e85 eml λαμπακι και λαμπακι κινητηρα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Ζ » e85 eml λαμπακι και λαμπακι κινητηρα

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-12-11, 03:56   #1
kleorider

Drives: E85 Ζ4
e85 eml λαμπακι και λαμπακι κινητηρα

καλησπερα σε όλους πρωτη φορα γραφω στη σελιδα.....καλεσ γιορτεσ σε ολους.....εχω μια z4 2.0i του 08 και σημερα γυρνωντας σπιτι χτυπησα αλεπου στο δρομο(1 φορα ρε π....στη με ματιασε ο παρκαδόρος)...τέλοσπαντων μετα απο 2 χλμ φτανω σπιτι και αφήνω το αμαξι αναμμενο για να κατεβασω τα πραγματα και μολισ παω να το σβήσω βλέπω ανάβει το λαμπάκι eml και μετα απο 5 δευτ. το λαμπάκι κινητήρα....ξέρεισ κανεις τι μπορεί να είναι??την αλεπου τη χτύπησα με 50-80 χλμ το αμαξι δεν είχε ουτε γρατσουνια μετα αλλα τώρα ειναι βραδυ...θα το δω αυριο...βέβαια εβαλα και βενζινη απο ενα πρατηριο ασχετο shell στην εθνικη και τωρα μεχρι την τριτη ειναι κλειστα τα πάντα...μπορει κανεισ να με βοηθησει???μπορω να κουναω το αμαξι μεχρι για κανα 3ημερο ή δεν κανει...???
Ο χρήστης kleorider δεν είναι συνδεδεμένος  
25-12-11, 12:34   #2
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Κατ'αρχην καλημερα και χρονια πολλα.

Μαλλον εχεις κανει κατι απο κατω (εξατμιση-καταλυτη-λαμδα).
Ριξε οπτικα μια ματια απο κατω να δεις αν ''κρεμεται ''κατι.
Αναλογα με την περιοχη σου καλο θα ηταν να το δει ενας Τεχνικος απο την Υπηρεσια μας (δουλευουμε ολες τις μερες του χρονου)

Σκετο το ''λαμπακι ''κινητηρα δεν μας πειραζει, σε συνδιασμο ομως με το EML θα ελεγα να το κοιταξεις.
Παρε ενα τηλεφωνο στο 2109118100 και θα σε βοηθησουν.

Νικος
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-12-11, 12:34   #3
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Καλημερα και χρονια πολλα.

Επιμενει το προβλημα με τα λαμπακι αναμμενα?.. Το μοτερ πως δουλευει, ρελαντι κραταει? Δοκιμασες να το κινησεις να δεις εν κινησει πως συμπεριφερεται?.

Ανοιξε το καπω και ριξε μια καλη ματια μεσα, μπροστα και προς τα κατω ή οπου νομιζεις εσυ οτι εγινε η προσκρουση με το ατυχο ζωο. Δες αν ολα ειναι οκ και στη θεση τους. Επισης ριξε μια ματια κι απο κατω, στο πατωμα μην εχει ξηλωθει τιποτα, κανενα καλωδιο, αισθητηρας ή κατι τετοιο.

Αν ολα φαινονται οκ, δοκιμασε να ψαξεις να βρεις καποιο βενζιναδικο ανοιχτο και βαλε 100αρα μηπως και στρωσει.

Εαν δεν εισαι σιγουρος, φοβασαι μη γινει μεγαλυτερη ζημια ή δεις και κατι ειναι σπασμενο, κομμενο κλπ απλα αστο καλεσε οδικη βοηθεια κι απο βδομαδα συνεργειο που λογικα θα πηγαινες ουτως η αλλως για διαγνωση μετα το αναμμα των ενδειξεων αυτων.

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο και δαπανηρο.

Καλες γιορτες να εχεις.
25-12-11, 12:38   #4
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχην καλημερα και χρονια πολλα.

Μαλλον εχεις κανει κατι απο κατω (εξατμιση-καταλυτη-λαμδα).
Ριξε οπτικα μια ματια απο κατω να δεις αν ''κρεμεται ''κατι.
Αναλογα με την περιοχη σου καλο θα ηταν να το δει ενας Τεχνικος απο την Υπηρεσια μας (δουλευουμε ολες τις μερες του χρονου)

Σκετο το ''λαμπακι ''κινητηρα δεν μας πειραζει, σε συνδιασμο ομως με το EML θα ελεγα να το κοιταξεις.
Παρε ενα τηλεφωνο στο 2109118100 και θα σε βοηθησουν.

Νικος
Με προλαβε ο Νικος κι απαντησε πρωτος!
25-12-11, 12:42   #5
nikos bob

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με προλαβε ο Νικος κι απαντησε πρωτος!
Χρονια Πολλα Γιαννη μου !!
25-12-11, 13:10   #6
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρονια Πολλα Γιαννη μου !!

Επισης χρονια πολλα σε σενα και την οικογενεια σου!
25-12-11, 22:28   #7
kleorider

ευχαριστώ πολυ για τισ ευχες σας παιδια...καλές γιορτες σε όλους...το αμάξι το κουνησα σήμερα...εκανα 30 χλμ και τίποτα...τα λαμπάκια παραμένουν.κοίταξα μέσα στον κινητήρα αλλά δεν είδα τιποτα...θα το ξαναδώ αυριο το πρωι...είπα να μην το κουνήσω άλλο απόψε..βασικά μπορεί να είναι άσχετο με τα λαμπάκια αλλα θα το αναφέρω μήπως ξέρετε να με βοηθήσετε..έχει περίπου απο τα 50.000χλμ. το αμάξι που έκανε ένα θόρυβο όταν ξεκινάει σε 1η ή όπισθεν και όταν ζορίζεται..πήγα στη metallaxis βόλου με βάλανε και άλλαξα 200ευρώ ιμάντα αλλά δεν είναι αυτό..πήγα το προηγούμενο σαβκο στο σπανο και μου είπε ότι εφόσον δεν είναι υμάντας είναι ή τεντωτήρας(300ευρω τουλαχ.) ή δυναμό(1000 ευρώ τουλαχ.)επειδή βιαζόμουν όμως πήγα στη *bmw αλεξ\πολης και αλλάξαμε δοκιμαστικά δωρεαν τεντοτήρα με θεωρητικό κόστος 95ευρώ αλλά πάλι τπτ. μου είπαν ότι μάλλον είναι αντλία νερού ή η διπλανή αντλία που δεν γνωρίζω τι είναι. μου συμπληρώσαν και ψυκτικό υγρό γιατι καθώς πήγαινα μου αναβόσβησε το λαμπάκι και όντως η στάθμη ήταν χαμηλή.μήπως αυτά που ανάψαν έχουν σχέση με αυτά και όχι με το ζώο γιατί δεν έχω ούτε γρατζουνιά μπροστά? αν βοηθάει τα λαμπάκια ανάψαν μετά από 2.5 ώρες περίπου λειτουργίας από θεσ/κη-βόλο με το χθεσινό ψωφοκρυο.σορρυ για το μεγαλο μνμ αλλά ήθελα να είμαι περιεκτικός μήπως σας βοηθήσω..ευχαριστω για τις προηγουμενες απαντήσεις!!!! θα παρω και τηλ.
Ο χρήστης kleorider δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-12-11, 22:46   #8
nikos bob

Status:

Bασικα για τα λαμπακια να παρεις το πρωι ενα τηλ. και θα τα πουμε μαζι.
Δευτερον για ολα τα αλλα θα το δουμε απο κοντα αν συνεχιζει να το κανει.

Αν δεν εχεις χτυπημα μαλλον ειναι κομμενος κανενας ''φαρυγγας'' (λαστιχο εισαγωγης) 'η το μοτερ βαλβτρονικ.

Θα το δουμε...

Νικος
25-12-11, 23:21   #9
kleorider

πήρα τηλ τωρα φιλε και θα έρθουν αυριο να το δούνε...ευχαριστώ για τη βοήθεια...θα σας πω αύριο τί μου είπανε..τι εννοείς το μοτέρ βαλβτρονικ???
Ο χρήστης kleorider δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-12-11, 06:23   #10
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kleorider Εμφάνιση μηνυμάτων
πήρα τηλ τωρα φιλε και θα έρθουν αυριο να το δούνε...ευχαριστώ για τη βοήθεια...θα σας πω αύριο τί μου είπανε..τι εννοείς το μοτέρ βαλβτρονικ???
Εγω εσένα κάπου σε ξέρω.!! Περάσεις μήπως τέσσερα χρονια Αθήνα Καλαμάτα;

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές