Τι πιστευετε για τις βελτιωσεις... - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Τι πιστευετε για τις βελτιωσεις...

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να βελτιώσω ή να μην βελτιώσω??
Ποτέ δεν πειράζω το οχημα που με σοφια "εποίησε" ο κατασκευαστής του. 6 14,29%
Θεωρώ την βελτίωση ως ενδεδειγμένη λύση. Το καλό γίνεται καλύτερο. 11 26,19%
Μονο light βελτίωση...ισως ενα πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα ειναι υπερβολες 16 38,10%
Δεν είμαι σίγουρος. Θα μου άρεσε η ιδέα...αλλά φοβάμαι τις συνέπειες 9 21,43%
Ψήφισαν: 42. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-08-12, 17:33   #11
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Τα αυτοκίνητα είναι σαν τι γυναίκες...

Όλοι λένε ότι τους αρέσουν όπως είναι από το εργοστάσιο, αλλά αν κάποιες κάνουν βελτιωτικές παρεμβάσεις στα ''σημεία'' (λίγο καλύτερη μύτη, λίγο καλύτερο βυζί κτλπ) τότε μας μας αρέσουν περισσότερο...

Αν βέβαια γίνουν καρνάβαλοι τότε χάνουν αντί να γίνονται πιο όμορφες.
Το ίδιο ισχύει στα αυτοκίνητα...
Ο χρήστης Insanedriver είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 17:34   #12
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Να το αφησω οπως ειναι, αποκλειεται !!!
Ολο και κατι θα προσθεσω, αλλαξω. Αλλα ειμαι κατα των πολυ μεγαλων αλλαγων, που επιφερουν ουσιαστικα αλλαγη στο χαρακτηρα του οχηματος, ειτε αυτο ειναι μοτο ειτε αυτοκινητο.
30-08-12, 17:36   #13
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Ο μόνος λόγος να κάνεις μόντες και αναβαθμίσεις είναι imho κυρίως να φτιάξεις κάτι που δεν σου προσφέρει ο κατασκευαστής.
Κλασσικό παράδειγμα τα παιδιά που φτιάχνουν ένα τουρμπάτο "Μ3"* Ε9x με βάση τα 35άρια τους γιατί θέλουν τέτοιου τύπου αυτοκίνητο και η BMW δεν τους το προσέφερε από παραγωγής. Για τον ίδιο λόγο πιστεύω πολύ στα extreme engine swaps και γουστάρω να βλέπω pro touring muscle cars.

Επίσης είμαι υπέρ των μικρών tasteful mods στο αυτοκίνητο είτε ως retrofits είτε κι ως non-OEM add-ons.

Κι όλα αυτά γιατί γενικά δεν πιστεύω πολύ στην αγορά καινούριου, οπότε παίρνεις ένα value for money μεταχειρισμένο και το ράβεις στα μέτρα σου. Άσε που η ιδέα του "έχω 5k γι' αμάξι και άλλα 5 για project στο γκαράζ μου" είναι τέρμα καύλα...

*εννοώντας αυτοκίνητο επιπέδου Μ3 σε νούμερα/επιδόσεις, ανεξάρτητα επιπλέον παραμέτρων
30-08-12, 18:48   #14
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μου αρέσει η βελτίωση αλλά είναι ανάλογα στο αυτοκίνητο.

-- Στο Ε36 είχα δώσει για εξάτμιση - πρόγραμμα - εκκεντροφόρο - ηχοσύστημα (και αυτό βελτίωση είναι) περίπου όσο έκανε ένα 320 Ε36 μεταχειρισμένο. Αλλά τότε ήμουν πιο μικρός και δεν ένιωθα.

-- Στο Ε92 έχω δώσει τα ίδια χρήματα και έχω πάρει 120 ίππους περίπου.

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Αν έβαζε τα ίδια πράγματα η BMW στο αυτοκίνητο τότε δεν θα κόστιζε 63.000 (τότε) αλλά 83.000. Θεωρώ το intercooler απαράδεκτο. Το ίδιο και το σύστημα ψύξης τους λαδιού. Είναι βελτιώσεις που πρέπει να γίνουν έτσι και αλλιώς. Η εξάτμιση και το πρόγραμμα με την εισαγωγή είναι προαιρετικά και δεν θα τα έκανα αν δεν υπήρχε το μικρόβιο.

-- Αν είχα μια F430 τί να πείραζα? Αμαρτία θα ήταν. Μια εξάτμιση ίσως. Αλλά και πάλι ιεροσυλία, σου προσφέρει γκάζι και ήχο ταυτόχρονα.

Οπότε η επιλογή στο poll είναι δύσκολη
30-08-12, 19:13   #15
litsos69

Το avatar του χρήστη litsos69

Status:
Περιοχή: chania crete

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Insanedriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αυτοκίνητα είναι σαν τι γυναίκες...

Όλοι λένε ότι τους αρέσουν όπως είναι από το εργοστάσιο, αλλά αν κάποιες κάνουν βελτιωτικές παρεμβάσεις στα ''σημεία'' (λίγο καλύτερη μύτη, λίγο καλύτερο βυζί κτλπ) τότε μας μας αρέσουν περισσότερο...

Αν βέβαια γίνουν καρνάβαλοι τότε χάνουν αντί να γίνονται πιο όμορφες.
Το ίδιο ισχύει στα αυτοκίνητα...
Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα.

Προσωπικά η βελτίωση είναι μέρος της ζωής μου. Οταν ένα αμάξι-μηχανάκι δεν Μπορεί να βελτιωθεί άλλο τότε είναι πλέον παρελθόν για ' μένα. Ακόμη και το παπί που έχω για την πόλη το καλοκαίρι το σκαλίζω συνεχώς. Καρμπιρατερ πιστονι εξάτμιση. Τώρα νέο πιστονι στροφαλο μπιελά φρένα γρανάζια κλπ. Εξιτάρομαι μόνο που τα λέω.
Θέλω κάτι να βάζω συνεχώς...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-12, 19:28   #16
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Δεν θα αγόραζα ποτέ αυτοκίνητο "πειραγμένο".Ο νους πάει ότι αυτός που το έχει του έχει πιει το αίμα.Γι'αυτό και όταν πουλιέται τέτοιο αυτοκίνητο δεν αναφέρεται τίποτε.Αυτό που μετράει στα υπέρ είναι οι αισθητικές παρεμβάσεις που δεν χαλούν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.
30-08-12, 21:02   #17
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BILL Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα αγόραζα ποτέ αυτοκίνητο "πειραγμένο".Ο νους πάει ότι αυτός που το έχει του έχει πιει το αίμα.Γι'αυτό και όταν πουλιέται τέτοιο αυτοκίνητο δεν αναφέρεται τίποτε.Αυτό που μετράει στα υπέρ είναι οι αισθητικές παρεμβάσεις που δεν χαλούν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

Έχει και την άλλη όψη του νομίσματος.

Αισθητικές επεμβάσεις = πιθανόν τράκα. Θέλω πολύ να αλλάξω φτερό που έχει σπάσει και να φρεσκάρω προφυλακτήρα απο πετραδάκια αλλά άντε να αποδείξω στην πώληση του οτι δεν έχω τρακάρει.

Βελτιωμένο αυτοκίνητο = μεγάλη πιθανότητα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να του έχει πιεί το αίμα. Αλλά το ίδιο δεν ισχύει για ένα performance αυτοκίνητο? Ένα 316 μπορεί να το είχε κάποιος σαν τον πατέρα μου, ένα 330 μπορεί να το είχε κάποιος που το πήγαινε γρήγορα αλλά επίσης και κάποιος σαν τον πατέρα μου, ένα Μ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το είχε κάποιος κάφτης παρά κάποιος ήσυχος οδηγός, ακόμα και αν δεν έχει βελτιώσεις.
30-08-12, 22:08   #18
BILL Z4

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει και την άλλη όψη του νομίσματος.

Αισθητικές επεμβάσεις = πιθανόν τράκα. Θέλω πολύ να αλλάξω φτερό που έχει σπάσει και να φρεσκάρω προφυλακτήρα απο πετραδάκια αλλά άντε να αποδείξω στην πώληση του οτι δεν έχω τρακάρει.

Βελτιωμένο αυτοκίνητο = μεγάλη πιθανότητα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να του έχει πιεί το αίμα. Αλλά το ίδιο δεν ισχύει για ένα performance αυτοκίνητο? Ένα 316 μπορεί να το είχε κάποιος σαν τον πατέρα μου, ένα 330 μπορεί να το είχε κάποιος που το πήγαινε γρήγορα αλλά επίσης και κάποιος σαν τον πατέρα μου, ένα Μ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το είχε κάποιος κάφτης παρά κάποιος ήσυχος οδηγός, ακόμα και αν δεν έχει βελτιώσεις.
Αισθητικές εννοώ ζάντες,αεροτομή,ψιλοπράγματα δηλαδή.Όχι κάτι εκτρώματα με φουσκωμένα φτερά κτλ.Το εάν στροφάρισε το Μ3 στα κόκκινα δεν νομίζω να του έκανε κακό,γι'αυτήν την δουλειά κατασκευάστηκε.Όταν όμως ένας κινητήρας βγάζει 200 άλογα και εμείς τον ζορίζουμε να βγάλει 400....τότε δεν νομίζεις ότι υπάρχει θέμα?
Να το θέσω αλλιώς,θα έπαιρνες ευκολότερα "πειραγμένο"αυτοκίνητο από ένα άλλο νορμάλ?
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα το εργοστασιακό.
30-08-12, 22:13   #19
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Και εγώ το εργοστασιακό θα προτιμούσα. Αλλά αν ήθελα να πάρω ένα Audi S3, ένα Μ3, ένα 911 turbo θα ήξερα οτι αυτός που το είχε δεν πήγαινε μόνο για καφέ αλλά θα το είχε για να πηγαίνει στα κόκκινα.
30-08-12, 22:21   #20
BILL Z4

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το εργοστασιακό θα προτιμούσα. Αλλά αν ήθελα να πάρω ένα Audi S3, ένα Μ3, ένα 911 turbo θα ήξερα οτι αυτός που το είχε δεν πήγαινε μόνο για καφέ αλλά θα το είχε για να πηγαίνει στα κόκκινα.
Εδώ σε θέλω!!!!
χαχαχαχαχα!!

Tags
βελτιωσεις, οχηματος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές