Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά?? - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά??

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι ελαστικά θα επιλέγατε στην επόμενη αλλαγή σας?
RFT (Runflat) 38 54,29%
Συμβατικά ελαστικά 32 45,71%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-07-11, 18:37   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdouk Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μαλακότερα ελαστικά θα έχει διαφορετική συμπεριφορά το αυτοκίνητο. Οπότε με λίγα λόγια πρέπει να γίνει έρευνα και να βρεθούν τα κατάλληλα ελαστικά (με μεγαλύτερο ίσως πλάτος).

Ποιά η γνώμη σας?
Δεν τίθεται θέμα αλλαγής διάστασης όταν γίνει μετάβαση από RTF σε νορμάλ. Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω μιας και είχα προσφάτως μια σχετική διένεξη (σε νέο SAAB). Ούτε επίσης υπάρχει λόγος αλλαγής στη γεωμετρία της ανάρτησης με ευθυγράμμιση, αν και δεν θα ήταν κακό να γίνει μια μέτρηση εάν έχει μηχάνημα ο λαστιχάς.
Πάντως, για το θέμα ασφαλείας που έθεσε ο Γιάννης -alex747- θα έλεγα πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να κλατάρει ένα λάστιχο μεσούσης διαδρομής. Εκτός κι αν υπάρξει κάποια διαδρομή σε κακοτράχαλο χωματόδρομο αλλά εκεί δεν υπάρχουν μεγάλες ταχύτητες ώστε να συμβεί κάτι δραματικό...
Το ότι δεν χρειάζεται να βάλεις την ρεζέρβα ενώ είναι βράδυ, βρέχει, γεννάει η σύζυγος και συμβαίνουν όλες οι δυσαστρίες (η ελληνική ρίζα που παράγει το "disaster") ταυτοχρόνως είναι γεγονός αλλά τελικά πόσες φορές θα συμβούν τα παραπάνω? Αξίζει τελικά?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-07-11, 21:40   #12
Dimon

Status:
Περιοχή: Pigeon Area

Drives: Ε84 18i
Τόσα χρόνια η BMW χρησιμοποιεί RTF ελαστικά στα μοντέλα της. Δηλαδή δεν είναι κάτι καινούργιο, όπου τα δεδομένα που έχει μαζέψει η BMW στηρίζονται σε "εργαστηριακές συνθήκες".
Φαντάζομαι ότι πλέον η επιμονή της εταιρίας για χρήση RTF, γίνεται για κάποιο λόγο από τη στιγμή που άλλες εταιρία προμηθεύουν είτε κιτ επισκευής είτε ρεζέρβα ανάγκης.
Οπότε θεωρητικά τα αυτοκίνητα είναι κατάλληλα στημένα για την χρήση RTF με ότι συνεπάγεται σε αυξημένα φορτία - καταπονήσεις λόγω της αυξημένης σκληρότητας των ελαστικών.
Βέβαια δεν ξέρω αν έχουν λάβει υπόψη τους ότι υπάρχουν χώρες σαν την Ελλάδα όπου οι δρόμοι είναι κάκιστη κατάσταση. Αλλά αφού κυκλοφορούν οι BMW σε Ινδία Κίνα κλπ πρέπει να το έχουν σκεφτεί!
Από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια το καθενός να τροποποιήσει το αυτοκίνητό του σύμφωνα με τις προσωπικές του επιλογές.
Εγώ ψηφίζω RTF κυρίως για λόγους ασφάλειας, αν και το Χ1 μου είναι ιδιαίτερα σκληρό κάτι που στην αρχή ξενίζει. Safety First
Ο χρήστης Dimon είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-07-11, 22:28   #13
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Πόση ώρα παίρνει να αλλάξεις λάστιχο?
Σου λέω 3 λεπτά με βάλε βγάλε ρεζέρβα + 30 sec νεκρός χρόνος...

Big deal!

Επίσης θέμα ασφαλείας σε άσφαλτο (όπως πολύ σωστά το έθεσε κι ο guru) αν τίθεται, ο οδηγός έχει κάνει κάτι πολύ λάθος. Πόσο πιθανόν είναι να σου σκιστεί λάστιχο στον αυτοκινητόδρομο που οι ταχύτητες είναι μεγάλες? Γιατί να σου σκιστεί?
Αν πετάχτηκε κάτι, είσαι ήδη σε φρενάρισμα με τέρμα ίσιο τιμόνι οπότε σταματάς βία σε 3-4 δευτερόλεπτα ακόμα και με τις ζάντες και τα ημιαξόνια να ακουμπάνε δρόμο. Τα λάστιχα θα καταστραφούν κι εσύ θα σταματήσεις ότι και να φοράς. Ταξίδι τέλος.
Αν ήταν λακούβα που έπεσες μέσα και σου σκισε το λάστιχο, κακώς δεν την είδες.
Αν τα λάστιχά σου σκίστηκαν μόνα τους, τα χεις πάνω από τότε που οι ξένοι δανείζανε στο Ελλαδιστάν πριν καν γίνει Ελλαδιστάν.

Νομίζω ότι RFT έχει νόημα μόνο σε πραγματικά θέματα ασφαλείας (βλ οχήματα ασφαλείας, τεθωρακισμένα, συνοδείες κλπ) και από εκεί και πέρα είναι μάλλον ψιλοανούσιο.

Πάντα προσωπική άποψη. Επίσης αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ RFT, με το που μπαίνω σε αυτοκίνητα που τα φοράνε το καταλαβαίνω με την μία (είμαι και κακομαθημένος από το μαγικό χαλί).

Στο 7άρι αν ήθελα να χάσω άνεση θα πέταγα 20αρες Alpina (αν έβρισκα και τα λεφτά) και σε οποιοδήποτε μελλοντικό αυτοκίνητο που θα με ενδιέφεραν τα λάστιχά του είτε θα ήταν GT και δεν θα θυσίαζα άνεση για κανέναν λόγο, είτε performance οπότε δεν θα θυσίαζα αίσθηση για κανέναν λόγο.

RFT = no-no for Don
11-07-11, 22:55   #14
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Αθωα ερωτηση: Οσοι εχετε αλλαξει τα run flat με συμβατικα ελαστικα, εχετε χωρο στο πορτ-μπαγκαζ για μια ρεζερβα (εστω και τις ψιλοφλουδες αηδιες) η' κουβαλατε το κιτ επισκευης ελαστικου?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-07-11, 23:50   #15
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
Προσωπικα στην αλλαγή που θα κάνω σε λιγο (μετα το καλοκαίρι) προσανατολίζομαι σε δυο σετ ελαστικών, χειμερινα και καλοκαιρινά, και RFT.
Καί ετοιολογώ κατα την ταπεινή μου άποψη.

Οι eνστάσεις των περισσοτέρων για τα RFT ελαστικά εστιάζονται σε δύο σημεία.
Α) πολύ σκληρά και
Β) μειωμένες επιδόσεις.

Όσον αφορά την σκληρότητα, δεν μπορώ να πω ότι μ ενόχλησε κάτι, την στιγμη που σε όλα τα αυτοκίνητά μου, άλλαζα αμέσως τις αναρτήσεις με σκληρότερες γνωρίζοντας ότι, ότι χάνω σε άνεση το κερδίζω σε ασφάλεια

Στο θέμα επιδόσεων, νομίζω ότι ποτε το επίπεδό μου σαν οδηγός, θα μπορέσει να ξεπεράσει το στήσιμο του 335 με RFT, για να τα αλλάξω με συμβατικά.
Για το αν η BMW στην Μ χρησιμοποιεί συμβατικά, ειναι άλλο θέμα, άλλο αυτοκίνητο, με πιό αγωνιστικό set up και που απευθύνεται σε άλλο επίπεδο οδηγών.

Απο την άλλη η ασφάλεια των RFT ειναι δεδομένη, και άσχετα με τις στατιστικές που λένε ότι παθαίνεις λαστιχο κάθε 70.000 χμ δεν ξέρης ούτε πότε θα το πάθης, ούτε πώς και ούτε με τι ταχύτητα.

Τέλος, όταν τον χειμώνα , στο σύνολο σχεδόν των διαδρομών που κάνω, δεν προλαβαίνω να ζεστάνω τα λάστιχά μου και προτιμω να κάνω ένα έξοδο παραπάνω αγοράζοντας χειμερινα ελαστικα , κερδίζοντας κρατήματα και ασφάλεια και ας ειναι και RFT.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-07-11, 01:51   #16
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Aν ψαξετε στο φορουμ , εχουμε τουλαχιστον 4 περιπτωσεις μελων με RTF που τους εγινε κομματια στον δρομο το λαστιχο (εθνικη).

Οποτε για εμενα ειναι μπουρδες το θεμα RTF...σορρυ κιολας αλλα για ποια ασφαλεια μιλαμε αφου οταν ειναι να γινει κομματια ενα λαστιχο , θα γινει ο,τι και κατασκευης να ειναι...μην σου τυχει μονο.

Αν ξεφουσκωσει απλα?? Tyre Kit....χωρις να μειωνει την οδηγικη εμπειρια.
12-07-11, 10:27   #17
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθωα ερωτηση: Οσοι εχετε αλλαξει τα run flat με συμβατικα ελαστικα, εχετε χωρο στο πορτ-μπαγκαζ για μια ρεζερβα (εστω και τις ψιλοφλουδες αηδιες) η' κουβαλατε το κιτ επισκευης ελαστικου?
Χώρο έγω για ρεζέρβα ανάγκης, ρεζέρβα ανάγκης δεν έχω! Έχω ένα κίτ επισκευής της Continental (το πιο εύχρηστο από όσα κυκλοφορούν). Είμαι σε σκέψη να αγοράσω μια ρεζέρβα ανάγκης και να την κουβαλάω μόνο στα ταξίδια.
12-07-11, 16:53   #18
Z4freak

Το avatar του χρήστη Z4freak

Drives: E89 Z4 35i
RTF και ας βαράνε!!!
13-07-11, 01:08   #19
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2qo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την σκληρότητα, δεν μπορώ να πω ότι μ ενόχλησε κάτι, την στιγμη που σε όλα τα αυτοκίνητά μου, άλλαζα αμέσως τις αναρτήσεις με σκληρότερες γνωρίζοντας ότι, ότι χάνω σε άνεση το κερδίζω σε ασφάλεια
Αυτοκινητιστικός μύθος #1876234

Το σκληρότερο αυτοκίνητο είναι πιο ασφαλές/στρίβει καλύτερα.

Λάθος μέγα, μιας και έχει να κάνει με τα περιθώρια πρόσφυσης του δρόμου και τις ανωμαλίες του -όχι μόνο λακούβες και κυματισμούς, αλλά όλες τις ανωμαλίες του.

Οι πίστες έχουν πχ μικρές ανωμαλίες και τεράστια περιθώρια πρόσφυσης, οπότε τα αγωνιστικά αυτοκίνητα με σλικ έχουν περιθώριο να δουλέψουν μέχρι 3-4Hz ιδιοσυχνότητα ανάρτησης (νούμερο που χαρακτηρίζει την δυναμική συμπεριφορά της ανάρτησης και άρα και του αυτοκινήτου - εξαρτάται από το ελατήριο και το αμορτισέρ)

Τα πολιτικά αυτοκίνητα δουλεύουν γύρω στο 1 Ηz και αυτό γιατί οι ανωμαλίες στους δρόμους είναι άλλες και γιατί η πρόσφυση είναι πολύ μικρότερη.

Γενικά όσο πιο σκληρό είναι ένα αυτοκίνητο μπορεί να στρίβει καλύτερα, αλλά μόνο όταν υπάρχει πρόσφυση για να δουλέψουν σωστά τα λάστιχα. Αν δεν έχεις λάστιχα ή δρόμο, το μαλακότερο μπορεί να γίνει και πολύ καλύτερο.

Αν δε ο δρόμος έχει και ανωμαλίες τύπου Ελλαδιστάν, ακόμα περισσότερο.

Short story για να καταλάβετε:
Ερυθραία-Κηφισιά ο δρόμος είναι για πέταμα και στρώνει μετά τον τροχονόμο. Γυρνώντας αργά βράδυ Κυριακής πατημένος, στο 1ο S του Αμαρουσίου κατεβαίνοντας με πέρασε από την εξωτερική ένα Carrera 2s.
Στο φανάρι αμέσως μετά κατεβάζω παράθυρο και του λέω:

"φιλαράκι μ' έσβησες, και νόμιζα ότι πήγαινα και καλά σήμερα"

Και απαντάει:
"Σε κυνηγάω από την Χαρ. Τρικούπη και δεν σε φτάνω γιατί πηδάει"

Τότε είχα και τα 16άρια με 235/60 (μπαλόνια κανονικά)

Το σκληρό αυτοκίνητο δεν είναι πιο γρήγορο, δεν είναι πιο ασφαλές, δεν στρίβει καλύτερα.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι και χειρότερο.

Απλά δίνει την αίσθηση της ασφάλειας λόγω λιγότερων κλίσεων και επειδή τις φορές που το πατάμε και εξετάζουμε το κατά πόσο στρίβει το αυτοκίνητό μας, ο δρόμος είναι της προκοπής.
13-07-11, 03:37   #20
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Η μαγεια ειναι να μην διαβαζεις τα βαρετα κειμενα του DOΝ ομως αλλα να το μαθαινεις στην πραξη πειραζοντας το 106 σου και μαζευοντας το σκατο απο την καλτσα οταν κανεις τα πρωτα εφηβικα χιλιομετρα με το πρωτο χαμηλωμενο αμαξι σου στους ****δρομους... Αχ... αξεχαστες εποχες!!!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
poll, rft, runflat, tubeless

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές