Οδήγηση με βοηθήματα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Οδήγηση με βοηθήματα

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Χρησημοποιειτε ηλεκτρονικα βοηθήματα??
Δεν απενεργοποιώ ποτέ το DSC 4 12,12%
Απενεργοποιώ το DSC μόνο σε πίστα 1 3,03%
Απενεργοποιώ πάντα το DSC 1 3,03%
Απενεργοποιώ πάντα το DSC, αλλά έχω ενεργοποιημένο το DTC. 4 12,12%
Σε καθημερινή μετακίνηση πάντα ενεργοποιημένο το DSC, όταν θέλω να παίξω το απενεργοποιώ. 22 66,67%
Θα ήθελα να το απενεργοποιώ μερικές φορές, αλλά δεν επενεργοποιείται (xDrive) 1 3,03%
Ψήφισαν: 33. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-12-11, 00:08   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Οδήγηση με βοηθήματα

Ποσο χρησιμοποιείτε τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jdouk : 08-12-11 στις 21:52
Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος  
07-12-11, 00:19   #2
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Στην πιστα εντελως off τα ηλεκτρονικα. Στην καθημερινη χρηση, οποτε εχω ορεξη για παιχνιδι το βαζω στη θεση "τζαμπα μαγκας" και καμια φορα στο οff εντελως, αναλογα με την ορεξη.
07-12-11, 00:50   #3
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Δεν το απενεργοποιώ ποτέ , αν το βάλω ποτέ σε πίστα μάλλον με το MDM ενεργοποιημένο.
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-12-11, 01:09   #4
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Προσωπικά όταν πάω βόλτα δεν πειράζω τα ηλεκτρονικά γιατί δεν υπάρχει λόγος αφού οδηγώ απόλυτα ήρεμα.

Όταν θέλω να τρέξω σε στροφοδιαδρομή, είτε θέλω να πάω με γραμμές και γρήγορα, είτε να πηγαίνω θεαματικά, πάντα τα έχω στο off τα ηλεκτρονικά γιατί νοιώθω ότι με περιορίζουν.
Στην εθνική οδό που δεν έχει νόημα να τα έχεις off συνήθως δεν τα πειράζω.

Σε αυτοκίνητα με edl μπλοκέ ή μηχανικό μπλοκέ, σε συνδυασμό με ημιαυτόματα κιβώτια, ίσως είναι πιο εύκολο να πας γρήγορα με το dtc.

Εγώ απλά προτιμώ να βασίζομαι στον εαυτό μου και να υπάρχει ανόθευτη επικοινωνία με το αμάξι χωρίς βοηθήματα όταν το κυνηγάω, παρά να οδηγάω με ηλεκτρονικά συστήματα.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-12-11, 10:04   #5
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Σε καθημερινή μετκακίνηση, όλα τα ηλεκτρονικά στο ΟΝ. Εάν θέλω να παίξω ή να πάω πιο γρήγορα σε στριφτερή διαδρομή που γνωρίζω, τότε DTC on ή εάν έχω όρεξη όλα off. Σε πίστα δεν έχω μπεί ποτέ, αλλά λογικά όλα στο off θα τα είχα.
07-12-11, 11:28   #6
Panoz

Status:

Με το που πατησω το Start button , το δακτυλο παει αυτοματα (ενστικτωδώς) στο μαγικο κουμπακι. Το αμαξι ειναι εντελως αχρωμο αν δεν απενεργοποιησω την πρωτη σκαλα βοηθηματων.
07-12-11, 11:35   #7
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Σε αστικούς και με συχνή/τακτική κίνηση δεν κάνω παιχνίδια οπότε δεν το βγάζω τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου.

Σε κάποια βόλτα εκτός τότε το σύστημα είναι συνήθως sport+ όπου αφαιρείται το DSC ενώ παραμένει το DTC.

Σε πιο διασκεδαστικές βόλτες που τις κάνω συνήθως μόνος μου, αφαιρούνται όλα. Σε πίστες δεν έχω μπει αλλά φαντάζομαι θα ήταν όλα εκτός.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-12-11, 11:47   #8
z4 dct

Drives: E89 Z4 35i
Σε γενικες γραμμες το εχω παντα ενεργοποιημένο οταν κινούμε με ρυθμό βόλτας.....το εχω παντα στο ''μισο'' οταν ειναι ο δρόμος βρεγμένος και πάντα off οταν θελω να παω πραγματικά γρήγορα σε στεγνό δρομο....

Θα αναφέρω ενα γεγονός στην πιστά στα Μεγάρων....
Κάποια στιγμή μετα το 2ο δεκαπεντάλεπτο....μόλις πήγα να μπω, κόλλησε μαζι πίσω μου και ενα focus rs....το οποιο στις προηγούμενες γύρες ηταν πισω μου αλλα σε μεγαλη αποσταση...και ξυριζε....εμπαινε απιστευτα, κατα γενική ομολογία όσων ηταν παρόντες...
Απο οτι κατάλαβα θέλησε να μπούμε μέσα μαζί κολλητά για να δοκιμάσει....γι αυτο και δεν περιμενε το σημα του αληταρχη να μπει με χρονικη διάφορα μετά απο μενα, και μπήκε μαζι μου κολλητά..

Ξεκινησαμε αμμεσα σε γρηγορο ρυθμο....ειχαμε μια αποσταση μεταξυ μας στα 50 μετρα....εγω με τα ηλεκτρονικα ολα on και σε sport plus manual....
Με τα τον πρώτο γύρο έβλεπα πολύ σιγά αλλά σταθερά στροφή με την στροφή, να μειώνει την απόσταση.....
Παρατήρησα σχεδόν αμέσως οτι καθε φορα που έβγαινα απο στροφή και επιτάχυνα, αναβε το λαμπάκι για την πρόσφυση....και με έκοβε κάπως....
Αποφάσισα και τα έβγαλα ολα off.....
Απο εκείνη την στιγμή και μετά το αμαξι αλλαξε εντελώς συμπεριφορά.....στις εξόδους έκανε άμεσα την διαφορα....η αποσταση οχι μονο δεν εμεινε σταθερή μεταξύ μας, αλλα μετα απο 2 γυρους, ηταν πανω απο 100 μετρα....και συνεχως μεγάλωνε εως την ωρα που βγήκα.....
Το κοστος στην ολη αφαιρεση των ηλεκτρονικων ειναι οτι πρεπει να χεις τις αισθησεις σου παντα στο 100%....το αμαξι στις στροφες και στις εξοδους ηθελε συνεχος μικροδιορθωσεις με το τιμονι για να συνελθει.....αλλα το αντιτιμο ειναι μια αδιακοπη κια μεστη επιτάχυνση.....
Για μενα αν καποιος θελει να παει πραγματικα γρηγορα...πραπει να τα εχει off...αλλα πολλη προσοχη!!!
Ο χρήστης z4 dct δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-12-11, 14:02   #9
Panoz

Status:

This is no news...
Δεν μπορείς να πας γρήγορα με τα ηλεκτρονικά on. Μου κάνει εντύπωση που σου φάνηκε παράξενο εσένα που το κατέχεις το αθλημα.

Πραγματικά το Αμαξι είναι αχρωμο με τα ηλεκτρονικά στο on.

Sent from my iPhone using Tapatalk
07-12-11, 14:15   #10
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Εμένα μια σκάλα έχει το καράβι, κι αυτή πάει περίπατο όταν έχει άπλα και μπορώ να "τεντωθώ" λιγάκι

Με κάποια εμπειρία και λίγα χέρια και προσοχή νομίζω ότι τα αυτοκίνητά μας είναι αρκετά ήρεμα και προβλέψιμα στις αντιδράσεις τους. Μεγάλα μεταξόνια, ήρεμες γεωμετρίες στην ανάρτηση κλπ δεν σε φέρνουν προ απροόπτου εκτός κι αν πέσεις σε μεικτές συνθήκες (βρεγμένο με στεγνά σημεία το χειρότερο γιατί τρως χαστούκια από το πουθενά).

Έχοντας οδηγήσει πολύ νευρικά αυτοκίνητα (από την Susie σε πίστα μέχρι S2000 το οποίο θεωρώ το πιο νευρικό αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ) χωρίς ίχνος ηλεκτρονικών και νιώθοντας confident στο κάθισμα του οδηγού νιώθω πως τα ηλεκτρονικά έχει νόημα για να πηγαινοέρχεσαι σχετικά ήρεμος και χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα. Δεν νοείται γρήγορη βόλτα που να μην είναι όλα off.

Αν είχα κάτι πιο σπορ, μάλλον θα ήμουν συνέχεια στο DTC και όλα off όταν είναι happy-time.

Tags
dsc, DTC, poll, xDrive

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές