Με τι κριτηριο επιλεγετε βενζιναδικο; - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Με τι κριτηριο επιλεγετε βενζιναδικο;

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κριτηριο επιλογης βενζιναδικου...
Επιλεγω μονο τις ακριβες επωνυμες μαρκες (Shell, Bp) 14 50,00%
Επιλεγω το πιο φθηνο βενζιναδικο, επειδη με ενδιαφερει προτιστως η τιμη 8 28,57%
Επιλεγω το βενζιναδικο που βαζουν και οι περισσοτεροι γνωστοι μου 5 17,86%
Επιλεγω τυχαια οποιο βενζιναδικο βρω 1 3,57%
Ψήφισαν: 28. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-08-12, 20:07   #11
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Ενα απο τα ερωτηματα που με βασανιζουν ειναι οτι στις 95αρες μπορει να ειναι οντως αξιοπιστες ομως στην 100αρα ανετα καποιος βενζινας μπορει να βαλει και λιγη 95αρα καλης ποιοτητας στη δεξαμενη του.
Αν και ο βενζινας που εμπιστευομαι στην πολη μου εχει jet oil, εχω την εντυπωση οτι πλεον βαραει πιο συχνα πυρακια το αμαξι απο οτι στο παρελθον.
Επισης πριν κατι μερες διαβασα οτι τα 700 πρατηρια της shell τα πηρε η motor oil εδω και 1-2 χρονια και αναρωτιεμαι μηπως αυτοι δεν εχουν λογω να κανουν νοθεια;; Σκεφτομαι λοιπον μηπως να αλαξω μαρκα βενζινης.. Ακουω γνωμες;;;

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-12, 20:20   #12
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Βάζω σταθερά σε ΕΚΟ στην γειτονιά μου γιατί όπως είπε και ο Πάνος έχω ττον παράλληλο εγκέφαλο και βλέπω πόσο αβάνς δίνει στο αμάξι σε τέρμα γκάζι χωρίς μεθανόλη. Το Ν54 είναι πολύ ευαίσθητο σε μάπα βενζίνη. Το δεύτερο είναι ΕΚΟ που βρίσκεται σε γνωστό αυτοκινητόδρομο.

Όταν φεύγω για επαρχία κάνω τον σταυρό μου. Επιλέγω ΕΚΟ και μετά BP.

Ποτέ Shell. Δεν μου έχει κάνει τίποτα η εταιρία αλλά είναι σταθερά 0.15 Euro πιο πάνω απο όλους. Πιο ακριβή βενζίνη σημαίνει πιο πολλά λεφτά για τον βενζινά απο το κλέψιμο αρα και μεγαλύτερη πιθανότητα κλεψίματος του καυσίμου.

Οπότε στο poll θα ήθελα επιλογή "το βενζινάδικο που είναι τσεκαρισμένο οτι έχει καλή βενζίνη" αλλά αφού δεν το έχει θα επιλέξω "με βάση την μάρκα"
10-08-12, 21:05   #13
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
Στις περιοχές που διαμένω, βάζω σε συγκεκριμένα πρατήρια και δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι στιγμής.Ευτυχία ήταν μέχρι το 2006 όπου μένοντας στο εξωτερικό (Ιταλία), έβαζα όπου ήθελα χωρίς την ανησυχία των ατασθαλιών!

Την περίπτωση του ταξιδιού δεν την σκέφτηκα ποτέ για να είμαι ειλικρινής, καθώς με πύλη εξόδου την Πάτρα με "φτάνει η Αθήνα". Θα ακολουθούσα πάντως κι εγώ, την επιλογή της γνωστής ακριβής μάρκας σε ωραίο εμφανισιακά βενζινάδικο.
Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-12, 23:08   #14
Giorgos 116

Το avatar του χρήστη Giorgos 116

Περιοχή: Sidirokastro serron

Drives: E87 116i
Εγω παιδια ειμαι απο Σηδιροκαστρο σερρων 20 χιλ. μακρια απο την Βουλγαρια και πιστέψτε με ειναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΑ`τα αυτοκινητα που βαζουν βενζινη απο βουλγαρια και ο λογοσ γτ εκει κανει 1.30 η βενζινη ενω εδω 1,70..εχει 3 βενζινάδικα κοντα στα σύνορα ενα sell ενα ΕΚΟ και ενα Loukohl (κάπως ετσι λέγετε και ειναι ρωσσικη) και ολοι οι γνωστοι μου εχουν παραπονα απο την shell ενω λενε τα καλυτερα για την ρωσσικη και μετα για την ΕΚΟ..
Ο χρήστης Giorgos 116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-08-12, 02:28   #15
nondasplat
Σμηνίας

Το avatar του χρήστη nondasplat

Drives: E87 116i
Εγω πηγαινω σταθερα σε μεγαλη BP στο πειραια ο οποιος συνδιαζει αψογη τιμη και ποιοτητα . εκτος αυτου ομως βαζω απο bp και για τις εκπτωσεις που παιρνω μεσω της χρεωστικης καρτας που εχω. Οταν παω επαρχια οπως βρισκομαι αυτη την στιγμη προσπαθω να βρω ενα μεγαλο βενζιναδικο( ή ρωταω και τους ντοπιους) και να βαζω απο εκει !
Ο χρήστης nondasplat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-08-12, 12:05   #16
YANNIS X1

Το avatar του χρήστη YANNIS X1

Status:

Drives: E84 Χ1 23d
Εγω στην πολη που μενω βαζω μονο v-power diesel απο συγκεκριμενο πρατηριο shell.
Aν κανω μεγαλο ταξιδι,παντα v-power diesel απο μεγαλο πρατηριο shell......
Oλα αυτα επειδη το v-power αν και ειναι λιγο πιο ακριβο,βγαζει περισσοτερα χιλιομετρα και το κυριοτερο εχει λιγοτερο βιοντιζελ κατι που πρεπει να προσεξουν οσοι εχουν καινουργιο bmw !!!
11-08-12, 12:59   #17
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Tell me more about βιοντιζελ!

Sent from my iPhone using Tapatalk
11-08-12, 13:50   #18
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Χοντρικα, αυτο που καταλαβα μετα απο συζητηση με το φιλο μου το βενζινα, ειναι οτι το βιοντηζελ δημιουργει κατι σαν ιζημα στο τεποζιτο. Αυτο ειναι προβλημα για ολα τα πετρελαιοκινητα φυσικα.
Η λυση ειναι ενα προσθετο που δεν το αφηνει να δημιουργηθει αλλα εξαφανιζει και αυτο που εχει δημιουργηθει. Οι περισσοτεροι βενζιναδες δεν το προσθετουν στις δεξαμενες τους, ειτε απο αγνοια ειτε για να αποφυγουν το εξοδο. Οχι οτι ειναι ακριβο δλδ. Κανα 20ευρω νομιζω.
11-08-12, 15:01   #19
rallakias

Το avatar του χρήστη rallakias

Περιοχή: Πειραιας

Drives: E90 335i
Θα απαντησω με βάση τις διαθεσιμες επιλογες της δημοσκοπησης(πιστευω οτι καποια επιλογη λείπει):
Επειδη βάζω κυριως 100αρα ,δεν βαζω απο τις ακριβες επώνυμες γιατι πληρωνοντας 10-15 λεπτά λιγοτερο στο λίτρο βρίσκω λιγοτερο επώνυμες μαρκες με αριστες 100αρες βενζινες.Εχω δει ελάχιστη διαφορα με την 100αρα της Shell αλλα δεν αξιζει την επιπλέον τιμή.
Απο το πιο φθηνο βενζιναδικο δεν βάζω.Αν δειτε στο fuelprices.gr , στη νομαρχια πειραια βγάζει συστηματικα μέσα στα πρώτα φθηνοτερα βενζιναδικα για 100αρα 2 στην Π.Ράλλη - κλεβουν και τα 2 τους στην αντλια.Δεν ειναι νοθευμενη η βενζινη αλλα οταν με κλεβεις 3-5% στην αντλία ,σημαινει οτι παύεις να εισαι ο φθηνοτερος.Δεν ειναι τυχαίο αλλωστε οτι ενω επρεπε να γινεται σκοτωμος απο πελατες αυτα ειναι ψιλοάδεια.

Δεν εμπιστευομαι ουτες τους γνωστους μου ,ουτε πάω στην τυχη.Οταν ομως βλέπεις ενα βενζιναδικο αδειο και το επομενο να περιμενουν ουρά οι πελατες ,αυτο κατι σημαινει.Ο πελατης δεν ειναι τοσο χαζος οσο νομιζουν καποιοι.

Με βαση το procede για τα πειρακια και το κρυφο μενου του καντραν για την ποσοτητα της βενζινης ,εχω επιλέξει ενα φθηνο και σωστο στις αντλίες του ,ιδιοκτητο AEGEAN στην οδο Πειραιως και βάζω μονο απο εκει.

Για ταξιδι δεν βάζω ποτε 100αρα γιατι εκει υπάρχει μεγαλο κινητρο για νοθεια.Τοτε βάζω μονο 95αρα και μονο απο βενιζναδικο στο κεντρο μεγαλο πόλεων και οχι σε εθνικες κτλ.
11-08-12, 18:13   #20
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
προσωπικα προσπαθω να εχω "σωστη" βενζινη στην οσο δυνατον πιο χαμηλη τιμη και να μη με κλεβουν στην αντλια.

Με βαση τα παραπανω εχω επιλεξει 2-3 βενζιναδικα στο Πειραια και προσπαθω να βαζω μονο σε αυτα.

Θα ηταν καλο να πουμε ποια βενζιναδικα προτιμα ο καθενας στη περιοχη του, ωστε να βοηθησει ο ενας τον αλλον στη σωστη επιλογη βενζιναδικου.

Θα μπορουσαμε να πουμε και ποια να αποφευγουμε αλλα μαλλον μονο σε pm, και οχι δημοσια.

Αdmins τι λετε??
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές