bmw σειρα 1 116i..προβλημα συνεχεια.. - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-12-12, 19:57   #71
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Οι φωτος απ τα μπουζι ξεχασα να γραψω ηταν με φλας και χωρις στον παγκο της κουζινας του σπιτιου μου! Ισως να 'εχασε' λιγο λογω των φωτογραφιων η αληθινη τους εικονα.
Οπως και να χει κι εμενα μου φαινονταν οκ, απλα ηθελα και τη γνωμη σας μια που εμπιστευομαι τις γνωσεις και την κριση σας.
Τα μπουζι ειχαν γραψει οπως ανεφερα και πριν, περιπου 50.000χλμ με απλη βενζινη στο 99% της ζωης τους και βγαλανε κι ενα ζεστο καλοκαιρι, αλλα με οχι πολλες μετακινησεις εκτος πολης. Ειναι τα γνησια μαμα της BMW που ειναι γι αυτο το μοτερ που ουσιαστικα ειναι τα NGK BKR6EQU με τη σταμπα της BMW.

Τωρα για χρηση του αυτοκινητου πλεον, ατελειωτα ταξιδια εχουν κοπει, κυριως χρηση μεσα στην πολη, μικρες διαδρομες και σπανια εκτος και οχι για πολλα χιλιομετρα.

Νικο δηλαδη, αν καταλαβα καλα, προτεινεις να αλλαξω το λαδι σε 0-40, να δουλεψει με αυτο το λαδι το μοτερ και αφου εχει γραψει καποια χλμ να τσεκαρω τα μπουζι?..

Απ οτι καταλαβα, η φθορα δεν ειναι και τοσο τραγικη καθως το μοτερ δε το νιωθω να ειναι πεσμενο για τα χλμ που εχει, καταναλωση μεσα στην πολη αν δε το παταω κυμαινεται σε λογικα επιπεδα και ειδατε κι απ τις φωτος κανενα μπουζι δε βγηκε τωρα λαδωμενο, ουτε μου ρεταρει ή κανει αλλα πραγματα που να υποδεικνυουν υπερβολικη φθορα ελατηριων και μεγαλη πτωση συμπιεσης.
Μην πειραξεις τιποτα, τα τετρακιδα που εχεις βαλει εχουν βγει τζαμι για τα χλμ που εχεις κανει.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-12-12, 20:04   #72
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πειραξεις τιποτα, τα τετρακιδα που εχεις βαλει εχουν βγει τζαμι για τα χλμ που εχεις κανει.
Ok! Ελήφθη κατεννοήθη!
16-12-12, 20:32   #73
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Ok! Ελήφθη κατεννοήθη!
Yeeeeeessssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-13, 11:15   #74
giannis

Status:

Ενα αλλο θεματακι που με απασχολει τελευταια ειναι ενας θορυβος που ακουω απ το χωρο του μοτερ. Ειναι καλυτερα αντιληπτος κυριως οταν ειμαι εν κινησει και στις ταχυτητες απο 2α-4η, απο εκει και πανω τον καλυπτει ο θορυβος του μοτερ και πιο κατω, δηλαδη σταματημενος-ρελαντι δεν ακουγεται σχεδον καθολου, μονο ανεπαισθητα και θα ακουστει ελαχιστα οταν πατησω γκαζι χωρις ταχυτητα...Για να τον περιγραψω οσο γινεται καλυτερα θα τον παρομοιαζα με θορυβο ηλεκτρικου μοτερ, πως κανουν τα τρολευ πχ οταν κινουνται, αυτο το 'ηλεκτρικο' βουισμα, καπως ετσι τελος παντων...

Εως τωρα εχω αλλαξει τον τεντωτηρα του ιμαντα, το 'ελευθερο-'τρελο' ραουλο επισης του ιμαντα και αλλαξα και alternator (δυναμο), καθως το δικο μου ειχε τα χρονακια του και στην τιμη που θα του εκανα ενα σερβις βρηκα ιδιο απο τρακαρισμενο, σχεδον σε κατασταση καινουργί, απ οτι μου ειπαν στο συνεργειο, το μοτερ ειχε 9000χλμ πανω ενω το δικο μου 229.000!

Με το χερι οπως εστρεψα κι εγω ο ιδιος ολα τα αλλα 'βοηθητικα' δε φανηκε να κανει θορυβο κατι, ουτε αντλια υδραυλικου τιμονιου, ουτε τιποτα αλλο.

Μεχρι παει το μυαλο μου οχι σε μοτερ αλλα ισως ακομα και κιβωτιο ή και μπροστα αριστερο τροχο, γιατι εντοπιζεται ο θορυβος απ την καμπινα οταν οδηγαω καπου μπροστα ή μεση ή και προς τα αριστερα...

Any ideas απο που μπορει να προερχεται αυτος ο θορυβος?..
Καθε ιδεα, προταση, βοηθεια, γνωμη θα ηταν πολυτιμη!
08-05-13, 17:38   #75
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Φανταζομαι εχεις τον κλιματισμο/aircondition ανοιχτο?

Για κλεισε το και παρατηρησε αν ακουγεται ακομη.
08-05-13, 23:05   #76
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταζομαι εχεις τον κλιματισμο/aircondition ανοιχτο?

Για κλεισε το και παρατηρησε αν ακουγεται ακομη.
Το εκανα μολις σημερα! Διαφορες δοκιμες με το κλιμα, εντος, εκτος κλπ αλλα νομιζω οτι δεν ακουω καμια διαφορα, τα ιδια, μεχρι και διπλα σε τοιχο παρκαρα και εβαζα, εβγαζα το κλιμα, εδινα γκαζιες, το αφηνα ρελαντι, δε νομιζω οτι υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα, μονο ακουγεται ο συμπιεστης οταν 'φορτωνει' και 'καλυπτει' λιγο αυτο το βουισμα, κατα τ αλλα αυτο το βουισμα ακουγεται με το κλιμα εντος αλλα και εκτος, εν κινησει πιο πολυ και με ανεβοκατεβασματα 2ας-3ης...
07-07-13, 23:43   #77
giannis

Status:

Παράθεση:
Το εκανα μολις σημερα! Διαφορες δοκιμες με το κλιμα, εντος, εκτος κλπ αλλα νομιζω οτι δεν ακουω καμια διαφορα, τα ιδια, μεχρι και διπλα σε τοιχο παρκαρα και εβαζα, εβγαζα το κλιμα, εδινα γκαζιες, το αφηνα ρελαντι, δε νομιζω οτι υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα, μονο ακουγεται ο συμπιεστης οταν 'φορτωνει' και 'καλυπτει' λιγο αυτο το βουισμα, κατα τ αλλα αυτο το βουισμα ακουγεται με το κλιμα εντος αλλα και εκτος, εν κινησει πιο πολυ και με ανεβοκατεβασματα 2ας-3ης...
Σε συνεχεια του προηγουμενου θεματος που ειχα αφησει σε εκκρεμοτητα, χθες Σαββατιατικο βραδυ 'χτυπησε' παλι το ρημαδι! Ειχε καιρο και 'χτυπησε' καλα!

Τι εγινε:

Ξεκιναω μετα απο περιπου 1 μερα ακινησια, το ακουω κι η μιζα σα να μην ηταν τοσο προθυμη, λεω θα ναι ιδεα μου, εχει να παρει και καμια μερα, δε δινω σημασια φευγω, σταματαω παρακατω περιπου στα 200 μετρα σε atm να βγαλω λεφτα, σβηνω, κλειδωνω, ξαναμπαινω παω να βαλω μπρος και... 'πετσα'! Βγαζω κλειδι, ξαναβαζω, τα ιδια...

Συμπτωματα:
Το αμαξι ξεκλειδωνε (και κλειδωνε) κανονικοτατα και ο συναγερμος, το κλειδι εμπαινε κανονικα, ξεκλειδωνε το τιμονι, τα ηλεκτρονικα ενεργοποιουνταν ολα κανονικα, καμια ενδειξη σφαλματος, τσεκ στο 'μπι σι' ολα ΟΚ, απλα οταν παταγα συμπλεκτη και μπουτον να παρει απλα δε μιζαρε ουτε λιγο, νεκρο τελειως...Δεν εστρεφε το μοτερ καθολου ουτε ακουγοταν τιποτα απ τη μιζα.

Βγαζω πολο απο μπαταρια, τ αφηνω κανα πενταλεπτο, ξαναβαζω, τα ιδια, γυρναω σπιτι, παιρνω το 2ο κλειδι, ξανα προσπαθεια ενω ειχα αφησει εν τω μεταξυ τον πολο εκτος μεχρι να παω σπιτι και να ξαναγυρισω στ αμαξι, παλι τα ιδια, οποτε ουτε το κλειδι εφταιγε και λογικα ουτε κατι ηλεκτρονικο, immobiliser, εγκεφαλος ή κατι τετοιο ενω δεν ειχα καμια ενδειξη σφαλματος σε ολη τη διαδικασια προσπαθειας εκκινησης. Βενζινη ειχα 1/4 περιπου, μπαταρια σε αριστη κατασταση...

Τελος παντων παιρνω οδικη, με φορτωνει, το παω στο συνεργειο, εχω βρει εν τω μεταξυ και τον ηλεκτρολογο μου στο τηλεφωνο, το ειδε λιγο σημερα ο ανθρωπος να ναι καλα Κυριακατικο, ολα δειχνουν κολλημενη μιζα, απο αυριο θ ανεβει στη ραμπα και θ αρχισουνε τα ξηλωματα να δουμε πως και τι...

Πριν γινουν ολα αυτα ηθελα να σημειωσω γυριζοντας και στο προηγουμενο ποστ, πως ειχα τελευταια εναν εντονο θορυβο απ το μοτερ, οπως το ακουγα χαμηλα και κατω προς την καμπινα ή προς το αριστερο μπροστα φτερο καπου εκει το ακουγα, ισως να με ξεγελαγαν και τ αυτια μου δεν ξερω...
Ο θορυβος ηταν οπως κανει ενα ηλεκτρικο μοτερ αν εχει ακουσει καποιος, ενα συνεχομενο 'σφυριγμα'-βουισμα που ακολουθουσε τις στροφες του μοτερ ειτε ειχα ταχυτητα ειτε οχι ειτε ειχα εντος το κλιμα ειτε οχι... Μεχρι τωρα ειχα ηδη αλλαξει τον τεντωτηρα του ιμαντα και με το ελευθερο-'τρελο' ραουλακι καθως και το δυναμο με σχεδον καινουριο απο αλλο τρακαρισμενο, ειχε μονο 9000χλμ ενω το δικο μου ειχε 230.000χλμ και ηταν καλουτερα νομιζω αφου το βρηκα να το βαλω απ το να δωσω το δικο μου για ανακατασκευη. Ο θορυβος συνεχιζε ομως παρα αυτες τις αλλαγες, υπηρχαν κι αλλοι θορυβοι απο αυτα τα ραουλακια-τροχαλιες-φθαρμενα ρουλεμαν που απλα τον καλυπταν και που τωρα 'ησυχασαν' αυτα, ο τελευταιος ακουγοταν πεντακαθαρα.

Επισης καποιες φορες με ζεστο μοτερ οταν εσβηνα και ξαναναβα ακουγοταν στο μιζαρισμα σαν ενα σφυριγμα που δεν τον ειχα ξανακουσει αυτο το θορυβο, εκανε καπως σαν 'σβιιιιν' και επαιρνε, ενω μεχρι τωρα απλα ακουγοταν μονο το μοτερ που ξεκιναγε...
Για ολα αυτα ειχε παει το μυαλο μου στη μιζα κι ηθελα να το παω κι ολο το αφηνα μεχρι που τελικα με αφησε...

Ηθελα να ρωτησω τωρα και μετα απο ολο αυτο το σεντονι, υπαρχει πιθανοτητα να χε κολλησει εστω και λιγο το ελατηριο επαναφορας της μιζας και να στροφαρε μαζι με το μοτερ και γι αυτο ακουγοταν αυτο το σφυριγμα?! Αν ναι υπαρχει πιθανοτητα βλαβης στο μοτερ?.. Η μιζα οπως βλεπω παει γι αλλαγη, της εχω ηδη κανει ενα 'σερβις' αλλα πριν 100.000χλμ και παλι ειχα θορυβο αλλα μονο σε ορισμενες εκκινησεις την ακουγα και γρατζουναγε, σα να κολλαγε το γραναζακι της και δεν αποσυνεπλεκε σωστα κι οταν επρεπε.

Να σας ευχαριστησω προκαταβολικα μονο και μονο αν διαβασετε ολο αυτο το κατεβατο, ποσο δε αν παραθεσετε και γνωμες-αποψεις-λυσεις...
08-07-13, 00:19   #78
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιάννη αν κολλήσει η μίζα και δεν ξεμπλοκάρει μόνο να την σπάσεις γίνεται εκτός αν προκαλέσει πρόβλημα στο γρανάζι του βολάν. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

Επίσης, όταν πατάς το κουμπί ακούγεται τίποτα σαν να προσπαθεί να δουλέψει η μίζα αλλά κάτι να την εμποδίζει?
08-07-13, 00:34   #79
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη αν κολλήσει η μίζα και δεν ξεμπλοκάρει μόνο να την σπάσεις γίνεται εκτός αν προκαλέσει πρόβλημα στο γρανάζι του βολάν. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

Επίσης, όταν πατάς το κουμπί ακούγεται τίποτα σαν να προσπαθεί να δουλέψει η μίζα αλλά κάτι να την εμποδίζει?
Προσπαθησα μηπως και ακουσω κατι απ το χωρο του μοτερ, με ανοιχτο καπω και με ισχυρο φακο κοιταγα και αφουγγραζομουν το μοτερ ενω στη θεση του οδηγου καποιος παταγε το μπουτον αλλα δε καταφερα να δω τιποτα και το μονο που ακουσα κι αυτο με επιφυλαξη καθως το αυτοκινητο ηταν ακινητοποιημενο σε κεντρικοτατο δρομο που δεν ηρεμουσε καθολου η κινηση κι ο θορυβος, ηταν ενα μονο 'τακ' και τιποτα αλλο, με λιγο φαντασια ισως και να ηταν η κολλημενη μιζα που επαιρνε ρευμα αλλα δεν εστρεφε.
Παντως παρολες τις προσπαθειες δεν ειδα ποτε ουτε μια φορα βυθιση στο φωτισμο, δε ξερω πως ειναι το ηλεκτρικο κυκλωμα αλλα εκτιμω πως σιγουρα θα χει καποια ασφαλιστικη διαταξη (θερμικό η κατι τετοιο;..) ωστε αν εχει κολλησει αυτη να διακοπτεται η παροχη ρευματος και γι αυτο δεν ειχα αλλα παρατραγουδα με ηλεκτρικα, φωτισμο, φωτα, αλαρμ, συναγερμο κλπ...Βεβαια οταν προσπαθουσα να ξεκινησω τα χα ολα σβηστα ακομα και το ραδιο μηπως κι εφταιγε η μπαταρια αλλα δεν ηταν αυτη, μου χει τυχει μπαταρια και τουλαχιστον εστω και λιγο μιζαρε...
08-07-13, 00:56   #80
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μπουτόν start/stop? Κάποιο ρελέ? Απλά δίνω ιδέες, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές