Γιατί επιλέγουμε BMW; - Page 6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Γιατί επιλέγουμε BMW;

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-04-12, 01:05   #51
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αλλα λογια ν´αγαπιομαστε ...
Και το πισωκινητο που οδηγειται με ενεργοποιημενα τα ηλεκτρονικα , επι της ουσιας τετρακινητο ειναι και αυτο...η εμπρος μεταδοση μας μαρανε.
19-04-12, 01:20   #52
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Σπύρο ένα σενάριο (πάνω στο οποίο βασίστηκε η ''πρόβλεψη'' ότι η bmw γίνεται audi) που μπορεί να το δούμε :

RS6 - RS5 - RS4 όλα τετρακίνητα turbo.
Μ3Sedan - M3 coupe - M5 όλα τετρακίνητα turbo.
Πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις , ίδιους κυλίνδρους , περίπου ίδιος κυβισμός , και σχεδόν σίγουρο ίδιας απόδοσης. (όλα αυτά στα αντίστοιχης κατηγορίας δηλ RS6-M5 , M3C-RS5 , M3S-RS4)

Αν αυτό το σενάριο γίνει πραγματικότητα ποιές οι διαφορές , πέρα από το σήμα και ας πούμε τη σχεδίαση;

Οπως πολύ καλά λες καθιερώθηκε ως κατασκευαστής που προσέφερε σύνολα ultimate driving machine , με μία παράλειψη σ' αυτά που αναφέρεις: όλα ήταν πισωκίνητα.

Το σλόγκαν UDM καθιερώθηκε γιατί η πίσω κίνηση προσέφερε πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατο να τα προσφέρει η τετρακίνηση (να μην τα αναφέρω , τα γνωρίζουμε).

Αν όπως πολύ σωστά λες , φτάσει η bmw να διαφημίζει το σύνολο (και όχι τα επιμέρους μέρη πχ ανάρτηση) των αυτοκινήτων της , τα οποία θα είναι τετρακίνητα ,δεν θα έχει γίνει audi;
Φαντάζεσαι να διαφημίζει τα πλεονεκτήματα της τετρακίνησης;

Όσον αφορά την άλλη ''ιεροσυλία'' αυτή της Ferrari να παρουσιάσει 4κίνητο φυσικά και δεν με βρίσκει σύμφωνο , αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο μην το ανοίξουμε και αυτό σήμερα.
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 01:44   #53
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο ένα σενάριο (πάνω στο οποίο βασίστηκε η ''πρόβλεψη'' ότι η bmw γίνεται audi) που μπορεί να το δούμε :

RS6 - RS5 - RS4 όλα τετρακίνητα turbo.
Μ3Sedan - M3 coupe - M5 όλα τετρακίνητα turbo.
Πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις , ίδιους κυλίνδρους , περίπου ίδιος κυβισμός , και σχεδόν σίγουρο ίδιας απόδοσης. (όλα αυτά στα αντίστοιχης κατηγορίας δηλ RS6-M5 , M3C-RS5 , M3S-RS4)

Αν αυτό το σενάριο γίνει πραγματικότητα ποιές οι διαφορές , πέρα από το σήμα και ας πούμε τη σχεδίαση;

Οπως πολύ καλά λες καθιερώθηκε ως κατασκευαστής που προσέφερε σύνολα ultimate driving machine , με μία παράλειψη σ' αυτά που αναφέρεις: όλα ήταν πισωκίνητα.

Το σλόγκαν UDM καθιερώθηκε γιατί η πίσω κίνηση προσέφερε πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατο να τα προσφέρει η τετρακίνηση (να μην τα αναφέρω , τα γνωρίζουμε).

Αν όπως πολύ σωστά λες , φτάσει η bmw να διαφημίζει το σύνολο (και όχι τα επιμέρους μέρη πχ ανάρτηση) των αυτοκινήτων της , τα οποία θα είναι τετρακίνητα ,δεν θα έχει γίνει audi;
Φαντάζεσαι να διαφημίζει τα πλεονεκτήματα της τετρακίνησης;

Όσον αφορά την άλλη ''ιεροσυλία'' αυτή της Ferrari να παρουσιάσει 4κίνητο φυσικά και δεν με βρίσκει σύμφωνο , αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο μην το ανοίξουμε και αυτό σήμερα.
Και πάλι θεωρώ το σχόλιο σου άστοχο για τους εξής λόγους:

1) Το UDM το λέει για όλα της τα αυτοκίνητα. Δεν νομίζω να είπε ποτέ η BMW "The UDM except the Xdrive cars." To UDM ισχύει ανεξαρτήτως αν είναι 1,3,5,7, Χ, Ζ ή ότι άλλο βγάλει. Άσε που η BMW διαφημίζει έντονα το Xdrive αλλά αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας. Ξεκίνησε με την πίσω κίνηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν εξελίσσονται.
2) Ας δεχτούμε αυτό που λες πως θα γίνει. "Πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις , ίδιους κυλίνδρους , περίπου ίδιος κυβισμός , και σχεδόν σίγουρο ίδιας απόδοσης. (όλα αυτά στα αντίστοιχης κατηγορίας δηλ RS6-M5 , M3C-RS5 , M3S-RS4)". Θεωρείς πως οδηγικά πίσω από το τιμόνι θα είναι ίδια; θα έχεις τα ίδια συναισθήματα; Δηλαδή μόνο ο κυβισμός παίζει ρόλο και η απόδοση; Εγώ θεωρώ πως είναι αυτά ΣΥΝ τα συστήματα ελέγχουν, πρόσφυσης, το drivetrain, τα κιβώτια, οι αναρτήσεις κι άλλα. ΑΥΤΑ κάνουν την διαφορά.

Ολοκληρώνω λέγοντας η BMW απέχει πολύ από την Audi γιατί εστιάζει σε ένα συνολικό αποτέλεσμα που ονομάζεται UDM. Κι αυτό ΔΕΝ είναι μόνο οι επιδόσεις αλλά πως λειτουργεί το σύνολο ολοκληρωμένα. Κι εκεί είναι που διαφωνούμε. Την βλέπεις μόνο ως επιδόσεις και τετρακίνηση και δεν την βλέπεις συνολικά.

Και καλό βράδυ!

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 02:19   #54
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
ffs βγάλτε την Ferrari από την κουβέντα, γιατί αυτοί δεν κάνανε τετρακίνηση, αυτοί γράψανε ιστορία.
Επίσης το κάνανε περισσότερο showcase για μία πολύ στενή αγορά και σε όλα τα press events μόνο που δεν ζήτησαν συγγνώμη ρητώς οι άνθρωποι αναφέροντας συνέχεια ότι η FF είναι αυτοκίνητο που ζήτησαν οι πελάτες της.

Όταν οι πελάτες της λοιπόν κάνανε "αίτηση" για τετρακίνηση (για να πηγαίνουν στα resort με Ferrari κι όχι με τον υπόλοιπο σταύλο), η Ferrari δεν πέταξε 2-3 διαφορικά με 17 καλώδια να τριγυρνάνε το καθένα και 45 ΣΑΕτζήδες να σκίζονται να μοντελοποιούν μοντέλα πρόσφυσης.
Έφτιαξε 2ο κιβώτιο μπροστά για να μην σηκώσει το μοτέρ, για να το αφήσει στην σωστή του θέση (ανάμεσα στους άξονες, έχει να κάνει μη-κεντρομήχανο αμάξι από την 456) και για να μην έχει ηλίθιες παρασιτικές απώλειες.

H Ferrari ξαναέγραψε το βιβλίο για την high-performance τετρακίνηση και το έκανε σε ένα πεμπτουσιακά GT μοντέλο της.

Όταν η BMW θέλει να πάρει την performance γκάμα της, και αντί για συναίσθημα και συγκίνηση θέλει να προσφέρει νούμερα σε συγκριτικά και να μαρκετάρει ασφάλεια και efficiency, δεν πουλάει τα πρόστυχα σπορ αμάξια που έκανε κάποτε, αλλά άλλου τύπου αυτοκίνητα.
Αυτοκίνητα που μοιάζουν πολύ με αυτά που προτιμάνε οι άνθρωποι που ψωνίζουν Audi.

Το τι θα βγάλει από το καπέλο της μένει να το δούμε.

Πάντως εγώ προβλέπω το Ε46 να είναι αντίστοιχο του '67 Mustang και του Stingray Corvette.
Και το μόνο που έγινε στα παραπάνω αυτοκίνητα, είναι 30 χρόνια χαμένης ταυτότητας και κατιούσας...

Σε 40 χρόνια από σήμερα το Ε30 και το Ε46 θα θεωρούνται all-time classics. Το Ε92 επίσης και το Ε36 με επιφυλάξεις.

Να δούμε τα turbo M αν θα είναι επίσης κλασσικά ή αν θα καταλήξουν C4...
19-04-12, 02:23   #55
Panoz

Status:

Ομως δεν μας ειπες ρε ντον , γιατι επιλεγεις bmw...
19-04-12, 09:02   #56
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αλλη τετρακινηση το Α και αλλο το συστημα x-drive που εχει και χρησιμοποιει η BMW.

AΛΛΗ....ΑΠΟΛΑΥΣΗ.!!!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 09:38   #57
sliolis
Σμηναγός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν η BMW θέλει να πάρει την performance γκάμα της, και αντί για συναίσθημα και συγκίνηση θέλει να προσφέρει νούμερα σε συγκριτικά και να μαρκετάρει ασφάλεια και efficiency, δεν πουλάει τα πρόστυχα σπορ αμάξια που έκανε κάποτε, αλλά άλλου τύπου αυτοκίνητα.
Αυτοκίνητα που μοιάζουν πολύ με αυτά που προτιμάνε οι άνθρωποι που ψωνίζουν Audi.
Και τι ακριβώς ορίζεις συναίσθημα και συγκίνηση Don? Δηλαδή τι είναι αυτό που δεν λαμβάνεις εσύ από τα αυτοκίνητα σήμερα?

Υ.Γ. όπως είδες αφήσαμε την Ferrari εκτός, αλλά την ξαναέχωσες εσύ.

[SIGPIC][/SIGPIC]
19-04-12, 10:38   #58
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι θεωρώ το σχόλιο σου άστοχο για τους εξής λόγους:

1) Το UDM το λέει για όλα της τα αυτοκίνητα. Δεν νομίζω να είπε ποτέ η BMW "The UDM except the Xdrive cars." To UDM ισχύει ανεξαρτήτως αν είναι 1,3,5,7, Χ, Ζ ή ότι άλλο βγάλει. Άσε που η BMW διαφημίζει έντονα το Xdrive αλλά αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας. Ξεκίνησε με την πίσω κίνηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν εξελίσσονται.
2) Ας δεχτούμε αυτό που λες πως θα γίνει. "Πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις , ίδιους κυλίνδρους , περίπου ίδιος κυβισμός , και σχεδόν σίγουρο ίδιας απόδοσης. (όλα αυτά στα αντίστοιχης κατηγορίας δηλ RS6-M5 , M3C-RS5 , M3S-RS4)". Θεωρείς πως οδηγικά πίσω από το τιμόνι θα είναι ίδια; θα έχεις τα ίδια συναισθήματα; Δηλαδή μόνο ο κυβισμός παίζει ρόλο και η απόδοση; Εγώ θεωρώ πως είναι αυτά ΣΥΝ τα συστήματα ελέγχουν, πρόσφυσης, το drivetrain, τα κιβώτια, οι αναρτήσεις κι άλλα. ΑΥΤΑ κάνουν την διαφορά.

Ολοκληρώνω λέγοντας η BMW απέχει πολύ από την Audi γιατί εστιάζει σε ένα συνολικό αποτέλεσμα που ονομάζεται UDM. Κι αυτό ΔΕΝ είναι μόνο οι επιδόσεις αλλά πως λειτουργεί το σύνολο ολοκληρωμένα. Κι εκεί είναι που διαφωνούμε. Την βλέπεις μόνο ως επιδόσεις και τετρακίνηση και δεν την βλέπεις συνολικά.

Και καλό βράδυ!

Ίσως δεν το πρόσεξες γι' αυτό θεωρείς τα σχόλιά μου άστοχα:
Σε όλα τα post δεν αναφέρομαι στα baseline αλλά στα "γρήγορα".
Για τα baseline ήμουν απο τους πρώτους που χαιρέτησαν και χάρηκα που επιτέλους δεν θα έχουν αναιμικά μοτέρ, έχοντας πριν τη Μ3 ένα 318ci με δίλιτρο και 143ps.

Εκεί είναι οι αναφορές μου και για την τετρακίνηση , για τα Μ

Να σου θυμήσω ένα επίσης παλιό σλόγκαν: "η πραγματική δύναμη δεν συμπιέζεται" -πάει αυτό μας τελείωσε.
Μήπως θα αλλάξει το άλλο σλόγκαν από UDM σε ultimate all wheel driving machine;
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 10:50   #59
sliolis
Σμηναγός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως δεν το πρόσεξες γι' αυτό θεωρείς τα σχόλιά μου άστοχα:
Σε όλα τα post δεν αναφέρομαι στα baseline αλλά στα "γρήγορα".
Για τα baseline ήμουν απο τους πρώτους που χαιρέτησαν και χάρηκα που επιτέλους δεν θα έχουν αναιμικά μοτέρ, έχοντας πριν τη Μ3 ένα 318ci με δίλιτρο και 143ps.

Εκεί είναι οι αναφορές μου και για την τετρακίνηση , για τα Μ

Να σου θυμήσω ένα επίσης παλιό σλόγκαν: "η πραγματική δύναμη δεν συμπιέζεται" -πάει αυτό μας τελείωσε.
Μήπως θα αλλάξει το άλλο σλόγκαν από UDM σε ultimate all wheel driving machine;
Τον περιορισμό τον Μ τον βάζεις εσύ όχι εγώ. Εγώ κοιτάζω το σύνολο της εταιρείας και ότι προσφέρει. Το να λες λοιπόν πως η BMW γίνεται Audi επειδή μια συγκεκριμένη σειρά ΙΣΩΣ να έχει τα στοιχεία τετρακίνησης αυτό δεν νομίζεις πως είναι άστοχο; Δηλαδή ΟΛΟΚΛΗΡΗ BMW ακολουθεί τα βήματα της Audi μόνο και μόνο βάσει τα Μ; Δεν ξέρω αλλά εμένα μου ακούγεται κάπως άδικο.

Τα θυμάμαι τα σλόγκαν. Και σίγουρα θα έχει καταπιεί τα λόγια του. Οι εποχές αλλάζουν προφανώς και κάνουν πράγματα που σε μερικούς δεν αρέσουν. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει αλλά κατανοώ την άποψη των άλλων. Τέλος σχετικά με το σλόγκαν αυτό δεν έχω διαβάσει το όλο κείμενο και υπό ποιες συνθήκες έγινε αυτή η δήλωση για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Το UDM όμως είναι ο αυτοσκοπός της BMW. Είναι αυτός που δίνει τον χαρακτήρα στα αυτοκίνητα της. Είτε είναι απλή σειρά, είτε Χ, Μ, Ζ ή μελλοντικά κάτι άλλο. Κι αυτό το πασάρει ως οδηγική απόλαυση ανεξαρτήτως της κίνησης ή του κυβισμού.

[SIGPIC][/SIGPIC]
19-04-12, 11:22   #60
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλη τετρακινηση το Α και αλλο το συστημα x-drive που εχει και χρησιμοποιει η BMW.

AΛΛΗ....ΑΠΟΛΑΥΣΗ.!!!!
Καλα λεει ο Don να βγαλουμε την Ferrari απο την συζητηση...το συστημα τετρακινησης (για το οποιο διαβασα αναλυτικα πριν απο καποιους μηνες) δεν εχει καμια σχεση με τα συμβατικά συστηματα τετρακινησης που γνωριζουμε. Ειναι τετρακινηση για Performance οχηματα και αποτελει game changer.

Οπως επισης ... διαφευγει απο καποιους πως η τετρακινηση της BMW ειναι επι της ουσιας πισωκινητη τετρακινηση αφου η μεταδοση μεταφερεται κυριως στον πισω αξονα ωστε το οχημα να εχει τα οδηγικα πλεονεκτηματα ενος πισωκινητου και σε δευτερη φαση μεταβαλεται αναλογα με τις συνθηκες.

Οπως και να εχει , τετρακινητο δεν εχω οδηγησει να εκφερω ουσιαστικη αποψη , αλλα η by default συνεχης επιμονη να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλουπι δεν ειναι δημιουργικη και γενικοτερα δεν κανει καλο ουτε στην συζητηση αλλα ουτε και στην βελτιωση μας γενικοτερα.

Παραυτα εχουμε βγει μακραν εκτος θεματος, αλλα ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερουσα η ανταλλαγη αποψεων και θα αποκοπει σε αλλο θεμα καποια στιγμη.

Tags
bmw enthousiastics, column, editorial, forum poll, idea, opinion, poll, thoughts, what does BMW stands for

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές