Καθαρισμός επικαθίσεων άνθρακα - την βοήθεια σας - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-05-12, 22:12   #61
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Συμφωνώ απολύτως. Και μόνο οι αναθυμιάσεις να οδηγηθούν εκτός μηχανής δεν πρόκειται να ξαναβρωμίσει με κάπνα η βαλβίδα ρελαντί, η πεταλούδα γκαζιού και φυσικά η πολλαπλή εισαγωγής. Και τα μπεκ σε νορμάλ μοτέρ.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-12, 22:56   #62
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Άλλο πράγμα η βαλβίδα ρελαντί, εισαγωγή, ιντερκούλερ και η πεταλούδα και άλλο πράγμα οι βαλβίδες καθεαυτό.

Οι βαλβίδες πιάνουν καρβουνίλα όπως και να έχει. Είναι χαρακτηριστικό του άμεσου ψεκασμού γιατί δεν τις καθαρίζει η βενζίνη όπως στα συμβατικά αυτοκίνητα. Η καπνίλα έρχεται απο το άνοιγμα των βαλβίδων και κάθεται πάνω στην έδρα και στο καλάμι.

Ένα καλό OCC σίγουρα βοηθάει γιατί η καπνίλα δεν ανακατεύεται με το λάδι και δεν γίνεται γλίτσα.

Ενα OCC το χρειάζομαι προσωπικά γιατί το intercooler πρέπει να έχει γεμίσει τόσο λάδι που πιστεύω έχει χάσει την απόδοση του. Παλιά σε ρολάρισμα είχα +2 βαθμούς απο την θερμοκρασία περιβάλοντος θερμοκρασία εισαγωγής και τώρα έχω +15 έως +20.
09-05-12, 23:02   #63
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Ένα αρκετά ενδιαφέρον βίντεο για τον καθαρισμό των επικαθίσεων άνθρακα ( από 0:52 και μετά )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimaras : 09-05-12 στις 23:29
Ο χρήστης jimaras δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-12, 23:56   #64
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Σώτο θα διαφωνήσω μαζί σου... Ο καθαρός αέρας που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης πού βρήσκει τα κατάλοιπα ώστε να σχηματιστεί επικάθηση στις βαλβίδες εισαγωγής? Όσο άγριο και να 'ναι το overlap των εκκεντροφόρων δεν είναι δυνατόν να διαρεύσει καυσαέριο προς έναν χώρο (πολλαπλή εισαγωγής) ο οποίος τελεί υπό πίεση (turbo). Δύο είναι οι παράγωντες: οι αναθυμιάσεις και η επανακυκλοφορία μέρους των καυσαερίων μέσα από σχετικές διόδους από τις πολλαπλές εξαγωγής ή μετά τις τουρμπίνες. Αυτό όμως το οποίο κτίζει τον άνθρακα επάνω στα μέταλλα είναι κατά 80% ατμός από θερμό λαδάκι...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-12, 00:47   #65
MAN E90

Status:

Drives: F20 116i
Εγώ πιστεύω πως αυτό που λέει ο στρατος παρατηρείται μόνο σε περιπτώσεις απώλειας χρονισμού των εκεντροφόρων, αλλά τότε το αμάξι έχει πρόβλημα ούτος ή αλλος.

Επίσης να συμπληρώσω πως όταν χρησιμοποιούμε φιλτροχοάνη, από την οποία περνάει λίγη σκόνη, σε συνδιασμό με τις αναθυμιάσεις σχηματίζεται ένα μίγμα 'λάσπης', κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο συναρπαστικά κατά την επαφή με την πυρακτωμένη βαλβίδα.
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-12, 02:08   #66
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAN E90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παραθέσω τη μεχρι τώρα εμπειρία μου πάνω στο θέμα:

Καμία μετατροπή: κάρβουνο
Δοχειο αναθυμιάσεων: λιγότερο κάρβουνο (εξαρτάται τι ποσότητα γυρνάει μέσα σαν υδρατμός)
Έξω οι αναθυμιάσεις: καθόλου κάρβουνο
Έξω αναθυμιάσεις και water meth: καθόλου κάρβουνο και βαλβίδες σαν καινούριες

Το παραπάνω το έχω βιώσει σε 1.6ΤΗΡ φούλ 1ο σταδιο.
Στα 20.000κμ το αμάζι δεν πήγαινε βήμα και έκανα καθαρισμό (manual) αφού δοκίμασα seafoam, AMS vavle cleaner και λοιπές μπούρδες που δεν εκαναν τίποτα. Μετά τον καθαρισμό έβγαλα έξω τελείως τις αναθυμιάσεις και το πρόβλημα λύθηκε. Φιλος που έκανε τα ίδια + watermeth το αμάξι του είναι πεντακάθαρο μετά απο πολλά χιλιόμετρα.
Βέβαια να πω ότι ο ΤΗΡ είχε 2 εξόδους αναθυμιάσεων στο καπάκι, μια πήγαινε πριν τη τουρμπίνα και μια (την PVC) που πήγαινε κατευθείαν στην πολλαπλή.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Μιλάς για μοτέρ άμεσου ψεκασμού ή συμβατικό;
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-12, 14:53   #67
nicolas

Drives: E90 316i
υπαρχει περιπτωση αυτο το φαινομενο να ειναι πιο εντονο για αυτοκινητο που κινειται περισσοτερο στην πολη?και αν ναι,βγαζοντας το καθε τοσο εξω στην εθνικη,με ψηλες ταχυτητες να εξαλειφθει αυτο το φαινομενο η` εστω να μειωθει?
Ο χρήστης nicolas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-12, 17:58   #68
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Η υψηλότερη θερμοκρασία θα βοηθήσει να περιοριστεί το φαινόμενο. Δηλαδή μια απόσταση 20-25 km με 120 και 4000 στροφές θα βοηθούσε. Έτσι έχει γραφτεί τουλάχιστον. Εμένα δεν μου πάει φυσικά η καρδιά μου να το κάνω.

Νομίζω οτι η χρήση πόλης κάνει πιο έντονο το φαινόμενο
10-05-12, 20:19   #69
MAN E90

Status:

Drives: F20 116i
@insanedriver: Ναι ο 1.6ΤΗΡ είναι άμεσου ψεκασμού των ΒΜW/PSA (στα μινι κουπερ S και στα πεζώ 207 τurbo)

@stratos: Το έχω διαβάσει αυτό αλλά στην πράξη δεν είχα δει κατι (θυμάμαι είχα κάνει seafoam και μετά εθνική ξεκάπνισμα για ώρα)

@nicolas: Θεωριτικά η χρήση πόλης παράγει περισσότερες αναθυμιάσεις, στην πράξη δε το έχω τσεκάρει.
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-04-16, 13:25   #70
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Ας αναβιώσουμε ένα πάντα επίκαιρο θέμα.
Ο thp ο οποίος είναι ο κινητήρας που με κάποιες προσθήκες/τροποποιήσεις κινεί τα υπερτροφοδοτούμενα 1600αρια της BMW έχει πλέον (δεν ξέρω από πότε) μία σημαντική διαφοροποίηση όσον αφορά τις αναθυμιάσεις. Η τρύπα που οδηγούσε αναθυμιάσεις από την κεφαλή στην εισαγωγή, είναι πλέον ταπωμένη και αναθυμιάσεις πηγαίνουν μόνο στο κολάρο πριν την τουρμπίνα.
Προφανώς είναι μία κίνηση για τον περιορισμό του μπαζώματος των βαλβίδων εισαγωγής, αλλά παραμένει το πρόβλημα συσσώρευσης λαδιού στο intercooler και τις σωληνώσεις.
Εγώ έχω εγκαταστήσει το δοχείο αναθυμιάσεων της BMS το οποίο δουλεύει εντυπωσιακά καλά.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ανθρακας, carbon deposits, επικαθισεις ανθρακα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές