Νέα λάστιχα για το Χ3 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-07-14, 15:06   #11
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
τον δείκτη treadwear δεν τον είχα ακούσει ποτέ και στην περίπτωση μου φαίνεται να παίζει πολύ ρόλο. που τον βλέπεις όμως? έχει μέρες που ψαχνω και πουθενά δεν τον ανέφεραν στα specs

και για μην παρανοώ, τελικά μπορώ να βάλω ότι λάστιχο να ναι (θεωρητικα) αρκεί να είναι στις προδιαγραφες διαστασεων-ταχυτητας-φορτιου που οριζει η bmw ή πρέπει να κοιτάζω μόνο για λαστιχα κατηγορίας suv??
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-07-14, 16:08   #12
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Ότι λάστιχο γουστάρεις να βάλεις, αλλά αυτές οι προδιαγραφές δίνονται για να πάρεις αναμενόμενα αποτελέσματα. Αν αλλάξεις τις διαστάσεις (στα πλαίσια που επιτρέπει η ζάντα), θ' αλλάξει και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Αν αλλάξεις δείκτες ταχύτητας και βάλεις πολύ μεγάλο (η κλασσική εξυπνάδα του "τρέχω/θα κρατήσει περισσότερο), τα λάστιχα θα αργούν να ζεσταθούν ή και δεν θα φτάνουν ποτέ σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Για το δείκτη φορτίου δνε το συζητώ καν τι θα γίνει, αλλά γενικά όλα τα αυτοκίνητα στα νούμερα που θα ψάξεις έχουνε λίγο πολύ ίδιο βάρος και ίδιο αναμενόμενο μεικτό, οπότε πρέπει να προσπαθήσεις να βάλεις λάθος.

Τα ίδια και με το αν θα βάλεις κινέζικο δρόμου, με το να βάλεις Pirelli Scorpion Verde. Το πρώτο δεν θα 'ναι για πουθενά, και με τα 2α υπάρχει κόσμος που κατήργησε τα χειμερινά και πήγανε Άλπεις με Range Rover. (και) Στα λάστιχα ότι πληρώνεις παίρνεις, εκτός κι αν αρχίσεις να ψάχνεις αγγελίες για καλά μεταχειρισμένα.

Για το 99% της χρήσης (και το 1% του έκτακτου φρεναρίσματος), βάλε στις σωστές διαστάσεις ένα λογικό δείκτη ταχύτητας, ένα όριο χρηματικό, και θα έχεις λογικά 2-3 επώνυμες λύσεις. Διάλεξε ένα και προχώρα. Αν δεν πας Κίνα, δύσκολα θα πάρεις κάτι τραγικό. Δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις μάλλον.

Να μου πεις ότι έχεις να πας σε κανα μονοπάτι στην μέση του πουθενά ή ότι το 'χεις να πας να εγκαινιάσεις τα Μέγαρα τώρα που ξανανοίγουνε, ψάξτο μέχρι αηδίας που θα βρεις το τελευταίο δέκατο του g.

Τα Toyo γενικά είναι σπορ (άρα μαλακά, άρα δεν σου κάνουνε γιατί σε νοιάζει το κόστος), και τα Kumho είναι ανάλογα το μοντέλο. Δεν ξέρω τι παίζει με τα σειράς, αλλά κάποτε το Ferrari Challenge στην Αγγλία έτρεχε με Kumho. Δεν είναι γνωστή, αλλά τα high-performance λάστιχά τους είναι αξιοπρεπέστατα.
07-07-14, 17:04   #13
OPTION-X

Το avatar του χρήστη OPTION-X

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E83 X3 3.0i
Καλησπέρα, επειδή κι εγώ είμαι σε αναζήτηση ελαστικών, μου πρότειναν τα Pirelli Scorpion Verde, αν και εγώ κοιτούσα προς Michelin Latitude cross μεριά.... Υπάρχει κάποιος με εμεπειρία στα λάστιχα αυτά να μου δώσει τα φώτα του? Κινούμαι κυρίως σε άσφαλτο, αλλά λόγω εξοχικού σε ορεινή περιχή, κινούμαι και σε χώμα και σε (αρκετό) χιόνι για ένα με δυο μήνες το χρόνο.
29-01-16, 02:13   #14
shadowman14

επανέρχομαι στο θέμα μετά από 1χρόνο με 4αδα michelin latitude tour hp 235/55/17. κανω συντηρητικη οδηγηση μεν κ κυριως ασφαλτο, αλλα είναι ήσυχα στον αυτοκινητοδρομο, εχω πατησει φρεσκο χιονακι σαν να μην συνέβαινε τίποτα και κανενα θεμα με τη βροχη ως τωρα. και το κυριοτερο για μενα στρίβουν σαν τρένο στο στεγνο κ εχω την αισθηση οτι απο την πρωτη μερα εφαρμογης οτι μαλακωσε το πατημα του αυτοκινητου. το τελ βεβαια ισως ηταν κ αναμενομενο γτ τα παλια μου ηταν διαλυμενα εντελως, οπότε ότι κ να εβαζα θα ενιωθα βελτιωση. αν και τα χρυσοπληρωσα γτ δεν ειχα πολλε επιλογες, σίγουρα αν μπορούσα θα τα ξαναεβαζα. και για να ετοιμαζομαστε και για την επομενη φορα, εχει κανενας δοκιμάσει κανα καλο ελαστικό λίγο φτηνοτερο ομως για να το έχω υπόψιν?
30-01-16, 10:08   #15
spyrosK

Drives: E83 X3
Είχα ανοίξει το θέμα πριν 3,5 χρόνια όταν είχα βάλει τα conti cross contact Uhp. Μετά από 60 χλ χλμ το λάστιχο αποδείχτηκε πολύ καλό, ακόμα δεν γλιστράει και έχει καλό πέλμα, αλλά πλέον έχει φθορά και θα αλλαχτεί σύντομα. Οι επιλογές είναι πάνω κάτω οι γνωστές. Σκέφτομαι για αλλαγή να πάω σε Goodyear / Dunlop λόγω και της εγγύησης που έχουν. Πάντως θέλει ψάξιμο και κυρίως σε τιμές όπου ο καθένας ζητά ότι θέλει...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης spyrosK είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-01-16, 15:51   #16
shadowman14

ναι και γω τοτε μετα απο πολυ μελετη κ ερευνα, ειχα καταληξει στα κοντι που εβαλες εσυ κ στα μισελιν που τελικα αγορασα. τα θεωρησα τα 2 τοπ τοτε για το χ3. επειδη ομως οι καιροι απο τοτε αλλαξαν ρωταω μηπως υπαρχει κ τιποτα λιγο φτηνοτερο καλης ποιοτητας, γιατι ειχα πληρωσει 180ε το ενα και στην επομενη αλλαγη δεν μπορω να διαθεσω τετοιο ποσο. αλλα φυσικα οχι κινεζικο, γτ ενα τύπος μου ειπε για 70+ το ενα (φυσικα του ειπα ξεχνα το κ με κοιτουσε σαν να ημουν εξωγηινος). επισης αλλος μου πλασαρε το sailun cvr (ή κάπως ετσι) με 125 το ενα. το επιασα στα χερια μου κ εβαλα τα γελια. δεν μπορεις να ζητας του λεω 120 για αυτο το ναυλον. κατι λοιπον λιγο παρακατω απο την κορυφη της κατηγοριας ψαχνω (με αριστα το 10 να κατατασεται στο 7).
30-01-16, 16:25   #17
spyrosK

Πάντως φίλε μου πρόσφατα που ρώτησα σε βουλκανιζατέρ στο Χαλάνδρι μου έδωσαν τιμή 490 η τετράδα για τα Pirelli scorpion verde (τα καλοκαιρινά) τα οποία είναι εξίσου καλά με τα Michelin και τα continental. Εξαιρετική η τιμή μακραν χαμηλότερη από άλλους. Σίγουρα πια δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρήματα ίσα πριν 2-3 χρόνια

30-01-16, 16:38   #18
shadowman14

και αυτα τα εχω σε εκτιμηση. τα σκεφτόμουν τοτε που εψαχνα. εδω που ειμαι ομως δεν υπαρχει περιπτωση να βρω τετοια τιμη σε πιρελι ουτε με ταματα. τα πιρελι που λες εγω τα βρισκω σημερα 620ε. toyo ή hankook λενε τίποτα ή να μείνω μακρυα?
30-01-16, 17:48   #19
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Μπορεί οι καιροί να είναι δύσκολοι.....πολύ δύσκολοι......Αλλά ειδικά για τα λάστιχα δεν θα έκανα εκπτώσεις......θα πήγαινα σε γνωστές για την ποιότητα μάρκες.....
30-01-16, 18:05   #20
spyrosK

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων
και αυτα τα εχω σε εκτιμηση. τα σκεφτόμουν τοτε που εψαχνα. εδω που ειμαι ομως δεν υπαρχει περιπτωση να βρω τετοια τιμη σε πιρελι ουτε με ταματα. τα πιρελι που λες εγω τα βρισκω σημερα 620ε. toyo ή hankook λενε τίποτα ή να μείνω μακρυα?

Πιστεύω ότι και η toyo και τα hankook θεωρούνται καλές εταιρίες. Ειδικά τα hankook dynapro αν δεν κάνω λάθος είναι καλά λαστιχα για suv. Αν οι τιμές τους συμφέρουν είναι καλές επιλογές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές