Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά?? - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά??

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι ελαστικά θα επιλέγατε στην επόμενη αλλαγή σας?
RFT (Runflat) 38 54,29%
Συμβατικά ελαστικά 32 45,71%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-07-11, 02:56   #41
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Εντάξει τώρα, πιάστηκες στην λέξη?

Αν κάποιος δεν μπορεί για τον οποιοδήποτε τέτοιο λόγο ν' αλλάξει λάστιχο, ΟΚ προφανώς ευτυχώς στην ελεύθερη αγορά υπάρχει προϊόν να τον καλύψει.

Αλλά ο χρήστης (κι όχι οδηγός) που δεν ξέρει να αλλάξει λάστιχο καν, προφανώς θα έχει και πολύ σοβαρότερες ελλείψεις αυτοκινητιστικής παιδείας ή/και ενδιαφέροντος.
Ως εκ τούτου τέτοιοι άνθρωποι δεν μπαίνουν σε σωστή διαδικασία επιλογής γιατί πολύ απλά είναι καρτσαπλιάδες/άσχετοι, και θα αγοράσουν λάστιχα με 2 τρόπους:
α) φτηνά να 'ναι κι ότι να 'ναι
β) αγοράζω το ακριβό και με τα ωραία λογάκια στο φυλλάδιο και τον λαστιχά γιατί έχω την εντύπωση ότι ακριβό = καλό
γ) πήρε τ' αυτί μου ότι τα Pirelli παίζουν F1 ή άκουσα στην καφετέρια τον δίπλα κάγκουρα να λέει κάτι για μαλακά Michelin κι αυτά θα βάλω γιατί φάνηκε να "ξέρει από αυτοκίνητα".

Όπως δηλαδή αγοράζει ο περισσότερος κόσμος και αυτοκίνητα, και τα αξεσουάρ τους και πολλές φορές και τα αναλώσιμά τους.

Ε, αυτή η συντριπτική πλειοψηφία, μάλλον δεν διαβάζει BMWForum, αλλά gazzetta.gr/queen.gr και το αυτοκίνητο το έχει για πλάκα/διακόσμηση/βόλτα/δουλειά.

Γι' αυτούς τους ανθρώπους δεν έχει καμία απολύτως διαφορά το τι λάστιχα θα βάλουνε γιατί όπως και να 'χει επικίνδυνοι είναι, άσχετοι είναι, άμα σκάσει λάστιχο μάλλον λάθος θα αντιδράσουν όταν ελαφρώσει το τιμόνι ότι λάστιχα και να 'χουνε και στο κάτω κάτω της γραφής και οι όποιες διαφορές τους περνάνε παντελώς απαρατήρητες.

Άρα οι άνθρωποι που δεν ξέρουν τι εστί "αλλάζω λάστιχο", δεν δικαιούνται να έχουν καμία γνώμη και είναι απλά κλασσικοί καταναλωτές που εντυπωσιάζονται σε ένα αυτοκίνητο από "τον εξοπλισμό" και θεωρούν το δέρμα και το ηχοσύστημα full extra.

Ε, αυτό που απλά λέω, είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι δεν έχουν δικαίωμα να συζητάνε για θέματα αυτοκίνησης όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να έχω γνώμη για το ποιο τούρκικο πρέπει να μπει σε ποια ζώνη ώρας.
It's all the same shit to me, και αν πάω να το συζητήσω απλά εκτίθεμαι
20-07-11, 10:33   #42
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα RFT επισκευάζονται (μιλάω για από τρύπημα από καρφί κλπ.), αρκεί να ξέρει ο λαστιχάς πως να το κάνει. Εμένα 2 φορές που τα είχα επισκευάσει, δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
δεν εννοουσα αυτο, εννοουσα οτι με το RTF μπορεις να πας καπου να στο φτιαξουν γιατι δεν μενεις στον τοπο αν εχεις μοντελο χωρις ρεζερβα...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-11, 10:36   #43
Papajim

Status: Banned

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα οι άνθρωποι που δεν ξέρουν τι εστί "αλλάζω λάστιχο", δεν δικαιούνται να έχουν καμία γνώμη και είναι απλά κλασσικοί καταναλωτές που εντυπωσιάζονται σε ένα αυτοκίνητο από "τον εξοπλισμό" και θεωρούν το δέρμα και το ηχοσύστημα full extra.

Ε, αυτό που απλά λέω, είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι δεν έχουν δικαίωμα να συζητάνε για θέματα αυτοκίνησης όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να έχω γνώμη για το ποιο τούρκικο πρέπει να μπει σε ποια ζώνη ώρας.
It's all the same shit to me, και αν πάω να το συζητήσω απλά εκτίθεμαι
Ακομη και 40 χρονια λαστιχας να εισαι... με μια φρεσκια bmw δεν μπορεις να αλλαξεις λαστιχο... γιατι πολυ απλα δεν εχει ρεζερβα...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-11, 12:38   #44
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Δεν αγαπά περισσότερο την αυτοκίνηση κάποιος όταν αλλάζει μόνος του λάστιχο στην μέση του πουθενά.
Μάλλον μπερδευτήκαμε λίγο.Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν φοράει ρανφλατ το Κ15 δεν αξίζει αυτή η τεχνολογία.Σε πολλά πράγματα είναι πίσω οι μοτοσυκλέτες.
Μια νέα τεχνολογία είναι,που δεν λύνει όλα τα προβλήματα των ελαστικών,κάποια τα λύνει, μα, και δημιουργεί κάποια νέα.
Το ζυγίζεις και επιλέγεις,προσωπικά πληρώνω κάτι παραπάνω σε ευρώ,δέχωμε τους παραπάνω κραδασμούς του αμαξώματος μα είμαι ήσυχος ότι εάν έχει το αυτοκίνητο κάποιο "λάστιχο" και οδηγούν τα θυλικά μέλη της οικογενίας μου δεν θα μείνουν στο πουθενά ψάχνοντας πως αλλάζεις κάποιο λάστιχο.
Άλλωστε εάν δει κάποιος διαφημιστικό από ρανφλατ θα διαπιστώσει ότι μιλάει για πλεονεκτήματα δύσκολων καιρών,λάστιχο υπό βροχή-χιόνια-νύκτα κτλ.
Ο χρήστης BILL Z4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-11, 15:52   #45
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
.....άρα λοιπόν καταλήγουμε στο κοινό σχεδόν συμπέρασμα ότι δεν είναι θέμα ασφάλειας αλλά είναι θέμα άνεσης.
Ναι, είναι γεγονός ότι ακόμα και ο πλέον γνώστης και μάστορης θα "σπαζόταν" να αδειάσει το πόρτμπαγκαζ από βαλίτσες, τσάντες και σακούλες προκειμένου να ξεθάψει την ρεζέρβα και να την αλλάξει μέσα στο γκαγκαήλι. Ή στην καταιγίδα. Όπως είναι επίσης γεγονός ότι οι περισσότεροι είτε δεν θέλουν είτε δεν μπορούν να λερωθούν και να χάσουν χρόνο εν μέσω κυκλοφοριακού χάους. Ή είναι πλέον καταναλωτές και όχι οδηγοί όπως εμείς τους ενοούμε (ξεχωρίζουν επεισοδιακά με τα πρώτα χιόνια και ψιχάλες). Αυτά τα δέχομαι, όχι όμως την μεγαλόσχημη "ασφάλεια". Ακόμα και το πιο κινέζικο λάστιχο έχει αρκετή ποιότητα επάνω του ώστε να μην κλατάρει στα 190+ χλμ/ώρα. Εδώ και πολλά χρόνια το ABS μπορεί να σταματήσει με ικανοποιητικό τρόπο ένα αυτοκίνητο που έχει χάσει το ένα του λάστιχο. Τώρα, αν είναι δύο τα κλαταρισμένα λάστιχα ...τι να πω? Μ' αυτή τη λογική θα πρέπει να φοράμε κράνος από το πρωί μαζί με το αλεξήσφαιρο μην τυχόν και μας κάτσει Η ημέρα!
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-11, 19:18   #46
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
χωρίς λόγια

http://www.streetfire.net/video/bmw-...ire_192339.htm

Ο μόνος λόγος για μένα για να χρησιμοποιήσω τα RTF

Εστω και 10% να ειναι αλήθεια.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-11, 20:20   #47
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Συνειδητοποιείς πόσο δύσκολο ανάποδο είναι αυτό, έτσι?

Χρειάζεται εμπειρία όχι τόσο τύπου έχω λιώσει 5 μοτέρ με 15 εκατομμύρια χιλιόμετρα, αλλά εμπειρία σε τέτοιες βίαιες αντιδράσεις του οχήματος.

Τέσπα, απλά θα συμφωνήσω με τον Γιάννη που τα παρομοιάζει με τα αλεξίσφαιρα. Ναι ΟΚ είσαι κάπως πιο ασφαλής, αλλά οι πιθανότητες μικρές.
20-07-11, 22:55   #48
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
RUN FLAT

Run flat for life φιλοι μου,
η ζωη μας και η ασφαλεια οσων αγαπαμε πανω απ'ολα.!
Στο βιντεακι προσεξτε λιγο την ταση που εχει το λαστιχο να ξεζανταρει, για αρκετο διαστημα στο συμβατικο βρισκεται στα ορια.
Το προσωπικο μου διδαγμα στην πρωτη παρουσιαση πριν 5 χρονια ηταν η ιδια η αμφισβητηση μου.
Τοτε ομως ο γερμανος εκπαιδευτης για να με πεισει μου εβγαλε ολες τις βελονες απο τα λαστιχα και με εβαλε στην πιστα Μεγαρων να κανω slalom (κορινες ανα 10 μετρα με 80 χλμ ) και φρεναρισμα με αποφυγη εμποδιου.
Περιτο να σας πω οτι πρεπει με καποιο τροπο να το δοκιμασετε, απιστευτη εμπειρια σιγουριας και ασφαλειας.
Οσο για την επισκευη τους, εχω να πω οτι αν βαλετε μια ενεση στο πελμα, δεν ''επιτρεπεται'' γιατι χαλαει η ''ομοιογενεια'' του σκελετου, αλλα να μην ξεχναμε οτι εχει ηδη προηγηθει η ''προκα''. Αρα η καταστροφη εχει ηδη γινει.
Οι εταιριες ελαστικων (με κυρος και πιστοποιηση) λενε οχι στην επισκευη για εναν και μονο λογο, εξηγουμαι :
Φανταστητε ενα συρματοσχοινο μονωμενο με λαστιχο απο παντου στεγανο χωρις ιχνος διαβρωσης απο νερα , χιονια, λασπες....και οτι αλλο παταει...ΑΛΑΤΙ !!!!!.....κλπ.
Φανταστητε το ιδιο υλικο να εχει διατρηθει και να εχει χαλασει η μονωση του.
Η Διαβρωση και η Σκουρια ειναι σιγουρα η καταστροφη του.
Ναι, αλλα σ'αυτο το διαβρωμενο λαστιχο, ηται ειναι Run flat ή συμβατικο, στηριζουμε τη ζωη μας.
Γιαυτο το λογο ζητουν αντικατασταση σε καθε διατρηση για το 100% της ασφαλειας.
Εκει ειναι η διαφορα με τα λαστιχα ασφαλειας (Rft) οτι αν παθεις κατι με ενα αυτοκινητο στα 200χλμ/ωρα θα σε κρατησει στο δρομο χωρις να γινει χιλια κοματια και να σκορπισει αυτο και εμεις σε καποια ''Εθνικη οδο''.
Συμπληρωνοντας να σας επισημανω οτι αν καποιος λαστιχας σας πει οτι ξερει να ξεζανταρει RFT πρεπει να του ζητησετε να σας δειξει την πιστοποιηση που εχει παρει για τα μηχανηματα του.
Αυτο το τελευταιο εχει πολυ μεγαλη σημασια γιατι εχει αποδειχτει οτι καποιοι ασχετοι εχουν σχισει στο ζανταρισμα τα ''χειλια'' χρησιμοποιοντας ασχετους λεβιεδες.

Αυτα τα ''ολιγα'' και προσοχη στους ασχετους .
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-07-11, 14:08   #49
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Drives: F20 116i
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και την εμπειράι σου Νίκο. Έχω όμως μερικά ερωτηματικά, ώς καταναλωτής και οδηγός:

1. Και η Goodyear και η Continental (μεγάλες ετιαρίες και οι 2 και σοβαρές), λένε ναι στην επισκευή RFT, αρκεί να γίνει σύμφωνα με κάποιες προδιαγραφές και φυσικά να ΜΗΝ έχει πάθει ζημιά το λάστιχο στα πλαϊνά.

2. Σίγουρα το RFT σε σλάλομ αντέχει ενώ το συμβατικό θα ξεζανταριστεί. Πόσοι από εμάς όμως, σε πραγματικές συνθήκες θα κάνουμε σλάλομ με σκασμένο λάστιχο? Με το που σκάσει το λάστιχο θα σταματήσουμε αμέσως.

3. Με έχει πιάσει αρκετές φορές λάστιχο (και τον πατέρα μου ακόμα περισσότερες), μάλιστα την μια φορά με 180 χ.α.ω με μια Alfetta το λάστιχο έμεινε με τα λινά, με αρκετά χιλιόμετρα και όλες τις φορές σταμάτησα κανονικά, χωρίς να έχω πρόβλημα.

4. Τόσα χρόνια, που δεν υπήρχαν τα RFT, δεν έχω ακούσει για ατυχήματα από σκασμένο ελαστικό και χάσιμο του ελέγχου του αυτοκινήτου.

Δεν αμφισβητώ την πρόσθετη ασφάλεια των RFT, απλά αναρωτιέμαι σε πόσες περιπτώσεις αυτή έχει νόημα? Πόσο % είναι οι περίτπώσεις όπου η απώλεια αέρα ενός ελαστικού επέφερε ατύχημα...δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.
21-07-11, 14:42   #50
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και την εμπειράι σου Νίκο. Έχω όμως μερικά ερωτηματικά, ώς καταναλωτής και οδηγός:

1. Και η Goodyear και η Continental (μεγάλες ετιαρίες και οι 2 και σοβαρές), λένε ναι στην επισκευή RFT, αρκεί να γίνει σύμφωνα με κάποιες προδιαγραφές και φυσικά να ΜΗΝ έχει πάθει ζημιά το λάστιχο στα πλαϊνά.

2. Σίγουρα το RFT σε σλάλομ αντέχει ενώ το συμβατικό θα ξεζανταριστεί. Πόσοι από εμάς όμως, σε πραγματικές συνθήκες θα κάνουμε σλάλομ με σκασμένο λάστιχο? Με το που σκάσει το λάστιχο θα σταματήσουμε αμέσως.

3. Με έχει πιάσει αρκετές φορές λάστιχο (και τον πατέρα μου ακόμα περισσότερες), μάλιστα την μια φορά με 180 χ.α.ω με μια Alfetta το λάστιχο έμεινε με τα λινά, με αρκετά χιλιόμετρα και όλες τις φορές σταμάτησα κανονικά, χωρίς να έχω πρόβλημα.

4. Τόσα χρόνια, που δεν υπήρχαν τα RFT, δεν έχω ακούσει για ατυχήματα από σκασμένο ελαστικό και χάσιμο του ελέγχου του αυτοκινήτου.

Δεν αμφισβητώ την πρόσθετη ασφάλεια των RFT, απλά αναρωτιέμαι σε πόσες περιπτώσεις αυτή έχει νόημα? Πόσο % είναι οι περίτπώσεις όπου η απώλεια αέρα ενός ελαστικού επέφερε ατύχημα...δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.
Φάνη έχεις πολύ δίκιο. Δεν θα κάνουμε slalom αλλά την διαδρομή Σούνιο Βριλήσσια την έκανα ανεμπόδιστα. Κι αυτό γιατί δεν έβρισκα βουλκανιζατέρ.΄

Έχω καταλήξει στο προσωπικό συμπέρασμα ότι αν υπάρχει RFT καλό είναι για μένα, αλλά και σε άλλα αυτοκίνητα που έχω/είχα δεν με πείραξε η απουσία τους, ή η αλλαγή λάστιχου. Τώρα θα μου πείτε στο Terios & RAV4 όπου η ρεζέρβα είναι εύκολα διαθέσιμη η αλλαγή είναι "παιχνιδάκι" ακόμα και με φορτωμένο αυτοκίνητο όπως έτυχε σε μένα.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
poll, rft, runflat, tubeless

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές