Γιατί επιλέγουμε BMW; - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Γιατί επιλέγουμε BMW;

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
02-12-11, 09:07   #11
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Γιατι ειναι πισωκινητο...
Γιατι εβγαλε τουρμπο...
Και αντικατεστησε την ιδεα sedan+exige (προς το παρον)
Και Kia να λεγοταν, θα το επαιρνα...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-11, 10:19   #12
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Από που να αρχίσω...

Γιατί είχα ερωτευτεί στην ηλικία των 19 ετών την Ε36 Coupe 318is που οδήγησα για μισή ώρα.

Γιατί έμαθα να οδηγώ σε αυτοκίνητα με πίσω κίνηση (Toyota, Alfa Romeo, BMW)

Γιατί έχουν ένα μοναδικό συνδυασμό αίσθησης στην οδήγηση τόσο σε σπορ ρυθμούς ίοσο και σε χαλαρούς

Γιατί νοιώθω ότι το αυτοκίνητο το έχουν φτιάξει άνθρωποι που τους αρέσει να οδηγούν

Και τέλος γιατί κάθε φορά που οδηγώ μια BMW (όποια και να είναι) βγάινω από μέσα με ένα ηλίθιο χαμόγελο!
02-12-11, 12:29   #13
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Σκέφτομαι ότι χρειάζομαι κάτι για να με χαλαρώσει και να ξεκαθαρίσει το μυαλό μου. Κάτι για να ξεφύγω λίγο. Μπαίνω στο αμάξι και ξεκινάω. Μόλις βγαίνω στην εθνική και αφήνω πίσω μου την κίνηση της πόλης αρχίζω να νιώθω καλύτερα, πιο ελεύθερος. Πατάω γκάζι, οι στροφές ανεβαίνουν. Φτάνουν στο κόκκινο και παίρνω βαθειά ανάσα. Είναι λες και ξαφνικά πέταξα από πάνω μου κάτι που με έσφιγγε χωρίς να το έχω αντιληφθεί. Ανακούφιση...

Αλλαγή ταχύτητας, πλησιάζουν οι όμορφες και ζόρικες στροφές. Το μυαλό σε εγρήγορση, συγκεντρωμένο αποκλειστικά στο δρόμο. Οι στροφές ανεβαίνουν και πάλι και νιώθω την δύναμη της μηχανής, νιώθω ότι η επιτάχυνση σβήνει όσα με πιέζουν τελευταία. Με κάθε στροφή αφήνω πίσω κι ένα πρόβλημα. Μέχρι να φτάσω στη μεγάλη ευθεία δεν έχει μείνει τίποτα, υπάρχω μόνο εγώ, το αυτοκίνητο και ο δρόμος.

Πατάω κι άλλο το γκάζι, ξανά οι στροφές στα κόκκινα. Απόλαυση! Απελευθέρωση! Αυθόρμητα εμφανίζεται το πρώτο χαμόγελο ικανοποίησης. Βάζω πέμπτη και τώρα πια χαλαρώνω, η ένταση υποχωρεί και δίνει τη θέση της στη γαλήνη. Είναι λες και ο αέρας έχει γίνει πιο ελαφρύς, όλα φαίνονται πιο όμορφα. Τα χιλιόμετρα φεύγουν, δε με νοιάζει πια τίποτα. Όταν φτάνω στον προορισμό μου είμαι άλλος άνθρωπος. Πιο ήρεμος, με πιο ξεκάθαρο μυαλό και αναζωογονημένος, γεμάτος ενέργεια.

Τελικά μου χρειαζόταν αυτή η διαδρομή. Η οδήγηση είναι το ηρεμιστικό μου. Δεν είναι η μεγάλη ταχύτητα που με ανεβάζει, είναι η επιτάχυνση που με εξιτάρει. Είναι ο ήχος της μηχανής, η αντίληψη της ροπής. Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, γι’ αυτό λατρεύω την οδήγηση.

Υ.Σ. το κείμενο δεν είναι δικό μου και δυστυχώς δεν έχω την πηγή.

Γιατί κάθε φορά που μπαίνω στο αυτοκίνητο με κάνει να ξεχνιέμαι, να αλλάζω παραστάσεις και κάθε φορά που βγαίνω από αυτό να λέω "τι ωραίο αυτοκίνητο".

Αυτήν την διαφορά την κατάλαβα πραγματικά μία μέρα που οδηγούσα ένα ML 350 και αμέσως μετά ανέβηκα στο δικό μου. Ναι ήταν ψόφιο σε σχέση με το ML 350 αλλά πλέον "Οδηγούσα".
02-12-11, 12:50   #14
giannis 79

Το avatar του χρήστη giannis 79

Drives: Ε87 116i
επιλεγω bmw για τρια πσαγματα΄θεση οδηγησης,ηχομονωση,αγρια ομορφια
02-12-11, 22:33   #15
epaminondas.

Drives: Ν/Α 316i
Ποιοτητα κατασκευης, προσοχη στη λεπτομερεια, ηχομονωση, εξαιρετικη ποιοτητα κυλισης, τιμονι με πραγματικη ΑΙΣΘΗΣΗ.
Ο χρήστης epaminondas. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-11, 23:06   #16
MAN E90

Status:

Ποιοτητα, κυρος , πισωκινηση, αισθηση οδηγησης, ασφαλεια.
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-01-12, 02:37   #17
8eios

Το avatar του χρήστη 8eios

Περιοχή: Δομοκος

Drives: E84 X1
Επιλεγω BMW για το απιστευτο στησιμο την εξωπραγματικη κατανομη 50/50 και το "βαρυ" και ακριβες τιμονι που σε κανει να νιωθεις οτι εχεις παντα τον ελεγχο και ξερεις ακριβως που παταει το αυτοκινητο
14-04-12, 12:14   #18
bmw 520i 2,2

Drives: E39 N/A
δεν υπαρχει γιατι.......δεν ειναι απλα ενα αυτοκινητο...ειναι ερωτας!οδηγεις και γινεσαι χαρουμενος νομιζεις οτι εισαι εσυ και το αυτοκινητο κανεις αλλος.....η αισθηση του τιμονιου απιστευτη οι γραμες και η σχεδιαση σε εξιταρουν και μονο στην ιδεα πως εχω BMW νιωθω καλα.....κι ας νομιζουν οι αλλοι πως εχουν καλυτερο αυτοκινητο..απλα δεν εχουν οδηγησει ποτε ΒΜW....

ΥΓ.ενα με χαλαει, στην δικη μου e39 520i 2,2 δεν εχω και πολυ γκαζι...δεν με ικανοποιει πληρως στις στροφες και στης ανηφορες.αλλα και παλι το λατρευω!
Ο χρήστης bmw 520i 2,2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-04-12, 12:58   #19
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 8eios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιλεγω BMW για το απιστευτο στησιμο την εξωπραγματικη κατανομη 50/50 και το "βαρυ" και ακριβες τιμονι που σε κανει να νιωθεις οτι εχεις παντα τον ελεγχο και ξερεις ακριβως που παταει το αυτοκινητο
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-04-12, 22:54   #20
F20mdnight

Status:
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν FIAT, το δεύτερο ALFA και το τρίτο ΜASERATI (αυτό σημαίνει οτι ο σχεδιασμός και η ισχύς του αυτοκινήτου ήταν αυτά που είχα ως συμβούλους για την επιλογή μου). Το επόμενο ήταν ενα γερμανικό "αξιόπιστο" MERCEDES (μετά τα προβλήματα με τα ιταλικά) που όμως ήταν ψόφιο και οδηγικά τουλάχιστον ανέκφραστο, για να περάσουμε στην επόμενη γερμανική φίρμα, αξιόπιστη επιλογή μου αυτή της AUDI (ωραίος σχεδιασμός χωρίς όμως χαρακτήρα). Σήμερα είμαι κάτοχος BMW και πλέον είμαι σίγουρος οτι και το επόμενο θα είναι BMW "το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης" η σχεδίαση με τις λεπτομέρειες που κάνουν το σύνολο να ξεχωρίζει, η αξιοπιστία που δηλώνει σεβασμό στον ιδιοκτήτη, οι κινητήρες με εξέλιξη σε ρυθμούς ηλ. υπολογιστών, το στήσιμο και ο χαρακτήρας οδηγοκεντρικός, όπως πρέπει να είναι, λές και οδηγείς αγωνιστικό μονοθέσιο.
Βέβαια το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι ως ποσοστό, μικρό μέρος του συνόλου αυτών που επιθυμούν να είναι κάτοχοι BMW. Το "ξεκαθαρίζω", ανήκει στην κατηγορία των ακριβών αυτοκινήτων, απο την άλλη όμως όταν το αποκτήσεις το εκτιμάς !
Θα το αγαπήσεις οχι μόνο αν το οδηγήσεις !
Ο χρήστης F20mdnight δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw enthousiastics, column, editorial, forum poll, idea, opinion, poll, thoughts, what does BMW stands for

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές