Oδήγηση στο χιόνι - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-01-16, 20:26   #21
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
100% ότι έχει γράψει ο Γιάννης παραπάνω. Το δέλεαρ της γρήγορης τοποθέτησης του ...pamper στα λάστιχα είναι το μόνο "συν". Για τις αλυσίδες, μια καλή δοκιμή εν είδει προπόνησης είναι αρκετή για να καταλάβει κάποιος πόσο εύκολα μπαίνουν και βγαίνουν αμέτρητες φορές.
Επίσης, οι αλυσίδες είναι καλό να υπάρχουν στο πόρτ-μπαγκάζ όλο τον χειμώνα (μιας κι έχουμε φίλους από την επαρχία). Ένας κλειστός ασφαλτόδρομος και μια αναγκαστική παράκαμψη μέσα από τον χωματόδρομο-παγωμένο βούρκο φτάνει για να γίνουν τα λάστιχα δυο φορές πιο φαρδιά από τη λάσπη. Αλυσίδες λοιπόν για κάθε χρήση.
Κι επειδή οι αλυσίδες δεν τοποθετούνται σε φαρδιά λάστιχα και τεράστιες ζάντες τις παλιές ζαντούλες μας δε τις δίνουμε για ανακύκλωση. Το χειρότερο χειμερινό λάστιχο είναι εκατοντάδες φορές καλύτερο από ένα φαρδύ καινούργιο λάστιχο με έναν κετσέ επάνω του. Κι αν δεν έχουμε μπορούμε να βρούμε μια 4άδα μικρών διαστάσεων. Όσο πιο στενό το χειμερινό λάστιχο τόσο το καλύτερο.
Τέλος, για όποιον τύχει να σταματήσει να βάλει αλυσίδες -ή ότι έχει τέλος πάντων- στην άκρη του δρόμου να προσέχει όσο μπορεί περισσότερο. Αυτούς που μπορεί να έρθουν κατά πάνω του νομίζοντας ότι οδηγούν αρκτικό όχημα ενώ στην ουσία δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Καλύτερα να σταματήσουμε πιο νωρίς από το δύσκολο σημείο όπου όλοι έχουν μαζευτεί και βάζουν αλυσίδες παρά να βρεθούμε καταμεσής λαμαρινών που πλέουν όπου φυσάει ο άνεμος. Μόνοι μας και ήσυχοι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-16, 22:49   #22
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!!!

Αλυσίδες είναι η πιο οικονομική , μόνιμη λύση.

Η εμπειρία μου με τις χιονοκουβερτες είναι εξαιρετική όσον αφορά το αποτέλεσμα αλλά και αρνητική γιατι στην ουσία είναι μιας χρήσης.......αν μείνουν πάνω στις ρόδες όλο το βράδυ χωρίς να κινηθεί το αυτοκίνητο, από την παγωνιά καταστρέφονται.
Θα πρέπει να της βγάλεις να της πλύνεις.......εφ όσον φυσικά δεν έχουν καταστραφεί από κίνηση του αυτοκινήτου στην άσφαλτο ή σπινιαρισμα.......

Από την άλλη όμως μου έτυχε να ανεβαίνω στον Αγ.Αθανάσιο και να ρίχνει "παντόφλες"........όχι απλά δεν κόλλησα ή δυσκολεύτηκα αλλά και η ταχύτητα ήταν πάνω από 30 χλμ/ω όταν άλλα με αλυσίδες δεν πήγαιναν πάνω από 20........
Σημειωτέον ότι Tiguan δεν ανέβηκε ανηφόρα με πάγο σε αντίθεση με εμένα με το 318.......
Όμως τα 60-70€ για μιας χρήσης είναι πάρα πολλά.......

Τουλάχιστον τόσα είχα πληρώσει πριν 7 χρόνια.....
19-01-16, 22:58   #23
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Και με τα μεγάλα λάστιχα τι γίνεται? Το κλειδωνουμε μέσα?
20-01-16, 00:42   #24
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Συμφωνώ με όσα λέχθησαν, οφείλω να πω οτι δεν προτίθεμαι να ανέβω στο καιμακτσαλαν με το Ε90, αλλα να βγω απο μια δύσκολη στιγμή σε ταξιδι. Σκέφτομαι σοβαρά τις κουβέρτες , με προβληματίζει το γεγονός οτι μιλάτε οι περισσότεροι για μια μόνο χρήση ... Ειναι τόσο εύκολο να καταστραφεί δηλαδή αν αμέσως δεν συντηρηθεί ; Η μείνει πάνω στον τροχό για ένα βράδυ ;;
20-01-16, 10:53   #25
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ημουν κι εγω μεταξυ των υπερ και κατα των παραδοσιακων αλυσιδων και των κουβερτων. Τελικα κατεληξα σε αυτο εδω το συστημα:
http://autoplus.gr/index.php/2014-09...12-11/biathlon

Μπορουν να θεωρηθουν ακριβα απο καποιους, ΑΛΛΑ σε βαθος χρονου και αναλογου της χρησης ειναι πολυ πιο οικονομικο απο τα ολα τα υπολοιπα. Και το καλυτερο ειναι οτι οντως η τοποθετηση ακομη και σε χαμηλοπροφιλα και χαμηλωμενα αυτοκινητα ειναι εφικτη και ευκολη.

Για τα ελαστικα του terios (235/60R16) η τιμη ηταν 507 ευρω.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-16, 11:47   #26
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τα μεγάλα λάστιχα τι γίνεται? Το κλειδωνουμε μέσα?
Biathlon ειναι ακριβες αλλα μπαινουν και λεπτες σε σχεση με την συμβατικη και λιγοτερο κραδασμο.
20-01-16, 11:54   #27
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Πολύ ωραία η λύση με τις πλαστικές αλυσίδες αλλά όντως για τα σημερινά δεδομένα είναι αρκετά ακριβές. .. εκεί που σκεφτόμουν να πάρω άλλο ένα σετ είδα την τιμή και αλλαξα γνώμη. ..σχεδόν όσο ένα σετ χειμερινά ελαστικά κάνουν.
Εγώ πάντως να πω την αλήθεια εως τώρα δεν έχω φτάσει σε σημείο να χρειαστώ αλυσίδες γιατί απλά με τα χιονολαστιχα και με σωστή οδήγηση δεν υπάρχει προβλημα ..ναι αν έχει χιόνι μέχρι το γόνατο θα χρειαστούν αλυσίδες αλλά και εκεί δεν νομίζω να βοηθήσουν γιατι πλέον δεν βλέπουμε τόσο χιόνι. .. μια φορά χρειάστηκα αλυσίδες που ήμουν άγιο Αθανάσιο (στο Καϊμακτσαλάν ) και αυτό για να κατέβω ψηλά από το χωριό γιατι γλυστρουσε παρα πολυ οταν πατουσα φρενο , όπου και αυτό το κατάφερα με το HDC, έχω αναφερθεί σε αλλο ποστ παλιότερα για αυτό το θέμα.

Αλλά τι συζητάμε όταν πολλοί από αυτούς που οδηγούν και προκαλούν μποτιλιαρισμα κτλ ( δεν μιλάω για τα φορτηγά ) δεν ξέρουν τι τους γίνεται. .. ξεκίνημα με πρώτη και μόλις δούνε ότι σπινιαρουν οι ρόδες τα χάνουν και απλά σταματάνε στην μέση του δρόμου. ..
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-16, 14:38   #28
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Biathlon ειναι ακριβες αλλα μπαινουν και λεπτες σε σχεση με την συμβατικη και λιγοτερο κραδασμο.
Έχουμε κανένα link?
20-01-16, 14:50   #29
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
https://www.youtube.com/watch?v=Sb5uRHzBElE
Το μαγαζι στο εστειλα σε PM.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία η λύση με τις πλαστικές αλυσίδες αλλά όντως για τα σημερινά δεδομένα είναι αρκετά ακριβές. .. εκεί που σκεφτόμουν να πάρω άλλο ένα σετ είδα την τιμή και αλλαξα γνώμη. ..σχεδόν όσο ένα σετ χειμερινά ελαστικά κάνουν.
Εγώ πάντως να πω την αλήθεια εως τώρα δεν έχω φτάσει σε σημείο να χρειαστώ αλυσίδες γιατί απλά με τα χιονολαστιχα και με σωστή οδήγηση δεν υπάρχει προβλημα ..ναι αν έχει χιόνι μέχρι το γόνατο θα χρειαστούν αλυσίδες αλλά και εκεί δεν νομίζω να βοηθήσουν γιατι πλέον δεν βλέπουμε τόσο χιόνι. .. μια φορά χρειάστηκα αλυσίδες που ήμουν άγιο Αθανάσιο (στο Καϊμακτσαλάν ) και αυτό για να κατέβω ψηλά από το χωριό γιατι γλυστρουσε παρα πολυ οταν πατουσα φρενο , όπου και αυτό το κατάφερα με το HDC, έχω αναφερθεί σε αλλο ποστ παλιότερα για αυτό το θέμα.

Αλλά τι συζητάμε όταν πολλοί από αυτούς που οδηγούν και προκαλούν μποτιλιαρισμα κτλ ( δεν μιλάω για τα φορτηγά ) δεν ξέρουν τι τους γίνεται. .. ξεκίνημα με πρώτη και μόλις δούνε ότι σπινιαρουν οι ρόδες τα χάνουν και απλά σταματάνε στην μέση του δρόμου. ..
Στις αγγελλιες μας τις εχω βαλει για δωσιμο λογω αλλαγης ζαντας σε 17 Μ
20-01-16, 15:18   #30
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Ηρακλή την έχω δει την αγγελία αλλά δεν μου ταιριάζουν,
σύμφωνα με τον πίνακα έχει 225/45/17 ενώ εγώ φοράω 225/50/17 .
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πάγος, Συμβουλές, συμβουλες, τεχνικες οδηγησης, Oδήγηση στο χιόνι, tips, χιόνι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές