Ερωτηση για περιποιηση - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-07-12, 18:58   #1
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Ερωτηση για περιποιηση

Επειδη δε βρηκα αλλο αντιστοιχο θεμα, ανοιγω νεο.

Ηθελα να ρωτησω τους ειδικους επαγγελματιες αλλα και χομπιστες που το κατεχουν το αθλημα της περιποιησης αυτοκινητου το εξης:

Κανει τωρα το καλοκαιρι με νταλα ηλιο και καμινι ζεστη να περιποιηθω το αυτοκινητο μου περαν των πλυσιματων και με αλοιφες, κερια κλπ?.. Δηλαδη ενα γυαλισμα, κερωμα, επαναφορα χρωματος και καποιες επιδιορθωσεις σε μικρογρατζουνιες και θολωματα στο χρωμα θα ειναι επιτυχημενα ολα αυτα ή λογω υψηλων θερμοκρασιων περιβαλλοντος υπαρχει κινδυνος να επηρεαστουν τα υλικα περιποιησης και τελικα να μη καταφερω τιποτα και ισως να κανω και χειροτερη ζημια στο χρωμα και το βερνικι του αυτοκινητου?..

Σκεφτομουν να του κανω μια ΚΑΛΗ περιποιηση στο χρωμα στην αρχη του καλοκαιριου, πριν σφιξουν οι ζεστες αλλα διαφοροι λογοι με κρατησαν πισω απο αυτη την εργασια. Τωρα μεσα στην καρδια του καλοκαιριου να το κανω ή να περιμενω κατα το Σεπτεμβρη να δροσισει λιγακι? Τι λετε?..

Να σημειωσω πως δεν εχω σκοπο να την κανω αυτη την εργασια εγω αλλα να απευθυνθω σε επαγγελματια.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
13-07-12, 19:17   #2
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Σκοπος των κεριων ειναι ΚΑΙ να προστατευουν το βερνικι απο την εκθεση στον ηλιο κτλ. Αν το αμαξι προκειται να μεινει εκτεθειμενο στον ηλιο , καντο απο τωρα αλλιως τον Σεπτ ειναι σαν να βαζεις προφυλακτικο αφου τελειωσεις την πραξη...εκτος αν το βερνικι ειναι ταλαιπωρημενο και χρειαστεις πρωτα επαναφορα που ειναι διαφορετικη διαδικασια απο το κερωμα..
13-07-12, 19:26   #3
jdouk

Το avatar του χρήστη jdouk

Status:

Drives: E81 116i
Συμφωνώ απόλυτα με τον Panoz

Ο ζεστός καιρός βοηθάει επίσης το κερί να "κάτσει" σωστά στο χρώμα του αυτοκινήτου, όπως ακριβώς γίνεται και με το βάψιμο.
13-07-12, 20:24   #4
giannis

Status:

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Ειμαι για ολικη επαναφορα φουλ, οχι γι απλο κερωμα, μακαρι να ηταν μονο αυτο. Φοβαμαι μονο μη γινει το αναποδο και δεν 'κατσουν' σωστα αλοιφες, κερια κλπ λογω της υπερβολικης ζεστης. Οταν το εχω σπιτι ειναι στη σκια, οταν παω δουλεια ειναι για αρκετες ωρες στον ηλιο. Επισης σκεφτομαι και τον ανθρωπινο παραγοντα και ποσο επηρεαζεται απ τη ζεστη αρα πεφτει κι η αποδοση του και ισως να μη λειτουργησει τοσο καλα και δεν κανει τοσο σωστη δουλεια μεχρι την τελευταια λεπτομερεια οπως να ηταν πιο δροσια, θα μου πειτε τραβηγμενο, σωστα, αλλα μ αρεσει να υπολογιζω ολα.

Ο Πλατωνας τι εχει να πει γι αυτο μια που θεωρω πως ειναι κι ο πλεον αρμοδιος λογω και της ιδιοτητας του φυσικα?.. Θα θελα ν ακουσω και τη γνωμη ενος επαγγελματια.
13-07-12, 20:39   #5
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Status: Περιποίηση Αυτοκινήτου

Drives: E36 318i
Φιλε Γιαννη συμφωνω σε ολα οσα σου ειπαν οι προλαλλησαντες σχετικα με το θεμα που σε απασχολει και σου λεω και εγω να μην εχεις κανενα φοβο,σχετικα,γιατι ολες οι διαδικασιες γινονται σε κλειστο χωρο και ολα τα υλικα που χρησιμοποιουνται καθονται οπως πρεπει ωστε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.!

Εξαλλου ολα αυτα που θες να κανεις τα κανουμε για να προστατευσουμε τις επιφανειες μας απο τις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου,οποτε μην εχεις κανενα φοβο απο θεμα υλικων.!

Τωρα οσο για τον ανθρωπινο παραγοντα που αναφερεις,οταν αγαπας αυτο που κανεις και θες να λεγεσαι και να εισαι σωστος επαγγελματιας και να σεβεσαι την περιουσια του πελατη σου ΔΕΝ επηρεαζεσαι απο καιρικες συνθηκες και κανεις παντα το καλυτερο ανθρωπινως δυνατο.

Ελπιζω να σε καλυψα σχετικα με το ερωτημα σου...αλλα και οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου!
τηλ 213-0009361
http://www.auto-star.gr
info@auto-star.gr!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-07-12, 20:46   #6
giannis

Status:

Ευχαριστω Πλατωνα κι εσενα για την αμεση και κατατοπιστικη απαντηση.
14-07-12, 00:40   #7
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιαννη συμφωνω σε ολα οσα σου ειπαν οι προλαλλησαντες σχετικα με το θεμα που σε απασχολει και σου λεω και εγω να μην εχεις κανενα φοβο,σχετικα,γιατι ολες οι διαδικασιες γινονται σε κλειστο χωρο και ολα τα υλικα που χρησιμοποιουνται καθονται οπως πρεπει ωστε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.!

Εξαλλου ολα αυτα που θες να κανεις τα κανουμε για να προστατευσουμε τις επιφανειες μας απο τις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου,οποτε μην εχεις κανενα φοβο απο θεμα υλικων.!

Τωρα οσο για τον ανθρωπινο παραγοντα που αναφερεις,οταν αγαπας αυτο που κανεις και θες να λεγεσαι και να εισαι σωστος επαγγελματιας και να σεβεσαι την περιουσια του πελατη σου ΔΕΝ επηρεαζεσαι απο καιρικες συνθηκες και κανεις παντα το καλυτερο ανθρωπινως δυνατο.

Ελπιζω να σε καλυψα σχετικα με το ερωτημα σου...αλλα και οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου!
Γι αυτο σε προτεινω ανεπιφυλακτα παντου ...κι εχω παρει και backup με τα καλυτερα σχολια.
Μονο το δικο μου δεν εχω προλαβει να κανω.

Μηπως μπορεσω την Δευτερα που'χω ρεπο να την ''κανω'' μια προς τα πανω.!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-07-12, 13:31   #8
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Status: Περιποίηση Αυτοκινήτου

Drives: E36 318i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτο σε προτεινω ανεπιφυλακτα παντου ...κι εχω παρει και backup με τα καλυτερα σχολια.
Μονο το δικο μου δεν εχω προλαβει να κανω.

Μηπως μπορεσω την Δευτερα που'χω ρεπο να την ''κανω'' μια προς τα πανω.!
Σε Ευχαριστω Νικο μου!!!

Στο μαγαζι θα ειμαι!!!!
τηλ 213-0009361
http://www.auto-star.gr
info@auto-star.gr!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-07-12, 23:39   #9
MANGO

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο φιλος οντως την ιδρωνει τη φανελα.. με καυσωνα και ενω μπορει ΔΕΝ ασχολειται καν με τη λεξη κλιματισμος στο μαγαζι του για να μην χαλασει το τελικο αποτελεσμα σε καποιο τριτο αυτοκινητο(οχι το δικο μου να πεις οτι το ελεγε και καλα για να μου δειξει κατι) που περιποιουταν χτες που ημουν εκει.

Ε μονο και μονο απο αυτο, εχει πολλα Points απο μενα .
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-11-15, 19:45   #10
Red116

Το avatar του χρήστη Red116

Drives: F20 116i
Γιανα μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και η επικεφαλιδα ειναι μια χαρα..εχει να προτυνει κανεις κανα σωστο πλυντηριο αυτοκινητων στα νοτια προαστεια..?εχουμε πηξει στην πακιστανιλα και στο ψεκασμα καθαριστικου ζαντων σε ολη την κατω επιφανεια των αυτοκινητων..ευχαριστω
Ο χρήστης Red116 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές