Γιατί επιλέγουμε BMW; - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Γιατί επιλέγουμε BMW;

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-04-12, 11:27   #61
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον περιορισμό τον Μ τον βάζεις εσύ όχι εγώ. Εγώ κοιτάζω το σύνολο της εταιρείας και ότι προσφέρει. Το να λες λοιπόν πως η BMW γίνεται Audi επειδή μια συγκεκριμένη σειρά ΙΣΩΣ να έχει τα στοιχεία τετρακίνησης αυτό δεν νομίζεις πως είναι άστοχο; Δηλαδή ΟΛΟΚΛΗΡΗ BMW ακολουθεί τα βήματα της Audi μόνο και μόνο βάσει τα Μ; Δεν ξέρω αλλά εμένα μου ακούγεται κάπως άδικο.

Τα θυμάμαι τα σλόγκαν. Και σίγουρα θα έχει καταπιεί τα λόγια του. Οι εποχές αλλάζουν προφανώς και κάνουν πράγματα που σε μερικούς δεν αρέσουν. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει αλλά κατανοώ την άποψη των άλλων. Τέλος σχετικά με το σλόγκαν αυτό δεν έχω διαβάσει το όλο κείμενο και υπό ποιες συνθήκες έγινε αυτή η δήλωση για να έχω πιο
Το UDM όμως είναι ο αυτοσκοπός της BMW. Είναι αυτός που δίνει τον χαρακτήρα στα αυτοκίνητα της. Είτε είναι απλή σειρά, είτε Χ, Μ, Ζ ή μελλοντικά κάτι άλλο. Κι αυτό το πασάρει ως οδηγική απόλαυση ανεξαρτήτως της κίνησης ή του κυβισμού.

Κάπου μπερδεύτικες. Απο την αρχή οι αναφορές μου ήταν στα Μ και πιστεύω ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή κάναμε διάλογο δηλ ανταπαντούσαμε στα post .

Απο τη στιγμή που έβαλα αυτό τον περιορισμό και οι αναφορές μου ήταν για ένα πιθανό σενάριο , ποιά η αστοχία , ποια η αδικία;
Ένα πιθανό σενάριο το οποίο εν μέρη πραγματοποιήθηκε : turbo στα Μ και απ΄ ότι διαβάζω η τετρακίνηση είναι κάτι που εξετάζεται.
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 12:48   #62
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και ένα 316 Ε36 του '93 έχει ψυχή σε σχέση με τον σημερινό ανταγωνισμό.
Ισως τα πιο ασταθη αυτοκινητα της εποχης... Προφανως δεν εχεις οδηγησει ειτε αυτην ειτε τον ανταγωνισμο της εποχης της...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλη τετρακινηση το Α και αλλο το συστημα x-drive που εχει και χρησιμοποιει η BMW.

AΛΛΗ....ΑΠΟΛΑΥΣΗ.!!!!
Το x-drive δεν εχει αυτον τον προσανατολισμο. Ειναι ξεκαθαρα κατασκευασμενο για τις βορειες χωρες που εχουν πολλα χιονια και ουδεμια σχεση εχει με σπορ/απολαυστικη οδηγηση αλλα ασφαλεια και ελεγχο...

Ρε παιδια, 4κινητο ειναι και το GTR. Αφηστε να δουμε ΑΝ (αρχικα) και τι 4κινηση θα βαλει στα //Μ η bmw και μετα κραζετε...
Οι εποχες αλλαζουν, οι ανθρωποι αλλαζουν, και μονο συγκεκριμενα πραγματα επιτρεπεται να ειναι στασιμα... τα πεθαμενα!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 14:01   #63
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο το πρώτο βήμα (για να γίνει audi) το έκανε.

Τώρα μένει η τετρακίνηση στα Μ και ολοκληρώνεται
Η πρώτη σου αναφορά στο θέμα ήταν εδώ. Από εδώ λοιπόν Άγγελε αρχίζεις και διαστρεβλώνεις ΕΣΥ το θέμα "Γιατί επιλέγουμε BMW" κι αρχίζεις τις όποιες αναφορές στα Μ σε 4κινήσεις κλπ.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου μπερδεύτικες. Απο την αρχή οι αναφορές μου ήταν στα Μ και πιστεύω ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή κάναμε διάλογο δηλ ανταπαντούσαμε στα post .

Απο τη στιγμή που έβαλα αυτό τον περιορισμό και οι αναφορές μου ήταν για ένα πιθανό σενάριο , ποιά η αστοχία , ποια η αδικία;
Ένα πιθανό σενάριο το οποίο εν μέρη πραγματοποιήθηκε : turbo στα Μ και απ΄ ότι διαβάζω η τετρακίνηση είναι κάτι που εξετάζεται.
Δεν μπερδεύτηκα πουθενά. Η δική μου αναφορά στο θέμα "Γιατί επιλέγουμε BMW" έχει μείνει σταθερή, ενώ το θέμα να βαφτίσεις μια ολόκληρη εταιρεία Audi με βάση μόνο μια πιθανότητα να βάλει 4κίνηση στα αυτοκίνητα της έγινε από σένα. Το ποιος λοιπόν μπερδεύει τα γεγονότα ας το κρίνουν άλλοι.

Από την δική πλευρά δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 14:14   #64
z4 dct

Drives: E89 Z4 35i
Γι αυτον ακριβως........το γελιο ευχαριστησης στο τελος τα λεει ολα.......

19-04-12, 14:19   #65
angelm3
ADMINISTRATOR

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
η BMW δεν ειναι και δεν θα γινει ποτε Audi (ενα motto που το ακουω πολυ συχνα και με ενοχλει).
Σπύρο από 'δω ξεκίνησε η κουβέντα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά πλανάται πάνω από τα κεφάλια μας, αυτό που είπες νωρίτερα πως η BMW έχει κάνει το πρώτο βήμα να γίνει Audi.

Και από 'δω την συνέχισες

Αν είναι off topic; Ναι νομίζω είναι , αλλά ξεκίνησε από μία φράση του Πάνου - την οποία κακώς απάντησα γιατί είναι off topic - αλλά την συνέχεια την έδωσες εσύ.

Το αν η δική σου θέση στο γιατί επιλέγουμε BMW παραμένει σταθερή , δεν αφορά το - off topic - θέμα μας.
19-04-12, 17:59   #66
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως τα πιο ασταθη αυτοκινητα της εποχης... Προφανως δεν εχεις οδηγησει ειτε αυτην ειτε τον ανταγωνισμο της εποχης της...

.....

Κάτοχος ο πατέρας μου απο το τέλος 1992 ενός Ε36 316i. Πέρασε στα χέρια μου και έφτασε σε στάδιο να έχει αναρτήσεις και μοτέρ με μπουμπάτο εκκεντροφόρο, ροική στο καπάκι και πλάνισμα για συμπίεση μαζί με πρόγραμμα (τσίπ ήταν της μόδας και δούλευε σωστά αλλά έκαιγε περισσότερο απο το 335).

Εχω οδηγήσει Audi 80 και Audi A4 1.6 πρώτης γενιάς.

Ακόμα και χωρίς αυτές τις βελτιώσεις ήταν αρκετά μπροστά στην εποχή.

Ταυτόχρονα όταν είχα βελτιώσει το 316i (αυτό είχα, εκεί χάλαγα τα λεφτά μου) είχαμε και ένα C200 compressor. Το μόνο που ζήλευα απο το C200 ηταν τα τετραπίστονα φρένα του με τους τρυπητούς δίσκους και φυσικά το ροπάτο μοτέρ του. Είχα οδηγήσει και μαμά 325 Ε36 ενός καλού φίλου.

Η υπεροχή του ακόμα και τότε ήταν μεγάλη. Δεν θυμάμαι το 1992-1993 (οχι ακριβώς τότε γιατί ήμουν 6 χρονών αλλά πιο μετά που μεγάλωσα) να είχαν βγεί αντίστοιχα αυτοκίνητα. Υπήρχε το Merc C class με τα ίσια φώτα (με το Evo 2 να είναι το αντίστοιχο της Μ3) αλλά ακόμα και αυτό δεν το έφτανε οδηγικά
19-04-12, 18:00   #67
Christos330

Το avatar του χρήστη Christos330

Drives: E46 330i
To 1983 ειχε ο πατερας μου ενα 2002 tii για την τοτε εποχη καταλαβενεται τι αξια ειχε δεν θα ξεχασω ποτε το τιμονι του . . .

Μετα απο λιγα χρονια ηρθε σε εμας ενα audi 80 cc ειχα μουρλαθει δεν

ηθελα να το αγγιξω περασε ο καιρος εμαθα να οδηγω επανω εκει και

στην επομενη αλλαγη αυτοκινητου επιλεξαμε bmw e36 τοτε . . .

Απο εκει και μετα που πηρα τα σπιπτρα στο θεμα αυτοκινητο δεν

πηγε ποτε το μυαλο μου να αλλαξω μαρκα και ας εχω αλλαξει μεχρι

σημερα 4 46αρια !!!

Ουτε τα γουστα μου θα βγαζω (εκτος dsc) ουτε οταν το κοιταζω θα

ξενερωνω !!!

ΥΓ . . . Γιαννη ποσο μπορει να ηπιες εκεινη την ημερα ρε ; ; ;
Ο χρήστης Christos330 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 21:00   #68
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι δεν θελουμε να γινει Audi η BMW. Οποτε το λαυρακι εδω ειναι οτι τα Audi ειναι μαπα....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-12, 21:05   #69
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Ολο το vag ειναι μαπα
19-04-12, 21:34   #70
angelm3
ADMINISTRATOR

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι δεν θελουμε να γινει Audi η BMW. Οποτε το λαυρακι εδω ειναι οτι τα Audi ειναι μαπα....

Θοδωρή τα είπες όλα με μία φράση.

Ναι δεν θέλω να γίνει audi γιατί όπως λες είναι μάπα, ''άνευρα'' , ''αναίσθητα'' , αλλά.................

Άστο δεν το συνεχίζω γιατί αρκετά off topic ήμουν ως τώρα.

Αν ανοίξει καινούργιο thread μ' αυτό το θέμα το συνεχίζουμε.
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw enthousiastics, column, editorial, forum poll, idea, opinion, poll, thoughts, what does BMW stands for

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές