Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά?? - Page 9 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Νέα ελαστικά: RFT ή κανονικά ελαστικά??

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι ελαστικά θα επιλέγατε στην επόμενη αλλαγή σας?
RFT (Runflat) 38 54,29%
Συμβατικά ελαστικά 32 45,71%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-02-14, 23:28   #81
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Eγω θα αλλαξω λαστιχα πριν το καλοκαιρι και ειμαι αναμεσα στα Dunlop sport blueresponse συμβατικα η στα Goodyear efficientgrip performance σε RFT.
18-02-14, 00:24   #82
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως η επόμενη αλλαγή ελαστικών θα είναι αυστηρά και πάλι run flat ώστε να αποκτήσει και πάλι το αυτοκίνητο τον σπορ χαρακτήρα που του ταιριάζει!

Τώρα τι έχεις συμβατικά; Κ δεν δουλεύουν καλύτερα απο τα run flat ? , τόσο καιρο είχα την εντύπωση απο τα αναγραφομενα κατα καιρούς απο διάφορα παιδιά στο φόρουμ οτι τα συμβατικά αποδίδουν πολυ καλύτερα απο τα run flat, κ ξαφνικά αρχίζουν όλοι να το γυρνάνε σε RFT, εγω πάντως με continental conti sport contact 5 SSR ειμαι πολυ ευχαριστημένος! Εντάξει δεν εχω σαν το δικο σου αμάξι αλλα για αυτα που χρειάζομαι κ για την οδήγηση την δική μου (οχι ακραία πράγματα) ειναι μια χαρά κ κυρίως δεν κοπάνανε τόσο όσο τα Pirelli

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-14, 00:54   #83
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Του chiefsotos το αυτοκίνητο να μην ξεχνάμε οτι κουβαλάει μόνιμα 200-250 κιλά παραπάνω, και αυτά τα κιλά είναι στην οροφή που ανεβάζουν το κέντρο μάζας.

Μου φαίνεται παράξενο που χωρίς RFT δεν έμεινε ικανοποιημένος.

Γενικά στα RFT πιστεύω οτι δεν υπάρχει ανεπτυγμένη τεχνολογία γιατί πόσα αυτοκίνητα το φοράνε? Το 10% της αγοράς? και πολύ είπα.

Performance λάστιχο υποχρεωτικά ΔΕΝ μπορεί να είναι RFT.

BTW, μεγάλη βλακεία που δεν υπάρχει έστω ενας μικροσκοπικός εφεδρικός τροχός.

Αν μείνεις χωρίς ρεζέρβα με συμβατικά λάστιχα καλείς οδική βοήθεια. Αν μείνεις όμως σε κανένα κατσάβραχο με άσχημο καιρό? Θα μου πείτε όταν πάω στο κατσάβραχο να πάρω ένα ζαντολάστιχο της πλάκας μια στο τόσο. Πιο καλά απο κίτ επισκευής....

*@Chiefsotos: με τα λεφτά που ανέφερες κάνεις καλύτερο στήσιμο απο Μ3 με διάφορα πραγματάκια απο + μπροστινά ψαλίδια Μ3 απαραίτητα.
18-02-14, 09:48   #84
PS1976

Το avatar του χρήστη PS1976

Drives: 320 coupe
Εχθες αλλαξα τα 18αρια runflat με συμβατικα 19αρια και το αμαξι δεν κοπαναει οπως πριν!
Μονο και μονο γι αυτο το λογο ψηφιζω συμβατικα!
Ο χρήστης PS1976 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-14, 00:33   #85
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Μπορεί με τα συμβατικά να έχω καλύτερη πληροφόρηση στο τιμόνι, όμως το αυτοκίνητο έχασε πολύ σε κρατημα-στήσιμο. Παίρνει πιο μεγάλες κλίσεις από ότι πριν και ας άλλαξα την m-pack ανάρτηση με Harte ελατήρια και αμορτισέρ.βεβαια είναι και τα παραπάνω κιλά, όμως όπως είπα και πριν όλα τα μηχανολογικα του ήταν σχεδιασμένα για run flat

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-14, 13:21   #86
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί με τα συμβατικά να έχω καλύτερη πληροφόρηση στο τιμόνι, όμως το αυτοκίνητο έχασε πολύ σε κρατημα-στήσιμο. Παίρνει πιο μεγάλες κλίσεις από ότι πριν και ας άλλαξα την m-pack ανάρτηση με Harte ελατήρια και αμορτισέρ.βεβαια είναι και τα παραπάνω κιλά, όμως όπως είπα και πριν όλα τα μηχανολογικα του ήταν σχεδιασμένα για run flat
Αυτο που λες δεν εχει λογικη ρε φιλε...
Τι σχεση εχουν οι κλισεις που παιρνεις με τα Runflat?

Ποια μηχανολογικα ειναι αυτα που εχουν επιδραση απο τον τυπο ελαστικου?
19-02-14, 14:25   #87
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λες δεν εχει λογικη ρε φιλε...
Τι σχεση εχουν οι κλισεις που παιρνεις με τα Runflat?

Ποια μηχανολογικα ειναι αυτα που εχουν επιδραση απο τον τυπο ελαστικου?
K ελατηρίου, τίποτ' άλλο. Τα RFT είναι πιο σκληρά και κοπανάνε περισσότερο στην ίδια ανάρτηση με συμβατικά, αλλά ακόμα και με κτηνώδη προφίλ (60-65) διαφορές στις κλίσεις από λάστιχο δεν υπάρχει περίπτωση να δεις. Στην αίσθηση ναι σίγουρα, κι εγώ όταν πήγα από το 235/65 στο 255/45 το λάστιχο ήταν πιο σκληρό λόγω aspect ratio και καταλάβαινες διαφορά στο τιμόνι και στην τοποθέτηση, αλλά όχι στις κλίσεις.
19-02-14, 15:44   #88
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Το ξαναλεω αλλη μια λοιπον.., ολη η γεωμετρια της αναρτησης φτιαχτηκε για να δουλευει με run flat, αμορτισερ-ελλατηρια-σινεμπλοκ-ακρομπαρα-αντιστρεπτικες. Χρησιμοποιηθηκαν μαλακοτερα υλικα γιατι βασιζονταν στο κατα πολυ πιο σκληρο πλαινο των run flat. Μολις τα εβγαλα, νομιζα οτι εχασε ενα 50% η αναρτηση. Το πραγμα βελτιωθηκε αρκετα με το βελτιωμενο σετ της hartge(παλι χειροτερα απο οτι με τα run flat), αλλα και λογου επιπλεον χαμηλωματος αλαξε η γεωμετρια του συνολου της αναρτησης(συγκεκριμενα των μαμα αντιστρεπτικων) που πλεον εδινε μεγαλυτερες κλισεις στο αμαξωμα.
Ολοκληρη η αναρτηση της Μ ειναι ειδικα σχεδιασμενη για να δουλεψει με τα συμβατικα λαστιχα.
Φαντασου σε αυτη την αναρτηση να βαλει κανεις ελαστικα run flat, θα νομισει οτι οδηγει χωρις αναρτηση, απο το κοπανημα που θα νιωθει, ε το ιδιο ειναι(αλλα απο την αντιθετη μερια σε μαλακωμα-βαρκαρισμα) και για τη νορμαλ σειρα αν πας και βαλεις συμβατικα.
Σε μενα που ειναι και αρκετα πιο βαρυ οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλυτερες...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
poll, rft, runflat, tubeless

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές