Βοήθεια για διαδικαστικά σε τρέιλερ ιδιοκατασκευής - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » DIY & Project Cars » Βοήθεια για διαδικαστικά σε τρέιλερ ιδιοκατασκευής

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-12-11, 21:02   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Thanks captain. Ο κοτσαδόρος είναι μεταχειρισμένος αλλά είναι γι' αυτό το αυτοκίνητο κι έχω από την Westfalia όλα τα πιστοποιητικά του (το δε ταμπελάκι του είναι εμφανές και αναγράφει τα πάντα). Τι περίπου θα κοστίσει η διαδικασία? Ο μηχανολόγος μηχανικός που θα μου υπογράψει τα σχέδιά μου είναι συνάδελφος...
Γιάννης-sv2gww

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-11, 21:08   #12
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Εγώ δεν πήρα λεφτά. Το έκανα κι εγώ για 3 φίλους. Πάνε κάποια χρόνια (4 την τελευταία φορά) και είχαν πληρωθεί κάποια παράβολα αλλά συγνώμη που δεν θυμάμαι το ποσό.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-11, 21:23   #13
sv2gww

Status:

No problem... Αυτό που δεν θέλω είναι να πληρώσω για λάδωμα καναδυό καρεκλάδες του δημοσίου, γιατί από τα λόγια τους αυτό κατάλαβα. Και ούτε θέλω να βγάλω χαρτιά για 750άρι τρέιλερ όπως κάνουν μερικοί με σκάφη και βάρκες στο δρόμο που είναι πολύ περισσότερο σε βάρος από τα δηλωμένα.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

17-12-11, 21:58   #14
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Στις δικές μου περιπτώσεις πάντως ΔΕΝ υπήρξε κάποιο λάδωμα. Αλλά ΟΤΙ φτιάχτηκε έτσι δηλώθηκε και τίποτα πέραν των προδιαγραφών.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-12-11, 00:17   #15
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Γιαννη απ'οσο θυμαμαι στο δικο μου που εφτιαξα σε ενα 2002 το 1990, η αδεια που βγαινει απο το υπ. συγκ/ων θελει σφραγιδα και υπογραφη μηχ/γου- μηχ/κου πολυτεχνειου, ευκολο αυτο, μια δηλωση του νομου 105 (ή οπως αλλιως λεγεται σημερα) και πανω σε αυτην θα χτυπησετε ενα νουμερο με καρμπον πατητο με μολυβι απο το μπρατσο του τρειλερ (με ποντες ενα αριθμο).
Καποια χαρτοσημα απλα και καθαρισες.
Θελεις και μια πιστοποιηση ''ελξης'' απο την BMW που βγαινει απλα δινοντας τους το πλαισιο του αυτοκινητου που θα δηλωσεις οτι θα ελκει την μπαγκαζιερα.

Αν θελεις και την προσωπικη μου αποψη δηλωσε σωστα τις διαστασεις της μπαγκαζιερας αλλα μην δηλωσεις αξονα μεγαλου φορτιου (βαλε μεχρι 500 κιλ γιατι κατι ΄΄παιζει'' και με τα βαρη.

Νομιζω δε οτι καπου εχουν αλλαξει το παραστατικο για την κατασταση του αξονα, τον θελουν δηλαδη καινουργιο με χαρτια.
Αν θες να το παρακαμψεις αυτο, βαψτον να ''φαινεται'' καινουργιος και παρε ενα εικονικο τιμολογιο απο καποια εταιρεια κατασκευης τρειλερ (π.χ Α.ΗΕLLAS).
Φαινονται πολλα αλλα δεν ειναι τιποτα, και χωρις λαδωμα

Νικος
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-12-11, 15:50   #16
sv2gww

Status:

Ευχαριστώ Nίκο για τις συμβουλές.
Βασικά με το θέμα βάρους υπάρχει προβληματάκι. Το τρέιλερ το έκανα βαρύ για να μπορεί να φέρει μεγάλο φορτίο. Και θα 'θελα τα χαρτιά του να είναι εντάξη μην τυχόν και συμβεί τίποτα στο δρόμο. Λίγο-πολύ, όταν μου τα "μασούσανε" στο τηλέφωνο οι αρμόδιοι της Δ. Συγκοινωνιών μου είπαν κι αυτοί τα ίδια. Για μέγιστο 750 κιλά και "έλα από εδώ να το δούμε και θα τα βρούμε" και τέτοια. Εν τω μεταξύ, ο άξονας είναι όντως μεταχειρισμένος αφού είναι από φορτηγάκι FIAT. Αν τα ήξερα όλα αυτά από νωρίς -ή μάλλον, αν ρωτούσα από πριν- θα είχα κάνει ένα τρέιλερ από σηδερογωνίες και λαμαρίνα για να 'ταν το πολύ 150 κιλά. Τώρα......
Βεβαίωση έλξης για το 5άρι έχω βγάλει ήδη και έχω και τα χαρτιά του κοτσαδόρου. Περιμένω με e-mail το πιστοποιητικό της χούφτας του τρέιλερ γιατί είναι με φρένο, για βάρος από 750 έως 1400 κιλά.
Σχέδια μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά έχω ήδη βγάλει με απόλυτη ακρήβια μιας και τα σήδερα τα έκοψα σε παντογράφο βάσει του autoCAD. Αν και είμαι μηχανολόγος δεν έχω άδεια ισότιμη πανεπιστημίου (έχω τελειώσει ΚΑΤΕΕ, πριν κάτι αιώνες) αλλά δεν με απασχολεί, ας είναι καλά οι συνάδελφοί μου. Για να δούμε λοιπόν. Θα το κυκλοφορίσω ή θα το χαρίσω σε κανέναν αγρότη???
Γιάννης-sv2gww.

20-12-11, 16:01   #17
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
αφου θα εχεις βαρυ trailer...δεν βαζεις και ενα Μ5 μοτερ για να μην εχεις προβλημα? αφου μπορεις...ιδιαιτερα εσυ...ανετα!
20-12-11, 16:11   #18
sv2gww

Status:

Που να το βάλω το μοτέρ? Στο τρέιλερ? Γιατί για το αμάξι πλέον δε λέει. Πάντως, με ένα μικρό μοτέρ, μια ρόδα με τιμόνι και μπουκάλες από μοτόρι και έναν πάγκο για κάθησμα και είναι έτοιμο το τρίκυκλο. Σαν αυτά που είχαν κάποτε οι γύγτοι. Και αν δουν ξανά από μένα τέλη κυκλοφορίας να γίνω Ολυμπιακός από ΠΑΟΚτσής.....
Γιάννης-sv2gww.

20-12-11, 23:40   #19
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Nίκο για τις συμβουλές.
Βασικά με το θέμα βάρους υπάρχει προβληματάκι. Το τρέιλερ το έκανα βαρύ για να μπορεί να φέρει μεγάλο φορτίο. Και θα 'θελα τα χαρτιά του να είναι εντάξη μην τυχόν και συμβεί τίποτα στο δρόμο. Λίγο-πολύ, όταν μου τα "μασούσανε" στο τηλέφωνο οι αρμόδιοι της Δ. Συγκοινωνιών μου είπαν κι αυτοί τα ίδια. Για μέγιστο 750 κιλά και "έλα από εδώ να το δούμε και θα τα βρούμε" και τέτοια. Εν τω μεταξύ, ο άξονας είναι όντως μεταχειρισμένος αφού είναι από φορτηγάκι FIAT. Αν τα ήξερα όλα αυτά από νωρίς -ή μάλλον, αν ρωτούσα από πριν- θα είχα κάνει ένα τρέιλερ από σηδερογωνίες και λαμαρίνα για να 'ταν το πολύ 150 κιλά. Τώρα......
Βεβαίωση έλξης για το 5άρι έχω βγάλει ήδη και έχω και τα χαρτιά του κοτσαδόρου. Περιμένω με e-mail το πιστοποιητικό της χούφτας του τρέιλερ γιατί είναι με φρένο, για βάρος από 750 έως 1400 κιλά.
Σχέδια μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά έχω ήδη βγάλει με απόλυτη ακρήβια μιας και τα σήδερα τα έκοψα σε παντογράφο βάσει του autoCAD. Αν και είμαι μηχανολόγος δεν έχω άδεια ισότιμη πανεπιστημίου (έχω τελειώσει ΚΑΤΕΕ, πριν κάτι αιώνες) αλλά δεν με απασχολεί, ας είναι καλά οι συνάδελφοί μου. Για να δούμε λοιπόν. Θα το κυκλοφορίσω ή θα το χαρίσω σε κανέναν αγρότη???
Γιάννης-sv2gww.
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ αν κανεις οτι σου'γραψα περναει χωρις αυτοψια !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-03-12, 13:06   #20
sv2gww

Status:

Τελικά η όλη ιστορία του τρέιλερ έφτασε στο τέλος της. Η κατασκευή ολοκληρώθηκε επιτυχώς (όποιος θέλει κατασκευαστικά σχέδια για τέτοιων διαστάσεων τρέιλερ πολύ ευχαρίστως να τα διαθέσω) και πλέον το έχω στο σπίτι μου. Συνοπτικά έχει διαστάσεις καρότσας 1,90 x 1,25 (χωράει άνετα 2 ευρωπαλέτες) και συνολικό 2,90 x 1,75. Ζυγίζει άδειο γύρω στα 250 κιλά αλλά μπορεί να φέρει φορτίο 1200+ κιλών. Ο άξονάς του με τις σούστες, αμορτισέρ και φρένα ανοίκει σε minivan Fiat Ducato και είναι εξοπλισμένο με χειρόφρενο και υδραυλικά (!!!! αντλία από Ε36) φρένα. Η χούφτα είναι μασίφ με πιστοποίηση 1500 κιλών και ο μηχανισμός φρένων αδρανίας λειτουργεί από φορτίο 750 κιλών και άνω. Τα φώτα είναι φτιαγμένα κατά το διάγραμμα των ηλεκτρικών της Ε39 (η BMW είχε φτιάξει τρέιλερ και για μεταφορά μοτοσυκλέτας, οπότε σήκωσα τα σχετικά διαγράμματα) και η φίσα είναι 12πολική, η οποία δίνει φως όπισθεν, ομίχλης και υποστιρίζει μπρίζα 12V (max 20 Amp) την οποία και έχω τοποθετήσει.
Τώρα για τα γραφειοκρατικά.... Το θλυβερό είναι ότι αυτή η χώρα σκοτώνει τα παιδιά της. Ο Νίκος όπως έγραψε παραπάνω "χωρίς αυτοψία" βγήκε αληθηνός... Κανείς δεν ήθελε στη διεύθυνση μεταφορών να δώσει οδηγίες για πιστοποίηση τρέιλερ τέτοιου μέγιστου φορτίου. Μέχρι και για έγκριση τύπου μου είπανε (άνω των 2000€ το κόστος) λές και θα έφτιαχνα γραμμή παραγωγής!!! τελικά τη λύση μου την έδωσε μια σχολή οδηγών όπου με 50€, μια υπεύθηνη προ-συπληρωμένη δήλωση και ένα έντυπο περιγραφής διαστάσεων & διατομών πήρα την άδεια ΚΑΙ το ταμπελάκι ιδιοκατασκευής. Με άλλα λόγια, μπορούσα κάλλιστα να φτιάξω έναν τενεκέ με ρόδες, να τον γεμίσω μέχρι τα μπούνια και να βγω έξω στους δρόμους να σας σκοτώσω με τις ευλογίες του κρατικού φορέα!!!
Μετά θα πάμε μπροστά???
Σας θέτω μερικές φωτό στο www.sv2gww.blogspot.com . Τα φτερά των τροχών θα μου έρθουν σε μερικές ημέρες -inox από Γερμανία- και παραπέτα θα κάνω από ξύλο κάποια στιγμή, για να είναι ΚΑΙ όμορφο.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Tags
αδεια κυκλοφορίας τρέιλερ, αδεια τρειλερ, ρυμουλκό, τρέιλερ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές