Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας? - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?
Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW 17 43,59%
Σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW 15 38,46%
Σε άλλο συνεργείο 4 10,26%
Προτιμάτε να το κάνετε μόνοι σας 3 7,69%
Ψήφισαν: 39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-09-11, 16:46   #11
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Με την Ε21 παλιότερα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο. Οι τύποι εκεί ήταν γάτοι και πολύ εξυπηρετικοί. Τιμές πολύ καλές και είχαμε χρόνια φιλία αυτά μέχρι το 98.

Από το 05 που είχα το Ε90, άρχισα να πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο αφού είχε εγγύηση. Καλή εξυπηρέτηση αλλα οι τιμές σαφώς πιο τσιμπημένες. Κανένα όμως παράπονο.

Με το F10 και μάλιστα σε Diesel δεν έχω πολλές επιλογές παρά σε εξουσιοδοτημένο. Υπάρχουν μάστορες που μασάνε τους πετρελαιοκινητήρες για Mercedes, Skoda (έχω ξάδελφο Τ.Δ. στην Skoda), Toyota αλλά στην BMW μόνο σε εξουσιοδοτημένο.

Πάω σε συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο γιατί έχω τον κουμπάρο μου ως υπεύθυνο ανταλλακτικών και τον Τ.Δ. πολύ καλό μου και προσωπικό φίλο. Έτσι είμαι τουλάχιστον πιο ήσυχος ότι επιβλέπουν την δουλειά και μπορώ να παραπονεθώ αν και ποτέ δεν χρειάστηκε.

Ένα άλλο θετικό είναι ότι από την ίδια την αντιπροσωπεία 2 μηχανικοί και Τ.Δ πέρασαν πρόσφατα εκπαίδευση στην Γερμανία για το F10. Αυτό γίνεται για κάνε νέα σειρά. Κάποιο άλλο συνεργείο δεν είμαι σίγουρος ότι θα βάλει αυτό το κόστος για να μάθει το προσωπικό.
Τέλος στα εξουσιοδοτημένα γίνεται έγκριση εργασιών από Γερμανία σε πολύπλοκες καταστάσεις (δεν μιλάμε για αλλαγή λάδιων).

Στο Terios πάντως η τιμή από αντιπροσωπεία ήταν αρκετά μικρότερη από αυτή σε εξωτερικό συνεργείο για την ΙΔΙΑ ακριβώς δουλειά.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-11, 16:59   #12
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Στη Γερμανια: Μονο σε εξουσιοδοτημενα.
Στην Ελλαδα (και αυτο που ψηφισα): Σε εξουσιοδοτημενα οσο ηταν στην εγγυηση αναγκαστικα δυστυχως και απο κει κ επειτα σε καλα εξειδικευμενα μετα απο πολυ ψαξιμο και αρκετη ερευνα για να βρω ενα δυο καλα συνεργεια.

Ισως να ξεφυγω λιγακι απ το θεμα αλλα θα θελα να κανω μια προσωπικη γενικη διαπιστωση:
ΚΑΝΕΝΑ συνεργειο, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ειναι τελειο και αν μου ελεγαν να βαθμολογησω συνεργειο δεν θα εδινα σε κανεναν αριστα. Για μενα υπαρχουν μονο κακα και καλα συνεργεια. Ουτε μετρια, ουτε αριστα.
02-09-11, 22:46   #13
trueno

Status:
Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Μετα από κακη εμπειρια σε εξουσιοδοτημενο για το πρωτο σερβις της X3 μου , το δευτερο θα γινει σε εξουσιοδοτημένο και βλέπουμε..
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-11, 00:08   #14
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Status:
Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bimmer Εμφάνιση μηνυμάτων
η εμπειρια μου 10 χρονων σε εξειδικευμενα και μη συνεργεια μου εχει διδαξει οτι ολα εξαρτωνται απο την ικανοτητα του μηχανικου ειτε αυτος ανηκει σε εξειδικευμενο η' οχι.
πολλες φορες βρηκα καλο μηχανικο εκτος μαμας και αλλες λιγοτερες καλο μηχανικο εντος μαμας.
το συμπερασμα ομως που εχω βγαλει ειναι οτι συνηθως στα εκτος τα μαστορια ειναι μηχανικοι που εχουν μεγαλη πειρα αλλα λιγο πιο πισω στην ενημερωση καινοτομιων και επισης καποιοι που ειναι απατεωνες για αρπαχτες..συνηθως...οχι ολοι,ετσι?
απο την αλλη στην μαμα ειναι πιο ενημερωμενοι ,δεν υπαρχει θεμα απατεωνιας,μπορεις να διαμαρτυρηθεις στην εταιρεια αν δεν ικανοποιηθεις(τι θα πετυχεις ειναι αλλο θεμα) αλλα συνηθως υπαρχει ενας αρχιμηχανικος και οι υπολοιποι τεχνικοι ειναι νεοι που ταυτοχρονα εκπαιδευονται και η εταιρεια τους προτιμα γιατι της κοστιζει πιο φτηνα απο εναν εμπειρο τεχνικο και καποιες φορες τους ξεφευγουν καποια πραγματα σαν πιο απειροι που ειναι,οσο και αν επιβλεπονται.
Παντως εγω εχω δει καλη δουλεια και εντος και εκτος συνεργειων, επισης εφυγα απο μαμα και πηγαινα εξω λογω κοστους αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα 2 πραγματα...
1ον οτι εξω πληρωνεις πιο φτηνα ανταλλακτικα αλλα πιο ακριβα εργατικα,εντος πληρωνεις πιο ακριβα ανταλλακτικα αλλα πιο φτηνα εργατικα.Μου εχει τυχει να φυγω 3 χρονια απο μαμα και οταν επεστρεψα να βλεπω οτι επειδη ημουν παλιος πελατης με παλαιο αυτοκινητο να μου κανουν εκπτωση!!!
2ον διαπιστωσα οτι τωρα που τα αυτοκινητα ειναι ολα με ηλεκτρονικα συστηματα και ειδικα σε οτι αφορα τον εγκεφαλο καλυτερα ειναι σε τετοια θεματα να πηγαινουμε στην μαμα γιατι εχει και τα καλυτερα μηχανηματα για διαγνωση και συνδεση με εξωτερικο και πιο εμπειρους μηχανικους(φυσικα η ικανοτητα του καθενος παντα παιζει ρολο).Ενω για θεματα που αφορουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο εγκεφαλο υπαρχουν και καλυτεροι μαστορες και καλυτερες τιμες στα εκτος.
σαυτο που ειπατε καποιο πιο πανω οτι προτιματε στο εξειδικευμενο για να επιβλεπετε, τι εννοειται? γιατι αποσο ξερω δεν αφηνουν να μπει κανεις μεσα στον χωρο παρα μονο αν σε καλεσουν αυτοι για να σου δειξουν κατι.εκτος αν εννοειτε να επιβλεπετε ,την ενημερωση που σας κανουν πριν φτιαξουν οτιδηποτε.
Και εγω ειμαι της ιδιας γνωμης, ο μηχανικος κανει την διαφορα. Σιγουρα ο μηχανικος που δουλευει BMW σε καθημερινη βαση ειναι πιο εμπειρος . Η μαμα προσφερει διχρονη εγγυηση για ανταλλακτικα και εργασια συν του οτι τα ανταλλακτικα ειναι γνησια. Δεν πιστευω σε Aftermarket ανταλλακτικα, καποιες φορες απλα δεν κανουν. Ψηφιζω μαμα οπου και κανω τακτικο σερβις. Καποιες φορες με εξυπηρετησαν αμεσως και χωρις ραντεβου, επισης παντα υπαρχει μια εκπτωση.
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-11, 11:42   #15
Angelosx

Το avatar του χρήστη Angelosx

Status:

Drives: E92 335i
Ειμαι ακόμα στο ψαξιμο, αλλα προς το παρον προτειμω ενα εξειδικευμενο που με βολευει γεωγραφικά. Πιστευω οτι ο μηχανικός κανει την διαφορα αλλα οταν ειναι και συνεταιρος στο μαγαζι μαλλον εχει εναν λόγο να τρέχει περισσότερο και σιγουρα ειναι πολύ φτηνότερα από τις αντιπροσωπίες.
Ο χρήστης Angelosx δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-09-11, 13:48   #16
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Το avatar του χρήστη ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Drives: GS 650
Κ γω πιστευω οτι ειναι θεμα μαστορα. το παω σε "αλλο συνεργειο" μετα απο ψαξιμο βεβαια και δεν εχω κανενα παραπονο. οσο αφορα τις τιμες σαφως πιο χαμηλες απο την μαμα...
Ο χρήστης ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-09-11, 22:44   #17
Z4freak

Το avatar του χρήστη Z4freak

Drives: E89 Z4 35i
Όταν είσαι στην επαρχία δεν έχεις επιλογές. Πας στον επίσημο , σου πιάνουν τον κώλο και λες και ευχαριστώ , που δεν μου κάνατε και "κάτι άλλο".

Αν όμως είχα την επιλογή, μετα την λήξη της εγγύησης...σε εξειδικευμένο και όχι εξουσιοδοτημένο γιατί "ματώνει"....
06-09-11, 23:36   #18
Dimon

Status:
Περιοχή: Pigeon Area

Drives: Ε84 18i
Δυστυχώς είμαι καινούργιος σε ότι αφορά αυτοκίνητα BMW, οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το δίκτυο της.
Ωστόσο όμως από την εμπειρία μου σε OPEL & VW, πιστεύω ότι στα εξειδικευμένα συνεργεία η εξυπηρέτηση είναι καλύτερη και οικονομικότερη διότι:
1) τις περισσότερες φορές σε αφήνουν να είσαι δίπλα στο όχημά σου
2) εφόσον υπάρχει η εμπειρία από το προσωπικό του συνεργείου, γλιτώνεις χρήματα από την επισκευή κάποιων ανταλλακτικών, όπου στην αντιπροσωπία πρέπει να αντικατασταθούν (μου έχει τύχει πολλές φορές στο OPELάκι).
Η καλύτερη περίπτωση εξειδικευμένου συνεργείου είναι οι ιδιοκτήτες τους να έχουν φύγει από κάποια αντιπροσωπία και έτσι γνωρίζουν τα πάντα για το αυτοκίνητο συστηματικά, με βάση τις προδιαγραφές των αντιπροσωπιών.
Όμως για καινούργια μοντέλα μόνο στις αντιπροσωπίες μια και σε αυτές λογικά έχουν την τεχνική κατάρτηση για την κατάλληλη τεχνική υποστήριξη.
Ο χρήστης Dimon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-09-11, 13:21   #19
valvetronic

Το avatar του χρήστη valvetronic

Drives: E46 318ti
Ποτέ σε εξουσιοδοτημένο!!! Ποτέ ξανά...με εκνευρίζει αφάνταστα που δεν με αφήνουν να είμαι δίπλα στο αμάξι μου. Αφου πληρώνω , θέλω να βλέπω και τι κάνουν...
Ο χρήστης valvetronic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-09-11, 17:52   #20
jdouk

Το avatar του χρήστη jdouk

Status:

Drives: E81 116i
Συνήθως όλα ή ίσως τα περισσότερα συνεργεία είναι καλά όταν έχεις να κάνεις με ένα τυπικό service (ρουτίνας).

Το μεγάλο θέμα είναι όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα πόσο γρήγορα θα το διαγνώσουν και διορθώσουν. Ιδιαίτερα αν το αυτοκίνητο είναι σχετικά καινούργιας τεχνολογίας. Υπάρχει άπειρος κόσμος που έχει ταλαιπωρηθεί σε αυτόν τον τομέα.....

Χρειάζεται πολύ ψάξιμο και τύχη για να βρεθεί το κατάλληλο συνεργείο και ίσως να είναι διαφορετικό για κάθε μοντέλο/κατηγορία.

Εγώ προτιμώ τα εξειδικευμένα γιατί τουλάχιστον βρισκομαί μπροστά σε κάθε service.
Ο χρήστης jdouk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
συνεργεια, service αυτοκινητου, εξουσιοδοτημενα συνεργεια, εξειδικευμενα συνεργεια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές