Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας? - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?
Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW 17 43,59%
Σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW 15 38,46%
Σε άλλο συνεργείο 4 10,26%
Προτιμάτε να το κάνετε μόνοι σας 3 7,69%
Ψήφισαν: 39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
31-08-11, 01:52   #1
jdouk

Το avatar του χρήστη jdouk

Status:

Drives: E81 116i
Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?

Η BMW σας χρειάζεται τακτικό σέρβις για να διατηρείται σε καλή κατάσταση και να διατηρεί την αξία της. Με βάση ποιά κριτήρια επιλέγετε το συνεργείο στο οποίο θα πραγματοποιήσετε όλες τις αναγκαίες/απαιτούμενες εργασίες?

Πείτε μας την γνώμη σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jdouk : 31-08-11 στις 03:32
Ο χρήστης jdouk δεν είναι συνδεδεμένος  
31-08-11, 23:02   #2
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW μια που ακομα ειμαι στην εγγυηση, μετα βλεπουμε!!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 03:01   #3
Παναγιώτης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E83 X3
στο εξειδικευμένο για να επιβλέπω
01-09-11, 11:14   #4
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
στο εξειδικευμένο για να επιβλέπω
Μεγάλη υπόθεση αυτο που είπες φιλε μου!!!!
Και εγω μαζι σου.
01-09-11, 11:19   #5
Administrator
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Administrator

Drives: N/A N/A
Οπως συνηθως , παρακαλούμε όλοι να αιτιολογήσετε την απαντησή σας. Είναι σημαντικό να καταλάβει ο κόσμος και να αξιολογήσει τα (+) και τα (-) της κάθε επιλογής.

Κάποιοι απο εμάς έχουν σταθερό συνεργείο καποιοι άλλοι όχι και ειναι σημαντικό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες.

Ευχαριστώ
Ο χρήστης Administrator δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 11:35   #6
atha

Περιοχή: malmoe-sweden

na xerei tin douleia tou o mixanikos pou to bazei xeri , exo faei megales papares apo tis megales antiprosopeies tis thesalonikis, se epipedo na mou lene oti to amaxi einai mia xara gia na xekiniso taxidi gia souidia piso tora to augousto, na meino sti germania , na xreiazetai alagi 3 injectors to amaxi kai oi germanoi stin bmw aplos na aporoun giati oi ellines den xeroun kanones basikis mixanologias mia kai den itan kati dyskolo sti diagnosi apla basikoi kanones
Ο χρήστης atha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 12:13   #7
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Τα service γίνονται όποτε κρίνω εγώ (παντα πριν το BC) σε "άλλο συνεργείο " με τα δικά μου υλικά υπό την επίβλεψη και συμετοχή μου σε αυτό. Πάντα ελέγχονται όλα τα μηχανικά μέρη για να υπάρχει μια γενική εικόνα για τις φθορές που παρουσιάζονται. Θεωρώ υποχρεωτική μια επίσκεψη το 6μηνο για προληπτικό έλεγχο.

Εννοείται πως ότι μπορώ το κάνω μόνος
01-09-11, 14:40   #8
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Τα μπουζί πχ τα παρήγγειλα απο Αμερική χθες, Θα αγοράσω μπουζόκλειδο και δυναμόκλειδο και θα τα αλλάξω μόνος.

Ίσως να αλλάξω και τακάκια.

Από εκεί και πέρα σε εξειδικευμένο παρουσία μου.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 16:25   #9
bimmer

Drives: N/A N/A
η εμπειρια μου 10 χρονων σε εξειδικευμενα και μη συνεργεια μου εχει διδαξει οτι ολα εξαρτωνται απο την ικανοτητα του μηχανικου ειτε αυτος ανηκει σε εξειδικευμενο η' οχι.
πολλες φορες βρηκα καλο μηχανικο εκτος μαμας και αλλες λιγοτερες καλο μηχανικο εντος μαμας.
το συμπερασμα ομως που εχω βγαλει ειναι οτι συνηθως στα εκτος τα μαστορια ειναι μηχανικοι που εχουν μεγαλη πειρα αλλα λιγο πιο πισω στην ενημερωση καινοτομιων και επισης καποιοι που ειναι απατεωνες για αρπαχτες..συνηθως...οχι ολοι,ετσι?
απο την αλλη στην μαμα ειναι πιο ενημερωμενοι ,δεν υπαρχει θεμα απατεωνιας,μπορεις να διαμαρτυρηθεις στην εταιρεια αν δεν ικανοποιηθεις(τι θα πετυχεις ειναι αλλο θεμα) αλλα συνηθως υπαρχει ενας αρχιμηχανικος και οι υπολοιποι τεχνικοι ειναι νεοι που ταυτοχρονα εκπαιδευονται και η εταιρεια τους προτιμα γιατι της κοστιζει πιο φτηνα απο εναν εμπειρο τεχνικο και καποιες φορες τους ξεφευγουν καποια πραγματα σαν πιο απειροι που ειναι,οσο και αν επιβλεπονται.
Παντως εγω εχω δει καλη δουλεια και εντος και εκτος συνεργειων, επισης εφυγα απο μαμα και πηγαινα εξω λογω κοστους αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα 2 πραγματα...
1ον οτι εξω πληρωνεις πιο φτηνα ανταλλακτικα αλλα πιο ακριβα εργατικα,εντος πληρωνεις πιο ακριβα ανταλλακτικα αλλα πιο φτηνα εργατικα.Μου εχει τυχει να φυγω 3 χρονια απο μαμα και οταν επεστρεψα να βλεπω οτι επειδη ημουν παλιος πελατης με παλαιο αυτοκινητο να μου κανουν εκπτωση!!!
2ον διαπιστωσα οτι τωρα που τα αυτοκινητα ειναι ολα με ηλεκτρονικα συστηματα και ειδικα σε οτι αφορα τον εγκεφαλο καλυτερα ειναι σε τετοια θεματα να πηγαινουμε στην μαμα γιατι εχει και τα καλυτερα μηχανηματα για διαγνωση και συνδεση με εξωτερικο και πιο εμπειρους μηχανικους(φυσικα η ικανοτητα του καθενος παντα παιζει ρολο).Ενω για θεματα που αφορουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο εγκεφαλο υπαρχουν και καλυτεροι μαστορες και καλυτερες τιμες στα εκτος.
σαυτο που ειπατε καποιο πιο πανω οτι προτιματε στο εξειδικευμενο για να επιβλεπετε, τι εννοειται? γιατι αποσο ξερω δεν αφηνουν να μπει κανεις μεσα στον χωρο παρα μονο αν σε καλεσουν αυτοι για να σου δειξουν κατι.εκτος αν εννοειτε να επιβλεπετε ,την ενημερωση που σας κανουν πριν φτιαξουν οτιδηποτε.
Ο χρήστης bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 16:35   #10
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Έχω δοκιμάσει πολλά συνεργεία (πάνω από 5)....τελευταία προτιμώ ένα συγκεκριμένο εξειδικευμένο. Από εξουσιοδοτημένα, μόνο σε ένα πηγαίνω πλέον, επειδή τους γνωρίζω και τους εμπιστεύομαι περισσότερο και με αφήνουν να είμαι από πάνω!

Tags
συνεργεια, service αυτοκινητου, εξουσιοδοτημενα συνεργεια, εξειδικευμενα συνεργεια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές