Η νέα 2013 BMW Σειρά 7 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές 5,6,7 Συζητήσεις για τις σειρές 5,6,7

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-03-15, 02:16   #11
talaipwros

Drives: F01 730d
μερικες πρωτες εντυπωσεις απο ενα ταξιδι 200 μιλια.
Αφενως, εβαλα πετρελαιο, και το καπακι γραφει NO ADDITIVES NO BIODIESEL(MAX.B7)
αρα απλο πετρελαιακι βαζω απο το φθηνο.
σε σχεση με την λεξους βουιζει ο κινητηρας. Δεν ειναι για θανατο, αλλα εχει διαφορα.
Η ενεργητκη αναρτηση πραγματι εχει διαφορα αναλογα με το mode που την εχεις, δεν ειναι απλως μια αλλαγη στονπινακα οργανων.
Τα δερματα στη λεξους πιο μαλακα και το ηοσυστημα της καλυτερο - αν και εχω το βασικο για την 7ρα Business, με 12 ηχεια 200w -
Σε σπορτ Mode καλυτερη η αναρτηση της BMW ( δεν ειχα ομως ενεργητικη αναρτηση στη λεξους, οποτε αδικη η συγκριση)
Ο κλιματισμος και η θερμανση σε καθισματα /τιμονι καλυτερο στη Bmw.
Πολυ ταχυτερη απο την 250GS και διατηρει ανετα 90 μιλια χωρις να καταλαβαινεις τιποτα - αρκει να ακους ραδιο/μουσικη να μην ακους το βουητο. μια φορα πατησα το γκαζι αποτα 90, πηγε 105 σχεδον αμεσως και φοβουμενος για την αδεια μου σταματησα ( οποτε τελικα εχει νοημα να παρεις την 740 ή κατι πιο γρηγορο? μαλλον οχι)

το HUD ωραιο. το Satnav της λεξους μαλλον πιο ευχρηστο.

Α, εξαιρετικοι οι προβολεις, κανουν την νυχτα μερα και ανεβαζουν σκαλα αυτοματα αμα αδειαζει ο δρομος

Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος αρκει να ελλειπε το βουητο και να ηταν τα δερματα/τιμονι πιο μαλακα.
Ο χρήστης talaipwros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-03-15, 15:51   #12
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο talaipwros Εμφάνιση μηνυμάτων
μερικες πρωτες εντυπωσεις απο ενα ταξιδι 200 μιλια.
Αφενως, εβαλα πετρελαιο, και το καπακι γραφει NO ADDITIVES NO BIODIESEL(MAX.B7)
αρα απλο πετρελαιακι βαζω απο το φθηνο.
σε σχεση με την λεξους βουιζει ο κινητηρας. Δεν ειναι για θανατο, αλλα εχει διαφορα.
Η ενεργητκη αναρτηση πραγματι εχει διαφορα αναλογα με το mode που την εχεις, δεν ειναι απλως μια αλλαγη στονπινακα οργανων.
Τα δερματα στη λεξους πιο μαλακα και το ηοσυστημα της καλυτερο - αν και εχω το βασικο για την 7ρα Business, με 12 ηχεια 200w -
Σε σπορτ Mode καλυτερη η αναρτηση της BMW ( δεν ειχα ομως ενεργητικη αναρτηση στη λεξους, οποτε αδικη η συγκριση)
Ο κλιματισμος και η θερμανση σε καθισματα /τιμονι καλυτερο στη Bmw.
Πολυ ταχυτερη απο την 250GS και διατηρει ανετα 90 μιλια χωρις να καταλαβαινεις τιποτα - αρκει να ακους ραδιο/μουσικη να μην ακους το βουητο. μια φορα πατησα το γκαζι αποτα 90, πηγε 105 σχεδον αμεσως και φοβουμενος για την αδεια μου σταματησα ( οποτε τελικα εχει νοημα να παρεις την 740 ή κατι πιο γρηγορο? μαλλον οχι)

το HUD ωραιο. το Satnav της λεξους μαλλον πιο ευχρηστο.

Α, εξαιρετικοι οι προβολεις, κανουν την νυχτα μερα και ανεβαζουν σκαλα αυτοματα αμα αδειαζει ο δρομος

Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος αρκει να ελλειπε το βουητο και να ηταν τα δερματα/τιμονι πιο μαλακα.

Μην συγκρίνεις GS με 7αρι, είναι μια κατηγορία κάτω ο Ιάπωνας.

Πάντως η εμπειρία μου με το δικό μου LS και το αντίστοιχης γενιάς Ε65 ενός φίλου (740 Individual-facelift), επιβεβαιώνει ότι οι Γερμανοί έχουνε πολύ καλύτερα υλικά και γενικά μια ανώτερη αίσθηση ποιότητας, αλλά αν κλείσεις τα μάτια και δεν ακουμπάς τα πλαστικά, το Lexus γενικά έχει μια πιο μαλακή και ήσυχη αίσθηση - ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα.

Καλά χιλιόμετρα και να το χαίρεσαι!
01-04-15, 23:22   #13
talaipwros

μεικτες συνθηκες πολη και σβελτο ταξιδι στα 7.8 λιτρα.
Ελπιζω να βελτιωθει οσο ανοιγει ο κινητηρας
25-04-15, 00:11   #14
talaipwros

390 μιλια , τα 100 σε πολη και τα υπολοιπα σε εθνικη οδο στα 80-85 μιλια την ωρα, καταναλωθηκαν 43.2 λιτρα
Δηλαδη 6.92 λιτρα τα 100 χιλιομετρα

___

στην θεση sport αρκετα γρηγορο και δεν δειχνει το μεγεθος του. ΟΙ στροφες στην θεση S συνηθως περι τις 2000-2500 ωστε να ανταποκρινεται αμεσα στο γκαζι. Σε Comfort + περι τις 1300-1600.

οι καμερες πολυ χρησιμες. Η ποιοττηα κατασκευης δειχνει ενα κλικ πιο κατω απο του ιαπωνα.
25-04-15, 02:44   #15
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Εντυπωσιακή η κατανάλωση θα έλεγα.......αλλά αυτό με την ποιότητα δεν μου άρεσε......μπορείς να μας πεις περισσότερα;τι δεν σου άρεσε;
25-04-15, 11:12   #16
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Super η κατανάλωση. Όσο το χαζεύω στις πιο πάνω φωτογραφίες τόσο μου αρέσει.
25-04-15, 12:42   #17
talaipwros

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωσιακή η κατανάλωση θα έλεγα.......αλλά αυτό με την ποιότητα δεν μου άρεσε......μπορείς να μας πεις περισσότερα;τι δεν σου άρεσε;
Σαν να ακουσα χθες ενα μικρο τρίξιμο απο την πόρτα του συνοδηγού στα 1100 μίλια. 32000 μίλια στη lexus δεν είχα ακούσει κιχ. Θα το παρακολουθησω και θα σας πω.
Ο χρήστης talaipwros δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
2013 BMW 7 Series, 2013 BMW 7 Series F01, 7 series, BMW 7 Series, bmw 7 series LCI, LCI

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές