Πόσο επηρεάζει το ελληνικό κλίμα τους κινητήρες - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Πόσο επηρεάζει το ελληνικό κλίμα τους κινητήρες

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο επηρεάζει το ελληνικό κλίμα τους κινητήρες
Τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν καταπονούνται από το ζεστό κλίμα 10 71,43%
Το ζεστό κλίμα αυξάνει τις φθορές και μειώνει την αξιοπιστία ενός σύγχρονου κινητήρα 4 28,57%
Ψήφισαν: 14. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-07-12, 21:40   #11
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τα αυτοκίνητα στην Μ. Ανατολή κρατάνε για καμιά 50k Km και μετά χτυπάνε μοτέρ?

Στις Νότιες ΗΠΑ?
Στην Αφρική?

Σιγά τις θερμοκρασίες και σιγά την καταπόνηση που τρώνε τα μαμά 35άρια... Αν ήταν έτσι δεν θα είχε μείνει τουρμπίνα για τουρμπίνα.

Στις ΗΠΑ μάλιστα πήγαιναν οι πρώτες εκδόσεις 335 χωρίς καν ψυγείο λαδιού και να χτύπησαν μοτέρ.

Και ναι, δεν έχει μείνει τουρμπίνα για τουρμπίνα. Η μία η δικιά μου τα έχει φτύσει απο τα 20.000 km
03-07-12, 23:21   #12
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Θεωρω πως πρεπει να διευκρινίσουμε τους τροπους με τους οποιους επιρρεάζει η θερμοκρασία εναν κινητηρα και να ξεδιαλύνουμε για το τι μιλαμε.
Αναφερομαστε στην θερμοκρασια εισαγωγής(που εχει να κανει με την σωστη καύση του καυσιμου) ή τηνθερμοκρασια νερου/λαδιου (κατ'επεκταση την ψυξη του κινητηρα και των μεταλλων του)?????

Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα και θα πρεπει να ειμαστε ξεκαθαροι σε τι αναφερομαστε για να μην μπαινουν ολα σε ενα καζανι. Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως :
  • Θερμοκρασια νερου/λαδιου: Θεωρω πως τα κραμματα των κινητηρων των μοντερνων αυτοκινητων και τα συστηματα ψυξης τους, ειναι πολυ ανθεκτικα για να "λακισουν" απο τις αυξημενες θερμοκρασίες περιβαλοντος. Θεωρω πως δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ειτε εισαι στην Ελλαδα ειτε στο Ντουμπαι (παρεπιμπτόντως τα οχήματα έχουν τους ιδιους θερμοστατες μετα απο ερευνα μελους του φορουμ)

Οι θερμοκρασιες λαδιου που βλεπετε στα υπερτροφοδοτουμενα οχηματα 110-120 ακομη και 130 δεν ειναι υπερβολικες και σιγουρα δεν ειναι πανω απο τις ανοχες των μεταλλων. Σιγουρα ομως οταν παιζεις πολυ σε αυτα τα επιπεδα το λαδι πρεπει να παιρνει δρομο νωριτερα. Προβλημα ξεκινα στα επιπεδα θερμοκρασιων ξεπερνανε τα 135-140 οπου εκει επεμβανει ο εγκεφαλος (DME) κατεβαζει ασφαλειες και σε στελνει σπιτι σου. Το 140 δεν ερχεται ευκολα...πρεπει να ζοριστει πολυ το οχημα , και μαλλον το εχουν δει καποιοι μονο σε πιστα και ισως μονο με βελτιωμενο οχημα (πχ ο Στρατος που δουλευει με την τριπλασια πιεση turbo απο την εργοστασιακη οποτε ας σταματησει να γκρινιαζει ).

Συμφωνω 100% με τον Don λοιπον...δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
  • Θερμοκρασια εισαγωγης: Αυτη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...καθως αφορα την θερμοκρασια του αερα που εισερχεται μεσα στον θαλαμο καυσης. Ειναι λογικο πως πχ στο Ντουμπαι (καθολου τυχαιο το παραδειγμα) οπου αυτη την περιοδο μιλαμε για 50+ βαθμους υπο σκια, ο ιδιος ογκος αερα περιεχει δραμματικα λιγοτερο οξυγονο κατι το οποιο επιρρεαζει σημαντικα την καυση της βενζινης και την αποδοση του κινητηρα (και την ασφαλεια οταν εχεις αμφιλεγομενης ποιοτητας καυσιμο). Και παλι ομως , οταν εχεις να κανεις με ενα εργοστασιακο αυτοκινητο και δεν το εχεις σοδομισει ,οπως καποιοι απο εμας, δεν θεωρω και παλι πως υπαρχει καμια αναγκη καθως ο DME ρυθμιζει τα παντα μονος του. Η αποδοση πεφτει...αλλα και παλι παιζεις με ασφαλεια, σωστα ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ μιγματα , πιεσεις , κτλ κτλ.

Οποτε θεωρω πως η θερμοκρασια περιβαλοντος ΔΕΝ επιρρεαζει ενα μοντερνο αυτοκινητο μεσα στα πλαισια της λογικης (εστω και σπορ) οδηγησης.

Edit:
αααα...κρυα εκκινηση...
Ειναι το ιδιο κακη για το μοτερ ειτε τον χειμωνα ειτε το καλοκαιρι... ειμαι απο τους φανατικους της θερμανσης του κινητηρα (οχι προθερμανσης) ειτε ατμοσφαιρικο ειτε τουρμπο.
04-07-12, 00:19   #13
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Ειναι τοσες πολλες οι ''παραμετροι'' που ελεγχονται πλεον απο τις κεντρικες μοναδες που η μπαλα χανεται για τα μυαλα .

Θερμικος συντελεστης αποδοσης.
Θερμοκρασια εισερχομενου αερα.
Μαζα εισερχομενου αερα.
Θερμοκρασια εισερχομενου καυσιμου στο θαλαμο καυσης.
Ποιοτητα καυσιμου (θερμικος συντελεστης αποδοσης).
Θερμοκρασια νερου.
Θερμοκρασια λαδιου.
κ. α., χιλια μυρια.

Σαν παραδειγμα παντως θα επικεντωσω στην ψυχρη εκινηση :
Τα πτερυγια που εχουν πλεον τα ''νεφρα'' εχετε αναρωτηθει γιατι τα'χουν βαλει και ποτε ειναι ενταγμενα να ανοιγουν ;

Ο ανεμιστηρας εχει διαβαθμιστει να δουλευει απο 10% εως 100% αναλογως των απαιτησεων και οχι ''πρωτη- δευτερη σκαλα'' ή οτι αλλο οπως παλαιωτερα.
Ακομα και τα υδραργυρικα βεντιλατερ εχουν πολλαπλη διαβαθμιση.

Οι αντλιες νερου ειναι ηλεκτρικες και ξεκινουν επισης οποτε πρεπει και οχι παντα φουλ, αλλα με την απαιτουμενη διαβαθμιση.

Εχει ποτε προσεξει κανεις οτι σε φουλ επιταχυνση (τερμα παντοφλα) κοβει ο κομπρεσορας του κλιμα ;;
Σιγουρα οχι...που και ποιος να το παρει χαμπαρι, αυτο ομως φροντιζει να εχουμε ολη την ισχυ που χρειαζομαστε εκεινη την ωρα για την ασφαλεια μας.
Παμε παρακατω :
-''πηγε λεει στον ηλεκτρολογο της γειτονιας του και του ειπε οτι ο δυναμος δεν ''φορτωνει'' ...λεει.''

Ξερει ο τυπος της γενειας του φιατ ποτε φορτωνουν τα συγχρονα δυναμο ;;
ΟΧΙ.

Αυτα και αλλα πολλα και σαν απαντηση για τα ''πουσαρισμενα '' μοτερ θα πω οτι σε ολες τις επεμβασεις που κανουμε για να εχουμε σωστα αποτελεσματα πρεπει να βαζουμε το χερι βαθεια στην τσεπη και για ολα τα παρελκομενα και ....δεν παμε πλεον κομβοί.

Παμε τελικα για το αποτελεσμα :

Ναι πλεον η ζεστη δεν τα πειραζει, αλλα οι παρεμβασεις τα αποπροσανατολιζουν (το εργοστασιακο δεν βλεπει τα 130 κι ας ειναι Μ 3,5,7,8,9,...19)

Τα λαδια ειναι λογω προσθετων σωστα αρκει να δουλευουν κι οχι να κανουν 10000 χλμ σε πεντε χρονια,

Τα υγρα ψυγειου πλεον δεν αναμιγνυονται με '''Lip'''(π.χ.) απο το βενζιναδικο, αλλαζονται δε σε τακτα διαστηματα για να κρατα ψηλα το δεικτη αντιθερμικοτητας η μεθυλογλυκολη.

Και στο κρυο :;;;..τι ;;;

Απλα βαζουμε πλεον μπροστα και στο κουμπωμα της ζωνης ξεκιναμε οπως οριζει ο καθε κατασκευαστης (χαμηλες στροφες και προοδευτικο ανεβασμα χρησημοποιοντας μικρες σχεσεις στο κιβωτιο).

Αυτα κι αλλα πολλα.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-12, 00:24   #14
stratos_335i
MODERATOR

Status:

120+ βαθμούς καίω 0.25 λίτρα λάδι στα 150 χιλιόμετρα. 110-115 καίω το ίδιο λάδι σε 5000 χιλιόμετρα. Και όχι δεν φταίει η τσιμούχα της τουρμπίνας μόνο για αυτό. Υπάρχουν τόσοι άλλοι λόγοι. Κανένας δεν ανέφερε πόσο σωστά λειτουργεί το pcv σύστημα με τους πιο καυτούς ατμούς λαδιού. Κανένας δεν είπε τι γίνεται με αυτούς τους ατμούς που προέρχονται απο το πιο καυτό λάδι (που είναι συνέπεια της ζέστης και όχι της πίεσης του κινητήρα γιατί 90% με μαμά πιέσεις δουλεύω), τι γίνεται με τα θρός και τις τουρμπίνες γενικότερα με πιο καυτό λάδι και που αρχίζει να χάνει τις ιδιότητες του το ίδιο και τα πρόσθετα του, τί γίνεται με την θερμοκρασία καυσαερίων απο την πιο θερμή καύση, τι γίνεται με τα μπουζί, με τους λ, με τους ΝΟχ και και και και....

Ας προσέχουμε για να έχουμε, ειδικά οι τουρμπάτοι.

*Σημείωση: για την υγρασία δεν έγραψε κανένας γιατί δεν ξέρουμε αν απαραίτητα είναι κακή (δωρεάν water spray) και γιατί δεν είμαστε η μόνη υγρή χώρα.

Συμμερίζομαι τις απόψεις σας. Αλλά οτι και να λέτε πρίν δύσει ο ήλιος τώρα το Καλοκαίρι καλύτερα να μένει κλειδωμένο στο γκαράζ κάθε τουρμπάτο, μαζί με το δικό μου
04-07-12, 00:27   #15
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Νίκο ξέρεις οτι σέβομαι εσένα και την εμπειρία/γνώσεις σου αλλά επέτρεψε μου να πώ οτι τα 130 δεν έρχονται εύκολα, ένα φόρτωμα 3ης-4ης και λίγο 5ης φτάνει αν έχεις 125, λογικό με εξωτερική ζέστη και μέτρια οδήγηση στην εθνική. Το γράφω γιατί το έχω δεί.
04-07-12, 00:40   #16
nikos bob

Status:

Ειμαι ο μονος -ισως- που σε καταλαβαινει γιατι ξερω οτι αγαπας και σεβεσαι το παιγχνιδι σου.

Επισης ειμαι ο μονος που ψηφισα το νο :2....αυτα !
04-07-12, 00:44   #17
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
120+ βαθμούς καίω 0.25 λίτρα λάδι στα 150 χιλιόμετρα. 110-115 καίω το ίδιο λάδι σε 5000 χιλιόμετρα. Και όχι δεν φταίει η τσιμούχα της τουρμπίνας μόνο για αυτό. Υπάρχουν τόσοι άλλοι λόγοι. Κανένας δεν ανέφερε πόσο σωστά λειτουργεί το pcv σύστημα με τους πιο καυτούς ατμούς λαδιού. Κανένας δεν είπε τι γίνεται με αυτούς τους ατμούς που προέρχονται απο το πιο καυτό λάδι (που είναι συνέπεια της ζέστης και όχι της πίεσης του κινητήρα γιατί 90% με μαμά πιέσεις δουλεύω), τι γίνεται με τα θρός και τις τουρμπίνες γενικότερα με πιο καυτό λάδι και που αρχίζει να χάνει τις ιδιότητες του το ίδιο και τα πρόσθετα του, τί γίνεται με την θερμοκρασία καυσαερίων απο την πιο θερμή καύση, τι γίνεται με τα μπουζί, με τους λ, με τους ΝΟχ και και και και....

Ας προσέχουμε για να έχουμε, ειδικά οι τουρμπάτοι.

*Σημείωση: για την υγρασία δεν έγραψε κανένας γιατί δεν ξέρουμε αν απαραίτητα είναι κακή (δωρεάν water spray) και γιατί δεν είμαστε η μόνη υγρή χώρα.

Συμμερίζομαι τις απόψεις σας. Αλλά οτι και να λέτε πρίν δύσει ο ήλιος τώρα το Καλοκαίρι καλύτερα να μένει κλειδωμένο στο γκαράζ κάθε τουρμπάτο, μαζί με το δικό μου
Βασικα το οχημα το δικο σου και το δικο μου και καποιων αλλων που εχουν βαλει "χερακι" ΔΕΝ ειναι ο κανονας , Στρατο. Ας μην κοιταμε "ειδικα" αλλα "σφαιρικα" το θεμα γιατι περι αυτου προκειται το θεμα. Υπαρχουν πολλα μελη με μαμα αυτοκινητα , ατμοσφαιρικα η μικρου κυβισμου τουρμπομοτερακια που δεν εχουν τις ιδιες σκοτουρες με εμας.

Ειναι αδικο να τρομαζουμε κοσμο με μαμα και μοντερνα αμαξια.

ΥΓ- εγω παντως σε 8000χλμ εκαψα μονο 250ml λαδι & πανω απο 255c δεν εχω δει ποτε ως θερμοκρασια λαδιου. Εισαι σιγουρος πως δεν ειναι λογω της τουρμπινας;
04-07-12, 00:54   #18
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι ο μονος -ισως- που σε καταλαβαινει γιατι ξερω οτι αγαπας και σεβεσαι το παιγχνιδι σου.

Επισης ειμαι ο μονος που ψηφισα το νο :2....αυτα !
Καταπονιση = μειωση αποδοσης?

Sorry αλλα εγω καταλαβα απο το αρθρο πως μιλαμε για ασφαλεια φθορα και αξιοπιστια και αντοχη του μοτερ σε συνθηκες ακραιων θερμοκρασιων ως εκ τουτου δεν καταλαβαινω γιατι ο παραγωντας αποδοση\επιδοση εχει μπει στο poll ως option...
04-07-12, 00:59   #19
nikos bob

Status:

Ειπα εγω καπου -''καταπονιση''- ;;;
04-07-12, 01:06   #20
Panoz

Status:

Μα περι αυτου γινεται η συζητηση (αν καταλαβα καλα)? Φθορα , αξιοπιστια, κτλ Στο θεμα επιδοσεων δεν υπαρχει ζητημα...ειναι νομοι της φυσικης.

Θεωρω πως τα options β & γ δεν ταιριαζουν με το θεμα και αποπροσανατολιζουν την συζητηση. Το ζητημα ειναι αξιοπιστια και σωστη λειτουργια.

Tags
γνωμη, γνώμες, Κινητήρες, υπερτροφοδότηση, poll, ζεστό κλίμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές