Oδήγηση στο χιόνι - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-01-16, 17:24   #11
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Όλα ήρεμα Γιάννη μην ανησυχείς

18-01-16, 20:40   #12
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Εινα πραγματικά λυπηρό να βλέπεις τόσο κόσμο να πνίγεται πραγματικά σε μια κουταλιά νερό. Στις ίδιες συνθήκες που αναφέρει ο Γιάννης κινηθηκα και εγώ σήμερα και μάλιστα σε δυο τροχούς. Ο πανικός που υπήρχε ακόμη και εντός πόλεως δεν περιγράφεται.
Πριν να ξεκινήσω είχα αποφασίσει ότι αν έβλεπα ότι δεν με παίρνει για οποιονδήποτε λόγο, θα άφηνα στην άκρη το δίτροχο και θα έπαιρνα ένα ταξί.
Φόρεσα τα απαραίτητα και κινηθηκα κανονικά και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Στο μόνο σημείο που γλίστρησα ήταν τα σε κάτι σκαλοπάτια με τα πόδια!
Που θέλω να καταλήξω; Ακόμη και για την πιο μικρή αλλαγή που μπορεί να εμφανιστεί δεν υπάρχει η παιδεία και η ώριμη σκέψη για το πως πρέπει να κινηθούμε με ασφάλεια.
19-01-16, 11:01   #13
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Εεεε τωρα τη συζητατε! Και οργονωμενα οταν πανε ειναι καλυτερα δλδ! Να σας πω ιστοριες προσπερασματος στον Παρνασο στα 4χ4 με αλυσιδες και εγω ανευ σε καταβαση και αναβαση!
19-01-16, 13:27   #14
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Εγώ πάντως σήμερα που πήγα στην περιοχή της Τούμπας στην είσοδο ( της Τούμπας ) από το περιφερικο ο δρόμος γυαλίζει ( απο το πολυ αλατι ) και έχει μαζευτεί στις άκρες αρκετό αλάτι. Ο δρόμος καθαρός χωρίς πάγο ( ούτε black ice πού δεν φαίνεται κτλ ) ναι μεν είναι δρόμος με αρκετή κλίση (ανηφόρα /κατηφόρα ) αλλά μάλλον έγινε υπερβολική χρήση . Σε λίγο καιρό θα βρίζουμε για τις λακκούβες που θα γίνουν λόγω διάβρωσης. ..
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-16, 16:01   #15
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιάννη το χιόνι που έπεσε το πρωί της Δευτέρας ήταν αστείο.. Για δεδομένα άλλων περιοχών θα ήταν άχνη σε κουραμπιέδες. Εμείς όμως είμαστε ικανοί να σταματήσουμε την περιστροφή της Γης γιατί ...έτσι.
Οι λακούβες σχηματίζονται από τα νερά που συσσωρεύονται στην υπόβαση του ασφαλοτάπιτα ή από το υπερβολικό φορτίο. Σπάζει η σύνδεση (η άσφαλτος ή πίσσα) ή τα ίδια τα χαλίκια οπότε σιγά σιγά ξεκινάει ο κρατήρας. Κάθε νέα βροχή στέλνει περισσότερο νερό πιο μέσα λόγω υδροστατικής πίεσης -το νερό κάτω από τις ρόδες- οπότε και η διάρρηξη αυξάνει με αριθμητική πρόοδο. Γι' αυτό και μετά από κάθε βροχή μεγαλώνουν οι λακούβες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-16, 16:27   #16
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
19-01-16, 17:00   #17
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Ωραίος Γιάννη thanks για την διευκρίνηση! !! Γενικα υπάρχουν οδηγοί ( αντρες / γυναικες ) που όχι μόνο δεν γνωρίζουν από οδήγηση περα απο τα βασικα και αυτο μετα βιας αλλά δεν έχουν και αντίληψη για το πως πρέπει αλλά και αν πρέπει να κινηθούν στο δρόμο είτε σε απλές συνθήκες είτε σε λίγο δυσκολότερες. . Εγώ πλέον το βλέπω αλλιώς. .. ρίχνω και κανένα "καντηλι" όταν μου τυχαίνει κανένας/καμιά κουλός/κουλή οδηγός και πάω σπίτι χαλαρός και ήρεμος! ! Είναι και αυτοί χρήσιμοι εδώ που τα λέμε! !!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-16, 18:27   #18
Z4MC

Drives: F20 118i
Ακομα και 1 εκατοστο χιονι είναι πρόβλημα αν δεν εχεις καταλληλα λάστιχα.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-16, 18:46   #19
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Ωραίο το post αλλα θα ήθελα τη γνώμη σας μεταξύ Χιονοκουβερτες - αλυσίδες; Και αν έχετε κάτι δοκιμασμένο σε μάρκα;
19-01-16, 19:28   #20
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Όσο πιο γρήγορα μπαίνει, τόσο λιγότερο ικανό είναι και τόσο πιο γρήγορα θα χαλάσει.

Αυτός είναι ο γενικός κανόνας νομίζω.

Αλυσίδες είναι το καλύτερο που μπορείς να έχεις, αλλά ούτε μπαίνουν σε όλα (ανάλογα απόσταση μπουκάλας-τροχού, ή θόλου-τροχού) και είναι και σχετικά παλούκι να μπούνε.

Από την άλλη οι κάλτσες είναι πανεύκολες, αλλά δεν κρατάνε πολύ και δεν είναι και όσο καλές οι αλυσίδες. Επίσης είναι και πιο ακριβές.

Εγώ γενικά είμαι υπέρμαχος της αλυσίδας γιατί αν είναι να κολλήσω, σημαίνει ότι θα θέλω ότι περισσότερο μπορώ να έχω, και επίσης δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά για κάτι που μπορεί να μην χρησιμοποιήσω και ποτέ. Πέρασα καλούς χειμώνες και με το 7άρι και με το Lexus και με σοβαρά λάστιχα δεν κόλησα πουθενά. Τέλος Νοεμβρίου πήγαμε Val Thorens που είναι το ψηλότερο resort στον κόσμο, με το χωριό στα 2300μ. Παντού μασίφ πάγος, και από πάνω χιονάκι σε όλον τον δρόμο σε όλο το χωριό. Ανηφόρες-κατηφόρες, χριστούς-καντήλια-παναγίες, τα Nokian δεν καταλάβανε τίποτα.

Εγώ κι Ελλάδα να ήμουνα, αν δεν ήμουν σε νησί, και χειμώνα θα φόραγα ένα σετ χειμερινά γιατί δουλεύουν καλύτερα στο κρύο, και δεν θα κόλλαγα ποτέ και για κανένα λόγο.

Αν κυκλοφορεί κάποιος με τα καλοκαιρινά και πιάσει τα βουνά καταχείμωνο και φοβηθεί, ε ότι και να έχει στο πορτ-μπαγκάζ καλύτερο από τα καλοκαιρνά λάστιχα είναι. Ζύγισε αν θες να τις βάλεις γρήγορα στην δύσκολη ανάγκη και πόσο σκληρές μπορεί να είναι οι συνθήκες και αποφάσισε.

Tags
πάγος, Συμβουλές, συμβουλες, τεχνικες οδηγησης, Oδήγηση στο χιόνι, tips, χιόνι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές