Με τι κριτηριο επιλεγετε βενζιναδικο; - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Με τι κριτηριο επιλεγετε βενζιναδικο;

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κριτηριο επιλογης βενζιναδικου...
Επιλεγω μονο τις ακριβες επωνυμες μαρκες (Shell, Bp) 14 50,00%
Επιλεγω το πιο φθηνο βενζιναδικο, επειδη με ενδιαφερει προτιστως η τιμη 8 28,57%
Επιλεγω το βενζιναδικο που βαζουν και οι περισσοτεροι γνωστοι μου 5 17,86%
Επιλεγω τυχαια οποιο βενζιναδικο βρω 1 3,57%
Ψήφισαν: 28. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-08-12, 19:04   #21
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
V-Power Diesel για μένα σε συγκεκριμένα πρατήρια στην Αττική και σε Shell στην επαρχία.

Οι λόγοι οι δικοί μου είναι εταιρικοί.

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-08-12, 12:01   #22
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Το βιοντιζελ δημιουργει μυκητες στην αντλεια, που ειναι μαζι και φιλτρο πετρελαιου. Αν αφεθει για αρκετα χλμ περνανε στα μπεκ και μετα αντε γεια! Οσοι εχουν πετρελαιοκινητα πρεπει να αλαζουν το φιλτρο πετρελαιου καθε 10.000χλμ το πολυ αντι 30.000 που οριζοταν αρχικα.
Αν ανοιχτει ενα τετοιο φιλτρο αυτοι οι μυκητες φαινονται σαν μυξα κολημενη μεσα σε αυτο. Την πατησα και με τα 2 πετρελαιοκινητα που εχουμε στην οικογενεια μεσα σε 2 χρονια.
Πολυ καλη λυση ειναι ανα 1000χλμ να ριχνουμε ενα καθαριστικο πετρελαιου που κυριολεκτικα κανει θαυματα...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-08-12, 12:05   #23
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Πολυ καλες πληροφοριες. Θα τις αποκοψω σε νεο thread. Ολα αυτα ειναι αγνωστα σε εμας που δεν ειχαμε ποτε επαφη με ντιζελ.
13-08-12, 04:20   #24
Samaro

Το avatar του χρήστη Samaro

Drives: E90 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω σταθερά σε ΕΚΟ στην γειτονιά μου.......................
.......................................

Οπότε στο poll θα ήθελα επιλογή "το βενζινάδικο που είναι τσεκαρισμένο οτι έχει καλή βενζίνη" αλλά αφού δεν το έχει θα επιλέξω "με βάση την μάρκα"
Μου κάνει εντύπωση που η πλειοψηφία προτιμάει την την επιλογή με βάση τη μάρκα και όχι αυτή που βάζουν και γνωστοί μου και την οποία για να βάζουν προφανώς έχουν τσεκάρει.

Στις λίστες του αρμόδιου υπουργείου με τα βενζινάδικα που έπιασαν σε έλεγχους να πουλάνε νοθευμένη βενζίνη αναφέρονται πάντως όλες οι μάρκες καυσίμων που σημαίνει οτι δεν είναι θέμα μάρκας αλλα θέμα πρατηρίου.
Αλλωστε όλες οι μάρκες απο 2 διυλιστήρια αγοράζουν.

Παρεπιπτόντως , εδω και περίπου ένας χρόνο δεν έχω δει νεα λίστα με παραβάτες βενζινάδες. Σταμάτησαν οι έλεγχοι ;;
Ο χρήστης Samaro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-12, 11:18   #25
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
συνηθως βαζω Vpower diesel επειδη κραταει πιο πολυ το πετρελαιο σε σχεση απο οτι οι αλλες αλλα ακομα κ απο εκει δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος γιατι υπαρχουν φορες οπου μου φαινεται οτι δεν ειναι παντα καλο.. το καταλαβαινω απο την αισθηση στο γκαζι αλλα κ με τον τροπο που κατεβαινει η σταθμη-τροπος οδηγησης, οποτε αναγκαστικα κανω κυκλο απο αρκετα βενζιναδικα (5-6 περιπου) γιατι εχω παρατηρησει οτι κανενας δεν εχει στανταρ πετρελαιο.. απλα βαζω απο εναν συγκεκριμενο μεχρι να καταλαβω οτι δεν ειναι καλο το πετρελαιο που εβαλα,κ ετσι ψαχνω αλλον αυτο συμβαινει ακομα κ με την V power

ασχετο αλλα μεχρι τωρα το πετρελαιο δεν ηταν κ πολυ στα φορτε του κ η ποιοτητα του νομιζω οτι ηταν στα κατωτερα επιπεδα που θα μπορουσε να ειναι επειδη δεν ισχυε σε αθηνα κ θεσ/νικη κ δεν ειχε τοσο πολυ ζητηση , τωρα οπου ανοιξε η αγορα κ θα γινει εξισωση του πετρελαιου θερμανσης με αυτο της κινησης εχω την εντυπωση οτι θα γινει ακομα χειροτερο αντι να βελτιωθει
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-12, 13:21   #26
YANNIS X1

Το avatar του χρήστη YANNIS X1

Status:

Drives: E84 Χ1 23d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιοντιζελ δημιουργει μυκητες στην αντλεια, που ειναι μαζι και φιλτρο πετρελαιου. Αν αφεθει για αρκετα χλμ περνανε στα μπεκ και μετα αντε γεια! Οσοι εχουν πετρελαιοκινητα πρεπει να αλαζουν το φιλτρο πετρελαιου καθε 10.000χλμ το πολυ αντι 30.000 που οριζοταν αρχικα.
Αν ανοιχτει ενα τετοιο φιλτρο αυτοι οι μυκητες φαινονται σαν μυξα κολημενη μεσα σε αυτο. Την πατησα και με τα 2 πετρελαιοκινητα που εχουμε στην οικογενεια μεσα σε 2 χρονια.
Πολυ καλη λυση ειναι ανα 1000χλμ να ριχνουμε ενα καθαριστικο πετρελαιου που κυριολεκτικα κανει θαυματα...
Eγω προσωπικα χρησιμοποιω μια φορα τον χρονο 1 καθαριστικο πετρελαιου,γιατι οπως μου εχει πει ενας φιλος μου (ειδικος στις αντλειες πετρελαιου),δεν χρειαζεται πιο συχνα επειδη μπορει να προκαλεσει διαβρωση στα μπεκ.
Επισης βαζω με καθε γεμισμα 25ml απο ενα ειδικο καθαριστικο που εξουδετερωνει το βιοντιζελ και προστατευει απο μυκητες,βακτηρια και ενζυματα.....
Κανει παρα πολυ καλη δουλεια.....
13-08-12, 13:52   #27
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Στα τελευταία 100.000 χλμ βάζω την Jet Oil γιατί είδα ότι έχει μικρότερο ποσοστό βιοντιζελ από την BP που έβαζα πριν και τό φίλτρο μου ακόμα και πάνω από τις 20.000χλμ είναι ακόμα καθαρό.
Βάζω σε βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου που εμπιστεύομαι.
Δεν κατάλαβα όμως γιατί δεν έχουν όλοι το ίδιο ποσοστό αν ξέρει κάποιος περισσότερα θα ήταν χρήσιμο.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-12, 13:52   #28
fotis1

Status:

Το βιοντίζελ πράγματι δημιουργεί ίζημα και στο τεπόζιτο και στην αντλία. Είναι υποχρεωτικό με τις νέες πράσινες νομοθεσίες να περιέχεται στα καύσιμα σε ποσοστό νομίζω (διορθώστε αν κάνω λάθος) 20%. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν υπάρχει τόσο διαθέσιμο στην Ελλάδα και από ότι κατάλαβα κάθε ετιαρεία βάζει όσο βρίσκει.
13-08-12, 14:01   #29
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Κανεις ομως δεν εξηγησε ΤΙ ειναι το βιοντιζελ και πως παραγεται.
13-08-12, 14:17   #30
fotis1

Status:

Το βιοντίζελ είναι καύσιμο που παράγεται από φυτικά ή ζωικά λίπη και έλαια. Ο εξοπλισμός και η διαδικασία παραγωγής του διαφέρει ανάλογα με την πρώτη ύλη και την δυναμικότητα, ο σκοπός της οποίας είναι η μετεστεροποίηση των τριγλυκεριδίων των λιπών και ελαίων που θεωρείται ότι παράγει και πιο καθαρό καύσιμο. Για να δώσω και παράδειγμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως α' ύλη από τηγανόλαδο ή λίπη από σφαγεία εώς και καλιέργειες φυτών "ενεργειακών" όπως τα λένε όπς η ελαιοκράμβη ή και οποιοδήποτε φυτό είναι πλούσιο σε έλαια όπως το καλαμπόκι.
Προωθείται πολύ ως οικολογική επιλογή ή και ανανεώσιμη πηγή ενέργειας αλλά υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις γιατί πολλές καλλιέργειες χρησιμποποιήθηκαν τα τελευταία χρόνια για παραγωγή βιοντίζελ και όχι τροφής (πχ καλαμπόκι) με αποτέλεσμα σημαντική αύξηση της τιμής τους και ακόμα ποιο μαύρη πείνα σε φτωχές χώρες.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές