bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια.. - Page 6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-08-12, 06:50   #51
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Status:
Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
Eιχα το ιδιο προβλημα, γκουπ και το πισω παραθυρο σταματησε στο 325ΧΙ, συνηθως το regulator goes first, αστο ετσι ασφαλισε το παραθυρο μεχρι νατο φτιαξεις, στην δικη μου περιπτωση οι πισω προσπαθωντας να το ανεβοκαταιβασουν (ακουστηκαν πολλα γκουπ) κατεστρεψαν και το motor (το συρμα κατεστρεψε το plastic coupling). Πληρωσα κατι παραπανω απο 300 (ειμαστε σε ταξιδι, αλλιως θα το εκανα μονος μου, ειναι αρκετα ευκολο. Νομιζω οτι μπορεις απο το ΕBAY να βρεις φτηνοτερα απο μαμα.
2015 Audi A3 TDI
2015 Nissan Rogue SV
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-08-12, 01:46   #52
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σημερα μπηκε τ αμαξι συνεργειο για τα 'μαζεματα'. Ο γρυλος του παραθυρου ευτυχως φτηνος, 70€, η ενδειξη για τον΄λ εν τω μεταξυ εσβησε μονη της, (αυτοίαση?!), μπορει να φταιει οτι εβαλα 100αρα βενζινη απο ας πουμε αξιοπιστο βενζιναδικο και το δουλεψα λιγακι. Για καλο και για κακο θα του γινει και αλλη μια διαγνωση να δουμε μηπως εχει φυγει απ το καντραν η ενδειξη αλλα εξακολουθει να μενει σφαλμα στον εγκεφαλο. Ευελπιστω να τη γλιτωσω φτηνα! Θα σας κραταω ενημερους.
28-08-12, 10:40   #53
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Θυμασαι τι σου ειπα να κανεις ;

Αυτο ΠΡΕΠΕΙ να γινεται περιοδικα τουλαχιστον σε συνθηκες ''πολης'' μια φορα στους δυο-τρεις μηνες !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 20:33   #54
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμασαι τι σου ειπα να κανεις ;

Αυτο ΠΡΕΠΕΙ να γινεται περιοδικα τουλαχιστον σε συνθηκες ''πολης'' μια φορα στους δυο-τρεις μηνες !
Ναι, εχεις δικιο απολυτο, δεν αντιλεγω! Το εκανα παλια αυτο, αλλα τον τελευταιο ενα-εναμιση χρονο εχουν αλλαξει καποια πραγματα στις 'συνηθειες' μου, κυριως λογω οικονομικων λογων. Παλια πηγαινα και καμια εκδρομουλα, το ανοιγα σε σωστους δρομους εκτος πολης, του εβαζα και μια στο τοσο 100αρα βενζινη καποια γεμισματα. Τωρα αυτα τα εχω κοψει πλεον, δυστυχως...
01-09-12, 18:35   #55
giannis

Status:

Φαινεται οτι το σωσαμε με τον λ, εκανα οτι προτεινε ο Νικος και η τελευταια διαγνωση βγηκε μια χαρα, κανενα σφαλμα, κανενα μηνυμα! Αλλαχτηκε κι ο γρυλος του πισω παραθυρου, ελπιζω για πολλοστη φορα να μη μου ξαναβγαλει τιποτα απο εδω και μπρος!
02-09-12, 11:10   #56
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ανθρωπος διαμαντι.....
(Ο Νικος. Οχι εσυ. Μητσοτακη....)
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-09-12, 15:19   #57
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανθρωπος διαμαντι.....
(Ο Νικος. Οχι εσυ. Μητσοτακη....)

Ναι, ειναι εγγυηση, αμα ηταν ετσι οι μισοι μηχανικοι στην Ελλαδα δε θα χαμε και τοσα πολλα (αρνητικα) να γραφουμε στα φορουμ!

Οσο για μενα, πρεπει να χω φαει μουτζες απο καποιους, ή καποιες!

Χτες κατεβαινοντας την εθνικη καπου στη Βαρυμποπη με σταματησαν με 168 στο laser... Καλη φαση ε?..
02-09-12, 18:33   #58
black_i

Το avatar του χρήστη black_i

Status:
Περιοχή: Paris

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων

Χτες κατεβαινοντας την εθνικη καπου στη Βαρυμποπη με σταματησαν με 168 στο laser... Καλη φαση ε?..
Χαχαχαχαχαχα!!! Σε νιώθω... δεν ξέρεις πόσο όμως! Η "ποινή";

Με 169 με είχαν σταματήσει αμέσως μετά τη Μαλακάσα (το 1ο περιπολικό έδωσε σήμα στο 2ο που με σταμάτησε κανά 2 χλμ πιο κάτω, πριν το Σείριο). Κι είχα μείνει 6 μήνες χωρίς δίπλωμα οδήγησης.

Ευτυχώς τότε είχα τη μικρή μου με leasing, οπότε δεν μπορούσαν να μου πάρουν πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας της.

Όλ'αυτά τα προβλήματα όμως που αναφέρονται εδώ μέσα για την 116i, αφορούν κυρίως την πρώτη-πρώτη έκδοσή της (με εξαίρεση ίσως τους πολλαπλασιαστές). Έτσι δεν είναι; ή κάνω λάθος;
Ο χρήστης black_i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-09-12, 20:46   #59
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο black_i Εμφάνιση μηνυμάτων

Όλ'αυτά τα προβλήματα όμως που αναφέρονται εδώ μέσα για την 116i, αφορούν κυρίως την πρώτη-πρώτη έκδοσή της (με εξαίρεση ίσως τους πολλαπλασιαστές). Έτσι δεν είναι; ή κάνω λάθος;
Τα προβληματα που αναφερω εγω για το δικο μου αμαξι αφορουν Ε87 116i κατασκευης Οκτ. 2004 με κινητηρα Ν45Β16Α δηλαδη πρωιμο μοντελο, απο αυτα που ειχαν πρωτοβγει. Αλλοι 'συμπασχοντες' απ οτι εχω διαβασει αναφερονται και σε μεταγενεστερα μοντελα με κινητηρες αμεσου ψεκασμου 1600αρια και (λιγοτερο) 2λιτρα. Πολλαπλασιαστες ως τωρα δεν εχω αλλαξει κι ουτε μ εχουν ενοχλησει, ισως τα μονα που εχουν μεινει! Μπορει λογω παλιου μοντελου να ηταν παλιοτερες παρτιδες πολλαπλασιαστων που δε δημιουργουσαν προβληματα.
14-10-12, 03:55   #60
giannis

Status:

Αλλο ενα προβλημα χτυπησε αποψε.

Μετα απο μεγαλη βολτα και με λιγο ζορισμα, το αφησα για λιγες ωρες και οταν παω να το ξαναπαρω, με το που βαζω μπροστα και πριν ξεκινησω αναψε η ενδειξη χαμηλης σταθμης νερου. Αυτο δε μου ειχε αναψει ως τωρα. Το σβηνω αμεσως, ανοιγω καπω, ξεβιδωνω προσκετικα την ταπα στο τακακι διαστολων και ο ενδεικτης ειχε χαθει, οπως και το νερο απο μεσα στο τακακι. Ενα γρηγορο τσεκ στο χωρο της μηχανης διαπιστωνω ελαφρα διαρροη κατα 90% απ το σωληνακι υπερχειλισης στο σχεδιο το Νο. 11

http://www.realoem.com/bmw/showparts...20&hg=17&fg=05

Συμπληρωνω νερο, πηρε ενα μπουκαλι μεγαλο μολις, ξαναβαζω μπροστα μια χαρα. Με αυτη τη δοκιμη δεν ετρεξε νερο καθολου, το μοτερ ηταν ακομα κρυο, δεν πηρε ουτε το βεντιλατερ. Εκανα μια διαδρομη απο Κηφισσια Πειραια απο Εθνικη, Καβαλας, Σχιστο, με πολυ χαλαρους ρυθμους και δροσουλα εξω, δεν το πιεσα καθολου, οταν εφτασα σπιτι το ξανατσεκαρα, ειχε δακρυσει λιγακι απ το σωληνακι αυτο στο σημειο που περναει κατω απ το πλαστικο κομματι της εισαγωγης αερα. Απ οτι το ειδα και 'live' αυτο το σωληνακι ουσιαστικα αποτελειται απο 3 κομματια, 2 ελαστικα κι ενα μεταλλικο ( που μεταξυ τους δενουν με σφιχτηρακια. Απ τη μια πιανει πανω στο τακακι διαστολων, στην ταπα εξαερισμου που δουλευει και ως ανακουφιστικη βαλβιδα και η αλλη του πλευρα καταληγει σε σωληνωμα νερου προς το ψυγειο, ωστε αν ανεβει η πιεση στο κυκλωμα, ανοιγει η ταπα και διοχετευει νερο σαν 'by pass' ανακουφιστικη βαλβιδα-ασφαλιστικο για να ριξει την πιεση και μετα η ταπα ξανακλεινει μολις πεσει η πιεση. Μαλλον οταν το πιεσα τ αμαξι ανεβηκε η πιεση στο κυκλωμα, ανοιξε η βαλβιδα και περνωντας νερο με πιεση στο σωληνακι, το σημειο εκεινο δεν αντεξε την πιεση και πεταξε τα νερα. Ειχε σημαδια απο νερο και αντιψυκτικο και στην περιοχη εκει προς τα πισω απ το σωληνακι. Μετα εκλεισε η βαλβιδα και τουλαχιστον δεν ψεκαζε ή ετρεχε νερο 'μπουργάνα'.

Τον τελευταιο καιρο ειχα παρατηρησει οτι ειχε πεσει λιγο η σταθμη στο τακακι, δεν ειχε αναψει ομως ενδειξη, του ειχα συμπληρωσει λιγο νερακι μαλιστα. Συνηθως συμπληρωνα ενα ποτηρι νερο καθε χρονο. Πιο πολυ πτωση σταθμης ειχα μετα απο ζεστα καλοκαιρια και 'ζορια' στο μοτερ απο μενα. Οποτε δεν ανησυχησα. Ομως επισης τελευταια σα να μου μυριζε κατι απ το μοτερ οταν το δουλευα αρκετα, και δεν ηταν μυρωδια λαδιου ουτε καυσαεριου ουτε καυσιμου, μου θυμιζε λιγο τη χαρακτηριστικη διαπεραστικη μυρωδια γλυκολης και ζεστου νερου, ακομα ειχα παρατηρησει εκει που παρκαρω κηλιδες και δεν ηταν λαδι αλλα νερο, εκει δεν ειχα δωσει και τοσο σημασια καθως τη μια βροχες, την αλλη η καθαριστρια εριχνε νερα στην πυλωτη, ελεγα θα ναι νερα, οχι απ το μοτερ. Το ειχα υποψιν αυριο Κυριακη με την ησυχια μου να το 'ψαχνα μηπως και ηταν διαρροη και η διαρροη με βρηκε απο μονη της Σαββατο βραδυ!
Εχασα και μια 'σημαντικη' συναντηση με αυτα και μ'αυτα!

Οποτε παμε γι αλλαγη αυτου του σωληνα και επι τη ευκαιρια θ αλλαξω και αντιψυκτικο υγρο σε ολο το κυκλωμα αφου εχω και καιρο να το κανω. Τωρα μηπως θα πρεπει ν αλλαξω και τους υπολοιπους σωληνες νερου στο μοτερ ή εστω να τους τσεκαρω?.. Οπτικα ολα φαινονται οκ, ουτε σκασμενοι, φουσκωμενοι, πρησμενοι, ξεραμενοι, αλλα να το αποτελεσμα...

Το μοτερ με το που καβατζωσαμε τις 200και χιλιαδες χιλιομετρα νομιζω εχει αρχισει και γινεται σοβαρα αναξιοπιστο κι επιρρεπες σε βλαβες που μπορει να σε βγαλουν εκτος ευκολα...

Ιδια σχεδον βλαβη ειχα παθει στο παλιο Καντετ, αλλα ηταν σχεδον 30 χρονων...

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές