bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια.. - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-03-12, 17:21   #1
nickzer

Drives: Ε87 1600
bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια..

ΣΕΙΡΑ 1 116i..προβλημα!!!
καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω ενα προβλημα θα ηθελα την βοηθεια σας..εδω και 1-2 εβδομαδες παρατηρουσα ενα ''βηξιμο'' στις χαμηλες στροφες σαν να μπουκωνε ξαφνικα και να ψιλοτρανταζοτανε το αμαξι..,σαν να αφηνε κενο...και σημερα σταμάτησα για βενζινη και μετα απο 500 μετρα εσβησε..οταν μετα το βαζω μπροστα δεν κινείται και στο ρελαντι με νεκρα ψιλοκανει κατι κενα και μετα απο λιγο σβηνει...δεδομένου ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό και εμεινα με το αμαξι θα ηθελα να μαθω τι μπορει να φταιει για να ξερω τι με περιμένει από αύριο...ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας
-------------------------------------------------------------------------
Παιδιά καλημέρα θα ήθελα να σας ενημερώσω εάν έχετε να μου προτείνετε και εσείς κατι … χθες αρχικά είχα την τύχη να βρω ένα συνεργείο δίπλα στο πρατήριο που με είχε αφήσει το αυτοκίνητο.. στην αρχή αυτοί μου είπαν μήπως είχα βάλει λάθος βενζίνη που τελικά δεν ήταν αυτό κ μου παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα.. στην συνέχεια μου έδωσαν άλλα πιθανά προβλήματα όπως το να θέλει άλλαγμα το φίλτρο της βενζίνης η να έχει χαλάσει κάτι που δίνει βενζίνη στην μηχανή.. ίσως για καλή μου τύχη δεν είχαν χώρο και χρόνο για να το δουν και με έστειλαν στην αντιπροσωπεία.. τηλεφώνησαν σε έναν γερανοφόρο πήρε 50 ευρώ για μια απόσταση 4 χιλιόμετρων περίπου.. δεν ξέρω εάν είναι πολλά η λίγα σε σχέση με την Ελλάδα.. για αυτό το αναφέρω.. τελικά κατέληξα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις της bmw λοιπόν όπου αφού έκαναν έναν έλεγχο στον υπολογιστή του αυτοκινήτου μου έδωσαν 3 επιλογές διαφορετικές μια είναι να θέλει άλλαγμα μία βαλβίδα στο καπάκι της μηχανής την όποια την καλύπτει η εταιρεία η άλλη είναι να έχει σπάσει ένα δοντάκι μου είπαν στα γρανάζια του κινητήρα.. ( ζητώ συγγνώμη αλλά καθώς βρίσκομαι στο εξωτερικό έχω ένα πρόβλημα με την γλωσσά σε αυτούς τους όρους .. μην γνωρίζοντας τους και στα ελληνικά..) το κόστος αυτό μου είπαν να είναι γύρο στα 200 εύρο και τέλος να έχει πάθει κάποια μεγάλη ζημία σε βαλβίδες ,πιστόνι … που ελπίζω όχι γιατί και αυτός δεν ήθελε να μου αναφέρει καν το κόστος !!για την τρίτη περίπτωση με ρώτησε εάν άκουγα κάποιο θόρυβο περίεργο στον κινητήρα σαν να κτυπάει ένα μέταλλο .. αλλά δεν άκουγα κάτι τέτοιο .. μόνο όσα ανέφερα παραπάνω .. αυτό οφείλετε μου είπε σε ένα πρόβλημα που εντόπισε η bmw στα μοντέλα της και από το 2007 έστειλε μια επιστολή μου είπε σε όλους τους κατόχους ότι έπρεπε να γίνει αλλαγή του συγκεκριμένου κομμάτι .. γνωρίζετε εσείς κάτι τέτοιο ? το δικό μου είναι του 2005 και μου είπαν ότι έπιανε και μένα… ποτέ ώμος μέσα σε αυτά τα χρόνια στην Ελλάδα.. δεν μου έχει έρθει κάποια επιστολή που να μου αναφέρει κατι τέτοιο..
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ζητώ συγγνώμη και πάλι που λόγο γλώσσας δεν ήμουν ακριβείς στους ορισμούς
Ο χρήστης nickzer δεν είναι συνδεδεμένος  
28-03-12, 18:18   #2
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
σαν προβλημα σε πολλαπλασιαστες ή μπεκ μου κανει...
παρομοιο προβλημα ειχα και αλλαξα 4πολλαπλασιαστες ομως στην δικια μου περιπτωση το αμαξι επαιρνε μπροστα και προχωρουσε με μειωμενη δυναμη και φυσικα με κομπιασματα
πολυ συντομα καποια απο τα παιδια του forum που ειναι πιο ειδικοι θα σου απαντησουν...
28-03-12, 18:46   #3
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αν πηγες σε επισημο συνεργειο και σου εδωσαν αυτες τις απαντησεις χωρις σαφη απαντηση ,παρα με μισολογα του τυπου αυτου ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ...ΧΘΕΣ !!!

Δεν εχει καμια σχεση το μοτερ του 2005 με αυτο του 2007 ή και οτι αλλο.
Πιθανοτητες για τη βλαβη σου πολλες, αλλα απο τοσα χλμ μακρυα και χωρις σαφη περιγραφη το τι εγινε τη στιγμη που εγινε δεν μπορω ΕΓΚΥΡΑ αν και θα το ηθελα να σου απαντησω.

Οσο για τον γερανο να ξερεις οτι στην Ελλαδα οι εφ'απαξ μεταφορες ειναι ακριβοτερες, και αυτος ειναι ο λογος που εχουμε ανανεωμενο το προγραμμα της BMW mobile care μονο με 95 ευρω το χρονο μετα τα πρωτα 5 χρονια απο την πρωτη ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας , για να μας εξυπηρετει σωστα γρηγορα και ενεξοδα και με ολες τις παροχες που το συνοδευουν.

Δες εδω :
http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...ht=mobile+care

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JEO : 29-03-12 στις 09:59
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-03-12, 19:31   #4
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σε ποια χωρα βρισκεσαι? Το πηγες σιγουρα σε εξουσιοδοτημενο επισημο συνεργειο ή απλα σε ενα εξειδικευμενο?.. Στο συνεργειο καταφεραν να στο βαλουν μπροστα ή οχι?..

Για το εξαρτημα που λες οτι εγινε ανακληση για να το αλλαξουν λογικα θα ειναι τεντωτηρας καδενας εκκεντροφορων. Και σε μενα το αλλαξαν και τ αμαξι ειναι του '04.
Τωρα να σου πω την αληθεια θα σου προτεινα να ακολουθησεις τη συμβουλη του Νικου, παρτο και πηγαινε καπου αλλου, αν θες να εχεις και οδικη βοηθεια να στο πηγαινει ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημενα επισημα συνεργεια κανε της BMW Mobile Care που ανεφερε κι ο Νικος και τοτε ειναι απολυτως σιγουρο οτι θα πηγαινεις σε επισημα συνεργεια αν δε μπορουν να σε βοηθησουν επι τοπου στο δρομο.
28-03-12, 23:30   #5
nickzer

παιδιά σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!!δεν γνώριζα το πρόγραμμα της BMW mobile care και έχει και καλή τιμή για 95 ευρώ.. μπροστά σε ότι μπορεί να σου προκύψει.. στην Ιταλία βρίσκομαι και είναι εξουσιοδοτημένο το σέρβις μαζί με την έκθεση το κοίταξα για σιγουριά και μέσο της εταιρίας. Στο συνεργείο τώρα αφού έκαναν διάφορους ελέγχους σε λάδια, βενζίνη ,μπαταρία κτλ δεν κατάφεραν να το βάλουν μπροστά.. και έκανε σαν να έχει μπουκώσει και σαν να μην έπαιρνε εντολή ο κινητήρας.. αγχώθηκα αρκετά γιατί τους είδα αρκετά ανήσυχους και αυτούς και δεν μου έδωσαν μια απάντηση συγκεκριμένη.. τεντωτηρας καδένας εκκεντροφόρων είναι ναι αν και μου το είπαν διαφορετικά.. συγγνώμη ρε παιδιά πρόβλημα λόγο γλώσσας …το είδα σε φωτογραφία και είναι αυτό που μου παρουσίασαν σαν το πρώτο πρόβλημα που το καλύπτει και η εγγύηση… μίλησα μαζί τους αύριο περιμένουν το εξάρτημα για να δούμε αν έτσι λυθεί το πρόβλημα… διαφορετικά μου είπαν μπορεί να έχει σπάσει κάποιο δοντάκι η να είναι κάτι χειρότερο..
Ο χρήστης nickzer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-12, 01:17   #6
nikos bob

Status:

To πιο απλο πραγμα τους φανηκε αινιγμα ...τι να πω ;;;

Παντως το πιο σιγουρο ειναι το κλειδωμα του μοτερ και ελεγχος χρονισμου, κατα 99% εχει ''πηδηξει'' δοντι κι οχι οτι το εχει σπασει.
Ζητα να σου κανουν ενα χρονισμα μαζι με αλλαγη του τεντωτηρα και θα φτιαξουν ολα.

Κι αν θυμηθεις λιγο πισω στην αρχη του προβληματος αν εκανες καμια ατσαλη οπισθεν με ''τρεμουλο'' ή σε ανηφορο κρεμασμα τοτε εχω 100% δικιο και δεν εχει γινει ζημια.

''Παιζει και το ενδεχομενο να εχεις ''κοψει'' εκεντροφορο αλλα το βλεπω ψιλοαπιθανο.
30-03-12, 00:22   #7
nickzer

Παιδιά καλησπέρα δυστυχώς δεν είχα κάποιο νεότερο από την αντιπροσωπία… δεν έχει θέμα τελικα λαδιών η βενζίνης όπως ανέφερα και παρά πάνω..
Νίκο σε ευχαριστώ και θα ήθελα να σε ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να έχει στραβώσει? και αν ναι με το στράβωμα υπάρχει περίπτωση να έχει σπάσει πιστόνι η βαλβίδα? και μια τελευταία ερώτηση ,εάν έχει “κόψει” εκκεντροφόρο που αναφέρεις γιατί κόστος μιλάμε εάν έχει συμβεί κάτι τέτοιο? και τι εννοείς? ευχαριστώ παιδιά
30-03-12, 01:13   #8
nikos bob

Status:

Πρωτα ζητα να κανουν ελεγχο χρονισμου και μετρηση συμπιεσης, τα υπολοιπα μετα απο μια σαφη απαντηση απο αυτα !
03-04-12, 04:08   #9
nickzer

Καλησπέρα παιδιά!! λύθηκε το πρόβλημα και όλα καλά με το αυτοκίνητο τώρα.. Νίκο είχες δίκιο σε ευχαριστώ και πάλι!! Τελικά μου έκανε έλεγχο χρονισμού και μέτρηση συμπίεσης με αλλαγή του τεντωτηρα και μου άλλαξε και δίσκο..
Ελπιζω να μην ξεχναω κατι..στο σύνολο 290 ευρώ ζημία .. αλλά έχει άλλη αίσθηση τώρα.. όπου τελικά έχει από καιρό που είχε διαφορετική συμπεριφορά αλλά δεν είχα δώσει σημασία.. τώρα όλα καλά στον δρόμο.. αν και μου ειπε στο σέρβις οτι ενδεχόμενος παρουσιάσει μελλοντικά κάτι και να κοιτάζω ποιο συχνά…
03-04-12, 09:42   #10
nikos bob

Status:

Ολα καλα...καλους δρομους να'χεις !
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές