Φώτα ομίχλης - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-04-12, 01:49   #1
subscriber

Το avatar του χρήστη subscriber

Status: Newsfeed Master

Drives: N/A N/A
Φώτα ομίχλης

Δεν είναι και λίγοι – δυστυχώς – οι οδηγοί που κάνουν άσκοπη χρήση των φώτων ομίχλης, είτε γιατί πιστεύουν πως έτσι βελτιώνουν την απόδοση των φώτων του αυτοκινήτου τους, είτε γιατί απλά θέλουν να προκαλούν εντύπωση.

Σύμφωνα λοιπόν με τον Κ.Ο.Κ., η χρήση των φώτων ομίχλης (που έχουν στοχευμένη δέσμη και δεν διαθλούν το φως) πρέπει να γίνεται μόνο σε περίπτωση ομίχλης, χιονόπτωσης ή καταρρακτώδους βροχής και να χρησιμοποιούνται μόνα τους ή με τα φώτα διασταύρωσης.

Επίσης, η χρήση τους επιτρέπεται σε στενούς ελικοειδείς δρόμους, ακόμα και χωρίς τις παραπάνω προϋποθέσεις. Τα αυτοκίνητα οχήματα μπορούν να φέρουν μπροστά δύο φώτα ομίχλης αντιθαμβωτικά, λευκού ή ειδικής επιλογής κίτρινου χρώματος και τοποθετημένα κατά τρόπον, ώστε κανένα σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας να βρίσκεται ψηλότερα από το ανώτατο σημείο της φωτιστικής επιφάνειας των φώτων διασταύρωσης και το εξωτερικό σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας να μην απέχει περισσότερο από 0,40 μ. από το μακρύτατο σ’ αυτήν την πλευρά εξωτερικό όριο του οχήματος. Για το πίσω μέρος, το αυτοκίνητο μπορεί να φέρει ένα ή δύο φώτα ομίχλης χρώματος ερυθρού.

[Πηγή: Autotriti.gr]
Ο χρήστης subscriber δεν είναι συνδεδεμένος  
24-04-12, 01:58   #2
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Η αληθεια ειναι οτι εχει καταντησει αηδια με τον καθε καγκουρα και τα φωτα ομιχλης του.
24-04-12, 09:15   #3
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι εχει καταντησει αηδια με τον καθε καγκουρα και τα φωτα ομιχλης του.
Τώρα τελευταία βλέπω μερικούς με αναμένα και τα πίσω. Ειδικά σε εθνική οδό ξεχωρίζουν και σου κάνει εντύπωση πόσο ανίδεοι από το αυτοκίνητο τους είναι.
24-04-12, 12:40   #4
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τελευταία βλέπω μερικούς με αναμένα και τα πίσω. Ειδικά σε εθνική οδό ξεχωρίζουν και σου κάνει εντύπωση πόσο ανίδεοι από το αυτοκίνητο τους είναι.
Αμα δε ξερουν τι τους γινεται και πατανε οτι κουμπι βρουν ετσι κυκλοφορανε. Πολλες φορες παω επιτηδες μπροστα τους και τους αναβοσβηνω τα δικα μου πισω ομιχλης μπας και ξυπνησουν και τα σβησουν αλλα που, τα ζωα! Μια φορα μαλιστα σε φαναρι σταματαει διπλα μου μια κυρια με ενα τζηπακι που με στραβωνε επι πολυ ωρα με τα ομιχλης της και κατεβαζω το τζαμι και της λεω σβησε τα ομιχλης, δεν εχει ομιχλη και ο δρομος φωτιζεται, μ εχεις στραβωσει. Κι αυτη ρωτησε με απορια κιολας, α ναι?! Ενταξει ομως τα εσβησε και ζητησε και συγγνωμη!
24-04-12, 15:09   #5
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
οι περισσοτεροι τα θεωρουν προεκταση της μεσαιας σκαλας στα φωτα τους και τα αναβουν ταυτοχρονα
το κορυφαιο ειναι οτι ενω απογορευονται μεσα στην πολη δεν ειδα, ουτε ακουσα να γινονται συστασεις απο την τροχαια...
24-04-12, 17:39   #6
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Γιατι, τα After Market Xenon που βαρανε στο γαμο του καραγκιοζη χωρις να εχουν τις σωστες ρυθμισεις και τα ποτενσιομετρα υψους στο αυτοκινητο στα δυο ψαλιδια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αυτους δεν τους βλεπουμε συνεχεια απο το αντιθετο ρευμα να μας στραβωνουν -ή και απο πισω μας γεμιζοντας τον καθρεπτη- ;;;;;;;;;;;;

Τους εκοψε κανενας για αντικανονικο φωτισμο οχηματος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ελλας το μεγαλειο σου.!

Ας πανε να βγουνε καπου εξω ετσι και να δουν τι θα εισπραξουν.

Τεσ'πα....συγχιστηκα .

Sorry !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-04-12, 23:35   #7
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά όχι όμως στο εξής: στην πραγματική ανάγκη καλού φωτισμού σε δρόμο άγνωστο το βράδυ. Κάνοντας πάρα πολλά ταξίδια με το αυτοκίνητό μου για λόγους εργασίας, άρα στο τιμόνι από τις 2 ή 3 το βράδυ και επιστροφή τέτοιες άγριες ώρες, έχω συνήθως τα φώτα ομίχλης αναμμένα γιατί μου δίνουν τη δυνατότητα του περιφερειακού και εγκύς φωτισμού. Πέρα από τη κανονική δέσμη της μεσαίας σκάλας. Οι δρόμοι τις περισσότερες φορές κρύβουν πολλά τα οποία δεν προλαβαίνει να δει το μάτι στην απόσταση φωτισμού της κανονικής δέσμης και τα πράγματα είναι πραγματικά δύσκολα σε επαρχιακούς δρόμους κι έπειτα από μια κουραστική μέρα. Βέβαια, πάντα τα φώτα μου είναι ρυθμισμένα στην εντέλεια και συνήθως τα έχω λίίίίγο πιο κάτω από το νορμάλ (πάντα όμως εντος ορίου του ΚΤΕΟ). Λάμπες στα φανάρια έχω αυτές που ορίζει η BMW κι όχι υπέρλαμπρες στα 3428 Watt. Και τα φώτα -όχι της ομίχλης- τα έχω αναμμένα και την ημέρα, συνήθεια από τις μοτό. Δεν ξέρω εάν κατατάσομαι κι εγώ στους κάγκουρες αλλά πραγματικά με βοηθάνε ρε παιδιά...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-12, 01:59   #8
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Βραδυ μονος και επαρχιακο ειναι επιτακτικη αναγκη Γιαννη να ειναι ΟΛΑ αναμενα κι αν βρεθει καποιος απο αντιθετα ο σωστος οδηγος ξερει πολυ μα πολυ πριν να διασταυρωθει τι πρεπει να κανει .
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-12, 02:41   #9
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά όχι όμως στο εξής: στην πραγματική ανάγκη καλού φωτισμού σε δρόμο άγνωστο το βράδυ. Κάνοντας πάρα πολλά ταξίδια με το αυτοκίνητό μου για λόγους εργασίας, άρα στο τιμόνι από τις 2 ή 3 το βράδυ και επιστροφή τέτοιες άγριες ώρες, έχω συνήθως τα φώτα ομίχλης αναμμένα γιατί μου δίνουν τη δυνατότητα του περιφερειακού και εγκύς φωτισμού. Πέρα από τη κανονική δέσμη της μεσαίας σκάλας. Οι δρόμοι τις περισσότερες φορές κρύβουν πολλά τα οποία δεν προλαβαίνει να δει το μάτι στην απόσταση φωτισμού της κανονικής δέσμης και τα πράγματα είναι πραγματικά δύσκολα σε επαρχιακούς δρόμους κι έπειτα από μια κουραστική μέρα. Βέβαια, πάντα τα φώτα μου είναι ρυθμισμένα στην εντέλεια και συνήθως τα έχω λίίίίγο πιο κάτω από το νορμάλ (πάντα όμως εντος ορίου του ΚΤΕΟ). Λάμπες στα φανάρια έχω αυτές που ορίζει η BMW κι όχι υπέρλαμπρες στα 3428 Watt. Και τα φώτα -όχι της ομίχλης- τα έχω αναμμένα και την ημέρα, συνήθεια από τις μοτό. Δεν ξέρω εάν κατατάσομαι κι εγώ στους κάγκουρες αλλά πραγματικά με βοηθάνε ρε παιδιά...
Γιάννης-sv2gww.
+1
Κάνω ακριβώς τις ίδιες κινήσεις
Αυτό δεν το λέω καγκουριά αλλα ασφάλεια.
30-04-12, 12:40   #10
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Τζάμπα κατηγορείτε τους ΄Ελληνες φίλους οδηγούς για τα "ξένον" και τα ομίχλης,εδώ φτάίει καθαρά η Τρόικα!!

-Πέρα από την πλάκα,την εποχή του εμπάργκο της Σερβίας πλήρωσα 30 μάρκα πρόστιμο-λάδωμα σε έλεγχο τροχαίας στα Βράνια(στο κάτω μέρος της σημερινής Σερβίας) σε στενό άγνωστο άσχημο δρόμο με -18 κρύο και 2 το πρωί.Με κυνήγησαν οι μπάτσοι με σκοπό τα 30 μάρκα,τελικά μου έδειχναν τα φώτα ομίχλης της 316/2 που ήταν αναμμένα.Τελικά κατάλαβα ανεβάζοντας τον πενιχρό μισθό των αστυνομικών με τον οβολό μου.

Tags
προβολείς, προβολείς ομίχλης, κ.ο.κ, Συμβουλές, χρήση των φώτων ομίχλης

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές