Τι μας λέει ένα μπουζί - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Tech Cyclopedia Η τεχνική εγκυκλοπαίδεια της κοινότητας μας. Τεχνικά θέματα που μόνο εδώ θα βρείτε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-02-15, 14:36   #21
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
mono NGK και μαλιστα τα προτεινομενα !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-15, 14:59   #22
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Νίκο και τα Bosch που βάζει η μαμά? Ας πούμε η NGK βγάζει 4άκιδα? Τα NGK που είχα βάλει εγώ ήταν 1 ακίδα
14-02-15, 19:16   #23
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
oti προτεινει το ΕΤΚ

Αμα κοπει η ακιδα και πεσει θα'ναι αργα !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-15, 20:02   #24
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κίμων Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον μακραν ήθελε να πει αλλά το iPhone του έκανε αυτόματη διόρθωση και το έκανε Μακραντωνάκη ..... Χαχαχα , τέλος πάντων διάβασα κι άλλου ότι τα ngk είναι καλύτερα .. Πως θα το καταλάβω δεν ξέρω ...

Ακριβώς αυτό έγινε

Sent from my iPad using Tapatalk
18-02-15, 14:23   #25
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Σήμερα κολλητός μηχανικός άλλαξε τα μπουζί όπως προανέφερα παραπάνω ... Παρατηρήθηκαν τα παρακάτω
1. Τα μπουζί που φορούσα ήταν όντως τα μαμά μπουζί NGK 4 ακιδα
2. Σύμφωνα με το βιβλίο σέρβις είχαν αντικατασταθεί πριν 40000 km αλλά η κατάσταση τους ήταν κακή ( φαγωμένο ηλεκτροδιο, μαύρες ακίδες , ελαφρώς φαγωμένη πορσελάνη) δυστυχώς δεν τα έβγαλα φωτο αλλά επιφυλάσσομαι θα τα βγάλω
3. Δεν ήταν σωστά σφιγμένα 24NM αλλά πολυ Χαλαρότερα άρα σίγουρα δεν γινόταν σωστό τόξο ρεύματος άρα οχι καλή καύση ούτε ανάλογη συμπίεση στον κύλινδρο , γι αυτο και η αρυθμη λειτουργία και η ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση
4. Τοποθετήθηκαν τα νέα της BOSCH 4 ακιδα και όντως έστρωσε η λειτουργία ενώ προς το παρόν είδα και μείωση κατανάλωσης στο BC , θα δείξει όμως στο μέλλον
5. Ο μηχανικός μου είπε για κακή λειτουργία η αλλαγή φίλτρου καθώς η μαυρίλα δείχνει λάθος μίγμα καυσίμου αέρα ...
6. Είναι άραγε δικαιολογημένο το λάθος σφίξιμο των μπουζί ;; Λόγω καιρού χρήσης ; Μάλλον οχι όμως ...άγνωστο επίσης αν Τελικά είχαν αλλαχτεί ποτέ τα 80000 km λειτουργίας του κινητήρα ....
7. Θα δείξει στη συνέχεια η κατανάλωση πάντως αρχικά δείχνει πολυ καλή η λειτουργία και ο θόρυβος του κινητήρα
Αυτά προς το παρόν ....
19-02-15, 21:05   #26
black sapphire

Παράθεση:
Σήμερα κολλητός μηχανικός άλλαξε τα μπουζί όπως προανέφερα παραπάνω ... Παρατηρήθηκαν τα παρακάτω
1. Τα μπουζί που φορούσα ήταν όντως τα μαμά μπουζί NGK 4 ακιδα
2. Σύμφωνα με το βιβλίο σέρβις είχαν αντικατασταθεί πριν 40000 km αλλά η κατάσταση τους ήταν κακή ( φαγωμένο ηλεκτροδιο, μαύρες ακίδες , ελαφρώς φαγωμένη πορσελάνη) δυστυχώς δεν τα έβγαλα φωτο αλλά επιφυλάσσομαι θα τα βγάλω
3. Δεν ήταν σωστά σφιγμένα 24NM αλλά πολυ Χαλαρότερα άρα σίγουρα δεν γινόταν σωστό τόξο ρεύματος άρα οχι καλή καύση ούτε ανάλογη συμπίεση στον κύλινδρο , γι αυτο και η αρυθμη λειτουργία και η ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση
4. Τοποθετήθηκαν τα νέα της BOSCH 4 ακιδα και όντως έστρωσε η λειτουργία ενώ προς το παρόν είδα και μείωση κατανάλωσης στο BC , θα δείξει όμως στο μέλλον
5. Ο μηχανικός μου είπε για κακή λειτουργία η αλλαγή φίλτρου καθώς η μαυρίλα δείχνει λάθος μίγμα καυσίμου αέρα ...
6. Είναι άραγε δικαιολογημένο το λάθος σφίξιμο των μπουζί ;; Λόγω καιρού χρήσης ; Μάλλον οχι όμως ...άγνωστο επίσης αν Τελικά είχαν αλλαχτεί ποτέ τα 80000 km λειτουργίας του κινητήρα ....
7. Θα δείξει στη συνέχεια η κατανάλωση πάντως αρχικά δείχνει πολυ καλή η λειτουργία και ο θόρυβος του κινητήρα
Αυτά προς το παρόν ....
γιατι δεν εβαλες αυτο? http://www.realoem.com/bmw/showparts...12&fg=05&hl=30

NGK ZKBR7A-HTU
Ο χρήστης black sapphire δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-15, 21:08   #27
Κίμων

Έχεις δίκιο μετα μπήκα στα OEM και ειδα ότι φοράμε NGK...τέλος πάντων λίγες οι διαφορες για τα κυβικά μας. Καλα δουλεύει και με BOSCH
19-02-15, 21:32   #28
black sapphire

βλεπω οτι ειναι 3ακιδα αυτα κ οχι 4ακιδα 6,88 το κομματι τα βρισκω,σε καποια φαση που θα αλλαξω κ πολλαπλασιαστες διοτι ειναι σε ανακληση το αυτοκινητο 45.000χλμ εχει ακομη δεν μου εκανε τιποτα περιεργο ευτυχως,λεω ναλλαξω κ μπουζι να τους τα παω δηλαδη εγω αφου θα ξηλωσουν καπακια και τα coils ας μου βιδωσουν κ 4 καινουργια μπουζι ελπιζω με λιγα εργατικα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποια μπουζι ειναι τα σωστα με τους νεους πολλαπλασιαστες,αν γνωριζει καποιος ας μου πει
19-02-15, 21:41   #29
Κίμων

Εμένα πάντως αυτά που έβγαλα ήταν τα 4 ακιδα NGK BKR6EQU τα οποία βρήκα σε site αφου είχα παραγγείλει τα BOSCH σε καλή τιμή και εκτιμώ ότι δεν είχαν αλλαχτεί ποτέ και ήταν τα εργοστασιακά
19-02-15, 21:52   #30
black sapphire

Παράθεση:
Εμένα πάντως αυτά που έβγαλα ήταν τα 4 ακιδα NGK BKR6EQU τα οποία βρήκα σε site αφου είχα παραγγείλει τα BOSCH σε καλή τιμή και εκτιμώ ότι δεν είχαν αλλαχτεί ποτέ και ήταν τα εργοστασιακά
ποιο μοτερ εχεις N43?
Απάντηση στο θέμα

Tags
coils, μπουζι, μπουζί, ignition coil, spark, spark plugs, sparkplug, ελεγχος μπουζι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές