bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια.. - Page 33 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-03-16, 22:16   #321
gpav

Drives: Ε87 116i
του λεμε να χωρίσει τη γυναικα/γκομενα γιατι η μπεμπα θα του τα τρωει απο εδω και περα οπως τα τρωει αβερτα σε όλους μας

(ενας συναδελφος με κορολλα παραπονιοταν γιατι θέλει 120€ το μήνα μονο για τα παμπερς των παιδιών του - χαζογελώντας του λεω ότι βάζω στην άκρη 100€ το μήνα μονο για τα σερβις/ζημιές/συντήρηση στο αυτοκίνητο -χωρια η βενζίνη- και εκοψε εκει την κουβεντα...)
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 17:45   #322
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το παλληκαρι που πηρε αυτον τον βραχο αξιοπιστιας ερθει στο Forum, τι του λεμε?

Καλοταξιδο?
Καλη επιλογη?
Πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα να εχεις?
Αγορασε βαζελινη με χονδρικη γιατι θα σου χρειαστει?
Τουλαχιστον εχει πολυ μεγαλυτερη δυνατοτητα απο μενα να το συντηρει και επιδιορθωνει! Οχι οτι αυτο δικαιολογει να εχει αλεπαλληλες βλαβες, που τελειωμο δεν εχουν!
17-04-16, 22:46   #323
gpav

Να ενημερώσω οτι υπαρχει καμπανια ανακλησης για καποια Ε87 LCI (ισως και E90-92) που αφορά το συστημα φρένων. ΣΥγκεκριμένα σφίγγει το πενταλ του φρενου γιατι εχει παρατηρηθεί σε πολλούς οτι μαλακώνει με τον καιρο χωρις λόγο (αυτα μου ειπε η κοπελα, η αληθεια ειναι οτι ειχα σχετικο ζητημα μαλακου πενταλ και θεωρούσα οτι εφταιγαν τα τακακια bosch).

Το αμαξι μπαινει σε προγραμματισμο εφόσον ειναι χειροκίνητο ενώ αν ειναι αυτόματο αλλαζει και κάποιο εξαρτημα απο οτι καταλαβα. Το εβαλα ηδη στο πρόγραμμα, ειναι χιλιαδες αυτοκίνητα και τα ραντεβου εκει που παω ήταν κλεισμένα για 10+ μερες
17-04-16, 23:16   #324
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Όταν πας για την ανάκληση μπορείς να ρωτήσεις ποια μοντέλα περιλαμβάνει η ανάκληση? Έτσι για την ενημέρωση του φόρουμ
Thanks! !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 18-04-16 στις 01:54 Αιτία: Διαγραφή quote
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-16, 00:09   #325
gpav

ΝΑΙ φυσικα αυτο προτιθεμαι να κανω απλως ενημερωνω αμεσα μιας και ηρθε το μυνημα στο κινητο και εκλεισα ραντεβου (για μετα το πασχα με εβαλαν...). Αφορα σίγουρα ασσους καθώς εστειλαν και σε φιλο μυνημα με ιδιο αμαξι μερικους μηνες πιο νεο
03-08-16, 21:18   #326
giannis

Status:

Το πρωην αυτοκινητο μου εξακολουθει να βγαζει προβληματα και να ταλαιπωρει τον νυν ιδιοκτητη του.
Σχεδον ενα χρονο μετα το θεμα που ειχα με τον εγκεφαλο, βαρεσε 'εγκεφαλικο' ξανα, μαλλον το επιασαν οι ζεστες και δεν την παλεψε για πολυ.
Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες επισκευης του εγκεφαλου, αντικαταστάθηκε με άλλον απο Ν40 μοτερ μαλιστα απ οτι μου ειπε. Δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστη αυτη η 'μεταμοσχευση', πολύ χαιρομαι που το καρουλι που εχω πλεον να κανω τη δουλεια μου, δεν εχει τετοια θεματα, για την ακριβεια δεν εχει κανενα θεμα κι ας μην εχει πρεστιζ, κυρος, μουρη, γκαζι, στησιμο και την αιγλη της bmw. Το προτιμω απ το να χω ενα αμαξι στα συνεργεια βεβαια!
05-08-16, 11:25   #327
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Σε καταλαβαίνω
05-08-16, 23:30   #328
gpav

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πας για την ανάκληση μπορείς να ρωτήσεις ποια μοντέλα περιλαμβάνει η ανάκληση? Έτσι για την ενημέρωση του φόρουμ
Thanks! !!
δυστυχώς θα ειμαι ειλικρινής, τοτε το ξέχασα να ενημερώσω οποτε θα επανορθώσω τώρα.

Η ανακληση αφορουσε το μηχανισμό σερβο/abs και εγινε προγραμματισμός εγκεφάλου για να επισκευαστεί ενα γνωστό ζήτημα.
Δυστυχως ήταν δεκαδες χιλιάδες τα επηρεαζόμενα αμαξια και απο οτι εμαθα καποια πανω στην αναβάθμιση εκαψαν καποιο σύστημα των φρένων (δε ξερω λεπτομέρειες κατι για σερβο μου ειπαν αλλα τι ηλεκτρικο εχει το σερβο για να καει με αποτέλεσμα να την πάρουν πίσω κανένα μήνα μετα...

εγω διαφορά δεν ειδα πουθενά, ισα ισα εχασα το αμαξι μου μια μέρα και το εβαλα σε κινδυνο να χαλασει κάτι ακομα (όπως γίνεται εντελώς τυχαία καθε φορα που παω στην αντιπροσωπεία)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωην αυτοκινητο μου εξακολουθει να βγαζει προβληματα και να ταλαιπωρει τον νυν ιδιοκτητη του.
Σχεδον ενα χρονο μετα το θεμα που ειχα με τον εγκεφαλο, βαρεσε 'εγκεφαλικο' ξανα, μαλλον το επιασαν οι ζεστες και δεν την παλεψε για πολυ.
Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες επισκευης του εγκεφαλου, αντικαταστάθηκε με άλλον απο Ν40 μοτερ μαλιστα απ οτι μου ειπε. Δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστη αυτη η 'μεταμοσχευση', πολύ χαιρομαι που το καρουλι που εχω πλεον να κανω τη δουλεια μου, δεν εχει τετοια θεματα, για την ακριβεια δεν εχει κανενα θεμα κι ας μην εχει πρεστιζ, κυρος, μουρη, γκαζι, στησιμο και την αιγλη της bmw. Το προτιμω απ το να χω ενα αμαξι στα συνεργεια βεβαια!
απογοήτευση...
Τουλάχιστον την γλύτωσες εσυ αλλα είναι ασχημο συναίσθημα να ξέρεις οτι το αμαξι σου που το πηρε άλλος του βγάζει προβλήματα...
08-08-16, 16:41   #329
giannis

Status:

Εγω νιωθω ανακουφιση και παρηγορια οταν πολλες φορες το σκεφτομαι και με πιανει η νοσταλγια και μου λειπει.
Οσο για τον τωρα ιδιοκτητη, το γνωριζε το αμαξι καλα, δεν του εκρυψα τιποτα, ουτε ψεματα του ειπα. Ηξερε το παραμικρο για την κατασταση του και τα 'τερτίπια' του. Οποτε μαζι πηρε και το ρισκο για μελλοντικες ενδεχομενες βλαβες. Απλά αυτος εχει πολυ μεγαλυτερη ανεση και ικανοτητα να καταπολεμαει τα προβληματα, πραγμα που εγω πλεον δεν ειχα, ουτε καν διαθεση.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές