Oδήγηση στο χιόνι - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-01-16, 17:54   #31
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τα μεγάλα λάστιχα τι γίνεται? Το κλειδωνουμε μέσα?
Spikes spider και προσθήκες στα ελατήρια!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-16, 18:17   #32
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Επίσης τα Sottozero βγαίνουν σε σχεδόν ότι νούμερο high-performance μπορείς να φανταστείς και δεν λες ότι κολλάνε κι εύκολα.
24-01-16, 00:18   #33
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Επειδή πίσω απο το πληκτρολόγιο είμαστε όλοι μάγκες ας περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου απο σήμερα.

Εν συντομία, πολλοί παράγοντες έπαιξαν ρόλο που δεν είχα σοβαρό ατύχημα σήμερα:

Καθώς πέρασα τον Σείριο προς Λαμία μετά την Μαλ@κάσα, η θερμοκρασία ήταν +3 σταθερά και εγώ με 120 σταθερά επίσης. Αυτοκίνητο ISUZU και ενεργοποιημένη την τετρακίνηση. Ξαφνικά σταματάει η χιονοθύελλα αλλά όχι και η ομίχλη. Στην δεξιά στροφή μετά τον Σείριο είχε γίνει τρακάρισμα με 2 αυτοκίνητα, το ένα είχε κοπανήσει αριστερά στην νησίδα και το αλλο δεν ξέρω που. Αλλά και τα 2 είχαν κάνει σβούρες.

Ερχόμενος στην μεσαία, βλέπω το ένα τρακαρισμένο κάθετα και το άλλο στην δεξιά σμπαράλια. Πρέπει να είχε γίνει 10-20 δευτερόλεπτα πρίν φτάσω.

Με το που τους βλέπω αφήνω το γκάζι. Τι το ήθελα? Πετάγεται η μούρη προς τα αριστερά, τέρμα γκάζι ξανά μήπως και ξυπνήσει το ντίζελ και τελικά μάγκωσε κάτω με τα τέσσερα και για λίγο δεν χτύπησα στην νησίδα. Ε τελικά είμαι εδώ και τα λέμε όλοι μαζί...

Γιατί πήγε να γίνει το ατύχημα:

-- Έτρεχα. Με 120 και χιονοθύελλα πίεζα την τύχη μου.
-- Η θερμοκρασία μετά το σημείο αυτό ήταν -1 οπότε και πάγος. Ο πάγος ήταν πατημένος αν και είχε πέσει αλάτι.
-- Καλοκαιρινά λάστιχα. Σε high load που θέλω για το αμάξι της δουλειάς δεν υπάρχουν χειμερινά.
-- Έτρεχα
-- Έτρεχα
-- Έτρεχα

Τι έπρεπε να είχα προβλέψει:

-- έπρεπε να βλέπω το θερμόμετρο
-- έπρεπε να το καταλάβω επειδή κόπηκε η χιονοθύελλα μαχαίρι
-- έπρεπε να προσέχω πιο πολύ το οδόστρωμα που άλαξε η υφή του
-- έπρεπε να μην τρέχω

Γιατί δεν έγινε το ατύχημα:

-- είχα την τετρακίνηση ανοιχτή
-- Δεν πάτησα φρένο
-- Είχα 5η και φούσκωσε σχετικά γρήγορα το τούρμπο, αν είχα 6η που είναι overdrive γειά σας
-- Καλά αντανακλαστικά απο τις άπειρες πάντες που έχω κάνει.
-- Τύχη γιατί μούριασε αριστερά. Αν μούριαζε δεξιά ή πέταγε κ@λο τον είχα πιεί.
-- Τύχη
-- Τύχη
-- Τύχη

Τώρα και στην μεσαία να ήμουν, αν ήμουν άπειρος και με πάνω απο 50 χωρίς τετρακίνηση πάλι θα γινόταν το μπάμ. Προσοχή λοιπόν...

Συμβουλή: όταν δείτε χιόνι-πάγο, βγάλτε το αμάξι έξω σε μια άδεια αλάνα-πάρκινγκ που το ξέρετε και αρχίστε τους απότομους ελιγμούς και φρεναρίσματα. Θα δείτε οτι δεν ξέρετε ΤΙΠΟΤΑ σε αυτόν τον τύπο οδήγησης.
24-01-16, 00:48   #34
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Ήμουν εκει στις 0630 ... Ταξιδι ΑΘΗΝΑ -ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ...να αποφύγω τα μπλόκα . Για καλη μου τύχη τα απέφυγα μέχρι τη ν Καβάλα που τα βρήκα μπροστά μου . Πάγο βρήκα περιπου πριν τη Λαμία .. Πήγαινα και γω με 120 περιπου . Τα Λαστιχα με κράτησαν δεν ένιωσα ανασφάλεια .. Ίσως δεν βρήκα και πολυ πάγο . Ειχα και και άγχος να περάσω τα τεμπη . Πάντως όντως μπορεί και γω να ειχα την τύχη με το μέρος μου αλλα στραβή δεν ειχα .
24-01-16, 10:03   #35
sv2gww

Status:

Στράτο, ποιος σου έκανε το μάγκα πίσω από το πληκτρολόγιο??

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

24-01-16, 11:11   #36
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Σχημα λογου για τις οδηγικες ικανοτητες που δηλωνει ο καθενας λεει Γιαννη δεν κανει πρωσοπικη επιθεση!
24-01-16, 14:12   #37
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
η θερμοκρασία ήταν +3 σταθερά και εγώ με 120 σταθερά επίσης

Επειδή είδα φωτογραφίες στο ΦΒ σου από τον δρόμο, εγώ με τέτοιο δρόμο έκανα ξημερώματα (4-5 το πρωί) από Ζυρίχη μέχρι το τούνελ του Gotthard. Δεξιά λωρίδα καθαρή, αριστερά φρέσκο χιόνι αλλά όχι πολύ, γιατί το ένα εκχιονιστικό ήτνα λίγα χλμ πιο μπροστά. Μπροστά ήταν ένα Range Rover και εγώ τότε με το 7άρι με Pilot Alpin 4. Η χιονοθύελλα που έριχνε ήταν από ταινία.

Σε καθαρό δρόμο πηγαίναμε κοντά στα 100 σταθερά.

Με το που φτάσαμε το εκχιονιστικό πήγαινε πολύ πιο αργά, και το RR αποφάσισε και προσπέρασε, βγήκε στο φρέσκο χιόνι αριστερά και συνέχισε μπροστά με καμιά 80άρα. Αφού τον είδα βγήκα κι εγώ γιατί είχα να πιάσω αεροπλάνο στο Μιλάνο και δεν ήξερα τι θα βρω πιο κάτω στον δρόμο. Με προσοχή και καθαρά λόγω ελαστικού, στα 80 το αυτοκίνητο ήταν βράχος, αλλά εκείνα τα 20 χλμ μέχρι να φτάσουμε το τούνελ ήταν μάλλον η πιο συγκεντρωμένη οδήγηση που έχω κάνει στην ζωή μου χωρίς να πηγαίνω φέτες. Μετά το τούνελ ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος btw, όταν φτάσαμε Μιλάνο ήθελε γυαλιά ηλίου

Παραπάνω από 80 σε φρέσκο χιονάκι 2 πόντους δεν υπήρχε περίπτωση να το ρισκάρω, και είχα και επικά λάστιχα που με είχαν ξελασπώσει από τρελά σημεία με πολύ χιόνι.

120 στον δρόμο που είδα στην φωτό με καλοκαιρινά λάστιχα πήγαινες γυρεύοντας.

Μπράβο που την γλίτωσες, ρίξε κι ένα τρισάγιο κι είσαι κομπλέ
24-01-16, 15:02   #38
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Στράτο, ποιος σου έκανε το μάγκα πίσω από το πληκτρολόγιο??

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι αυτό εννοώ, ότι καλά τα λέμε πίσω από το πληκτρολόγιο, κ αλά τα διαβάζουμε και λέμε 3 πόντοι χιόνι είναι τίποτα μέχρι να το ζήσει κάνεις και να δει την γλυκά.

@Don οι φωτογραφίες είναι το ίδιο σημείο στην επιστροφή. Όταν πήγαινα ήταν σαν καταιγίδα που ξαφνικά σταμάτησε και έγινε πάγου
25-01-16, 08:29   #39
sv2gww

Status:

Και πού είδες γραμμένο ότι τρεις πόντοι χιόνι ότι δεν είναι τίποτα??
"Τίποτα" είναι όποιος απροετίμαστος πάει να το παίξει κυρίαρχος του σύμπαντος και τελικά φέρνει τους άλλος σε δύσκολη θέση! Ως γνωστό, μπορεί να υπάρξει πνιγμός ακόμα και με βρεγμένη πετσέτα κι όχι κατ' ανάγκη στα βάθυ της αβύσσου.
Επειδή ο κάθε στόκος κάνει το "τόσο τόόόόσο" και τα βλέπει μπαστούνια ακόμα και με την ψιχάλα δε σημαίνει ότι όλοι θα κάτσουμε στα σπίτι μας! Ας κάτσει αυτός εκεί που βρήσκεται κι ας αφήσει τους άλλους να κάνουν τη δουλειά τους! So simple my dear friend.
Και τέλος, μαγκιά είναι να γυρίζει κάποιος ασφαλής το βράδυ στο σπίτι του (και το αυτοκίνητό του) μη έχοντας αφήσει πίσω του το χάος. Όλα τ' άλλα είναι για να 'χουμε να λέμε.

25-01-16, 10:59   #40
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Ενιωσες Γιάννη οτι κάτι απο αυτά που έγραψα πήγαινε σε εσένα?

Tags
πάγος, Συμβουλές, συμβουλες, τεχνικες οδηγησης, Oδήγηση στο χιόνι, tips, χιόνι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές