Τι πιστευετε για τις βελτιωσεις... - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Τι πιστευετε για τις βελτιωσεις...

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να βελτιώσω ή να μην βελτιώσω??
Ποτέ δεν πειράζω το οχημα που με σοφια "εποίησε" ο κατασκευαστής του. 6 14,29%
Θεωρώ την βελτίωση ως ενδεδειγμένη λύση. Το καλό γίνεται καλύτερο. 11 26,19%
Μονο light βελτίωση...ισως ενα πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα ειναι υπερβολες 16 38,10%
Δεν είμαι σίγουρος. Θα μου άρεσε η ιδέα...αλλά φοβάμαι τις συνέπειες 9 21,43%
Ψήφισαν: 42. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-08-12, 14:13   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Τι πιστευετε για τις βελτιωσεις...

Ποια ειναι η αποψη σας για τις βελτιωσεις? Για πολλους ειναι κατι αγνωστο καθως η αμπλοκη με τεχνικα ζητηματα και πειραματισμους τους φοβιζει. Καποιοι αλλοι το θεωρουν ως δεδομενο βημα μετα την αποκτηση οχηματος. Εσεις τι πιστευετε?
Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος  
30-08-12, 14:19   #2
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Η άποψη που ακολουθώ κατά γράμμα σε ό,τι όχημα έχω αποκτήσει έως τώρα,αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα:
Αποφεύγω οποιαδήποτε μετατροπή πέραν των ζαντών ή κάποιας εξάτμησης στα μηχανάκια.Θέλω ισχυρό αυτοκίνητο BMW?θα πάρω Μ.Διαφωνώ κάθετα με τις μετατροπές.Προτιμώ εργοστασιακή ισχύ,αλλιώς έχω αγχος ότι κάτι δεν έγινε καλά,ότι κάπου έγινε λάθος. Πιτσιρικάς έχω κάψει αρκετούς συμπλέκτες σε φανάρια,τώρα προτιμώ κοφτερά τιμόνια και g...
Σήμερα με την απαξίωση των τιμών των ακριβών αυτοκινήτων έγινε ποιο εύκολη η απόκτηση ονείρωνόπως σειρά Μ ή CARRERA...
Με αυτά τον τρόπο νομίζω ότι σκέπτονται αρκετοί.
30-08-12, 14:40   #3
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Γενικά είμαι κατά των βελτιώσεων, εκτός από κάποιες light περιπτώσεις, όπως ένα πρόγραμμα ή μια καλύτερη ανάρτηση ή κάποια ζάντα. Και όλα αυτά πάντα από σοβαρό βελτιωτή και αφού έχουν δοκιμαστεί.

Ο λόγος που είμαι κατά των βελτιώσεων είναι απλός:

Στα σημερινά αυτοκίνητα, για να γίνει μια σωστή και ολοκληρωμένη βελτίωση μεγάλης έκτασης (δεν μιλάω για ένα πρόγραμμα) κοστίζει τόσα πολλά χρήματα, που με τα ίδια (ή και λιγότερα) θα μπορούσα να αγοράσω το αμέσως επόμενο μοντέλο. Επειδή δεν έχω το ''μικρόβιο'' της βελτίωσης, το βρίσκω παράλογο να ξοδέψω ένα σκασμό λεφτά για να φτιάξω το αυτοκίνητό μου τόσο καλό όσο το επόμενο μοντέλο, το οποίο θα μπορούσα να έχω αγοράσει, χωρίς την ταλαιπωρία και αβεβαιότητα της βελτίωσης. Φυσικά για κάποιον που έχει αυτό το ''μικρόβιο'', αυτά που λέω είναι μπούρδες...και το σέβομαι.
30-08-12, 15:14   #4
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παρολο που συμφωνω οτι στη εργοστασιακη μορφη, εχουν μελετηθει τα περισσοτερα πραγματα για να ταιριαζουν αρμονικα μεταξυ τους, πιστευω πως υπαρχει ενα παραθυρο βελτιωσης σε τομεις που λογω κοστους απεφυγε η εταιρια να τους αξιοποιησει στο επακρο..
Αν συνδυαστει αυτο οτι εχω το μικροβιο της βελτιωσης εδω και μια 10ετια δε μου πηρε και πολυ να ψηφισω το Νο: 2

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 15:15   #5
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BILL Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφεύγω οποιαδήποτε μετατροπή πέραν των ζαντών ή κάποιας εξάτμησης στα μηχανάκια.Θέλω ισχυρό αυτοκίνητο BMW?θα πάρω Μ.Διαφωνώ κάθετα με τις μετατροπές.Προτιμώ εργοστασιακή ισχύ,αλλιώς έχω αγχος ότι κάτι δεν έγινε καλά,ότι κάπου έγινε λάθος.

Συμφωνώ , σε κανένα αυτ/τό μου δεν έκανα εκτεταμένες βελτιώσεις .

Σε όλα , τα αμορτισέρ αντικατάστασης ήταν aftermarket και τίποτα άλλο , καμία άλλη μετατροπή.Θεωρώ ότι σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης , αλλά οι λόγοι που δεν το κάνω είναι 2: είμαι μακριά από Αθήνα και συνεπώς από σοβαρά συνεργεία για τη βελτίωση
και 2ον έχω πάντα μιά επιφύλαξη για το κατά πόσον το προιόν που θα μπεί θα είναι αξιόπιστο και δοκιμασμένο

Ο πρώτος λόγος ήταν η αιτία να εγκαταλείψω κάθε προσπάθεια αναβάθμισης της 318ci με το δίλιτρο.

Αλλά ήταν και η αιτία να πάρω τη Μ3
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 16:12   #6
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ , σε κανένα αυτ/τό μου δεν έκανα εκτεταμένες βελτιώσεις .
Θεωρώ ότι σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης , αλλά οι λόγοι που δεν το κάνω είναι 2: είμαι μακριά από Αθήνα και συνεπώς από σοβαρά συνεργεία για τη βελτίωση
και 2ον έχω πάντα μιά επιφύλαξη για το κατά πόσον το προιόν που θα μπεί θα είναι αξιόπιστο και δοκιμασμένο
+

3) κ κατα ποσο εαν μπει καποιο προγραμμα-βελτιωση σου δινει εγγυηση ο βελτιωτης στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου οπως η επισημη αντιπροσωπεία (σε οποια μοντελα βελτιωνει επισημα)
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 16:39   #7
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
κ κατα ποσο εαν μπει καποιο προγραμμα-βελτιωση σου δινει εγγυηση ο βελτιωτης στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου οπως η επισημη αντιπροσωπεία (σε οποια μοντελα βελτιωνει επισημα)
Οι σοβαροί tuners δίνουν...π.χ. στην γραπτή εγγύηση της ACS αναφέρει ότι καλύπτει τυχόν ζημιά που δεν καλυφθεί από την εγγύηση της BMW. Εάν βάλουμε από τον μαστρο-μήτσο, προφανώς και δεν υπάρχει εγγύηση.
30-08-12, 16:47   #8
alex747

Status:

ποσοι απο εδω οπου εχουν κανει βελτιωση εχουν τετοια εγγυηση???

εαν εχουν ολοι τοτε ΝΑΙ μπορεις να κανεις οποιαδηποτε βελτιωση χωρις κανενα φοβο για το αμαξι σου...αρα για την αβεβαιοτητα της βελτιωσης που μιλας νωριτερα δεν ισχυει απο την στιγμη που σου δινουν εγγυηση κ για τα μηχανικα αλλα κ για το οτι ανεβαζεις ιππους μια που κανεις δυναμομετρηση πριν κ μετα!!!
30-08-12, 16:54   #9
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αρα για την αβεβαιοτητα της βελτιωσης που μιλας νωριτερα δεν ισχυει απο την στιγμη που σου δινουν εγγυηση κ για τα μηχανικα αλλα κ για το οτι ανεβαζεις ιππους μια που κανεις δυναμομετρηση πριν κ μετα!!!
Δεν είπα κάτι για αβεβαιότητα.

Κατά τα άλλα σωστά τα λές...όμως για να κάνεις μια τέτοια βελτίωση (με εγγυήσεις, όλα δοκιμασμένα κλπ.) το κόστος είναι τόσο μεγάλο, που προσωπικά το βρίσκω τελείως παράλογο, για να μην πω ''χαζό''. Για παράδειγμα μια 5αρα (F10) ACS βελτιωμένη στα επίπεδα της Μ5 είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο. Όμως, έχει τα ίδια χρήματα (και λίγο παραπάνω!!!) με την Μ5...άρα προσωπικά όσο και να μου αρέσει η ACS5, θα προτιμούσα την Μ5.
30-08-12, 17:01   #10
alex747

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά είμαι κατά των βελτιώσεων, εκτός από κάποιες light περιπτώσεις, όπως ένα πρόγραμμα ή μια καλύτερη ανάρτηση ή κάποια ζάντα. Και όλα αυτά πάντα από σοβαρό βελτιωτή και αφού έχουν δοκιμαστεί.

Ο λόγος που είμαι κατά των βελτιώσεων είναι απλός:

Στα σημερινά αυτοκίνητα, για να γίνει μια σωστή και ολοκληρωμένη βελτίωση μεγάλης έκτασης (δεν μιλάω για ένα πρόγραμμα) κοστίζει τόσα πολλά χρήματα, που με τα ίδια (ή και λιγότερα) θα μπορούσα να αγοράσω το αμέσως επόμενο μοντέλο. Επειδή δεν έχω το ''μικρόβιο'' της βελτίωσης, το βρίσκω παράλογο να ξοδέψω ένα σκασμό λεφτά για να φτιάξω το αυτοκίνητό μου τόσο καλό όσο το επόμενο μοντέλο, το οποίο θα μπορούσα να έχω αγοράσει, χωρίς την ταλαιπωρία και αβεβαιότητα της βελτίωσης. Φυσικά για κάποιον που έχει αυτό το ''μικρόβιο'', αυτά που λέω είναι μπούρδες...και το σέβομαι.

εδω το ειπες το οποιο τελικα εαν κανεις επισημη βελτιωση απο σωστο βελτιωτη εισαι κοπλε μια που σου δινει εγγυηση..

αλλα αν ειναι να δωσεις ενα σωρο λεφτα αγοραζεις το αμεσως επομενο μοντελο, οπως τα λες συμφωνω
Απάντηση στο θέμα

Tags
βελτιωσεις, οχηματος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές