bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια.. - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-10-12, 12:31   #61
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιάννη μια επισήμανση. Σίγουρα χάνει το σωληνάκι υπερχείλισης? Ίσως να μην είναι αυτό και να είναι η τάπα του ψυγείου, συμβαίνει αρκετές φορές αυτό.

Μετά τα λάστιχα, πήγα το Ε46 για λάδια στο συνεργείο μου στην Ελευσίνα. Τους είπα οτι πρόσφατα συμπληρώσαμε πάνω απο 1 μπουκάλι νερό στο κύκλωμα. Αμέσως κοίταξαν το σωληνάκι υπερχείλισης γιατί είναι γνωστό πρόβλημα αυτό να ξεραίνεται (145.000 km). Αλλά βρήκαμε το πρόβλημα αμέσως. Ήταν η τάπα του ψυγείου νερού. Είχε σπάσει η κάτω πλαστική πατούρα που συγκρατά τα τσιμουχάκι στεγανοποίησης στην θέση του. Έχει 2 τσιμουχάκια και το κάτω ήταν στην κυριολεξία στον αέρα. 23 Ευρώ έκανε και το άλλαξα και μια πιθανή διαρροή μπορεί να είναι απο εκεί και να νομίζεις οτι είναι το σωληνάκι. Αν θες ανεβάζω φωτογραφίες απο την τάπα...
14-10-12, 15:07   #62
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Μαλλον δοχειο διαστολης θες Γιαννη, ...μαλλον .
Εκει εχει ενα o'ring που πιθανως χανει.

Δες το με εφαρμογη πιεσης (μανομετρο) σε συνεργειο !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-12, 23:50   #63
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Το σωληνακι υπερχειλισης ηταν, εβγαλα σημερα το πλαστικο εισαγωγης αερα μετα απο καποια χιλιομετρα οδηγησης ωστε να ζεσταθει καλα το μοτερ και ετρεχε νερο απο τρυπα στο σωληνακι. Ηταν στο πλαστικο κομματι εκει που πιανει με το ελαστικο κομματι που παει ξανα προς το ψυγειο. Φτιαχτηκε προσωρινα με προχειρο 'κοψε-ραψε', αυριο θα μπει καινουριο.
15-12-12, 13:46   #64
giannis

Status:

Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ που το ειχα ξεχασει και το ειχα αφησει ανενημερωτο να σημειωσω πως το σωληνακι αλλαχτηκε με νεο, αλλαξα και ψυκτικο υγρο μηχανης καθως και τις δυο ταπες του ψυγειου απο κατω. Οταν πηγαμε να βγαλουμε τη μια εσπασε στη μεση κι εμεινε να φαινεται το σπειρωμα μονο με το o ring που στεγανοποιουσε! Οποτε πηρα 2 καινουριες και τις αλλαξα και τις δυο για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Επισης αλλαξα και μπουζι σημερα, με βγαλανε περιπου 50.000χλμ απ την προηγουμενη αλλαγη και το σερβις εγινε συμφωνα με την ενδειξη του bc. Θα ανεβασω και φωτος με την κατασταση των παλιων μπουζι να δειτε και να μου πειτε οι πιο εμπειροι και γνωστες πως τα βλεπετε. Εγω καλα τα ειδα, ουτε καρβουνιλες, ουτε ασπριλες, ουτε σπασμενες, λιωμενες ακιδες, ουτε λαδίλες, βγηκαν οκ χωρις προβληματα, δειτε τις φωτος κι εσεις και πειτε αποψεις.

Το θεμα μου ομως τωρα ειναι αλλο...Νομιζω αρκετα σοβαρο...

Μια που βγαλαμε τα μπουζακια λεω δε του μετρας και μια συμπιεση να δουμε σε τι κατασταση ειναι το μοτερ, γιατι οπως εχω αναφερει και προσφατα εχει αρχισει και μου καπνιζει που και που, καυσαερια μετρησα ημουν οκ, οποτε, λαδακι...

Αποτελεσματα μετρησεων:

Κυλινδρος Νο1 11bar
Κυλινδρος Νο2 9bar
Κυλινδρος Νο3 10bar
Κυλινδρος Νο4 11bar

Ο Νο2 κατω απ το οριο των 10 απ οτι μου ειπαν στο συνεργειο...
Για να δει ο μηχανικος εαν ειναι απο ελατηρια ή απο κατι αλλο, πχ βαλβιδες, εριξε λιγο λαδακι μεσα στο θαλαμο καυσης και ξαναμετρησε και πηγε περιπου 13bar το οργανο και αμεσα αυξηθηκε η πιεση με το που μιζαρε, ενω χωρις το λαδι στην 1η μετρηση ανεβαζε σιγα σιγα και με το ζορι εδειξε 9, λες κι ηταν το πιεσομετρο της γιαγιας μου, ενω οι αλλοι κυλινδροι ανεβαζαν με 'κεφι' κι ειδικοτερα ο Νο1...

Οποτε το συμπερασμα ειναι φθαρμενα ελατηρια συμπιεσης στον Νο2 κυλινδρο. Εξ ου προφανως και η αυξηση της καταναλωσης του λαδιου και η καπνιλα απ την εξατμιση. Το αυτοκινητο εχει περιπου 221.500χλμ και ειναι 8 ετων.

Και τωρα ερωτω, τι κανω?..

Το αφηνω οπως εχει; Αν ναι, ΠΟΣΟ καιρο να το αφησω ετσι; Ειναι κατι αμεσο που θελει επισκευή ή μακρυα απο μας, αλλαγη μοτερ (ή αυτοκινητου στην τελικη!)

Στην επομενη αλλαγη λαδιου βαζω 0-40 για να περιορισω εστω την καταναλωση λαδιου και την καπνιλα; Εως τωρα εβαζα 5-30 εκτος απ τον πρωτο 1-1μιση χρονο λογω τοπου κατοικιας στη Βορεια Γερμανια που μου εβαζαν 0-30, ολα τα υπολοιπα χρονια 5-30.

Εαν βαλω 0-40 θα περιοριστει η καπνια και η καταναλωση λαδιου; Τωρα καιω περιπου 1λτ καθε 7χιλιαδες χιλιομετρα περιπου, ισως και λιγοτερο αναλογα τον καιρο, το καλοκαιρι εχω προσεξει οτι καιω λιγο παραπανω.

Στον καταλυτη τι επιπτωση εχει λαδι που περναει απ την εξατμιση; Υπαρχει κινδυνος να τον χαλασω;

Σε αυτο το μοτερ παιρνει ρεκτιφιε κι αλλαγη ελατηριων ή παει για πεταμα, θα του κανω πιο χοντρη ζημια εαν μπει τετοιο χερι?..

Εαν παιρνει αλλαγη ελατηριων και ρεκτιφιε ΠΟΥ να το παω?..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00336.JPG (197,6 KB, 17 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00337.JPG (169,5 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00340.JPG (197,7 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00341.JPG (165,0 KB, 12 εμφανίσεις)
15-12-12, 14:43   #65
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
Γιαννη χαρας στην υπομονη σου με τα προβληματα που σου βγαζει κατα καιρους, βεβαια εχεις και αρκετα χιλιομετρα, ψιλοφυσιολογικο μου φαινεται.
ειδικος περι των μηχανηκων δεν ειμαι αλλα αν δεν αξιζει ο κοπος μηπως να σκεφτεσαι για την F20?εγω με το 1/3 των προβληματων σου το σκεφτομαι!
οπως και ναεχει καλα ξεμπερδεματα και αυτην την φορα.
15-12-12, 14:56   #66
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavros116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη χαρας στην υπομονη σου με τα προβληματα που σου βγαζει κατα καιρους, βεβαια εχεις και αρκετα χιλιομετρα, ψιλοφυσιολογικο μου φαινεται.
ειδικος περι των μηχανηκων δεν ειμαι αλλα αν δεν αξιζει ο κοπος μηπως να σκεφτεσαι για την F20?εγω με το 1/3 των προβληματων σου το σκεφτομαι!
οπως και ναεχει καλα ξεμπερδεματα και αυτην την φορα.
Αν τη σκεφτομαι λεει... Λογω οικονομικης καταστασης μου ειναι αδυνατο ομως...

Το πιθανοτερο ειναι να το αφησω ως εχει, να μην το πειραξω,παρα μονο στην επομενη αλλαγη λαδιου να βαλω το 0-40 κι οσο αντεξει. Αλλιως θα το βαλω ενα πωλητηριο να το σκοτωσω και θα παρω ενα κουβα των 1000ευρω να κανω τη δουλεια μου μεσα στην πολη γιατι για εκτος βγαινω παρα πολυ σπανια πλεον..
15-12-12, 15:53   #67
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
φυσικα οι αναγκες και οι προτεραιοτητες μας δεν ειναι για καινουργιο αμαξι!αναφερομαι και στον εαυτο μου που εδω και ενα χρονο σκεφτομαι-ουν να το αλλαξω αλλα, για την ωρα μενω με τον ασσο μου που παρολα τα μικροπροβληματακια τα 80.000χιλ που εχω κανει τα εχω κατα ευχαριστηθει.
ευχομαι το κοστος επισκευης να ειναι μικρο εστι ωστε να φτασεις τα 300.000χιλ.
15-12-12, 15:53   #68
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιάννη τα μπουζί έχουν τα χιλιόμετρα τους. Έχουν μικρή φθορά οι ακίδες αλλά έχουν πέσει τα κεντρικά στοιχεία απο βολφράμιο. Λίγο ακόμα και θα γίνονταν μυτερά.

τώρα για την κατανάλωση λαδιού δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό αρκεί να μην χάνει τόση συμπίεση ώστε να έχεις αυξημένη κατανάλωση καυσίμου και να μην υπολειτουργεί το μοτέρ.

Εγώ με το 0-40 σώθηκα αλλά δεν έχουν τις ίδιες ανοχές οι κινητήρες μας και επίσης εμένα χάνει απο το κουζινέτο του τούρμπο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

Τώρα για το μοτέρ, άστο για καμιά 20αριά χιλιάδες km ακόμα και μετά σε καμία περίπτωση rebuilt. Μάζεψε αν μπορείς λεφτά για τράμπα με δίλιτρο και εκεί το παίζεις. Αν πας σε rebuilt σίγουρα θα σου κοστίσει αρκετά λεφτά.
15-12-12, 21:49   #69
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Μην πειραξεις τιποτα, τα τετρακιδα που εχεις βαλει εχουν βγει τζαμι για τα χλμ που εχεις κανει.

Αν δεν εχεις να κανεις ατελειωτα ταξειδια μην ασχοληθεις αλλο με αυτο το θεμα.

Μετα απο την αλλαγη λαδιων κανε κι ενα βαλε -βγαλε στα μπουζι για ελεγχο κι αν δεν βρεις κανενα λαδωμενο-καμενο, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!

Τελος απο μενα !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-12-12, 17:35   #70
giannis

Status:

Κατ αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Οι φωτος απ τα μπουζι ξεχασα να γραψω ηταν με φλας και χωρις στον παγκο της κουζινας του σπιτιου μου! Ισως να 'εχασε' λιγο λογω των φωτογραφιων η αληθινη τους εικονα.
Οπως και να χει κι εμενα μου φαινονταν οκ, απλα ηθελα και τη γνωμη σας μια που εμπιστευομαι τις γνωσεις και την κριση σας.
Τα μπουζι ειχαν γραψει οπως ανεφερα και πριν, περιπου 50.000χλμ με απλη βενζινη στο 99% της ζωης τους και βγαλανε κι ενα ζεστο καλοκαιρι, αλλα με οχι πολλες μετακινησεις εκτος πολης. Ειναι τα γνησια μαμα της BMW που ειναι γι αυτο το μοτερ που ουσιαστικα ειναι τα NGK BKR6EQU με τη σταμπα της BMW.

Τωρα για χρηση του αυτοκινητου πλεον, ατελειωτα ταξιδια εχουν κοπει, κυριως χρηση μεσα στην πολη, μικρες διαδρομες και σπανια εκτος και οχι για πολλα χιλιομετρα.

Νικο δηλαδη, αν καταλαβα καλα, προτεινεις να αλλαξω το λαδι σε 0-40, να δουλεψει με αυτο το λαδι το μοτερ και αφου εχει γραψει καποια χλμ να τσεκαρω τα μπουζι?..

Απ οτι καταλαβα, η φθορα δεν ειναι και τοσο τραγικη καθως το μοτερ δε το νιωθω να ειναι πεσμενο για τα χλμ που εχει, καταναλωση μεσα στην πολη αν δε το παταω κυμαινεται σε λογικα επιπεδα και ειδατε κι απ τις φωτος κανενα μπουζι δε βγηκε τωρα λαδωμενο, ουτε μου ρεταρει ή κανει αλλα πραγματα που να υποδεικνυουν υπερβολικη φθορα ελατηριων και μεγαλη πτωση συμπιεσης.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές