιμάσει τις καινούριες τεχνολογίες αυτόματων, αλλά το αυτόματο βολεύει πολύ και συγκεντρώνεσαι στα υπόλοιπα της οδήγησης. Μόνο σε πιο μικρή και τρελαμένη ηλικία θα μου έλειπε ο συμπλέκτης, αν και να παραδεχτώ ότι μόνο με χειροκίνητο αισθάνεσαι ότι έχεις τον πλήρη έλεγχο.
27-06-11, 21:58   #16
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις οδηγήσει διπλοσύμπλεκτο και στην ερώτηση που σου είχα κάνει: "Πες μου Πάνο με το χέρι στην καρδιά αν ξαναγόραζες νέο 35άρι θα επέλεγες το χειροκίνητο ή το διπλοσύμπλεκτο?" η απάντησή σου ήταν: "Χειροκίνητο όσο και αν με ενθουσίασε το διπλοσύμπλεκτο"...

Το "ξέρει τι του γίνεται" που αναφέρεις είναι λίγο σχετικό και καλό είναι να μην γενικεύουμε...

Έτσι είναι. Θέλουμε δεν θέλουμε όντως εκεί βαίνουν τα πράγματα...
Κατι δεν θυμασαι καλα...τα dct ειχαν προβλημα με την βελτιωση τοτε. Ο πονος μου ηταν πως θα δουλευε σωστα ενα dct στα αλογα μου. Οδηγικα...ουδεποτε ,με αφησε ανικανοποιητο.
Οπως και να εχει η απαντηση μου ειναι "διπλοσυμπλεκτο" σε σημειο που θα ανταλλαζα και αμαξι..
02-07-11, 21:34   #17
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Εχθές το απόγευμα της Παρασκευής μου δόθηκε η ευκαιρία να οδηγήσω ένα καλό εργαλείο με DCT. Ανέφερα την Παρασκευή γιατί ο δρόμος που πήρα ήταν αυτός από Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική και γινόταν της μάμαλης από κίνηση. Έκανα περίπου 40 χλμ με τον πηγεμό σταμάτα-ξεκίνα και στον γυρισμό να μου έχουν φτάσει τα αφτιά στο πίσω κάθησμα. Σχεδόν εγκεφαλικές αλλαγές σχέσεων με πολύ μικρή απώλεια στροφών στο μοτέρ. Λες και κάποιος αισθητήρας διάβαζε το μυαλό μου και γελούσε με τα αντανακλαστικά μου... Τελικά όχι. Είναι "πάρα πολύ" για μένα μου είπα. Είναι άχρωμο και άοσμο. Καμιά σχέση με τα σειριακά σασμάν και σαφώς τίποτα το όμοιο με τα αυτόματα, όσων σχέσεων κι αν είναι. Ναι, προσφέρουν πολύ καλή οικονομία στη χρήση του μοτέρ, αλλάζεις σχέση σε χρόνο Δt, η ροπή είναι κολλημένη στα σκιάδια, έχουν εύηχο όνομα και μεγάλη ιστορία πίσω τους ...αλλά για τι?
Επειδή πάντα κρίνω τα πράγματα βάσει των απαιτήσεών μου (όπερ και προσωπική η άποψη) τα θεωρώ ακόμα ένα ακριβό εξάρτημα που πρακτικά δεν βοηθάει. Εάν μιλάμε για διπλό -ή πολλαπλό- συμπλέκτη για σωστή διαχείριση τόννων ροπής τότε ναι, συμφωνώ. Πάω στην APracing και αγοράζω ένα κιτ. Αλλά ως εκεί. Όπως είμαι κατά των περισσότερων ηλεκτρονικών βοηθημάτων (asc, dsc, ebc κλπ) έτσι είμαι και κατά των διάφορων τύπων σασμάν που κάποτε είδαν το φως σε Porsche και Quattro καθαρά αγωνιστικής χρήσης και μετά από μια νεκρή περίοδο ήρθαν κάτω από τα πόδια μας. Θα μου πειτέ βεβαίως πως δεν είναι δυνατόν να έχεις 3,5 με 4 τουρμπίνες στο μοτέρ, διαχείριση που δεν διαφέρει και πολύ απ' αυτήν του διεθνούς διαστημικού σταθμού ISS, κυβερνομπλοκέ διαφορικού και να μην έχεις σασμάν με διπλοαξονικό μπρίζντερεκ. Τελικά ποιός κάνει κουμάντο στο αυτοκίνητο που οδηγάμε? Τα ηλεκτρόνια ή εμείς? Μήπως χάθηκε το μέτρο?
Ή μπορούμε να πεταχτούμε μέχρι το Ring ή τη Νήσο του Μανξ και δεν το πήραμε χαμπάρι? Εγώ θα πάρω χειροκίνητο που ξέρω να το κάνω και βίδες και να το ξαναδένω για πλάκα και με γρανάζια, συγχρονιζέ, κόμπλερ και φουρκέτες που έχει και το Lidl.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-07-11, 09:54   #18
z4 dct

Drives: E89 Z4 35i
Απο την πρωτη φορα που οδηγησα manual, ηξερα οτι δεν θα το αλλαζα με τιποτα, μου αρεσε παρα πολυ να εχω εγω την επιλογη την καθε στιγμη......μετα περασαν τα χρονια, αλλαξε η τεχνολογια και για πρωτη φορα οδηγησα auto μεσα στην κινηση της αθηνας......επαθα πλακα με την ευχρηστια...σε σημειο που και τα δυο αμαξια να ειναι αυτοματα.
Το δικο μου ομως εμεινε manual, δε μπορουσα να δεχτω οτι ενα αμαξι σπορ θα μπορουσε να εχει οτιδηποτε αλλο σασμαν απο manual.....μεχρι που μπηκα σε ενα dct......τωρα πλεον ολα τα αμαξια σπιτι μου ειναι steptronic/dct/multitronic
Η αισθηση που αποκομιζεις στης αλλαγες, ειδικα στο sport plus, αυτο το βιαιο ''σκουντηγμα'' , το κρατημα στροφων ψηλα και το σκασιμο με την γκαζια στο κατεβασμα, ειναι τρομερα.....αλλα και στο drive, το αμαξι ειναι απιστευτα φιλικο....
Αλλα οπως ειπε και ο φιλος παρααπανω ''προτιμω το manual'', περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, το σασμαν ειναι καθαρα στην επιλογη του οδηγου...και το manual ειναι και αυτο τρομερο στην αισθηση, και σε κανει να νοιωθεις προεκταση της μεταδοσης!!!
Αλλα σε τομεα επιδοσεων και ευχρηστιας, τα διπλοσυμπλεκτα πλεον εχουν φυγει μακρια.....το καταλαβα καλα την πρωτη φορα που ανεβηκα με διπλοσυμπλεκτο την διαδρομη Χαλκιδα-Αγιος........
Ο χρήστης z4 dct δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-07-11, 18:05   #19
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Αντί να το ξαναγράψω (μου το απέρριψε ως expired token) θα σας το πω κάπου μεταξύ μπύρας και τριψιλαρυγγιού την Τετάρτη...

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-07-11, 16:29   #20
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Πλεον μονο διπλοσυμπλεκτο. Οποιος οδηγησει ενα τετοιο αμαξι καταλαβαινει τι σημαινει αδιακοπη επιταχυνση. Ασε που και καγκουρας να εισαι δεν σκιζει τον δισκο...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές