Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά?? - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά??

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι ελαστικά θα επιλέγατε στην επόμενη αλλαγή σας?
RFT (Runflat) 38 54,29%
Συμβατικά ελαστικά 32 45,71%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-07-11, 10:50   #21
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι πίστες έχουν πχ μικρές ανωμαλίες και τεράστια περιθώρια πρόσφυσης, οπότε τα αγωνιστικά αυτοκίνητα με σλικ έχουν περιθώριο να δουλέψουν μέχρι 3-4Hz ιδιοσυχνότητα ανάρτησης (νούμερο που χαρακτηρίζει την δυναμική συμπεριφορά της ανάρτησης και άρα και του αυτοκινήτου - εξαρτάται από το ελατήριο και το αμορτισέρ)

Τα πολιτικά αυτοκίνητα δουλεύουν γύρω στο 1 Ηz και αυτό γιατί οι ανωμαλίες στους δρόμους είναι άλλες και γιατί η πρόσφυση είναι πολύ μικρότερη.

.
Σιγουρα όλα αυτά ειναι σωστά και τα σέβομαι καθώς και τις γνώσεις σου στα θέματα αγωνιστικής οδήγησης τα λάστικα σλικ και τα ΗΖ για τα οποία εγώ δεν έχω γνώσεις και απλά τα διάβασα στο φόρουμ.

Από την άλλη όμως εκτός απο το άσπρο και το μαύρο υπάρχουν και πολλές αποχρώσεις του γκρί.

Αλάζοντας τις τύπου βάρκας αναρτήσεις σε πολλά εργοστασιάκά αυτοκίνητα, χωρίς φυσικά να πάω σε ακραίες περιπτώσεις ( για μένα εννοώ) του απόλυτου πατήματος (βλ. αποχρώσεις του γκρι) σίγουρα κέρδισα όχι μόνο σε αίσθηση αλλα και σε κράτημα κλπ κλπ με μόνη επίπτωση ίσως στην μέση των πίσω επιβατων, και ίσως σε κάποιες πρόωρες φθορές.

Γι αυτόν τον λόγο (λόγους ) θά πάω πάλι σε RTF ελαστίκά τά οποία με γλυτωσαν απο έστω και μικρή ταλαιπωρία δύο φορές που την μία φορά πάτησα βίδα και την άλλη (άκουσον άκουσον) κλειδί απο εξώπορτα.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-11, 13:47   #22
valvetronic

Το avatar του χρήστη valvetronic

Drives: E46 318ti
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαγεια ειναι να μην διαβαζεις τα βαρετα κειμενα του DOΝ ομως αλλα να το μαθαινεις στην πραξη πειραζοντας το 106 σου και μαζευοντας το σκατο απο την καλτσα οταν κανεις τα πρωτα εφηβικα χιλιομετρα με το πρωτο χαμηλωμενο αμαξι σου στους ****δρομους... Αχ... αξεχαστες εποχες!!!
Τουλάχιστον προσβλητικός ο χαρακτηρισμός σου. Τα κείμενα ανθρώπων όπως του Don είναι άκρως ενημερωτικά και τεχνικώς άρτια. Σε συνδιασμό με το προσωπικό υφος , είναι παραπάνω από απλώς ενημερωτικά.

Στο θέμα μας τωρα:
Εγω προσωπικά θα είμουν (αν είχα) υπέρ του Runflat καθώς είναι μεγάλη προστηθέμενη αξία στην ασφάλεια και ξενοιασιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jdouk : 13-07-11 στις 14:28
Ο χρήστης valvetronic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-11, 13:49   #23
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθωα ερωτηση: Οσοι εχετε αλλαξει τα run flat με συμβατικα ελαστικα, εχετε χωρο στο πορτ-μπαγκαζ για μια ρεζερβα (εστω και τις ψιλοφλουδες αηδιες) η' κουβαλατε το κιτ επισκευης ελαστικου?
Δεν βρισκω λογω υπαρξης ρεζερβας. Εχω αγορασει μια ηλεκτρικη τρομπιτσα και εναν αφρο τα οποια πιανουν ελαχιστο χωρο.

Στο θεμα μας περι ελαστικων...
χθες κουμπωθηκε η καινουρια αναρτηση (Hartge) και παρολο που φοραω συμβατικα λαστιχα καταλαβα τι θα πει πλεον αμαξι. Αν και εχω περιεργεια να τη δω την αναρτηση και με RFT δεν προκειται να αποχωριστω τα συμβατικα μιας και πλεον εμεινα απολυτα ικανοποιημενος!!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-11, 14:17   #24
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον προσβλητικός ο χαρακτηρισμός σου.
Καλα, θα τον αφησω να μου χαλασει το χτενισμα του mike και να μου σπασει τα τακουνια απο τις γοβες στην επομενη συναντηση...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-11, 14:22   #25
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θεμα μας περι ελαστικων...
χθες κουμπωθηκε η καινουρια αναρτηση (Hartge) και παρολο που φοραω συμβατικα λαστιχα καταλαβα τι θα πει πλεον αμαξι. Αν και εχω περιεργεια να τη δω την αναρτηση και με RFT δεν προκειται να αποχωριστω τα συμβατικα μιας και πλεον εμεινα απολυτα ικανοποιημενος!!!
Tι ελαστικά φοράς τώρα?
13-07-11, 16:02   #26
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Dunlop spor maxx gt. (Αυτα που μου φορουσες πρωτα)

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-11, 16:17   #27
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Αυτα εχω ακομη...
16-07-11, 22:58   #28
Cobalt

Το avatar του χρήστη Cobalt

Drives: E90 320si
RFT...

για λόγους ασφάλειας, ευκολίας και επίσης γιατί αν τα αλλάξεις στερείς απο το αμάξι σου ένα εξτρα στον εξοπλισμό του.

το μειονέκτημά τους είναι το αυξημένο κόστος αντικατάστασης.

πάνω απο 1200 Ευρώ σε μένα ενώ με 800 έβαζα συμβατικά.

μετά το καλοκαίρι πάντως που θα τα αλλάξω θα βάλω RFT.
17-07-11, 00:04   #29
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
RTF

Σιγουρα το κυριοτερο ειναι η ασφαλεια. Μετα απο την οση εμπειρία εχω απο τα διαφορα αυτοκινητα που εχω οδηγησει ειναι οτι σε μικρα αυτοκινητα με μικρες ζαντες δυνουν την αισθηση οτι δεν φορας 16" ζαντα αλλα 18" με χαμηλο προφίλ και οτι το αυτοκινητο ειναι ποιο δεμενο χωρις "πλευσεις" στις στροφες με μεγαλες ταχυτητες,
19-07-11, 00:03   #30
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Sorry βρε παληκάρια, και χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, -ούτως ή άλλως δεν είμαι-... Τι πάει να πει "ασφάλεια" σε ένα λάστιχο? Πως το ερμηνεύετε?
Για να κάνω και την εξης χαζή ερώτηση: πριν από τα RTF όλοι μας παίζαμε τι ζωή μας κορώνα-γράμματα? Σπάζανε τα λινά των ελαστικών στα καλά καθούμενα και δεν το καταλαβαίναμε? Καβαλούσαμε τα αυτοκίνητά μας με 180-200 και είχαμε την μισή πίεση στα λάστιχα? Πριν τα RTF είχαμε το κοντέρ στα "20" και τώρα με τα RTF βρήκαμε την χαμένη χαρά των 322 km/h? Είμασταν αφελείς και βάζαμε τα παιδιά μας και τη γυναίκα μας σε κινητές παγίδες και δεν το ξέραμε????
΄Η μήπως το τμήμα marketing της κάθε εταιρείας έχει αρχίσει να κάνει την δουλειά του και δεν θέλετε να το παραδεχτήτε?
Και αν όντως τα RTF κάνουν δουλειά γιατί δεν τα βλέπω στην GSXR 1000 K8 ή στην R1 της YAMAHA? Οι ζωές των 2τροχων κοστίζουν πιο λίγο απ' αυτές των εχώντων 33+++ quattroturbo?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
poll, rft, runflat, tubeless

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές